Attack! - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: 1. světová válka
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná, diplomacie
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Eagle Games
Autoři: Glenn Drover
Rok vydání: 2003
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

úprava pravidel

Tak jsem párkrát zahrál tuto obecně zatracovanou hru a celkový dojem je z mého pohledu lepší než z M44. Samozřejmě jsme hráli i s Expanzí, pouze jsme vynechali politické karty (nechtěli se mi překládat texty).
Praktikoval jsem pouze jedno dodatečné pravidlo, které řeší velký neduh této hry - délka a rozplizlost (prohraný hráč se může několik hodin nahánět s vítězem i když už je hra dávno rozhodnuta). Podle nového pravidla hra končí nejen pokud jeden z hráčů padne, ale i když jeden z hráčů obsadí celý jeden světadíl. Zatím se perfektně osvědčilo. Při setupu jednotek se musí eliminovat převaha jednoho hráče na konkrétním světadílu, tedy i setup je zajímavější. Je pravda, že světadíly co do počtu zemí nejsou vyvážené, ale to vůbec nevadí (např. nejméně území má Jižní Amerika, proto ihned v setupu reaguji na tendence protihráčů nasáčkovat jednotky tam a tedy musím např. oželet převahu v Evropě). Hra je takto v pohodě hratelná do dvou hodin a daleko zajímavější.(jednu hru např. mohla rozhodnout ohromná bitva o Madagaskar, jakožto jediné ostrovního území Afriky, kdy hráč ovládající celou Afriku disponoval slabším loďstvem a nepodařilo se mu nakonec ostrov obsadit)
A ještě jedno dodatečné pravidlo jsem zavedl. Státní zřízení nedávám do zemí náhodně, ale alespoň trochu dle historických skutečností. Docela divně vypadala demekracie v Německu, fašismus v Americe, komunismus v Anglii atd. (kupodivu monarchie se dá použít skoro všude :)

PS: Tímto příspěvkem nechci vynášet Attack do nebes, pouze u mne vystoupal z 2,5 hvězdy na minimálně 3,5
3.8.2010 10:53:54

Axis
Jak by jsi hodnotil tuhle hru vedle Axis and Allies ? A jestě co je na téhle hře tak špatného ? ... podle fotek a tak vypadá skvěle

3.8.2010 11:50:48

srovnani
U Axisu mám poměrně dobře nastudovaná pravidla, byť jsem nikdy nehrál (chtěl jsem onehdá jet na Axisovský víkend k Siraonovi a nevyšlo to). Axis je hra zcela jistě lepší, méně o náhodě, více pravidel, možnost podporovat určitou taktiku, více simulace skutečné 2.sv.války, obecně uznávanější, byť pořád s modýlky (někteří hráči preferují výhradně žetony - více informací pohromadě + rozmanitější možnosti jednotek).

A co se nejvíce kritizuje na Attacku:
- náhodné rozestavení jednotek po mapě světa (částečně eliminuji přidělením reálných státních zřízeních)
- všichni hráči začínají se stejným počtem jednotek
- hodně náhodný způsob soubojů (tady bych ale řekl že stejně jako u opěvovaného M44)
- délka a rozplizlost hry - viz můj příspěvek výše
- způsob námořních soubojů - tady je to s tou náhodou opravdu přehnané
- nevyváženost cen jednotek - nevýhoda letadel (není až tak tragické a řeší pravidla Expanze)
- nevýhodnost některých akcí (objevy, atd.)

Výhody (podle mě a proto jsem i hru koupil, i když plnou taxu bych za ni nedal)
- vypadá báječně (chtěl jsem ji do sbírky)
- bojuješ o reálná území
- perfektní k výuce zeměpisu (docení otcové, můj syn se hodně po třech hrách zlepšil)
- zábava ve dvou i ve čtyřech hráčích (s úpravou pravidel viz výše)
- hra působí docela komplexně i když jde vlastně jenom o vhodné rozdělení peněz a ropných certifikátů, všechno ostatní je kostková náhoda, případně škodicí karty)

Tedy závěr, Axis bude bezesporu lepší, tohle mě ale zatím baví. Až přestane, nechám ji v šuplíku a občas se pokochám tou úžasnou mapou :)

3.8.2010 12:12:04

panzer
je treba te dostat k te partii axisu .. skoda ze ses nedostal na warcone, jednu ukazkovou hru jsme tam svihly .. jinak k tomu attacku .. hra konci take tehdy kdyz se zahreje tusim pata eagle karta, coz je vetsinou driv nez pozdeji a boje lodi se daji prevest na stejny zpusob boje jako pozemni jednotky .. nekde mam jeste zasantrocene pravidla.

4.8.2010 09:52:42

Siaron
Jo, s tou Eagle kartou máš pravdu, na ní jsem zapomněl (tím že jsme nehráli politické karty tak tahle možnost odpadla).
Převod lodí na pravidla pozemní nemusí být špatnej nápad. Těmi zašantročenými pravidly myslíš nějaké houserules úpravy ? Pokud ano, to bych tě poprosil jestli by ses po nich nepodíval, každá dobrá úprava vítána (dokud mě to baví :)

O koupi Axisu stále uvažuji, akorát váhám který zvolit. Rozhodně ale nehci Battle of the Bulge (už mám plný brejle Amíků v Evropě), i cenově jsou dost rozdílný a možná i pravidly.

4.8.2010 11:17:53

zajimave
nikdy jsem o teto hre neuvazoval, ale jak to tady tak ctu, mohla by to byt dobra sranda.

4.8.2010 14:28:26

Ringo
No, mě tahle hra zanechala dlouhodobě v depresi, větší luckfest neznám, obzvlášť námořní bitvy jsou fakt k neuvěření.

4.8.2010 14:34:53

Sydo
ono to asi bude nejaka variace Risku, ze?

4.8.2010 14:36:59

Risk
Variace Risku to naštěstí není, byť to podobně vypadá. A když se nebere ta hra příliš vážně a zkrátí se hrací doba je to docela sranda.
Prostě je to jako v kině, člověk se někdy baví i u hovadiny typu Hadi v letadle :)

Sydo: Chceš-li zažít skutečnou depresi zahraj si War at Sea za Němce.

4.8.2010 17:28:36

sydo
ja si pamatuju dodnes svoji posledni hru ... pul hodiny vysvetlovani, pak jsem si vzal jakoze prvni tah a po mem tahu sem rekl hracum ze sem unaveny a jdu spat :) tak jsme to zase slozili :)

4.8.2010 18:54:59

Siaron
tak to docela prima hra, nezapomeň sem zpětně hodit report, samozřejmně veřejnej :)

5.8.2010 09:08:29

panzer
uff, to je tak 5 let zpatky :) to nezvladnu :-D

5.8.2010 09:23:09

Vybíráme z Bazaru

Darka Ages:Holy Roman Empire+Heritage of Charlemag
Darka Ages:Holy Roman Empire+Heritage of Charlemag
Akt. cena: 3499 Kč
Končí za: 5 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas