Battles of Westeros

xxxxxxxxxo hodnoceno 43x (Seznam vlastníků)

Battles of Westeros - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Edge Entertainment
Fantasy Flight Games
Galakta
Heidelberger Spieleverlag
Autoři: Robert A. Kouba
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Náročnost hry

Ahojte měl bych dotaz. Můžete někdo srovnat náročnost pravidel třeba s Tide of Iron? Tide je skvělý a tohle mě taky láká jen chci vědět jaký okruh spoluhráčů bych měl na tohle typovat. U Tidu mám problém najít mezi kamarády někoho na hraní...
27.3.2012 22:46:12

náročnost BoW...
No, jelikož mám obě hry a pár scénářů jsem v nich odehrál, tak si myslím že:

a) Náročnost pravidel

BoW je velmi zjednodušený, středověký ToI. Vychází ze hry Battlelore, kterou vylepšuje. Jelikož jsem Battlelore nehrál, nemohu posoudit. Pravidla jsou velmi jednoduchá a klíčová slova (schopnosti) se rychle zažijí. Trocha taktického myšlení není naškodu, ale není ji třeba tolik jako v ToI. Taky se zde používá mnohem méně kostek. Jednotky jsou ovládány pomocí velitelů (velitelských jednotek) s určitou oblastí velení (velitelským rádiem).

Obě strany (Stark a Lannister) mají v základní hře jednotky se stejnými charakteristikami (s výjimkou těžké pěchoty a válečných psů). Malá rozšíření přidávají diferencované jednotky s novými klíčovými slovy (cca 3 nové schopnosti na rozšíření).

b) Scénáře

Oproti množství scénářů v ToI (už jich je určitě více než 100, myšleno i neoficiálních - a ty jsou často mnohem lepší než oficiální) existuje pro BoW jen 10 scénářů v základní hře a cca 3 další v každém malém rozšíření. Nevím, jak ostatní, ale mně stačilo ty scénáře si zahrát jen jednou (i když rád bych si je někdy zopákl), takže podle mě je jejich znovuhratelnost nižší než třeba v ToI.

Naproti tomu čas na odehrání scénáře BoW je úplně někde jinde než u TOI. Typický scénář se odehraje během 4-5 kol (BoW) Řekněme 2-2,5 hod vůči klidně 6 a více hodinám (v ToI) - no je fakt, že záleží, kdo to hraje :-).

c) Základní hra vs. rozšíření

Cenově vyjdou rozšíření k BoW docela draho (jedno pořídíš za 600-700 kč), přičemž dostaneš (jen) 3 scénáře, 3 nové velitele s kartami a 3 nové typy jednotek. Mnohé scénáře jsou nevyvážené, takže je otázkou, zda se je vyplatí (všechny) kupovat.

Naštěstí jsou rozšíření na sobě nezávislá, takže si je můžeš kupovat v libovolném pořadí nebo jen některá. Zatím jich vyšlo 5 - mně nejvíc štymovali Tribes of the Vale a Wardens of the North.

Verdikt

Pokud tě hra láká, zkus si koupit zatím jen základ. 1700 Kč není málo, ale za ty peníze dostaneš solidní výbavu a 10 scénářů. Pokud tě (vás) to bude bavit, můžete zkusit některá house rules (zde ke stažení) příp. Greyjoje nebo Noční hlídku (každá liška chválí svůj ocas). Tyto jsou zdarma, ale vyžadují nějaké komponenty z WotN či WotW.

Velkým plusem pro koupi BoW je, pokud se ti líbí Martinova literární předloha. Poté ty scénáře dostávají nový rozměr (když pak velíš Králokatovi, Hoře, nebo Robbu Starkovi).

Každopádně si ale myslím, že na BoW spíš někoho "zmermomocníš" než na ToI :-).

28.3.2012 20:09:56

laredo
Já právě Martina miluju a to mě hlavně přivedlo k této hře :) ta druhá desková A Game of Thrones se mě taky moc líbí ale pro mě je silná nevýhoda že až od 3 hráčů..pro to chci radši tuhle...Myslím že časem by se mohli vyrojit nějaké scénáře nebo nějaké udělat...toho bych se i rád časem zúčastnil...Mě ani u těch rozšíření nevadí ta cena ale spíš nechápu že ještě nikdo neudělal překlad...je tam 5 rozšíření ale nic ke stažení...To asi ještě počkám :)

28.3.2012 20:23:52 | Upraveno autorem (porovnej)

:)
Aktuálně uvažuji koupi první "nějaké takové hry"
Koupi Tide of iron jsem zavrhl z již uvedených důvodů - časová náročnost a spoluhráči.
Battles of Westeros jsem po dlouhém bádání zavrhl také z důvodů které uvádí níže laredo.
Nakonec se moje pozornost přesunula od grafické formy k obsahu - rozhodl jsem se pro command colors napoleonics od gmt, vážnými konkurenty byly no retreat! a conflict of heroes.

Pokud chceš tematickou hru co dostaneš na stůl vždy, tak ber memoir 44.

29.3.2012 12:31:16

alucard
ale já nechci memoir 44 když mám ToI ..navíc se to nedá ani srovnat ToI je tisíckrát lepší :) ....
..nehledám ani nic jiného než Battles of Westeros líbí se mě právě tématikou...jen jsem chtěl vědět jaký je srovnání s ToI...Ale pokud nebudou překlady rozšíření tak nevím no...Snad se jich někdo ujme...

29.3.2012 12:43:56

generalx
Preklad rozsireni delam ja. Mam hotove 2 a pul rozsireni takze az budou vsechna tak to sem hodim.

29.3.2012 16:40:40

laredo
S tou znovuhratelností tedy nesouhlasím. BOW mají celkem zajímavý a vyvážený systém generování náhodné bitvy a na tom se pak dají stavět celé kampaně:)

29.3.2012 16:46:49

vasekre
Tak to je super zpráva :) tak ještě někdo kdo to hodí do grafiky a bude to nářez..tak to se těším :) Koupím ještě rozšíření na Runewars a začnu šetřit na BoW :)

29.3.2012 16:50:16

marvin...
Tou znovuhratelností jsem měl na mysli pouze ofiko scénáře. Uznávám, že některé jsou dobré a určitě hratelné víckrát, ale některé mají k vyváženosti daleko.

Skirmish variantu scénářů jsem ještě nezkoušel, takže nemůžu posuzovat (její znovuhratelnost). Můžeš se podělit o své dojmy z tohoto typu scénářů? Lepší vyváženost než normální scénáře, možnost namixování velitelů/jednotek napříč vícero rozšířeními, nějaké limity na počet velitelů?

U scénářové hry dávám radši přednost už připraveným scénářům (od autora vyladěných). SAGS režim v Earth reborn je ovšem krásná výjimka z tohoto pravidla :-).

29.3.2012 20:40:52

laredo
myslel jsem lepší vyváženost než bitva sestavená hráčem. No my to hráli na krátkou kampaň, kdy jsme si vedli pomocná území, kde je který velitel a podle toho pak sestavovali bitvy:)

29.3.2012 21:24:09

Skirmish
Díky skirmish bitvám je hratelnost téměř nekonečná (berte s rezervou). Skirmish her jsem za poslední tři měsíce hrál kolem dvaceti a ani jedna z her nebyla stejná jako ta druhá.
Ovšem dodávám, že vlastním většinu rozšíření.
O znovuhratelnost bych se tedy opravdu nebál.

7.4.2012 10:38:38

Vybíráme z Bazaru

Na vlnách neznáma
Na vlnách neznáma
Akt. cena: 700 Kč
Končí za: 6 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas