Castles of Burgundy, The: The Card Game

xxxxxxxxoo hodnoceno 30x (Seznam vlastníků)

Castles of Burgundy, The: The Card Game - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Alea
Ravensburger
Autoři: Stefan Feld
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

ruy
ruy - avatar

o com to je?

Nechce niekto napisat nieco o tejto lakavo vyzerajucej hre?
29.3.2016 20:41:58

O kartách
Nejprve zmíním to, že nemám zkušenost s deskovou verzí.

Stručně.
Ve hře stavíte budovy sedmi barev, které vám dávají jednorázové bonusy, prodáváte zboží za stříbro, které vám umožňuje provádět akci navíc, získáváte domácí zvířenu a používáte dělníky na úpravu kostek.

V každém kole máte k dispozici 6 akčních karet, ze kterých používáte pouze hodnotu kostky na ní vyobrazené.
Za ty si můžete rozestavět a posléze dostavět budovu. Prodat zboží, doplnit počty dělníků, atd.

Takže v průběhu hry provedete zhruba 30-35 akcí (pokud máte dostatek stříbra).

Poté spočítáte vítězné body za trojice stejných budov, sady zvířat, získaných bonusů a prodaného zboží. A je konec.

Body na konci se pohybují v rozmezí 10 bodů, takže je hra napínavá až do konce.

+ Rychlé
+ zábavné pro hráče i pro nehráče
+ levné
+ skladné

- zabírá dost místa i když jsou kartičky malé

28.4.2016 08:51:24

Leech
malé kartičky = cca typu Through the Ages?

28.4.2016 09:55:51

Al

Kartičky
jsou 44 x 68

28.4.2016 10:57:47

Desková varianta?
Mohl by někdo srovnat s deskovou verzí? Díky

28.4.2016 11:02:42

.
AI> díky

Havelock> jen jsem četl pravidla - je z toho cítit inspirace "velkými" Burgundami, ale je jasné, že tam muselo dojít k pár zjednodušením. Chybí hráčské desky, takže místo uzavírání oblastí děláš trojice karet. Za trojici shodné barvy máš body (analogie uzavřené oblasti). Je tam možnost stříbro využívat jako žolíkovou kostku - taháš naslepo karty a buď si je přidáš jako projekt ("nakoupíš"), nebo odehraješ akci přes kostku, která je na kartě.

Je tam navíc typ budovy "klášter", který funguje jako žolík do trojic.

Po přečtení se mi nelíbí, že (pokud jsem to špatně nepochopil), doly už dávají stříbro jen jednorázově při vyložení, takže jsou stejné jako banka, která ale dává o jedno stříbro navíc, takže nemá moc smysl doly brát - snad jen kvůli odměně za všech 7 druhů pozemků (nevím, jak tomu říct, prostě barviček) v panství.

Jinak tam najdeš zboží, které se dá prodat za stříbro a body, dělníky, kteří mění kostky, nabídku "pozemků" stejně jako v základní hře, kdy si vybíráš podle toho, u kterého čísla karta leží. Iniciativa je řešena pouze kartou prvního hráče, která se posouvá prodejem zboží (ne tedy jeho sběrem jako v základu).

Ale pravidla jsou stručná a visí tady, hybaj číst ;)

28.4.2016 11:18:39

Doly
Doplním Kewa. Doly sice dávají pouze 2 stříbra, ale zase v uzavřené skupině mají hodnotu 4 body (budovy pouze 3), tak možná po více hraních zjistíme, že i ty se vyplatí brát.
Tím vůbec nezpochybňuji tvůj názor.

28.4.2016 15:57:15

zdenda
aha, díky, to mi uletělo, vím jen o výhodě klášterů :)

28.4.2016 16:26:33

ruy

len na okraj...
Mam velky problem v pravidlach identifikovat budovy, jednak su obrazky mizerne a mrnave a este aj zrak mi akosi za ostatne roky odchadza, ale napriek tomu je to vyborna hra pokazde ina, a velmi dobre ma spraveny soliter...

10.5.2016 11:25:21

doplnění
Tak už mám za sebou první partii ve čtyřech a k ní pár postřehů:

Hra trvá skoro stejně dlouho jako její desková varianta, takže v tomhle nečekejte žádné odlehčení.
Jedna etapa se hraje jen na šest "kostek". Zřejmě kvůli tomu je karet v nabídce opravdu málo , takže se hraje stylem "urvi, co můžeš". Není taky fixně daný poměr barev, takže nám třeba první dvě kola vůbec nepřišly lodě.
Sbírání zvířátek je celkem náročné, protože oproti zboží, kde je bod za kus, je u zvířat bodování 0,1,2,4 za 1,2,3,4 kusy a ty ještě musí být různého druhu. Zase je pravda, že zvířata už se na rozdíl od zboží nemusí vyvážet. Zboží jde ale vyvézt všechno najednou, pokud ho máte stejný druh (jsou ho 3 druhy) a navíc získáte 1 kus stříbra za každou vyvezenou kartičku zboží.
Systém dobírání dělníků "do dvou" za utracenou akci je v nepoměru ke žlutým kartám a výhodám za uzavření "oblastí", kde si dělníky můžete vzít nad tento limit. Přišlo by mi lepší (i kvůli tomu, jak málo je akcí), kdyby za akci bylo jako v klasických Burgundách nabrání dvou nových dělníků.
Princip hraní akcí je ten, že máte na ruce výběr ze dvou "kostek", jednu zahrajete a opět si doberete do dvou. Pokud vám tedy straší na ruce něco, co fakt nepotřebujete, můžete čekat a mezitím hrát vždy zbylou kartu. Ve výsledku se ale ani té špatné nevyhnete. Tím pádem jsem byl víc ochotný hrát i kartu za 2 dělníky - právě proto, že nemá smysl šetřit si jednoho, když se dobírá do dvou.
Trojic za hru moc neuzavřete, takže bodový rozptyl je cca 5 bodů mezi prvním a posledním hráčem.

Výhoda zase je, že je to asi lehčí na naučení, než klasické Burgundy (i když by pomohla aspoň kartička s přehledem možných akcí) a že je to mnohem přenosnější (i když na stole to pak zabere stejně místa jako "velká" hra).

Taky se s kartami celkem dobře manipuluje a pokud nemáte problémy se zrakem jako chudák ruy ;), tak se ve hře docela dobře orientuje.

Celkově i přes asi negativně vyznívající elaborát můžu říct, že hra není špatná, jen asi slouží spíš jako vstup do Burgund pro nehráče a kompromis na cesty pro lidi, kteří velkou hru znají. Ale dalšímu hraní se nebráním.

10.5.2016 14:38:52 | Upraveno autorem (porovnej)

rix

zrak
Pochopil jsem to spise tak, ze ruy ma problem ne s kartama, ale s jejich identifikaci v navodu :)
Osobne jsem tuto hru zatim hral jen solo a ve dvou hracich (oba mam odehranou spoustu her deskovych Burgund a dalsich her Felda) a karetni Burgundy jsou prijemna karetni hra. Baleni je sice skladne a prenosne, samotna hra je ale na misto pomerne narocna. Ve dvou hracich si hru urcite rad zahraju. Solo hru jeste nemuzu posoudit, nemam odehranych dost her. Nicmene za tu cenu, podil nahody, zpracovani, jazykovou nezavislost a nenarocnost na skladovani ta hra stoji, a tak ji do sbirky doporucuji. Danse naucit jednoduseji nez klasicke Burgundy a uplne nehrace muze zaujmou a probudit zajem o slozitejsi hry nebo dokonce o koasicke Burgundy ;-)

10.5.2016 19:43:44

Sólová hra
Zkoušel jsem hrát i sólově a dojem z tohoto hraní mám dobrý. Po první hře si nějak neumím představit, že bych mohl někdy vyhrát! Sice jsem se dostal s vypětím až do závěrečného kola, ale to co se mnou "Petr" potom provedl . . . (38 bodů jeho konečné skóre)
Ale to je ta pravá výzva, kdybych hned první hru vyhrál, asi by něco nebylo v pořádku.

11.5.2016 09:28:57

Poznámka k sólové hře
@Zdenda: Hrál jsi to podle správných pravidel (buď originál nebo Bacilův překlad) ? V druhém překladu (endymion) je zásadní chyba ohledně klášterů, které si bere virtuální hráč (body za ně máš získat Ty). A vzhledem k tomu, že jsi zmiňoval virtuálního Petra, řekl bych, že jsi používal špatně přeložená pravidla. Ale těžko říct, možná ne.

Jinak se mi sólová varianta hodně líbí a úspěšnost míváme tak 3 výhry na jednu prohru. Samozřejmě záleží na namíchání karet virtuálního hráče, pokud přijde trojice hned v prvním kole (a to hodí třeba >4 body), může být problém už to první kolo přežít (stalo se nám zatím jen jednou).

7.6.2016 07:47:10

Sólo a kláštery
Hrál jsem podle překladu, kde body za kláštery dostával soupeř. Přiznám se, že jsem to v druhém překladu jako obráceně přehlédl! Díky za upozornění, kouknu se na to znovu. To by asi hodně změnilo výsledky, že?

7.6.2016 08:09:28

Sólová hra - kláštery
Tak to každopádně. Když si vezmeš, jak jsou pro něj kláštěry silné (6b) + ještě dostat +3 daší body, tak máš rozdíl v bodování v podstatě 6 bodů v jeho prospěch navíc. My v našich hrách končíme s virtuálem tak +-3/4/5 bodů, takže podle mě toto nevinné špatně hrané pravidlo solovou hru zcela zničí.

7.6.2016 14:09:42 | Upraveno autorem (porovnej)

to richie
Tak díky moc za upozornění.
A teď se milý "Petře" těš! Všechna příkoří, traumata a téměř noční pomočování bude pomstěno!!!

7.6.2016 15:42:02

oprava
byla tam v pravidlech opravdu chybka, už jsem nahrál opravenou verzi

7.6.2016 17:50:50

Vybíráme z Bazaru

Delta
Delta
Akt. cena: 1200 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas