Dobyvatelé vesmíru

xxxxxxxxoo hodnoceno 501x (Seznam vlastníků)

Dobyvatelé vesmíru - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: karetní hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Abacus Spiele
Albi
Rio Grande Games
Ystari Games
Autoři: Thomas Lehmann
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Pravidla

pravidla rikaji:
Rozdejte kazdemu hraci 6 karet licem dolu. Kazdy hrac si tyto karty prohledne a 2 z nich odhodi licem doluna odkladaci balicek. Zbyle karty umistete doprostred stolu licem dolu, tvori dobiraci balicek.

Co ale nikde nejak neni:
- Michaji se tyto karty nebo davaji se doprostred toho stolu v nejakem poradi?
- I pri 4 hracich by tam bylo pouze 16 karet? tzn nedavaji se takto upravene balicky na zbylej balicek odkud hraci vzali karty?
14.6.2011 15:12:33

Joe

mugvaj
Zvyšné karty, ktoré hráči odhodia, tvoria základ odkladacieho balíčka. Doberací balíček sú všetky ostatné karty v hre.

Aj odkladací balíček zostáva počas hry lícom nadol.

14.6.2011 15:17:32

.
ok takze ty 4 karty od kazdeho hrace se daj na ten zbytek dobirajiciho balicku?

14.6.2011 15:25:36

Joe

mugvaj
Nie.

Zvyšné karty z prvotného potiahnutia tvoria základ odkladacieho balíčka, takže do hry sa dostanú až pri najbližšom zamiešaní po vyprázdnení doberacieho balíčka.

14.6.2011 15:38:08

ah
ty 4 si necham v ruce... boze to tam maj tak blbe napsany, dik :)

14.6.2011 15:40:49

mt2

sivé planety
Aké sú to sivé planéty. V pravidlách som sa nedočítal či sú prémiové, produkčné a či vlastne produkujú nejaký tovar. Asi na troch kartách sa využíva práve produkcia alebo predaj z týchto sivých planét. Prosím o upresnenie ako to využiť

28.8.2011 18:03:13

mt2
Prostě je využiješ jenom na tu vlastnost, kterou ta planet má. Například spotřebuješ na ní zboží atd. Pokud má karta produkci např. vyprodukuj na mimozemské prémiové planetě zboží, tak to znamená že ti ta planeta umožní vyprodukovat zboží jenom pokud máš mimozemskou prémiovou planetu.

28.8.2011 18:07:48

mt2
Mně se zdá, jestli nemyslíš např. Doupě vesmírných kočovníků - vezmi si kartu navíc při prodeji zboží z této planety. Tam je opravdu použita ikona šedé planety - to znamená, že se bonus vztahuje právě na tuto kartu - čili pokud vyprodukuješ zboží na planetě "Doupě vesmírných kočovníků", tak je můžeš prodat za tři a ne jen za dvě karty (jako u jiného modrého zboží).
Jestli teda správně chápu dotaz :)
Čili ta ikona znamená "tato planeta".
Jinak ty běžné šedé planety neprodukují nic.

28.8.2011 19:11:47

mt2

ikri
takže ta šedá ikonka planety iba zdôrazňuje tuto planétu aj ked nieje šedá ale prémiová. To ma potom zavádzali tie sivé planety ktorých je v hre 15 a v návode nie je o nich nič napísané že by až v rozšírení hry mali význam ?

28.8.2011 20:24:57

mt2
Ty šedé planety mají význam jen ten, že když je osídlíš, tak můžeš využít jejich konkrétní bonus, např. Galaktické idoly - spotřeba za 2 VB. Fungují prostě stejně jako technologie, akorát, že je můžeš vyložit ve fázi osídlování.
Možná v rozšíření mají nějaký význam jakožto planety, to nevím.

28.8.2011 20:33:10

mt2
Jsou planety produkční a ty mají barvu dle produktu. Pak jsou bílé windfall (asi premiové tipuju podle překladu) planety, které produkují dle barvy té korony. Pak jsou bezbarvé planety (šedé), které nic nerodukují, ale mají nějaké vlastnosti. V rozšíření nemají žádný další význam. Jednoduše jenom nic neprodukují a nelze na ně uplatnit ani nějaké konkrétní zlevňovací karty jako např Alpha Centauri. Všimni si, že většina rebelských planet je šedá. Bylo by fakt moc silné, kdyby některé karty ke své výhodě ještě něco produkoval, nebo mohly být zlevněny. To, co popisuje ikri je v základu jen u jedné karty (jestli se nepletu) a je to na ní i vysvětlené.

28.8.2011 20:40:47

Havelock
Myslím, že jsou tam fakt tři, jak říká mt2, ale je to každopádně jedno a napsáno to tam je, akorát to mt2 nepochopil, a proto se ptá :)
Nevím jak v AJ, ale v ČJ je to napsáno trošku matoucím způsobem. A je tam takových věcí víc.

28.8.2011 22:08:58

Planeta s měsícem
Když už se tu tak pěkně vysvětlily planety, chtěl bych se zeptat jaký význam má symbol planety s oběžnicí (malým měsícem). Možná je to příprava na rozšíření, nebo jsem něco přehlédl, ale ve hře nám to nikde nechybělo, jen se na to spoluhráči ptali.

6.9.2011 12:24:28

měsíc
rebelská planeta...

6.9.2011 12:50:57

Joe

Hike
Tak, príprava na rozšírenie.

Je to slovíčko "Rebel", podobne ako napr. "Gene" so zeleným symbolom...

6.9.2011 12:53:04

i v základní hře
máš přece karty, které fungují (resp využívají) rebelské planety, ne?

6.9.2011 13:01:08

to Pelly ad rebelské planety
No on je problém trošku v něčem jiném. Ne v tom, že by Hike nepoužíval rebelské planety. Problém je v tom, že si Hike nedal dohromady to, že rebelské planety jsou kromě nápisu na kartě označeny i tím měsícem. Ono to totiž není nikde v českých pravidlech (nevím jak v originále) explicitně řečeno, že kolečko u planety (měsíček) = rebelská planeta. Já jsem taky odehrál pár her, než jsem na to náhodou přišel.

A korunu všemu tomu nasazuje zmatená poznámka v pravidlech o barevných nápisech na kartách, které se jako budou používat v rozšířeních, kde je mezi ty nápisy nesmyslně doplněn i ten hgenetický symbol a naopak symbol rebelských planet tam zase chybí.

6.9.2011 13:18:08 | Upraveno autorem (porovnej)

měsíček
no explicitně asi ne, ale z přehledu užité grafiky to vyplynulo. Jinak nevím, jak jinak jsem na to přišel, když jsem si teprve včera přečetl pravidla a hru ještě neabsolvoval :)

6.9.2011 13:23:12

díky
Děkuji za vysvětlení a Křen má pravdu, rebelská planeta je přece označená červeným nápisem a na ta malá kolečka se mě ptali spoluhráči při vysvětlování, čili jsem netušil, že je to duplicitní označení rebelské planety.

6.9.2011 13:24:00

to Pelly
To seš tedy génius, protože já jsem nejen že nevěděl co to je za symbol, ale v prvních hrách jsem si toho symbolu ani nevšiml. Až vedle sebe leželo více rebelských planet, tak jsem si ejhle všiml, že kolečko je u všech rebelských planet.

6.9.2011 13:26:03

křen
ale děte ... :) To už mi dlouho nikdo neřek ... :)

Hike:
Nu například planeta mimozemských jazyků má zvýrazněný text, ale mimozemskou planetou ve skutečnosti není.

6.9.2011 13:28:59 | Upraveno autorem (porovnej)

btw chlapci ...
Rebelská vojenská planeta mamá pod
červeným kruhem s obrannou silou
tento symbol (měsíček)

citace z pravidel ... Toliko k mé genialitě .... :(

6.9.2011 13:30:43

to Pelly
No a tím to udělali ještě zmatenější protože ten symbol u toho textu, který uvádíš má úplně stejnou velikost, jako uváděné symboly planet, takže, kdo to vidí poprvé (kromě geniálních jedinců), vůbec neví o co kráčí. Kdyby tam byl ten symbol uveden skutečně tak, jak je na kartě zobrazen(to znamená malé kolečko překrývající velké kolečko), tak to by bylo o hodně jasnější. takhle to člověk porovnává s barevnými symboly planet.

6.9.2011 13:40:21

:)
To jako že mám přeci jen ještě šanci být chvíli geniální ....:)

6.9.2011 14:04:59

Mugvaj
pravidla říkají:......, na to se vybodni. Je to tam tak prapodivně popsaný. Taky sme to nechápali, až sme narazili na přehledovou tabulku - Shrnutí kola a tam je to jasně napsané. Lízneš si 6 karet, z toho si ponecháš 4 karty v ruce, které nikam do prostřed stolu nedáváš, a zbylé dvě dáš na odkládací balíček. S těmito 4 kartami začínáš hrát. Takto to hrajem ve dvou a je to vpohodě? Dobírací a odkládací balíček funguje jako u žolíka, no prostě klasika. Pokud to někdo hrajete jinak napište.... i já se mohu mýlit

10.9.2011 14:31:40

Pamir
JJ, tak to je. :)
Jen narozdíl od žolíků ohazuješ na odkládací balíček skrytě.

10.9.2011 15:06:14

Vybíráme z Bazaru

Zaklínač: Starý svět Deluxe + 3x rozšíření
Zaklínač: Starý svět Deluxe + 3x rozšíření
Akt. cena: 6900 Kč
Končí za: 2 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas