Burma - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: 2. světová válka
Herní kategorie: válečná
Čeština: není
Vydavatelé: Multi-Man Publishing
The Gamers
Autoři: Dave Friedrichs
Dean Essig
Rok vydání: 1999
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy

Po dlouhé době mám chuť se podělit o zážitky z hraní, konečně se mi totiž podařilo rozchodit toto monstrum. No, rozchodit je asi silné slovo, ale konečně jsme s kamarádem šoupali žetonky po mapě a co bych vám povídal - je to opravdu něco!

Pro ty co vůbec neví, tak Barma je již několikátou hrou v sérii Operational Combat Series (OCS), která simuluje konflikty mezi léty 1900 - 1950 převážně na úrovni brigád, battalionů a občas i divizí. Konkrétně v Barmě představuje jeden tah přibližně půl týdně skutečného času a jeden hex je cca 5 mil. Je to klasická hex and counter wargame - žádné karty.

Fascinující je, že OCS se prezentuje jako systém, který je možné upravovat podle dané situace. Každá hra ze série obsahuje tzv. series rulebook, jakousi bibli OCS, která mají dobrých 40 stránek, ve kterých je myšleno opravdu na vše. Navíc má každá hra svá specifická pravidla, která modifikují ta základní (pravidla Barmy mají jen asi 9 stránek). To znamená, že jakmile se člověk naučí základní rulebook, tak má v podstatě naučené všechny hry ze série.

To, co z OCS dělá to čím je, je jednoznačně supply - ten se totiž řeší naprosto ultimátně. Hráči mají k dispozici přepravní jednotky (náklaďáky, vlaky, letadla, slony, muly atd.), které musí naložit zásobami a fyzicky je vozit po bojišti. Jeden žeton představuje přibližně 1500 tun rozličných zásob (munice, jídlo, palivo), které je potřeba dostat do předních linií! Vojenské jednotky potřebují jednak abstraktní supply (jak ho známe z jiných her), ale zároveň potřebují tento konkrétní supply na provádění útoků! Pokud nemáte zásoby, nemůžete útočit!

Napadá mě asi tisíc věcí co bych o tom ještě mohl vyprávět, ale nemám na to kapacitu :D snad kdyby někoho něco zajímalo, tak se klidně ptejte...

Tímhle nesourodým a zmateným příspěvkem jsem chtěl říct několik věcí, takže to shrnu do bodů:
1) hra je naprostá paráda!
2) pravidla jsou bez přehánění jedny z nejlepších se kterými jsem měl tu čest!
3) chtěl bych do toho uvrtat víc lidí, protože pokud vím tak OCS tu nikdo nehraje a já bych si jednou chtěl dát třeba celou kampaň :) víc hlav víc ví...
4) ta hra je opravdu super! :)
14.5.2012 17:53:08

Excelentní popis! Jak si stojí Burma v porovnání s ostatními tituly OCS? Pořád přemýšlím, kterou OCS bych mě začít :)

-----------------------------------
Autor blogu Války v jednom
www.valkyvjednom.blogspot.cz

1.6.2022 20:33:50

Ahoj. Mám trochu obavy, že KungPao ti neodpoví. Tak to zkusím já. Burma je z mého pohledu nejodlišnější ze všech her v sérii. OCS se vyznačuje vysokou mobilitou jednotek, které se dá bránit jen souvislou hradbou jednotek. Proto v té hře vznikají hezké frontové linie. V Burmě je ale tak obtížný terén, že se jednotky mimo cesty skoro nepohybují - maximálně o hex až dva. 
Jako první OCS bych doporučil Reluctant Enemies. Dean Essig tu hru zamýšlel jako vstupní. A to se mu povedlo. 

2.6.2022 20:40:08

Díky za odpověď :) Osobně jsem měl 3 kandidáty na “series entry game” - Reluctant enemies, Tunisia II a Smolensk. Nejvíc mě lákala Afrika, jenže to jsou 2 mapy, které na stůl asi nedám. Smolensk má zase značnou hustotu žetonů. Takže RE vypadají opravdu jako ideální kandidát. Akorát je horší hru sehnat.

Mimochodem rychlá mobilita je znakem i staršího, mnohem jednoduššího bratříčka SCS (kde to je někdy až moc).

-----------------------------------
Autor blogu Války v jednom
www.valkyvjednom.blogspot.cz

2.6.2022 21:15:35

Všechny ty hry jsou dobré. Tunisko je za mě moc fajn. Smolensku jsem odehrál jen dvě kola, hustota žetonů je na jednomapák skutečně velká, což protistraně moc nevonělo. 
SCS není úplně starší. Stalingrad Pocket (SCS) vyšel 1992 a Guderian’s Blitzkrieg (OCS) vyšel také 1992. Nicméně s mobilitou v SCS souhlasím. A ta exploitation phase s exploit capable jednotkami je docela chaos. Ale třeba Yom Kippur se mi líbí moc. Bastogne už méně, nesedí mi moc Road March. OCS mám každopádně raději. To zásobování přidává feeling skutečných problémů, které musí velitelé řešit. A moc fajn jsou také letadla. 

3.6.2022 16:53:29

Vybíráme z Bazaru

Halls of Hegra
Halls of Hegra
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas