Cosmic Encounter

xxxxxxxxoo hodnoceno 103x (Seznam vlastníků)

Cosmic Encounter - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Sci-fi
Herní kategorie: karetní hra, strategická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Avalon Hill
Fantasy Flight Games
Games Workshop
Mayfair Games
Autoři: Bill Eberle
Jack Kittredge
Kevin Wilson
Peter Olotka
Rok vydání: 1977
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

stará a nová verze

Nemáte někdo starou i novou verzi Cosmic Encounteru? Zajímalo by mě, jestli se nová verze od té staré liší nějak pravidly či třeba bohatší výbavou. Tedy jestli Fantasy Flighti kromě změny designu (imho k horšímu) dělali i nějaké upgrady (doufejme že ne downgrady... ;-)).
24.2.2009 15:05:40

upgrade
Jo, oproti puvodni hre jsou tam nove karty technologii. Rozdily ti asi nejlip popise Sydo;)

24.2.2009 15:23:41

verze
Nové jsou tam karty technologií a myslím, že ve staré verzi se Flare po použití zahazovaly, tady zůstávají v ruce a můžeš zahrát jen jednu za kolo a jen jednou. Ale nejsem si jist, starou verzi nemám, bo se mi nelíbila. A jako upgrade beru kvalitu karet, jsou opravdu bytelné a něco vydrží. Jo a stará verze byla pro 6 lidí, tady je max 5 - víc bude v rozšíření.

24.2.2009 15:55:59

verze hry
Mně se designově nejvíc líbí právě ta verze od Avalon Hillu, raketky zapadající do sebe a herní plán extravagantního tvaru... Verze od Eonu, West Endu a Mayfairu jsou ještě takové příliš jednoduché (hodnotím hlavně herní plán a pinčlíky, ne karty), FFG v tomto pak udělala zase krok zpět.

24.2.2009 16:42:39

raketky
Nemůžu soudit osobně, ale spousta lidí si právě na ty raketky stěžovala, že moc nedrží a nejsou zrovna praktické. Ale jak říkám, nehrál jsem tak nevím. Osobně mi herní plán vyhovuje, bo je variabilní a lze ho postavit kolem popelníků, půllitrů a jiných hospodských propriet ;)

24.2.2009 16:48:46

VasekVydra

gcpx
Dovolil bych si nesouhlasit. Nové vydáni CE si myslím je naopak velký krok kupředu a je velmi pozitivně hodnocena hráčskou veřejností.

Verze od Avalon Hills se může někomu líbit více (mě třeba ne:-), ale rozdíly od FFG verze nejsou pouze kosmetické! AH edice je výrazně zjednodušena, bylo zde vsazeno více na vizuální stránku hry a větší přístupnost. Je pro max 4 hráče (FFG 5), obsahuje jen 20 alienů (FFG 50) a např. destiny cards jsou nahrazeny žetony a pod.

Verze od FFG je návratem k původním verzím kombinuje to nejlepší co v CE vyšlo. Na porovnání verzí se můžete podívat zde - http://www.youtube.com/watch?v=gdJ9Xtwdnhw

19.3.2009 03:31:27

Pert

to sydo
Přečet jsem toho o Cosmicu dost na bgg a teď i tvojí povedenou recenzi. Chtěl bych se zeptat na hru ve třech, jelikož bychom byli většinou tři, jestli to nemá trochu negativní vliv na vyváženost hry při boji a tvoření aliancí.

19.3.2009 11:02:38

Pert
vliv to bohužel má a některé rasy jsou ve třech nevyvážené. Pokud budete jen 3, CE bych nedoporučoval, nebudete z toho mít takový požitek. Občas si ho ve třech dáme a i když je to zábava, není to prostě ono. 4 už je super, 5 je eldorádo :)

19.3.2009 11:05:41

pert
Jestli mohu přihodit i svou radu :)

No jenom ve 3 to asi smysl nemá. Pokud byste se scházeli občas ve 3 občas ve více, pak už jo. Ve třech mi přijde hra také dobra, je trochu jiná. Je to hlavně o vlastnostech a kartách. Nemyslím, že by nějaké rasy byly nevyvážené. Pravě v takovém případě silnější nezískává podporu třetího hráče. Ve 3 nás to taky hodně baví je to hlavně o taktice a plánování karet.

23.3.2009 12:44:32

Vasek
Máš pravdu, ale myslím, že na hru primárně ve třech jsou lepší hry. Nás ve třech taky moc baví, ale občas tam chybí ta podpora navíc, jak říkáš. Ve třech je prostě pořád ten pocit "chtělo by to ještě jednoho".

23.3.2009 12:50:24

verze
vizualne se mi nejvice dleobrazku libi verze z roku 2000, ty czudliky z verze roku 2008 mi prijdou hnusne. Ale systemove samozrejme nemohu posoudit. Koukal jsem ze ta verze 2000 je pro 2 - 4 hrace, verze 2005 je pro 3 - 5 hracu. Tuhle hru mam porad v hledacku a nemohu se rozhodnout, hlavne proto, ze jsem si myslel ze pro 3 - 5 jsou vsechny verze. Ael ta z roku 2000 je jednak vizualne nejhezci a jednak je pro 2 - 14, vice se na s u her neschazi a pro obcasnou hru pro 2 to taky je.

25.12.2009 17:35:13

Ringo
Ta hra podle mě ve dvou nemá cenu, naprosto si nedokážu představit, co by mě na tom bavilo, byl by to jeden velký luck-fest. Ta nová verze je taky psaná od tří, ale ve třech mě už nebaví, 4 jsou minimum a pět ideál. Zkusit to můžeš, ale podle mě budeš jen sklamán.

25.12.2009 18:01:50

Ringo
Btw, jestli hledáš hru pro dva, zkus si od Beholdera půjčit ten Titan, my se teď budeme s Kosímbratrem snažit hrát pravidelně, jelikož nás to strašně chytlo, hráli jsme v úterý a od té doby na to pořád myslím. Prvních pár her nevíš co dělat a ta hra vypadá totálně náhodně a chaoticky, ale pak se před tebou otevře úplně jiný svět. A když si tak čtu některé články o strategii na BGG tak jen čumím, kam až se ti lidé dostali, řeší tam věci, ke kterým jsem se ještě zdaleka nedostal.

25.12.2009 18:05:36

ad cosmic ve 2 a Titan
tak trochu jsem četl pravidla cosmicu a taky se mi to líbí ale už jen z těch pravidel si taky nedovedu představit hru ve dvou. Pokud jsem to špatně pochopil, tak mě jistě sydo opraví, ale je to spíše taková funny hra se spoustou náhody (např. lízneš si kartu na které je napsáno konkrétně na kterého hráče musíš zaútočit) a je třeba opravdu více lidí (i ti tři jsou asi málo pro maximální zábavnost). Uvedu takovou ptákovinu jako příklad, ale myslím si že to bude dost výstižné. Prší se taky dá hrát ve dvou, ale když jsme to hrávali na základce o přestávce třeba v 5-10 lidech a někdo musel brát třeba 40 karet, protože x lidí před ním přebilo první sedmičku, která byla vržena, tak to byla větší sranda :). Takže ti 4+ by bylo asi ideální, jenže je tu druhá věc a tou je angličtina :)...

Co se týče Titana. Je to dobrá hra. Má to skvělou atmosféru. Jenže pro mě (a i přítelkyni) to má jedno velké ale. Jsou to někdy neúnosně dlouhé prostoje (tak neúnosné, že si třeba během tahu přítelkyně odběhnu na zatrolenky :) ). Ovšem když se dostaně na souboj, tak to je jiná, souboje jsou opravdu skvělé a plné napětí a do poslední chvíle není rozhodnuto o vítězi. Trošku mě zaráží ty sydovy články o strategiích apod., protože pohyb je ovlivněn hodem kostky, ale hráli jsme to asi 4x, takže nechci tomu vyloženě nevěřit, je to možné, že v tom lze prokouknout různé fígle. Problém je, že kvůli těm prostojům a ne zrovna krátké hrací době se nám to moc nechce vytahovat. Abych to upřesnil, nevadí mi dlouhá hrací doba, vadí mi hrací doba prodloužená o ty prostoje, kdy nemám co dělat :). Další věc co možná závisí na těch nezkušenostech je ta, že jsme se nikdy nedostali k najímání těch silnějších potvor s vrchní části muster diagramu (Serpent, Hydra, Giant, Dragon nebo nedej bože Colossus). A co jsem zapomněl dodat, hra někdy může trvat i chvilku, když si člověk neohlídá svého Titana :)...

25.12.2009 23:56:32

Beholder
Ad Titan - bviz diskuze u hry ať nespamujeme.

Cosmic - jj, přesně, chaosu je ve hře hodně, nemůžeš plánovat žádnou strategii moc dopředu, ale zábava je to nesrovnatelná s ničím :) Ve dvou by to bylo stejné jako karetní Válka. Jinak ta AH verze je všeobecně považována za nejhorší - málo alienů a ne moc zajímavé schopnosti, žádné flares a ač ty lodě vypadají krásně, jsou prý nepraktické - padají a blbě se s nimi manipuluje.

26.12.2009 10:20:07

SYDO
ja mam Cosmica v planu hlavne pro hru ve 4, nasel jsem jeden shop, kde prodavaji tu verzi 2000 s temi peknymi podlozkami pripominajici galaxii a stavi se na sebe raketky a ne ty hnusne spunty. Je to sice v nemcine, ale prodavaji to s prelepkami, takze bych to nacpal do obalu s temi prelepkami. Ti myb byl vyresen cizi jazyk. Co akorat nevim je, jestli ta verze 2000 neni fakt nejak ochuzena, pry z te puvodni z roku 77 vychazi absolutne ta verze z roku 2008 a 2000 je pry jakysi zjednoduseny remake. Ale tezko rict. Potreboval bych aby to nekdo porovnal a vypsal zasadni rozdily, ktere by herne mohly nahravat te ci one verzi. V tom pripade bych dal asi fakt prednost te lepsi po herni strance nez vizualni.

26.12.2009 10:22:27

verze
aha, tak ta co se mi tak libi vizualne je zrovna ta od Avalonu, to jsem teda zklaman...

26.12.2009 10:33:56

Ringo
JJ, je to ona. FFG verze podle mě je nej - 50 alienů, flares a ty bradavky holt musíš přežít - co je důležité je to, že se s nimi jednoduše manipuluje. Ale nevím, jestli zrovna Cosmic je hra pro tebe, je to typ hry, kdy prostě pleteš bič z h...a a doufáš, že se ti nerozpadne. Je u toho zábava fest, ale nevím, jestli je to zrovna pro tebe - čisté AT. Ale dle mých zkušeností to nadchne každého včetně nehráčů. Jedinou výjimkou je rbx, ale ten to hrál jen ve třech a je to taková výjimka potvrzující pravidlo či zanedbatelná statistická odchylka ;)

26.12.2009 10:38:17

Sydo
nemam nic proti ciste AT, v tom nebude problem, nebude ani problem v nahode, plest bic z h...a - taky no problem pokud jsou moznosti a varianty. Mozna narazis namou nespokojenost ze SH, ale tam je to trochu o necem jinem predpokladam, Cosmic Encounter nema scenarove nadhozene pravdepodobnosti ktere clovek zkousi tak dlouho, dokud se do te pravdepodobnosti stanovene autorem netrefi (nahodne hodem kostkou, coz je nejvetsi negativum u hry pro me a je jedno jestli jde o Euro Osadniky kde si hodim na to, jestli se drevorubci podarilo skacet strom ci tezarum ulomit rudu nebo zda se profistrelcum podari v uzoucke chodbe trefit vetrelce ve Space Hulku).

26.12.2009 10:45:33

Ringo
Asi takhle - v CE je běžné, že už máš 4 planety a tu pátou ne a ne dostat, jelikož si se v útoku na ty předchozí vyčerpal z karet, pak konečně dostaneš "killer" sérii karet a stejně tě někdo za smíchu celého stolu pojede Cosmic Zapem nebo nějakým artefaktem. Pokud ti to nevadí, určo CE zkus, ono je to hodně chaotické, ale jsou tam i věci, které je třeba se naučit, není to jen o tupém pleskání karet. Obzvlášť správné využívání negotiate karet je kumšt. Je tam hodně situací typu "já vím, že ty víš a ty víš, že já vím, tak zahraju tohle, ale co kdyš ty víš, že já vím..." - je to hodně o odhadu lidí a o správném načasování podpořeném náhodou. Souboje alienů typu Loser a Sorcerer jsou mind games jak sviň :D

26.12.2009 10:55:46

Vybíráme z Bazaru

Vzhůru do podzemí
Vzhůru do podzemí
Akt. cena: 220 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas