Arkham Horror: Karetní hra (revidovaná edice)

xxxxxxxxxo hodnoceno 41x (Seznam vlastníků)

Arkham Horror: Karetní hra (revidovaná edice) - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Horror, Současnost
Herní kategorie: karetní hra, kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: MJ Newman
Nate French
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Kvalita překladu?

Ahoj, 

Vy co už hrajete, jak je na tom kvalita překladu? U Pána prstenů karetní hry revidované edice se stále objevují negativní diskuze a to i u rozšíření. Tak mě zajímá, jak je na tom Arkham horror. Předem díky za reakce. 

 

28.12.2023 09:38:21

@Hawkie Agenda mě dráždila úplně od začátku. Přijde mi to jako kancelářský termín. Soupiska toho co je potřeba udělat, nebo co je potřeba prodiskutovat. Do hry se mi to třeba na rozdíl od Actu syntakticky vůbec nehodí. Mnohem víc by mi seděl třeba Mythos deck, který nakonec použili pro označení malých expanzí. Nebo třeba Chapter deck, pokud dodržíme ten naznačený knižní formát obou balíků.

3.5.2024 22:29:18 | Upraveno autorem (porovnej)

@louza Chápu. Význam “agendy” vnímám velmi podobně (“kancelářský termín"), ale v kontextu děje hry mi přijde jako vhodný a dobře použitý - postavy ("vyšetřovatelé") se věnují “vyšetřování”, takže to, že jejich postup má nějakou metodiku (k čemuž ten termín “agenda” vztahuju), mi smysl dává. Zejména u některých konkrétních postav (Roland, Rex…) to sedí perfektně. U jiných by se o tom asi dalo lehce polemizovat (Wendy…), ale i tam si dovedu představit nějaké promýšlení kroků a postupu.

4.5.2024 11:24:32

@Hawkie Jo takhle. No to mě vůbec nenapadlo že by mohlo jít o agendu vyšetřovací. Vztahoval jsem to spíš k tomu mythosu, kterého se ten deck hlavně týká a ne k vyšetřovatelům, kteří mají svůj vlastní vedlejší balíček kam štosují clues. Ok. Beru. Tohle vysvětlení dává smysl. Stejně mi to ale úplně neladí s tím zbytkem dějstvím a tím konceptem rozevřené knihy, ale už mi to aspoň netrhá žíly :-) Dík za osvětlení.

4.5.2024 22:29:33

@Hawkie Agenda je metodika/postupy mythosu a prastarych bohu nie vysetrovatelov. Nevztahuje sa ten tvoj popis skor na Act?

5.5.2024 00:27:20 | Upraveno autorem (porovnej)

@sedlak87  Logicky to ze hry působí přesně tak jak říkáš. Těžko si ale představit prastaré zlo s notýskem do kterého si odškrtává, kterou část světa a jakým způsobem je třeba zrovna osliznout. To vysvětlení, že jde o diář vyšetřovatele s agendou, kde si zaznamenává to co mythos napáchal a actem, tedy poznámkami, jak na to vyšetřovatelé plánují reagovat, mi dává dokonalý smysl.

V tom případě ale musím vzít zpět svou chválu termínu dějství, který je tím pádem úplně špatně. Jednak vůbec nesedí k té agendě a taky protože v sobě nenese tu úkonovou reakční složku, kterou plánují vyšetřovatelé. Dějství se prostě jen tak samo děje.

Inu, jak vidno, AH není vůbec snadná hra na překlad.

5.5.2024 07:46:45 | Upraveno autorem (porovnej)

@sedlak87 Máš pravdu, ale to, jakým způsobem postupuje agenda (= postup Mythosu) je přímo závislé na tom, jakým způsobem postupují vyšetřovatelé. Tzn. souvztažnost mezi “metodickým postupem vyšetřovatelů” ("agenda") a tím, co za zvěrstva páchá (anebo právě - díky postupu vyšetřovatelů -nepáchá) Mythos, tam vnímám. Plus jak přesně uvedl Louza - je možné to vnímat jako diář vyšetřovatelů s jejich poznámkami (což odpovídá tomu, jak jsem to chápal já - btw když už si vyšetřovatelé vedou takový diář, o to víc to dokládá jejich “metodický postup”, tj. použití slova “agenda” mi pak dává dobrý smysl).

@louza České “dějství” by perfektně sedělo ke King in Yellow, pokud by mělo vztah k vývoji divadelní hry. Jinak to vnímám stejně jako ty. Jj, překládat AH rozhodně není nic snadného. 

Jinak k mému chápání významu “agendy” v AHLCG obecně: plně uznávám, že jde o můj ryze subjektivní výklad a v žádném případě ho nevydávám ani za jediný možný, natož za správný. Protože mě předtím nenapadal jiný, vznesl jsem dotaz, proč se ti tenhle termín nelíbil. A plně uznávám, že tvá dříve uvedená kritika tohoto termínu měla (a má) velmi dobrý základ/smysl, když na to člověk koukne trochu jinak.

5.5.2024 13:08:18

Vybíráme z Bazaru

BioShock Infinite: The Siege of Columbia
BioShock Infinite: The Siege of Columbia
Akt. cena: 799 Kč
Končí za: 11 dnů

Offcanvas