Dominion - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: karetní hra, budovatelská
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: 999 Games
Albi
Bard - Centrum Gier
Filosofia Editions
Hans im Glück
Rio Grande Games
Autoři: Donald X. Vaccarino
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Které rozšíření je nejlepší?

Otázka do diskuze je v názvu. Máme základní Dominionu a chci příteli k vánocům přikoupit rozšíření a nikde jsem nenašla, které je nejlepší. Jde mi třeba o hratelnost kartiček, protože i v základním dominionu je několik takových, které vůbec nepoužíváme, neb i kdybychom je zařadili do hry, tak je nekupujeme. Děkuji
28.11.2011 16:16:39

expanze
To je asi na delší debatu... osobně si myslím, že karty jsou pěkně vybalancované (s několika výjimkami, napadá mě Hradní nádvoří), a pokud karty do hry losujete, tak i ty které se zdají na první pohled slabé se v určité kombinaci hrát dají dobře.

11.2.2013 13:34:38

Intriky nebo Prosperita
My jsme minulý víkend vytáhli Intriky a zahráli si je v kombinaci s Prosperitou a bylo to velmi vydařené. Takže za mě, pokud bych měla hlasovat o nejlepším rozšíření, volila bych mezi Intrikami a Prosperitou. Byla by to tedy hodně těžká volba a naštěstí volit nemusím, už je obojí doma. :-)

16.2.2013 13:27:02

hra v 5 - 6
čistě těoreticky, bylo by možno hrát (po přidání pár karet) hru v pěti či šesti?
popř. které rozšíření to umožňuje?

23.12.2015 16:23:58 | Upraveno autorem (porovnej)

kelderek
v 5-6 môžeš hrať ked spojíš zaklad+intriky, teoreticky to ide s hoc akým rozšírením ale len v zaklade a v intrikách maš karty penazí a bodov, ktorých potrebuješ pre 5-6 hračov viac (čo v zaklade nie je)

23.12.2015 16:37:06

Hra v 5 - 6
Existuje ještě speciální rozšíření Base Cards, které obsahuje jen a pouze karty peněz, vítězných bodů a kleteb v nové grafice. To také teoreticky stačí k doplnění základu nebo Intrik na hru ve více hráčích.

23.12.2015 19:29:52

Jaké rozšíření?
Zdravím, stojím teď před vánoci před otázkou jaké rozšíření vybrat. Máme od loňska základ, jen jsme dokoupili ty samostatný kartičky princ, tajná skrýš, černý trh. Diskuze ohledně rozšíření, kterou jsem četla je již trochu zastaralá, mohu poprosit o nějaký novější názor ohledně rozšíení? Díky díky. Irča

19.11.2016 19:41:51

rozšíření
jestli máš jen základ, tak bych na prvním místě sáhl po intrikách :)

19.11.2016 20:07:35

Rozšíření
Podle mě je pořád nejlepší rozšíření k základu Pobřeží, případně i Vzdálené kraje. Přijde mi, že tato rozšíření jsou asi nejlépe kombinační se základem.

20.11.2016 09:52:50

Dod

Základ v. Intriky
Když už ta diskuze byla znovu otevřena - Dominion patrně nikdy nebude moje oblíbená hra, nicméně žádný deckbuilding doma nemám a uvažuju, že bych si ho domů pořídil, abych měl něco pro návštěvy...doporučili byste mi spíše základ, nebo Intriky? Na BGG jsou Intriky výše, ale může to být dáno i tím, že si je kupují jen ti, co se jim už líbil původní Dominion. Díky za radu.

20.11.2016 19:14:20

Dominion zásadně nebrat
Všem kteří uvažujete o koupi této hry musím varovat. Hra Dominion je doslova "rozbitá" hra. Jedná se jen o čistý mechanismus, který je naroubovaný na většinou povedené ilustrace karet. Jedním z neduhu, jak to člověk pozná je, že můžete kompletně ignorovat karty akcí a za peníze kupovat peníze a pak rovnou vítězné body. Pro trošku osvěžení této strategie, tam můžete přihodit 3x kovárnu. Se základním nastavením hry jde proti této strategii sice bojovat ale chce to být opravdu zkušený hráč a výborný statistik v reálném čase.

Jsou rozhodně lepší karetky, které jsou i hrami a né jen mechanismem převlečeným za hru. Například: Battalia: The Creation (není to karetní hra), které obsahuje mechanismus, jako Dominion ale na něm to celé nestojí.

20.11.2016 20:23:25 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Trochu unáhlený názor imho. Ano, jedná se jenom o mechaniku vlastně. No a co, je to zábavné :) Rozbitá určitě není, strategie kterou popisuješ zvládne prokouknout a přehrát i málo zkušený hráč, vážně nemusíš být hodně zkušený... a hlavně: kdo na to hraje, tak sám sebe obírá o zábavu. Hry nejsou totiž o tom, abys vyhrál, ale aby ses bavil a vítězství může být takový malý, ale hezký bonus. Dominion by se měl hrát na komba akčních karet a na efektivitu balíčku. Když se mi povede si udělat dobrý balíček během hry, často mám větší radost, než když vyhraju nějakou epickou několika hodinovou hru. To vytváření kombinací v hlavě, propočítávání jestli je koupě dané karty v tento moment výnosná atd, je totiž ta pravá výzva a zábava. Ano, mohl bych hrát jenom na sběr peněz a pak říct všem ostatním: "Ha! vidíš, vyhrál jsem, ta hra je rozbitá", ale popravdě, bych si připadal spíše rozbitý sám :) tím nenarážím na tebe, ono hlavně když uvidíš tu možnost, že tak vyhrát lze, tak jí zkusíš, je to spíše zvědavost (já to taky jednou udělal a nevyhrál). Ale hrát na to pořád, už mi přijde zvláštní a dosti soutěživé.

Jak jsem ale řek: S touto "strategií" potřebuješ zhruba asi o 2 tahy víc k vítězství, než průměrné kombo, dá se to spočítat ;)¨Je však pravdou, že nejsilnější strategie ve hře je hrát na 2-3 akční karty doplněné o peníze... Hry všeobecně však nejsou o tom, aby ses naučil jen jednu strategii a následoval jí stále dokola, je to limitující. To pravé kouzlo her spočívá v tom, že i když znáš nějakou silnou strategii, zkusíš jinou a pak zase jinou. Třeba budou lepší, třeba se jejich část bude dát kombinovat s částí té první. A i kdyby ne, je to výzva. Jak někdo jednou na bgg správně podotkl: Dosáhnout Lokálního maxima je super věc, ale po čase zjistíš, že jsi dosáhl konce. Je to jako, kdybys došel do místnosti, kde už žádné další dveře nejsou. Nejkrásnější je všeobecné maximum, pokaždé ti nabízí nové a nové dveře, které můžeš zkusit otevřít a navíc, stále můžeš vyhrávat. :)

Jinak co se týče deckbuildingů hrál jsem něco na desítku a musím říci, že jediný deckbuilding který mě bavil více je Ascnesion. A to jsem hrál i hry ve kterých je DB jen jedním z mechanismů.

20.11.2016 23:14:04 | Upraveno autorem (porovnej)

Big Money
Ona ta strategie "Big Money" sama o sobě není špatná a sám ji někdy použiju, ale je to fakt málokdy. Prostě není dost účinná, ale při určitých sestavách akčních karet může být přeci jen nejvhodnější volbou. Vidím ale náznak komba "Vesnice + Kovárna", což je typická strategie začínajícího hráče. Pamatuju si, že nejvíc z Dominionu jsem se naučil, když jsem se snažil ještě jako nezkušený hráč tuto kombinaci porazit. A teď často hraju bez vesnic úplně :-)

21.11.2016 07:55:17

Dominion
To já už v životě přišel na to, že zrovna Dominion hraju se špatnými lidmi. No co se dá dělat. Mě Dominion nebaví když tři hrají 3x tu samou strategii na peníze. Sice většinou vyhraju ale ta hra mě nebavila a hodnotím to jako doslova promarněný čas.

21.11.2016 08:17:02

Re Money
Jako dá se tak hrát, ale musí to být hrozná nuda, pak chápu ten názor. Mě naopak baví skládat pestrý a efektivní baliček s akčníma kartama, přidává to na zábavnosti. Dominion není moje vyloženě oblíbená hra, ale velmi rád si ji kdykoliv zahraju. Mám 2 rozšíření, ale chybí mi intriky, což bych o vánocích rád napravil :)

21.11.2016 11:22:14

Big Money
Strategie BigMoney je možná a někdy i vítězná zejména se základní sadou. Jakmile přidáš další krabice a budeš hrát se zkušenějším protihráčem, nemáš s ní (obvykle) šanci.

Ostatně BigMoney + Kovárna slouží jako první benchmark pro strojové testování strategií. Pokud testovaná strategie nezvítězí v rozumném procentu případů, nemá vůbec smysl o ní uvažovat.

21.11.2016 13:45:11

Strategie
Za mne jen mohu potvrdit, ze hrani her je o zabave (primarne o vitezstvi jde jen v pripade nejakeho turnaje - a to je na samostatny "rozbor").
Mne osobne bavi zkouset limity her - proste hrat urcitou strategii do krajnosti i kdyby nemela byt vitezna.

A Dominion je jedna z her, ktere diky nahodnemu setupu z mnoha karet (rozsireni) nabizi sanci na to hledat pokazde novou strategii, proste tu svoji kombinaci.

Hrat dokola jen jednu strategii (a jeste si myslet ze je jedina vitezna) mi prijde nepredstavitelne. Tim nechci rict, ze neexistuje setup kdy by tato strategie nebyla vitezna. Nejaky ten zlatak je soucasti vetsiny balicku, ale brat jenom zlataky a jeste se divit ze mne to nebavi...

Edit: K tematu:
Kombinacne zajimave je urcite Pobrezi a Vzdalene kraje.
Tem kteri radi "boost balicku" bych doporucil "Prosperitu". Navic je to vyborne rozsireni pro priznivce "Big money" strategie je tam navic jeste Platina (a dalsi 2 druhy penez) ;-)

21.11.2016 15:07:50 | Upraveno autorem (porovnej)

Intriky nebo Vzdálené kraje?
Tak jak jsem si prohlížela karty a četla různé názory, za které děkuji, tak se výběr zúžil na dvě možnosti buď Intriky a nebo Vzdálené kraje. No a teď "babo" raď, nemůžu se rozhodnou, do kterého jít. Samozřejmě co hráč to názor, ale přeci jen dotaz co se týče srozumitelnosti a hratelnosti kartiček jsou lepší Intriky a nebo Vzdálené kraje? Díky.

21.11.2016 20:29:04

Nu..
Za mě osobně, dle mého názoru atd.. jsou do základu fajn intriky esli hledáš více interakce mezi hráči..
na druhou stranu bych ti možná doporučil podívat se tu na zatrolenkách na
kraje:
http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/dominion-vzdalene-kraje-2318/obrazky/
a taky na intriky:
http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/dominion-intriky-694/obrazky/
a podle kartiček se rozhodnout, co by do tvého stylu / tvým představám odpovídalo více..
obě rozšíření mají něco do sebe :)

21.11.2016 22:15:05

Vybíráme z Bazaru

Heroes of Normandie Big Red One + Bloody Omaha
Heroes of Normandie Big Red One + Bloody Omaha
Akt. cena: 1525 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas