Dune - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 240 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: desková hra, strategická, budovatelská, intriky, diplomacie
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Avalon Hill
Descartes Editeur
Hobby Japan
Autoři: Bill Eberle
Jack Kittredge
Peter Olotka
Rok vydání: 1979
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Podle jakých pravidel hrát?

Dotaz na zkušené hráče Duny: Podle jakých pravidel je nejlepší hrát? Moje skupina se na Dunu sejde dost vzácně, a tak nemáme moc času na experimentování. A první hru nám celkem dost pokazilo hraní podle původní francouzské edice, která např. nelimituje počet stran v alianci nebo tam není autimatický příjem koření pro držitele Arakeenu a Carthága. Taky chybělo, že Atreid nehrál s tužkou a papírem, a že jsme hráli pouze podle pravidel "base game".

Co vím, možné novější varianty pravidel:
1. http://www.starbasejeff.com/dune_rules.asp
2. http://www.boardgamegeek.com/filepage/22201/dune-complete-2007-v1_1-rar
3. http://www.4shared.com/dir/zgj38Vn-/DUNE_boardgame.html

Ta třetí pravidla jsou z nově vytvářeného designu Ilyi Baranovského, který se zdá má vicero modifikací. Např. má ve svém designu úplně nové variantn karty "Harvester" a "Residual Poison". Mrkněte, prosím, i na ně. Co si o nich myslíte?
14.2.2011 15:40:58

Jezura
My hrajeme podle starbase jeffa. Hrajeme se všemi optional rules ale bez jakýchkoli advanced rules. Karty z rozšíření nepoužíváme vůbec.

Co myslíš tím, že Atreid nehrál s tužkou a papírem? Jako že si nezapisoval karty? To mi tak hrajeme standardně, Atreid holt musí mít paměť, aby svou výhodu dokázal naplno využít :)

14.2.2011 15:56:39

sydo
Jo, to jsem myslel. V těch druhých pravidlech je explicitně uvedeno, že se počítá s tím, že si Atreid bude dělat poznámky o všech kartách.

14.2.2011 16:40:40

to jezura
s akými pravidlami sa ti to páči, s takými hraj. nikde nie je napísané, že si ich nemôžeš upraviť ;-) my hráme s optional pravidlami a základné pravidlá máme vcelku upravené, lebo inak bola duna dosť dlhá, niekedy nudná a pre niektoré smolné frakcie totálne frustrujúca a tým pádom to znamenalo zabitý čas a nie hranie a užívanie si hry. a čo sa atreida týka - my jednoznačne s ceruzkou a papierom. bez toho je frakcia atreidov netématicka a atreid stráca vlastne svoju jedinú výhodu. ničiť si zážitok z hry,kde aj tak musíš sakra sledovať čo sa deje tým, že sa budem snažiť si pamätať aké karty kto má. ee..ďakujem neprosím. ale ako som písal na začiatku. najlepšie pri takejto hre je hrať tak,aby si sa pri tej hre bavil aj s ostatnými :-)

14.2.2011 16:57:21 | Upraveno autorem (porovnej)

tak tak
Každému co jemu libo :) Ale nevím, co je netématického na pamatování si karet :) Paul měl také plnou hlavu vizí a je možné, že v jejich množství se jich pár ztratilo. A už vůbec nejde o ztrátu výhody, jen to chce trochu víc zapnout paměť. Ale proti gustu žádný dišputát.

14.2.2011 17:10:38

sydo
A proč nehrajete s kartami rozšíření? Třeba ten Residual poison se mi zdá jako dost zajímavá věc. Zvlášť, když s tím jde i blafovat.

14.2.2011 19:58:22

to Sydo
práveže nezabudol nič. dunu je moja mánia v svete sci-fi a jedno je isté. nemal problémy s pamäťou, lebo v podstate všetko vedel a videl, preto my hráme s ceruzkou a papierom, aby ten atreid mohol podávať presné informácie :-) ja mám veľmi dobrú pamäť ale pamätať si karty každého hráča pri toku hry, uff, no to by som fakt nezvládol. možno by to chcelo len troška cviku, ale mám pocit, že zostaneme pri ceruzke a papieri :-) ale ono je to jedno. každý hrá podľa toho, ako sa mu to páči. základ je, že nás duna všetkých baví :-)

15.2.2011 08:47:08 | Upraveno autorem (porovnej)

Jezura
Residual jsme občas zkoušeli, je s ním sranda, ale třeba Cone of Silence je šíleně přesílená a tak celkově nám ty karty z rozšíření nesedly. Zbytečně ředí balík od starých dobrých věcí.

15.2.2011 11:17:57

Advanced Rules
je dobrezaradit Advenced rules do hry? Trochu me mate, jak je to s dvemi balicky otocenych karet u karet koreni. V osmem kole, kdy jsou karty koreni se nejak ty balicky promichaji a otoci, ale pravidla nejak kombinuji, ktery balicek, jestli balicek jedna nebo dve, moc jsem to podrobne jeste nestudoval.

Kazdopadne pri teto vatiante dochazi k vybuchu koreni na dvou mistech kazdym tahem. Take je nutno pouzit zrychlenou formu pravidel tezby. to pro pokrocila pravidla boje. Nevim jestli je to dobre nebo to radeji do hry nedavat. Prijde mi docela zajimave, ze se plati za jednotky pro zvyseni jejich sily. Dava to tomu takovou zvlastni atmosferu placenyh zoldaku:-) Ale jeste jsem si poradne nenastudoval, co znamena to otaceni polovicnich cisel na kolech, to jsem jeste moc nepobral, jen tak letem svetem prelitnul.

Predpokladam ale, ze pro prvni hry je kazdopadne treba nechat hru jen v zakladu + volitelna pravidla s pocasim specialnimi vlastnostmi jednotlivych frakci.

12.2.2012 11:39:37

u nas
U nas nezkusenych se zatim hraje bez Alianci a bez residualu... zbytek karet (vcetne cone of silecne) se pouziva.

12.2.2012 22:46:15

a u nás
U nás bez rozšíření, s optional, bez advanced a podle nálady a dominance jednotlivých členů s aliancemi, či bez :)

12.2.2012 23:33:50

Aliance
ja zatim na aliance nepomyslim, protoze to mastime ve dvou a jako fakt nas to bavi. Faktem je, ze kdyz se stretavaji vyhody jen dvou hracu, tak dojde nekdy k pocitu nevyvazenosti. Ale ona ka zda ta vyhoda je tak silna, zese mi az chce rici, ze prave v duelu dvou hracu se ta vyrovnanost krasne pozna. Kdyz mi manzelka vycitala, ze jako Atreid koukam na kazdou kartu drazby, zatimco ona musi kupovat, aniz by vedela co tam je a kolikrat jde o bezcenne karty, tak ona zase jako Guildar prakticky na ty bezcenne karty vydelavala skrz me vylodeni na Dune, nehlede na to, ze se muze pohybovat kdykoliv vsi v tahu urci sama, takze zase mela vyhodu, ze pockala, co ve svem tahu udelam ja, kam se pohnu, kde zautocim a dle toho se pak vylodovala ona, nehlede na velkou vyhodu, ze muze presunout jako vylodeni jednu skupinu jednotek na Dune z jednoho sektoru do jakehokoliv jineho. Takze kazdy narod ma neco. Kazdopadne se tesim na hru ve vice hracich, Duna bude plnejsi, bude se vice blafovat, kudly v zadech, proste duna jak ma byt:-)

Ted k tem Aliancim - ctu, ze vas to tu hodne hrava bez nich, ale neni to skoda? Docela me laka byt jako spojenec jineho naroda a vyuzivat nekterych jeho vyhod, ktere ja treba nemam.

12.2.2012 23:43:47

Vybíráme z Bazaru

Dračí palác
Dračí palác
Akt. cena: 560 Kč
Končí za: 9 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas