7 Divů světa: Duel

xxxxxxxxxo hodnoceno 850x (Seznam vlastníků)

7 Divů světa: Duel - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: ke stažení
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Antoine Bauza
Bruno Cathala
Rok vydání: 2015
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Přeceňovaná hra (!?)

Ahoj, máme Duel pár dní, odehráli jsme se ženou ale už asi 5 her, nepočítaje zkušební. První dojem fajn v tom, že hra je svižná a partie nezabere moc času, ale celkově nám to už přijde, že dost velkou roli hraje náhoda, kdo má možnost si táhnout jakou kartu (hlavně ty produkční-zdarma). A člověk nemá leckdy moc na výběr a třeba, i tím, že táhnout musí, nahrává soupeři. Je to dost omezené, co lze dělat.

4 z 5 her skončily na body (na vědu to je asi nemožné), z čehož 3x to bylo o 15 či více bodů, takže bohužel nic těsného.

Vím, že rozšíření přidává možnosti, ale aby základ měl tady 9/10 a na BGG byl na celkovém 16. místě? To moc nechápu/nechápeme. Pro nás oba jsou mnohem dál třeba Settleři: Zrod impéria, kteří přinášejí mnohem více možností a strategií, a přitom třeba na BGG jsou hodnoceni poměrně výrazně hůře (8,1 vs 7,4).

Díky za vaše názory.
19.11.2020 09:28:08 | Upraveno autorem (porovnej)

Náhoda tam je
Ale dá se na ni reagovat. Dejte tomu ještě šanci, je to opravdu špičková duelovka plná strategie. A pokud vám vadí ta náhoda, pak přesně to řeší rozšíření.

Na druhou stranu pokud vám nesedl základ, tak proč si rozšíření kupovat, že? :)

edit: jinak samozřejmě 100 lidí, 100 chutí. Třeba naopak mně přijdou Settleři nudní a špatní :)

19.11.2020 09:49:06 | Upraveno autorem (porovnej)

kdepak...
Náhoda hraje opravdu malou roli, s tažením karet se dá velice dobře taktizovat a promýšlet dopředu, stejně jako se stavěním divů. Na vědu nebo armádu je výhra těžší (tak 10%), ale o to víc potěší. Rozšíření už tak dobrou hru ještě zvednou.

19.11.2020 09:55:01

Ve srovnání se Settlery
... je tady té náhody daleko méně. Tam záleží, jak si zamícháš balíček a pak hraješ 1,5 hodiny a víš, že nic neuhraješ, protože nemáš produkční karty.
Tady máš těch rozhodnutí dost a pokud ti přijde, že je předem dané, kdo si vezme kterou kartu, tak asi nevyužíváte tolik divy, které dávají další tah. Přes vědu to uhrát jde (obtížně, ale ano), a když to nevyjde, můžeš hrát na žetony technologií, kde některé jsou opravdu zásadní. Já třeba hraju radši na to, než na nudné modré karty.


"It´s all about the GAME." ... Sgt. Ernie Calhoun

19.11.2020 10:05:16

přesně tohle
pod názvem "vyváženost" zde běželo zcela nedávno...A právě v onom vláknu jsem se dočetla o nevyváženosti hry a nabyla dojmu, že hra /která mě kdysi dle dostupných info zaujala natolik, že jsem si ji pořídila/ s podílem náhody a nevyváženosti, jaký dle jednoho z hráčů tato hra má, musí z domu /aniž bych ji zahrála/, protože to, co zde bylo popsáno je to, co mně na hrách vadí. Naštěstí se mně nepodařilo ji prodat a tak jsem ji rozbalila a zahrála. Mám už něco málo odehráno a jsem naprosto spokojená, protože toto je, dle mého názoru, skvělá hra! Malá velká hra, ve které se dá toho poměrně dost ošéfovat, viz zmíněné vlákno, kde je vše poměrně podrobně prodiskutováno...

19.11.2020 10:33:35 | Upraveno autorem (porovnej)

Náhoda ?
Náhodu vidím jen v tom, když se rozhodnu vzít kartu lícem dolů, jinak u většiny karet je dopředu jasné kdo bude mít možnost si ji vzít jako první a pokud je to soupeř a pomůže mu, tak udělám vše pro to abych mu znepříjemnil její "postavení". (Přítelkyně měla zlomyslnou radost když jí vyšly počty a mohla si vzít tolik potřebnou vojenskou budovu za 3 meče ...vydržela ji jen chvilku než zjistila, že i já jsem věděl že ji získá a moje postavení dolů jí zdražilo cihly natolik že ji neměla šanci postavit)
Dále je potřeba si vzít alespoň jeden div s efektem "hraj znovu" a správně načasovat jeho využití pro zisk důležité karty apod.
Jinak vítězství na vědu se nám povedlo jen jednou, armáda tak 30% a body 70%.
Na body je to většinou dost vyrovnané. Už jsem měli i remízy.
Hru bych nezatracoval. Myslím si že na každou strategii je odpověď.

19.11.2020 10:48:34 | Upraveno autorem (porovnej)

Duel
Jak píše ta"jemná", je tu už téměř stejné vlákno níže v diskuzi. Opakovala bych to, co je psáno v něm, takže akorát dodám, že z mého pohledu Duel nadhodnocený není. Dále, že Panteon ze hry eliminuje prakticky všechno, co vám na základu vadí - dala bych tomu určitě šanci, v případě, že by vám nevadilo do hry ještě něco investovat. Hru to dostane na úplně jinou úroveň. No a co teprve se hrou udělá Agora...

A co se týče Settlers (mimochodem mám ráda i tuhle hru, byť ne tolik jako 7 divů) - v těch je podle mě náhody mnohem více a jen velmi těžko se dohání to, že tobě nejdou na začátku produkční karty, zato soupeři ano.

19.11.2020 10:56:33

Čo na to povedat
V prvom rade, niečo veľmi podobné sa tu už riešilo, skús si to pozrieť.

- Náhoda? Vôbec, minimum náhody. V 7 DD presne vidíš čo si tahas, nevieš len čo otočiš súperovi, preto sa snaž ťahať tak, aby super otáčal tebe, ak to budete robiť obaja vyjde to na rovnako cca. V settleroch nemáš absolútne ani potuchy čo si potiahneš :). Tá hra išla veľmi rýchlo z domu aj z tohto dôvodu. Ako už bolo napísané pekne sa dá taktizovať divmi a zmeniť poradie ťahov.

- Suroviny za 0 mincí? Vôbec nič nerozhodujú a viac menej mi je jedno keď si super ťahá tie zadarmo a ja za 1. Stačí že že ja budem mať tú za 1 surovinu, podarí sa mi zobrať zlatú za 3 tú istú. V druhom veku sa zameram na to aby som potiahol aj tú za 2 mince s tou daňou surovinou ak mám div, kde osuperovi odhadzujesdanu surovinu. Tym pádom ho bude stáť daná surovina 5minci a to hodne zabolí pri modrých a červených kartách, kde väčšinou stoja viac daných surovín, (3dreva,2tehli) alebo (3kamene,2dreva) tak už musí zaplatiť 15 mincí.

- Všetky suroviny má väčšinou super? Aj také hry som zažil. Áno niekedy, keď nemáš div s opakovaním ťahu alebo si ho chces nechat na neskôr, môže sa stať že super poberie v prvom veku drvivú väčšinu surovín hnedých aj sivych. Čo robiť? Je viac možností. Určite treba brať čo najviac žltých kariet surovovin kde ťa stojí surovina za 1. Dokonca veľa hráčov preferuje namiesto hnedých a sivých práve tieto karty. S kombináciou s divom, ktorý ti dáva jednu zo základných surovín + žltou kartou z druhého veku ktorá ti dáva tiež jednu zo surovín. A človek má vystarané. Navyše keď predá kartu často dostane 7-8 aj 9 mincí pričom super dostane minimum.
Ďalšia možnosť, keď vidím že hra sa takto vyvíja je, že začnem brat zelené karty a hrať na vedu. Veď super nemôže mať všetko, takže
vacsinou 3 niekedy vynimocne aj všetky 4 zelené karty sa daju pozbierat uz v prvom veku. A to už máš istú výhru na vedu aj s troma kartami s prvého veku, stačí si nechať div s opakovaním ťahu az do tretieho veku.
Nehovoriac o tom, ked je v ponuke zetonov pokroku ten s ďalším symbolom váh.
Aj keď sa nepodarí nazbierať všetkých 6 rozdielnych na vitazstvo, berieš už v druhom veku aspoň 1 niekedy 2 zetony pokroku z ponuky.
Vtedy si beriem ten, kde pri modrých nemusím platiť dve suroviny, alebo ekonomiku. Super je aj ten, kde ti dáva možnosť opakovať ťah aj pri divoch , ktoré tento účinok nemajú. Tým môžeš krásne všetko zmenit.
Toto isté platí aj keď super má väčšinu surovín, len miesto vedy sa zamerias na vojenstvo. Stačí keď v prvom veku ho potlačiš o 3 pozície. Keď máš div s dvomi vojenstvami s kombináciou s jedným, s opakovaním ťahu, stačí trocha sústredenia a vojenské víťazstvo je tvoje.
Dá sa krásne hrať aj na mince, keď on má väčšinu surovín ty odhadzujes vďaka žltým kartam, karty aj za 7-8-9 minci. A to už je riadna vata.
Spomeniem, ešte že nedávno som na BGA vyhral bez jedinej hnedej a sivej karty! A to som vyhral na body! Mal som kopu zltych, dobre divy a a dva dobre zetony pokroku. Alebo som prehral, aj keď ja som mal všetky hnedé a sive karty a super má vyškolil ako malého chlapca na vojenstvo, či ekonomiku, ale kľudne aj na body.
Alebo mal protihrač na konci 79! mincí a nepomohlo mi nič, a to ešte nemal fialovú kartu, ktorá dáva za kazde 3 mince ďalší bod :)). Toľko k veci, keď ma super väčšinu surovín hnedých a sivých.

- Čo najviac surovín a potom len modré karty. Priznám sa, že aj ja som zo začiatku hral týmto štýlom. A myslel si že je to jasná a jediná cesta k víťazstvu. Ale veľmi som sa mýlil. V tejto hre je toľko stratégií, možnosti a kombinácii že je to až neuveriteľné. Len treba skúšať a hrať čo najviac.

- BGA a výhra na body cez modré karty a 10%tná šanca na vedu? Práveže presný opak.
Odporúčam ti si zahrať pár hier online na BGA. Zistíš, že všetci to hrajú úplne inak ako ty doteraz, to bol aj môj prípad :). Mám za sebou asi už stovky partií na BGA a to nepočítam tie doma odohráte s priateľkou na stole. Drvivá väčšina ľudí to tam hra na vedu, stačí že si nedáš pozor, alebo sú trochu zle rozložené karty v prospech teba a ani nevieš ako rychlo si skončil a prehral na vedu. Zahadzujú skoro každú modrú kartu. Väčšinou títo hráči si nechávajú divy s opakovaním ťahu az do tretieho veku, aby mali isté a poistené víťazstvo. Potom najviac sa snažia hrať na vojenstvo a zahadzuju všetky modré karty a s kombináciou so žltými kartami bohatnú. A až nakoniec sa snažia hrať na body, keď vidia, že aj ty hráš na body. Akonáhle dobrý hráč vidi, že ti vychádzajú hnedé a sive karty, okamžite buď pomocou divu s opakovaním sa snaží nejaké karty pobrať aj on. Alebo ide hneď hrať na vedu, alebo vojenstvo. Takže ja mám skúsenosť, že na vedu je vyhrať v podstate najľahšie ak zo zelenych kariet tvoj super nestáva divy, alebo ich nezahadzuje. Ale zas môžeš mať div, že si zoberieš zelenú z odhodenych kariet :). Na vedu vyhrávajú práve ty skúsenejší hráči, vyššie levely ako som ja. Ja som momentálne 300 lv. Stačí, že im necháš dve zelené karty v prvom veku a už vedia čo majú robiť a všetko tomu prispôsobia. A to ešte nehovorím o tom, že sa môžeš naučiť a zapamätať si, koľko akých surovín, stojí aká karta v druhom a treťom veku. Vieš aké suroviny ti treba, prípadne keď ich nemáš, kolko minci ti treba, aby keď na teba vyjde, si ju nemusel zahadzovat, ale mohol kupit. Toľko moje postrehy pri tejto hre.

Táto hra je jednoducho skvelá, kde sa dá to minimum náhody krásne zvrátiť a pracovať s tým. Len treba hrať, hrať, skúšať a vymýšľať. Dobre si rozmyslieť ťah, čo chcem a k čomu pustím súpera. Stratégií a kombinácii je tam neúrekom. A to sa bavíme stále len o základe. Nebavíme sa o panteone, kde môžeš netahať kartu a nechať to na súpera. Kde profituješ s bohov. A už vôbec o Agore ktorú som tiež začal hrávať na BGA, kde je 16 dekrétov s ktorých profituješ. A veľa z nich pomáha v tom, čo tebe "vadí". Dávajú ti zľavu pri nákupe suroviny ktorú nemáš, nemusíš platiť určitú surovinu ktorú nemáš na danej karte. Profituješ ak super stavia určite farby kariet. Čím vyšší vek tým viac mincí dostávaš. V treťom veku 3 mince za každú. Nehovoriac o novom type vítazstva, kde môže super mať aj všetky hnedé, sivé aj žlté karty :) A ty ho jednoducho vyškoliš na senát.

7 divou duel základ je skvelá hra, kde sa dá hrať na x smerov a to minimum náhody vieš NAOZAJ krásne ovplyvniť. Len to treba všetko objaviť hranim. 7 divou + panteon je zase o level vyššie. 7 divou + panteon + agora je brutálna nalož stratégie a taktiky. Milujem túto hru.

- Prečo je 7 divov základ tak vysoko na BGG?
Lebo je proste skvelý a toľko ľudí sa predsa nemôže mýliť. Táto hra nie je len o surovinách a modrých kartách ako to väčšina vníma. Nie nadarmo má toľko ocenení.

- 7 Divou duel a settlerov by som nikdy neporovnaval. Odlišné hry pričom v settleroch je náhody plný kotel a navyše ju ani nemôžeš ovplyvniť. Settleri nesiahajú 7 divom základu ani po kotniky. Ale to je len môj názor. A tebe môžu vyhovovať viac settleri aj keď na duely ti vadí náhoda, pričom je minimálna a korigovatelna a v settleroch je náhoda pri každej potiahnutéj karte a nič s ňou neurobíš. Ale už to tu bolo napísané. Koľko ľudí toľko chutí. Čo ja vidím ako takú náhodu v 7 divov sú tri karty každého veku, ktoré odhadzuješ na začiatku hry, veľa krát s nejakou konkrétnou rátam že bude v ponuke alebo, že mi ju super otočí a ona nikde :) . Ale aj to ma svoje čaro a prvok stratégie.

Daj hre šancu, hraj a hraj, prípadne vyskušaj hrať na BGA a uvidis, že všetko je inak :D.

EDIT: keďže som písal príspevok prerušovane skoro hodinu cestou do prace a dopísal v praci, väčsina komentárov podo mnou má predbehlo a len sa opakujem. Inak sa ospravedlňujem za litánie.




19.11.2020 11:15:03 | Upraveno autorem (porovnej)

Deiv lupen
Hoj, v te hre se neberou karty licem dolu pokud je karta licem dolu mozna vzit (nekdo vezme kartu/y, ktere ji prekryvaji) tak se okamzite otoci licem nahoru.. mozna si to tak myslel, ale z toho jak pises mi prijde ze karty licem dolu neotacite?

19.11.2020 11:17:19

Ouhara
Jasné, špatně jsem se vyjádřil.
Vidím volnou kartu kterou nepotřebuji a za ní další odpad a nebo jinou volnou co nepotřebuji, ale za tím je nějaká skrytá. Tak vezmu tu druhou a jediné co je náhoda je zda to bude lepší karta kterou vyčudí soupeř nebo ne.

19.11.2020 11:30:19

že nejde?


Vyhrát na vědu dle statistik lze snadněji, než na vojenskou sílu. Cituji sám sebe z vedlejšího vlákna "Vyváženost"

Na BGA je Duel k dispozici od 30.9. 2020 a v tuto chvíli zbývají slabé dvě tisícovky do odehrání 500.000 partií.
Z nich skončilo 61% civilním vítězstvím, 21% vědeckou převahou a jen 17% vojenskou převahou. Zbylá dvě procenta připadají na politické vítězství z rozšíření Agora.

19.11.2020 11:30:46

Rubic
Tiež mám ten pocit z veľa odohranych partií na BGA . Na vedu to tam hra každý druhý. Vôbec to nie je tak ťažké vyhrať na vedu ako si veľa hráčov myslí, len tomu treba všetko prispôsobiť, resp. hrať na vedu alebo nič. Nedá sa hrať na vedu a zároveň mať zadné vrátka na vojenstvo alebo body, len málo kedy sa to podarí vyhrať s "poistkou". Ešte často krát vidím jav, že ten kto už vie, že asi nevyhrá na vedu, začne agresívne hrať na vojenstvo.

19.11.2020 11:44:20 | Upraveno autorem (porovnej)

JAHMANsvk
Pěkně rozebrané, já to jen potvrdím, ta hra je výtečná a Pantheon to krásně doladí, od Agory čekám zas víc možností a další prohloubení strategií, což uznávám ne každému sedne, protože to chce mít jako svižnější pohodovější hru, ale já se na to hodně těším. Pořád to bude dostatečně malá hra na to abych to s sebou bral na cesty a přitom mi to dá dostatek strategických možností, abych z toho měl fajn herní požitek.

19.11.2020 11:56:34

ad vítězství na vědu/vojenskou převahu
Vyhrát na alternativní podmínku vítězství sice ještě nemusíš, ale dost ovlivníš tahy soupeře, pokud na to hraješ. Takže musí hrát suboptimálně (a tobě nechá vysoce bodované karty např.) anebo riskovat a díky tomu pak máš větší šanci že vyhraješ na tu vědu/vojenství.

19.11.2020 11:59:55

Nadšení nesdílím
Zrovna včera jsem zde hře udělil půl hvězdičky... a ne, že bych na to byl pyšný. Mám ji asi týden, odehráno zhruba 4 hry. Jelikož se rozhoduji, že hru prodám, dal jsem tomu ještě dnes šanci a zkusil jsem ještě 2 hry na BGA. Akorát mi to potvrdilo, že hra je nevyvážená až běda.

Statistiky z odehraných her: 2 hry byly vyvážené, výsledky těsné. V podstatě jsme kopírovali jeden druhého, o vojenství jsme se nezajímali. Jeden bral to a druhý to, co zbylo. Super nuda. První hru, kterou jsme dohráli, jsem totálně projel, když jsem zkoušel jet jen vojenství od začátku. Pokud nemáte štěstí, tak hádám, že takto nikdy nevyhrajete. Jednu hru jsem strmě projel ve třetím věku, protože hráči vyšla brutální kombinace divů při výběru a stihl je postavit velmi brzo. Ať jsem se snažil, jak jsem chtěl, už jsem se pak nemohl vrátit do hry! Jednou jsem s přehledem vyhrál já, kdy mi chodily dobré karty a nepřítele jsem držel v šachu vojenstvím. Když jsem se v další hře snažil o totožnou taktiku, soupeř kvůli "šikovnému" rozložení karet v mžiku otočil vojenský ukazatel a stalo se to stejné, co předtím. Akorát jsem to byl tentokrát já, kdo s tím nic už neudělal. O vědeckém vítězství se ani bavit nebudu, protože to záleží absolutně na náhodě. To tam ani nemuselo být.

Vzdáleně mi Duel připomíná Dobyvatele vesmíru. Jak principem hry, tak délkou hraní. Obě hry jsou závod – jeden se snaží druhému "útect". Ačkoliv se to hraje úplně jinak, hráč má možnost během tahu použít podobnou mechaniku: buď kartu zahraje nebo jí použije jako platidlo. Tím pádem eliminuje nevýhodné karty a přesto z toho něco získá. Jenže není nucen jednu z těchto akcí provést a může zahrát i něco jiného, než se očekává. Nemusí vědomě nahrávat soupeři... Navíc v DV funguje alespoň nějaký balanc, kdy hráč může těžit ze zvolené fáze soupeře. Pokud ho dobře čte, dostane se relativně rychle zpět do hry, a konec ještě není jasný. V Duelu nic podobného neexistuje. Pokud vám nejdou karty do strategie nebo špatně vyhodnotíte situaci (což je v té rychlosti reálné), tak máte smůlu.

Po odehrání 95+ her na Steamu jsem zjistil, že Dobyvatelé trpí na náhodu taky, ale to je na jinou diskuzi. Co je důležité, že DV mě prostě vtáhli natolik, abych došel až na ten pomyslný vrchol, kde už vidíte, co je dobré a co špatné. Ale během toho "hledání grálu" jsem se bavil a hodin, co jsem v tom nechal, nelituji. S Divy ale nevím, proč bych měl ztrácet čas, abych objevil "zázračnou" hloubku. Možná tam je, ale je obalená tunou bahna.

Je mi jasné, že se mě tu někteří budou snažit přesvědčit, že se mýlím, ale má se hrát především pro zábavu. A já ji v tom rozhodně nevidím.

19.11.2020 12:48:55 | Upraveno autorem (porovnej)

re Sněhurec

Zvláštní. Také mě 7W duel připomíná Dobyvatele (RftG) - a proto se mi tolik líbí. Ale často připomínaných 100 lidí a 100 chutí se zřejmě uplatnilo i zde.
Obě hry můžou být občas "some kind of frustrating", když se uplatní náhoda, oběma to odpouštím - je to přeci hra, která má umožnit třeba 10-15% vítězství i slabšímu hráč.
Pokud bych chtěl 100% symetrii bez náhody, jsou tu šachy.

19.11.2020 13:41:09

Sněhurec
Ani sa ti nedivím, súdiť takúto rýchlu a svižnu hru po 4 hrách. Kde si vlastné nevyskúšal nič, ale to doslova. Hru treba hrať viac krát a "naučiť sa ju hrať", čo mám ako robiť, ale to máš napísané aj v príspevkoch nižšie. Nie po 4roch hrách rozprávať, ako je to nevyvážené a že, keď ma niekto suroviny či lepšie karty, že sa s tým nič nedá robiť. Raz si skúsil vojenstvo a vyšlo to to, druhý krát nie. Dva krát na body. A o vede vravis, že je to nemožné :D. Čo ti má človek povedať na takéto závery po 4roch hrách? Rád by som si s tebou zahral a vyslovene ti nechával suroviny, aby si videl opak :). Ale tá hra asi nebude pre teba.
Pričom vyhviezdieckujes komplet BANG párty hru, kde záleží čo ti príde na ruku. Do 7DD treba investovať viac "chcenia".

19.11.2020 13:52:36 | Upraveno autorem (porovnej)

re Rubic
Přesně tak, jak říkáš. Každému, co mu jest. Strategické hry, kde máš třeba z 80% hru pod svou kontrolou, ale zbytek 20% je náhoda, která v mžiku rozhodne osud hry, není asi pro mě. Divy jsou spíše taktická hra, a to moc nemusím. U Dobyvatele to možná v budoucnu překousnu a vrátím se k tomu, tam mi kombinace strategie a taktiky přijde velmi dobře zmáknutá. Možná mi to trochu zkazilo jen pár her s profíky, co v tom mají 3x více hodin než já. Momentálně jsem tím, ale stejně přehraný :D

Je dobré říci, že to není tak, že bych neměl rád ve hrách náhodu. Ale takové hry mají být primárně na náhodě založené.. nebo aspoň zábavné. Já třeba miluju Cyclades, kde jsou souboje určovány kostkami. Ale citím, že v tomto případě se hra vlastně nesnaží po hráčích, aby znali všechny aspekty hry horem dolem a efektivně obcházeli nedostatky v mechanikách. Spíš v první řadě chce, aby si tu hru všichni užili se všemi proměnými, a když už se teda sejde skupina, která je v tom dobrá, tak vítězství je jako bonus a nikdo si nepřijde ošizený. U Duelu mám přesně opačné pocity.

19.11.2020 14:09:00

všeobecný povzdech

Někdy mám pocit, že lidé si představují, že vyváženost znamená, že mohu zahrát cokoliv a kdykoliv a mám nárok na výhru.

Ano některé hry skoro přesně takto fungují, ale to neznamená, že to jsou dobré hry a ty ostatní špatně (já si dokonce myslím, že pravý opak je pravdou :-) ). A ano, toto mají například RftG a 7Wd společné. Zvolit si na začátku strategii, hrát ji bez ohledu na to, co se ve hře děje a pak se divit, že nefunguje, není problém hry, ale problém přístupu hráče. (jako bez ohledu na to, jak se hra vyvíjela jsou poznámky typu "Jeden bral to a druhý to, co zbylo." "hráči vyšla brutální kombinace divů při výběru" spíše důkazem toho, že jste tu hru hráli asi ne úplně optimálně a házet potom vinu na samotnou hru asi není úplně OK). Tahle hra je prostě o tom přizpůsobovat se situaci, balancovat, nehrát jenom pro sebe, ale i proti spoluhráči, i když do mé strategie to nesedí. Je mi jasné, že vám toto nevyhovuje - tak jste si holt vybrali hru, která vám nesedne. To že má hra tak dobré hodnocení spíš odráží to, že většině hráčů přesně toto vyhovuje... a mně taky, dle mého je opravdu dobrá.

19.11.2020 14:10:18

re JAHMAN
Kdyby sis dobře přečetl, co jsem psal, tak jsem ji hrál minimálně 6x. Více než dost, abych zjistil, co mám před sebou. Když mi ta hra nepříjde ničím vyjímečná, tak ji rozhodně nepotřebuju hrát dalších xx her.

Nejde o to, že mi nevyšlo vojenství. Klidně bych v průběhu přepnul na jinou strategii, ale tady není šance dohnat ztrátu. Hra je moc rychlá.

Nenapsal jsem, že na vědu je to nemožné. Ale, že je to náhodné. Nevíš, co na tebe v dalším věku vyjde za symboly.

Hrál jsem to jak bez surovin, tak čístě na žluté nebo modré i červené. V každé hře, jsem měl různé kombinace. Nehrál jsem nikdy to stejné. Co jsem si ale spočítal, tak nejvýhodnější je kombinace surovin a modrých. Nepotřebuješ peníze na nákup a modré karty jsou jistota bodů, které se vyrovnají i případným fialovým kartám zaměřené na počet zlaťáků nebo žluté karty.

A bang je párty hra, kde prostě nic neřešíš. Na nic si to nehraje. Má celou řadu blbostí (můžeš umřít, než přijdeš na řadu), ale přistupuju k tomu s tím, že se o nic snažit nemám a hraju jen to, co je nejvýhodnější. Je o zabití času, nikdo se nebude vztekat, když si blbě lízne, protože ti to žádný plán nerozbije.

19.11.2020 14:38:04

re prebio
Nevadí mi, že nemůžu zahrát to a tamto. Ale nesmí mi náhoda rozbít to, o co se od začátku snažím hrát, s nemožností se přisbůsobit a zvrátit situaci.

Podle tvých slov, hra nudně probíhala (beru to a ten zas tohle) přesně tak, jak má. V případě, kdy se o vojenství nikdo moc nehlásí, tak nevzniká žádný tlak na to tu hru vyhrát netradičně. Jenže, když se snažíš dostat z té prediktivní nudy, která vede k počítaní bodíků na konci, a chceš si to hrát po svém, tak za to hráč pyká, pokud mu to nevyjde. V tom případě nechápu, proč tam ty další dva způsoby vítezství jsou, když jsou hráči vlastně nuceni se přetahovat o body, a vojenství a věda je jen do počtu "třeba to vyjde". Kdyby to bylo teda jen na body, tak s tím takový problém ani nemám.

U Projectu L mi třeba taky trvalo, než jsem zjistil, jak to správně hrát. Jenže tam jsem mohl být naštvaný jen sám na sebe, že jsem to hrál špatně. Ne na to, že se vylosovaly konkrétní divy a podle nějakého postupu se to rozdává, a jeden hráč má přístup k těm zajímavějším. Přidej si náhodné rozložení, které určuje, co zvládneš postavit lehce a co velmi obtížně (ještě když ti hráč vyfoukne důležitou surovinu), a máš vymalováno. Máš sice pěkné divy, ale jestli si je výhodně postavíš se rozhodne až potom. Naprosto nelogické.

Dále už se k tomu vyjadřovat nebudu. Jsem v minoritě, co se názoru týče, a proto jsem si to chtěl dobře obhájit. Hra je to jistě populární a nikomu to neberu. Holt mě to naprosto minulo.

19.11.2020 15:09:38 | Upraveno autorem (porovnej)

Sněhurec
Ale o tom to je - ta hra je pro dva a tím pádem z principu konfliktní. A tahle zrovna i dost taktická. Pokud řekneš jako řidič v autě: "pojedu rovně bez ohledu na silnici", je tvoje následná dopravní nehoda problém silnice? A ano, může se pár karet před koncem stát, že už to na to vítězství neuhraješ. Pak jsi buď vsadil na špatného koně (je to filler na necelou hoďku, tak snad se tolik nestalo), nebo to odhadneš včas a budeš s tou situací bojovat. Každopádně, jak už tu zaznělo, pokud hraješ na tu vybranou strategii správně, minimálně aspoň nutíš soupeře k suboptimálním tahům, na kterých si následně můžeš vybudovat převahu třeba v bodech nebo v dalším enginu.

Zrovna systém draftování divů v 7DD je jeden z nejlepších (mimo jiné se takto např. draftují i hrdinové do velkých turnajů v Dotě, jestli si dobře pamatuju, a určitě se ten systém používá i jinde).

Rozumím tomu, že pokud hra nebaví, nemá smysl hrát ji vícekrát. Otázka je, jestli je to problém designu (tam měla moje herní skupinka problém např. s hrou Cornish Smuggler, kde některé mechanismy nefungují), nebo problém přístupu.

Mám kamaráda tady na ZH (schválně nebudu jmenovat ;) ), který 7DD taky dost odsoudil jako prudce náhodnou hru. Nevím, jestli od té doby názor změnil a je to kvalitní hráč, který podle mě umí najít vhodné strategie v závislosti na mechanismu hry. A mně osobně se zase 7DD líbí hodně, a to jsem hrál jen základ. Takže určitě má svoje publikum.

Problém je, kdy o ní začneš tvrdit že je nevyvážená a vydávat to za fakt. Plně chápu, že do ní nechceš investovat čas jako třeba Jahman, ale jeho názoru budu věřit víc (byť je to pro mě pořád názor - i když podpořený např. argumenty statistiky z BGA).

--
admin popisů a recenzí her ZH, překladatel FitB

19.11.2020 15:41:53 | Upraveno autorem (porovnej)

Sněhurec
Tak Duel prodej a hotovo. Já prodávám Project L ,protože horší hru "pro mě" jsem možná ještě nehrál. Totální nuda. Duel totální pecka.

19.11.2020 15:47:13

Sněhurec
Citujem jeden z prispevkov z vedlajsieho vlakna: "Tato hra je tak komplexní a umožňuje takové množství strategií, že si na ni nemůžete dělat názor po dvou, třech, nebo pěti partiích. Je zapotřebí minimálně 10-20 her, abyste si navykli na mechaniku a začali využívat všechny možnosti hry."

A parafrazujem dalsi nazor, co tu padol: Do tejto hry nemozes ist s istou strategiou od zaciatku a potom sa hnevat, ze daka "nahoda"-ako to nazyvas ty, ti to pokazila, res. si ju nedotiahol do konca. Treba sa stale prispôsobovat aktualnej situacii na stole.

A tieto veci ti presne vadia a chcel by si ich mat naopak. Myslim, ze to mozme uzavriet, ze hra ozaj nie je pre teba..

19.11.2020 15:50:27 | Upraveno autorem (porovnej)

Sněhurec
A keby si si Ty prečítal, čo detailne napísal JAHMAN, tak by si zistil, že všetky náhody sa dajú eliminovať dobrou stratégiou. A že je to hra, ktorú sa musíš najprv naučiť hrať. Šach sa tiež 6 partiami hrať nenaučíš.

Chápem, že to nemusí byť Tvoja šálka kávy, ale to potom nie je problém hry. Tento príspevok sa snaží hovoriť o tom, že hra je preceňovaná. A to určite nie je, len Ty sa jej nechceš oddať natoľko, aby si to pochopil. Je to ale samozrejme Tvoje právo, a ako už bolo spomenuté, 100 ľudí - 100 chutí. Je to úplne normálne. Len z toho neobviňuj hru. Buď jej daj poriadnu šancu, alebo ju ignoruj.

19.11.2020 16:02:43

Hezké názory,
a mohlo by se to uzavřít. Jonash dostal postřehy, o které stál. Diskuze není hádka ani obviňování. Více se k tomuto tématu už asi říct nedá. Tečka.

100 lidí 100 chutí. Argumenty předloženy. V diskuzi nejde o vítězství.

19.11.2020 21:27:23 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

RISK: Mass Effect
Akt. cena: 1900 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas