Arkadia - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, budovatelská
Čeština: není
Vydavatelé: Ravensburger
Rio Grande Games
Autoři: Rüdiger Dorn
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

První dojmy :)

Tak mám odehrano 5 partií této hry na yucata.de a musím tedy říct, že s každou další partií se mi ta hra líbí víc a víc. Je to překvapivě úplně jiný Dorn než já znám (Goa, Emerald, Louis XIV.), ale je to neskutečně vybalanované. Jestli bude moje nadšení stoupat ještě chvíli, tak si hru koupím :) Asi to bude znít šíleně, ale já tam někde v pozadí vidím "ekonomickoui" hru, akciovky :)
19.3.2009 12:52:45

dodatek
A zapomněl jsem se zeptat, kdo hře dal 2 hvězdičky? Rád bych znal jeho(její) důvody, protože přeci jen mých 6 partií je málo na to, abych mohl vyřknout konečné slovo.

19.3.2009 12:54:47

hodnocení
co ostatní hrál to ještě někdo, docela se mi to zamlouvá už jenom ten herní materiál vypadá úžasně.
ne geeku hodnocení ok ale tady mě vystrašili ty 2 hvězdičky.

22.3.2009 13:53:26

Richmond
To zni zajimave, ja jsem po tom parkrat pokukoval, ale jeste jsem to nehral. Asi se na Yucatu zaregistruju:D Dornovy hry mam obecne rad. Co se tyce hodnoceni, je to zatim problem Zatrolenek - malo aktivnich useru (na druhou stranu to tu ma nezamenitelnou rodinnou atmosferu, coz se mi libi, na Hrejeme uz prakticky nechodim, protoze radobyodborniku je tam spousta:)), kdyz proste nekdo hru osoli, ze mu nesedla, nesmime se jednim odsouzenim nechat zastrasit:) Ja sam vim, ze jsem se k nekterym hram v tomto ohledu nezachoval fer na BGG, proste mi nesedly, tak maj nizky hodnoceni, ackoliv objektivnedobre jsou...

22.3.2009 14:27:40

re: aneken
Tak já nemám problém, že někdo hru, která se líbí mě, osolí. Já se spíš chtěl zeptat, proč jen 2 zvězdy :) Opět mám dokončenu jednu partii a skutečně tam je to o načasování bodování, protože bodovat se dá jen 4x za hru (plus závěrečné). Ale trvám si na těch akciovkách :) Prostě je to suktečně takové hodně zábavné investování do akcií, manipulace s tržní cenou a správný prodej :-D A přitom vše pěkně schované do tématu stavby budov a získávání pečetí! Dorn umí! :)

22.3.2009 14:46:12

Richmond
Sakra, prestan, nebo si to budu muset poridit, zni to jako hra, ktera by se mi urcite hodne libila:)

22.3.2009 15:18:21

po 30 partiích
Tak už mám za sebou třicítku partií ve všech počtech, tedy 2-4 (vše online). Bilance sice tristní :), ale pokaždé to bylo radost hrát. Pořád se snažím správně načasovat bodování, protože to je alfa omega celé hry. Kdy přesně nasadit své architekty? Kterou pečeť umístit na centrální budovu a kam přesně? Doufám, že do roka bude hra doma :)

6.5.2009 09:58:33

jak ve dvou hráčích a česká pravidla?
Jak se hraje hra ve dvou hráčích a nevíte o českých pravidlech? Díky za informaci.

24.9.2010 23:58:14

nemáte, prosím
někdo pravidla cz?

4.1.2011 20:02:31

ještě jednou
svůj skromný obligátní dotaz: nechystá se někdo na překlad, prosím?

17.1.2011 10:02:42

ta"jemná"
Mno, na překlad se moc necítím, nicméně z těch vícejazyčných pravidel jsem to doma dal dohromady, takže jestli to bude stačit, podívám se na to doma a hodím sem do diskuze nějaký pravidlový sumář (kdybych býval věděl, že o tuhle hru máš zájem, mohl jsem ti přiblížit pravidla na ZatroConu).

17.1.2011 10:13:43

překlad
hru nevlastnim, ale po zazitku a atmosfere na zatroconu jsem se rozhodl ze moc rad pomuzu s jakymkoliv prekladem, jen mi musite poslat pravidla v pdf a nepocitat s tim ze to bude v grafice... ta je nad moje sily :(

17.1.2011 10:25:28

Hike
škoda, to je fakt :-(

17.1.2011 10:41:31

cSf. Loser
no za to jaks mě vypekl v pokeru, by to mělo být v grafice a ještě vytištěný na křídovým papíru :-)


17.1.2011 10:43:11

Stručný přehled pravidel
Příprava herního plánu: Na plán se umístí menší destička s půdorysem hradu, je v zásadě jedno kam, ale je důležité aby se nepřekryl žádný symbol tábořiště, kterých je na mapě rozeseto 24. Dál se rozdělí domečky hradeb podle barev, jak je naznačeno - do fáze I a II vždy po třech kusech od každé barvy.
Každý hráč si vezme zástěnu, na ní umístí 4 vlaječky a schová 3 panáčky své barvy a čtyři náhodně vybrané karty. Ze zbytku balíčku se odkryjí 3 karty a ponechá balíček na dobírání (podle obrázku v pravidlech).

Cílem hry je mít na konci nejvíc peněz za přispění ke stavbě hradu.

Postup hry:
1. V každém tahu musí hráč buď zahrát kartu a položit budovu na ní nakreslenou na herní plán (a na budovu položí žeton barvy, kterou karta ukazuje.
nebo
Umístit panáčky na herní plán.

Potom může zahrát vlaječku.

1 Položení budovy: Budova se musí položit tak, aby alespoň jednou stranou (nestačí jen rohem) sousedila s políčkem, na kterém je hrad, jiná budova nebo panáček. Za každý tábor, který budova překryje dostane hráč jednoho světlého neutrálního panáčka. Po zahrání karty si hráč vezme další (takže má pořád čtyři svoje karty na výběr - může brát buď ze 3 karet otočených lícem nahoru nebo z balíčku, když si vezme otočenou kartu, dodá se další)

2.1 Položení panáčků: Panáčky je možno pokládat kolem jedné vybrané budovy - tj. vybereš budovu a umístíš svoje barevné panáčky nebo světlé neutrální panáčky dle libosti.

2.2 - Uzavření budovy: Pokud položením budovy nebo položením panáčků dojde k obklíčení všech stran (ne rohů-viz obrázky v pravidlech) nějaké (nebo více) budov, přichází odměna. Pro hráče, který budovu obklíčil ve svém tahu je to jeden žeton z té budovy. A potom za každého panáčka podle barev po jednom žetonu. Tj. jeden panáček může při chytrém pokládání budov vynášet žetony až ze čtyř různých budov. Za neutrální panáčky se žetony nedostávají, ale bez jejich pomoci je strašně těžké uzavírat budovy, protože barevných panáčků je málo.

2.3 Pokud je uzavřena budova, staví se hrad. Hráč, který je na tahu za každou uzavřenou budovu umístí jeden dílek libovolné barvy na desku půdorysu hradu. Nejdřív se musí postavit první patro, potom druhé a teprve ve třetí fázi se případně můžou umisťovat dílky do třetího patra. Střed hradu s fontánou zůstává prázdný. Poslední dva dílky z první fáze a později i poslední dva dílky ze druhé fáze stavby se přesouvají do výběru pro třetí fázi stavění.

3 Použití vlajky: Pokud hráč zahraje vlajku, vezme si (a schová za zástěnu) dva panáčky své barvy a získá možnost zhodnotit své žetony. Hrad slouží jako kurzovní lístek - kolik je z ptačí perspektivy vidět žetonů jedné barvy, tolik hráč dostane za každý žeton získaný z budov, který se rozhodne prodat. Je možné prodat všechno, nebo jenom část, případně i nic (pokud je nevýhodný kurz).

4 Konec hry (resp. poslední kolo) začíná jakmile někdo postaví poslední dílek hradu do druhého patra. Poté ještě všichni zahrají jedno kolo, ten, kdo spustil konec hry hraje také jedno kolo jako poslední.

5. Nakonec ještě každý prodá svoje poslední žetony podle aktuálního kurzu a vezme si peníze. Kdo má nejvíc peněz vyhrál, v případě remízy je více vítězů.

Doufám, že je vše srozumitelné, případné dotazy nebo nejasnosti můžu dovysvětlit.

17.1.2011 19:56:21 | Upraveno autorem (porovnej)

Hike,
děkujeme, škoda, že jsme to nevyzkoušeli o víkendu :-(

17.1.2011 20:08:53

ta"jemná"
Není zač, doufám, že to pomůže a hru si užijete.

Ale aby nedošlo k mýlce, stejně jsem ji neměl s sebou, jel jsem vlakem, takže jsem bral jenom dvě menší věci. Čili bych stejně mohl poskytnout maximálně výklad pravidel po paměti. :o)

17.1.2011 20:11:28

First Mate
tak to jo, tak příště :-)

a ještě jednou dík za podrobný popis.

17.1.2011 20:14:09

Překlad
Mám pro vás dobrou zprávu: dokončil jsem překlad pravidel i s grafikou a v nejbližší době ho sem umístím.

30.4.2011 20:02:45

Shark
děkujemeeeeeeeeee :-)

1.5.2011 11:42:33

Dlouhodobější dojmy?
Máte někdo zkušenost po více partiích? Zábavnost? Pořádná strategie? Znovuhratelnost? V kolika lidech je to dobře hratelné? Díky.

30.1.2018 20:07:12 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Lords of Middle-Earth - rozšíření War of the Ring
Lords of Middle-Earth - rozšíření War of the Ring
Akt. cena: 540 Kč
Končí za: 1 hodina

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas