nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Bios: Genesis

Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
Autoři: Phil Eklund
Rok vydání: 2017
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Tento popis ještě nebyl definitivně schválen. Pokud chcete, můžete zkusit navrhnout vhodnější verzi, která by lépe odpovídala ideálnímu popisu.

BIOS: Genesis je první ze série deskových her BIOS od Phila Eklunda, designéra her, který je opravdovým raketovým inženýrem. Ve hře se přeneseme do okamžiku krátce po vzniku planety Země a hráči se ujmou jedné organické sloučeniny, která má za úkol vyvinout život na Zemi. Červený hráč představuje aminokyseliny, žlutý lipidy, zelený pigmenty a modrý nukleové kyseliny. Hra se snaží být celkem výuková a tak využívá odborné názvosloví a většina karet i pravidel má odborné popisky všech jevů, dějů, sloučenin atd. Pro hraní hry ale není nutné úplně všechno znát, a pokud vás téma nějak extra nezajímá, můžete se na komponenty prostě jen odkazovat barvami. Pravidla hry jsou jedny ze složitějších, ale to zejména díky častým odborným poznámkám pod čarou a také kvůli odbornému názvosloví ve hře. Jedna figurka disku má např. čtyři názvy podle toho, kde se zrovna nachází a tedy jakou funkci tam plní.

Hra se hraje na kola, kdy se v každém kole táhne jedena událost, která určí pořadí hráčů, teplotu na zemi, různé další efekty, které většinou nějakým způsobem poškozují vaše organismy ale hlavně, která prostředí pro vznik života jsou aktivní. V druhém fázi si pak hráči vybírají, do kterých takových prostředí se pokusí umístit svoje bionty, aby se pokusili zažehnout život. V třetí fázi pak hráči házejí kostkami a pokouší se v daných prostředích stvořit život ve formě jednobuněčné bakterie. Ve 4. fázi pak hráči házejí kostkami na to, jestli jejich bakterie přežije a popř. pokud vyprodukuje nějaké katalyzátory (platidlo). V páté fázi pak hráči mohou za ony katalyzátory pořizovat pro své bakterie různé mutace, které zvyšují jejich obranyschopnost proti různým nepříznivým událostem a které dále poskytují určité výhody. Jelikož ze začátku nikdo žádné bakterie nemá, tak se poslední dvě fáze přeskakují, dokud někdo nějakou nestvoří.

Cílem hry je vyvinou bakterie dostatečně na to, aby se z nich stali mnohobuněčné organismy, nejprve mořské a později i suchozemské. Hra se dá hrát kompetitivně tak, že se si hráči mezi sebou škodí například formou parazitů, a na konci hry si hráči počítají body podle toho, kdo měl jako dobře vyvinutý organismus. Nebo se dá hrát kooperativně, kdy jsou paraziti neutrální a napadají organismy podle určitých pravidel, a hráči mají za úkol vyvinout společně určitý počet organismů dřív, než dojdou karty událostí. Hra nabízí i možnost solitérní hry.

Může se stát, že hra skončí i předčasně tím, že nastane Armageddon a Země buď zamrzne, nebo se přehřeje. Stejně tak se může stát, že se žádné organismy nevyvinou, jelikož tomu náhoda (házení kostkami) nebude přát. Pokud se vám ale přeci jen podaří vyvinout suchozemský makroorganismus, kterým můžou být například žížaly, můžete je použít jako startovní organismus ve hře BIOS: Megafauna.

Autor: Rozy