Confusion: Espionage and Deception in the Cold War

xxxxxxxxoo hodnoceno 11x (Seznam vlastníků)

Confusion: Espionage and Deception in the Cold War - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Abstraktní
Herní kategorie: strategická
Čeština: není
Vydavatelé: Franjos Spieleverlag
Stronghold Games
Autoři: Robert Abbott
Rok vydání: 1992
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

rbx
rbx - avatar

Prvni dojmy

Byl jsem vyzvan, abych napsal prvni dojmy, tak jsem si rikal, proc jako ne? :-)
Mam za sebou 4 hry s mene zkusenym hracem a libi se mi to. Je to deduktivni hra, kde se snazite uchvatit pro sebe kufrik uprostred planu a ten pak donest na souperuv konec hraciho pole. Nebudu rozvadet pravidla, ty jsou v popisu hry.
Jakkoliv me nebavi sachy, tak toto me bavi a pritom to jakesi sachy jsou. Chcete pohnout svym agentem a souper ohlasi, jestli muzete, nebo ne. Na to konto si udelate poznamku v deskach, kde jsou u kazdeho agenta vsechny moznosti pohybu, ktere mohou nastat. Kazda moznost je obsazena pouze jednou, takze pokud jste si u nektereho agenta jisti na 100% jeho pohybem, muzete si tuto konfiguraci vyskrtnout i u ostatnich agentu. Diky tomu se vam postupne odkryva to, jak se ktery agent muze pohybovat.
Ani v jedne ze ctyr her jsem nehybal vice jak 50% agentu. Vetsinou se snazim se dvemi proniknout dopredu a pak zalezi na souperi. Ono to totiz dopada tak, ze druhy kreje prvniho a treti zase druheho. Ctvrty kreje pripadnou hrozbu nekoho dalsiho a takto se to zahustuje a vitezi ten, kdo vic vi :-) Protoze kdo vic vi, muze si vic dovolit.
Je tedy nutne pokladat uz od zacatku takove otazky na pohyb, ktere pripadne odskrtnou co nejvic moznosti v tabulce a pak si jen dedukci upresnovat dalsi pohyby. Nejde to ale vzdy, protoze je potreba rychle reagovat na soupeovy pohyby.
Paseku do tohoto systemu ale vnese dvojity agent a pokud je jeho hrac chytry, tak je to mazec. Dvojity agent totiz ma misto pohybu otaznik a tak si protihrac muze jeho pohyb vymyslet. Sve odpovedi si muze poznamenavat v druhe polovine tabulky, takze muze vest protihrace k urcitemu konkretnimu pohybu. Pokud tohoto dosahne a protihrac si takto zaskrtne nejen konkretni pohyb u tohoto agenta, ale zaroven si tuto kombinaci vyskrtne u vsech ostatnich. Jenze pak dojde na lamani chleba a dvojity agent se na chtene pole posunout nemuze, protoze mu to je zakazano. V tuto chvili uz je celkem pozde neco resit, zalezi samozrejme na poloze agenta na hernim planu a jak chytre je to zahrano.

Mluvil jsem s Klopikem, ktery tvrdi, ze kdo prvni vezme kufrik, ten vyhrava. Ja si to nemyslim, protoze moznosti, jak zastavit toho druheho je fakt spousta. Samzorejme ze se muze nahodou stat, ze primo proti kufriku bude stat nekdo s pohybem 4 dopredu a vy na sve strane nebudete mit nikoho, kdo by jeho postup mohl ohrozit, ale toto si nedokazu vubec predstavit, protoze je to celkem jasna sebevrazda toho rychlika. Pohyb do boku ma 50% vsech agentu a jsou cca ve dvou radach, takze k zastaveni tohoto rychlika je spousta moznosti, jde jen o dobre zvolene otazky na pohyb.

Takze moje dojmy jsou pozitivni, jde o mozkovnu cca na hodinu a ja se u ni bavil. Jen nehrajte s nekym, kdo to cele straslive promysli, ty tahy je nutne si rozhodovat dopredu, tim ze neznam moznosti pohybu, tak se vlastne premysleni omezuje na to, jak eliminovat co nejvice moznosti v tabulce a zaroven si co nejvice pomoci ke splneni cile.

Co se mi jeste libi:
1. blafovani.
Pokud jdete se svym agentem tesne k cizimu, tak protihrac predpoklada, ze v danem smeru pravdepodobne nema povoleny pohyb, protoze pokud by mel, tak muze toho ciziho agenta v pohode vyhodit. A je to tedy o odhadu soupere, jestli by si neco takoveho dovolil :-) To je fakt hezke!
2. jeste neco, ale to jsem pri psani toho blafovani zapomnel :-))
10.11.2011 15:43:46

včerejší hra
včera jsme dali tři partie s permoníkem (o tom, proč jsme nezahráli ASL raději taktně pomlčím, co permone? :) ) a ta hra je podle mého fakt dokonalá. Už když jsem ji hrál loni v essenu hrozně se mi líbila, ale čím víc mám nahráno tím větší vidím možnosti a taktiky. Fakt jednoduchý a geniální systém. A závity procvičí parádně, jako šachy, ale navíc je tam ten blafovací aspekt. Prostě výborná hra. Už jsem skoro zapomněl, že i krátká hra může být fajn :)

19.4.2012 10:44:27

Vybíráme z Bazaru

Valka o prsten: Pani stredozeme CZ + promo
Valka o prsten: Pani stredozeme CZ + promo
Akt. cena: 3000 Kč
Končí za: 6 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas