51st State  - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: není
Vydavatelé: IELLO
Portal Games
Autoři: Ignacy Trzewiczek
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Informace o hře

Začnu pravidly:

http://files.neuroshima.org/RULEBOOK_51ST_ENG.pdf

a podle komentářů hra vypadá prý slabší než Race for the Galaxy, ale lepší než Dominion (podivné porovnání, ale třeba někomu obrázek udělá :) ).
29.10.2010 08:55:54

51st state
No téma vypadá docela zajímavě, budu muset mrknout na pravidla.

29.10.2010 08:58:13

krátké info
Čau děcka,
tuto příjemnou karetku jsme si koupili v Essenu.
A musím říci, že poláci se vytáhli (stejně jako s příjemnou K2).

Hra má skvělé téma - postapokalyptický svět - který je hezky vykreslen na kartách i herních principech.
Hand managenent je samozřejmě ve hře obsažen, ale tady myslím podobnost s Race for Galaxy končí.
Hráči na začátku kola draží karty, poté je vykládají třemi různými způsoby (conquer, incorporate, cooperation), volí si vůdce (nebo je v puči zabijí) a zahrávají pomoc nájemných sil.
Za pomoci zdrojů získávají vítězné body a přestavují staré a využité budovy postapokalyptické USA.

To je krátké shrnutí hry.

Jediné, co bych hře vytknul jsou pravidla...než se jimi prokoušete a dostanete je pod kůži, bude to chvilku trvat ;)
Naše testovací hry trvaly něco kolem tří hodin :))) (i když krabice nesouhlasí a říká - 40-80 min.)

Ovšem pokud jste hledali změnu od Race for Galaxy a dalších, tak toto je jasná volba.

29.10.2010 09:22:14

Uááá
Kdyby měl někdo zájem o přiblížení pravidel, tak tohle video všechno hezky názorně popisuje. Neangličtináři mají smůlu :(

http://www.youtube.com/watch?v=Rj9sOXyz2LU&p=2ECF865DA00BF171&playnext=1&index=4

29.10.2010 09:34:17

Leech
Téma se mi moc líbí, protože miluji postapocalyptické světy:-)
Co mne zajímá, je míra kooperace a interakce mezi hráči, protože právě její nízká úroveň je důvodem toho, proč doma Race for the Galaxy už vůbec nehrajeme.
Funguje tam nějaké domlouvání a politika?

29.10.2010 09:51:28

Joe

Prehľad hry (a musím povedať, že veeľmi vydarenej!)
Páni a dámy, 51st State sa veľmi rýchlo zaradil za Dobyvateľov vesmíru ako druhá najlepšia kartovka, ku ktorej som sa zatiaľ kedy dostal. Je pravda, že som ju nehral (čo sa dúfam v dohľadnej dobe podarí zmeniť), ale po prečítaní pravidiel a zhliadnutí videí na Boardgamegeeku spievam na hru ódy a chvály :)

Ostatne, viac si prečítate na mojom blogu:
http://stolne-hry.blogspot.com

Čo sa týka interakcie, tak to zatiaľ neviem veľmi zhodnotiť, keďže som nemal možnosť vidieť samotné karty (resp. všetky)... Ale minimálne na úrovni Dobyvateľov to určite bude, tipujem, že aj o niečo viac...

29.10.2010 09:56:57

to Marvin
Taky jsem ji ještě nehrál, snad se příští týden poštěstí v Korunce, ale když se mrkneš na to videjko, které poslal Havelock, tak tam je vidět nějaká míra interakce v tom, že můžeš používat některé protihráčovy karty (záleží na symbolech, takže některé lokace můžeš, některé ne). Přímá interakce tam asi není, že byste si nějak navzájem kradli karty, nebo tak a ani žádné domlouvání, že bys někomu musel dovolit nějakou akci zahrát. Takže jak říká Joe, vidím to asi tak v interakci na úrovni Le Havru, kde funguje podobný princip využívání protihráčových karet.
Ještě další nepřímá interakce je draft karet na začátku, kde můžeš protihráčovi schválně sebrat kartu, která by se mu hodila, ale to není nic zásadního a už vůbec ne diplomatického.

29.10.2010 10:23:45

Interakce
Myslel jsme něco na úrovni AGOT LCG, když se hraje multiplayer varianta. Hráči zde na sebe útočí a různě si berou karty. Každý se snaží vyhrát (získat body přes útoky na ostatní), ale je tu možnost to ovlivnit tím jak se chováš, jak vykládáš a jak "ukecáš" ostatní. Není to samo základ té hry, ale je to rozdíl proti RFTG, kde si každý vykládá svoje a jen se snaží vyložit dříve než soupeř.
Nebo třeba interakce v Citadela, kde je to dané schopnostmi jednotlivých postav a i tím, jak se vybírají.

29.10.2010 10:28:55 | Upraveno autorem (porovnej)

mám rád RFTG
ale tohle se mi líbí trochu více. Díky tomu, že nemusím rozmýšlet, kterýma kartama v ruce zaplatím. Pravidla jsou v některých věcech krapet nejasná nebo spíše více neupozorňují na některé skutečnosti jako je okamžitý zisk suroviny při vyložení produkční budovy a třeba na hraní a spouštění "trait" karet se taky nějak nemůžeme shodnout. Podle výkladu na stánku jsme chápal že se stále kontrolují karty daného typu a bodují a zase podle spoluhráčů se spouští bodování pouze, když je vyložena karta daného typu.

29.10.2010 10:44:56 | Upraveno autorem (porovnej)

Interakce
Podle komentářů z BGG je to multiplayer solitaire, takže stejně jako RtfG s využíváním cizích budov (nebo tedy spíš ten Le havre).

29.10.2010 10:52:28

Interakce
poslední dobou se objevuje tenhle trend, lidi asi přešla chuť pořád se o něco přetahovat. Proto hry jako Dominion, Dobyvatelé vesmíru, Thunderstone a teď aji 51st State a nebo 7 wonders.

29.10.2010 11:47:55

Lumirius
Vystihl jsi to přesně, jak to cítím a jsem s tím spokojen. Vnímám to jako dětské pískoviště s jednotlivými kójemi, kde si děti hrají spolu, ale každé to svoje :)

29.10.2010 12:15:49

jazykove verze
(tem kterych se to tyka) bude u nas k dostani v polskem 'originalu' nebo mam obtezovat nekoho ve stare vlasti??

30.10.2010 10:12:11

rbx

Ndru
muze byt to i to, ale nepředpokládám, ze to někdo bude chtít mít v polštině.

30.10.2010 11:34:54

to rbx
pokud do toho pujdu, tak je mi polstina o chlup blizsi nez anglictina. a pripadne bych vedel o par lidech, co by to meli stejne (e; (tedy pokud by do toho sli, tak radeji polstinu) - holt nejakych 40tis. mensiny je docela dost hlav

30.10.2010 13:10:12

líbí se mi
Musím se přiznat, že přesto že mi RftG nesedlo (mám raději deckbuilding než kupu společných karet), tak tohle mě, díky refencí Leeche hodně zaujalo. Mám rád téma postapokalyptického světa (díky PC RPG hře Fallout) a fascinuje mě tento svět. Ty videa - černobílá americká reklama, která radí typické americké rodince co dělat, když vybuchne atomovka :) - jsou boží :)). Z deskovek/karetek z tohoto světa znám jen Dust a ještě jakousi šílenost co tu párkrát postnul sydo :). Dust mě nějak neláká herně, takže 51st State je skoro jasná volba. Snad mi herně sedne více než RftG :)

30.10.2010 18:03:49

rbx

...
ja nejak nechapu design tech karet. Ta hra je o zdevastovanem svete, ma nadherne obrazky, ale cele je to obarvene do nasi trikolory. Uplne mi to kazi tu temnou atmosferu :-(

30.10.2010 18:59:18

to rbx
a neni to emericka trikolora?

30.10.2010 19:06:12

rbx

Ndru
dobře, napisu to jinak - nechápu, proč jsou ty karty červeno-modro-bílé. Nesedí mi to k temné artmosfere postapokalyptickeho světa.

30.10.2010 19:19:44

rbx
tak já bych řekl, že to je hlavně pro přehlednost. Červená je když nějakou budovu dobyješ/zboříš nebo sejmeš nějakou postavu. Modrá je když budovu začleníš do svého nového "státu" nebo s někým vyjednáváš. Shrnuto...červená je bonus jednorázový, modrá je bonud každé kolo. Mě to naprosto vyhovuje, jak tento design pro mechaniku hry, tak obrázky na kartách

30.10.2010 19:26:26

rbx
Já si taky myslím, že to má být americká trikolóra. Už jen podle názvu to dává smysl. Pro upřesnění: V současnosti má USA 50 států. "Jenže svět, jak ho známe, už neexistuje. Není žádná vláda, armáda, ani civilizace. Spojené státy se zhroutily. A nyní, po 30 letech po začátku války, se nové síly pokouší získat kontrolu nad zničenou zemí. Pokouší se ustanovit nový řád. Pokouší se o ovládnutí druhých. Vytvořit novou zem, nový stát: 51. stát." (officiální popis hry)

30.10.2010 21:06:36 | Upraveno autorem (porovnej)

rbx

Havelock
me vůbec nejde o ti, jestli to je naše, ruska, francouzská či filipínská trikolóra.:-) Nechtělo se mi vyjmenovavat barvy, proto jsem to použil. Jako beru, ze je to z prostředí USA, takže proto jsou tam ty barvy. Jen mi tam proste nesedi, to je vše. :-) proste mi to víc připomíná hokejové kartičky, než hru z postapokalypticke Ameriky :-)

30.10.2010 22:04:30

barvy
V tomhle má rbx pravdu... jo kdyby ty trikolórní barvy byly ušmudlané a oprýskané, aby tak ještě víc zdůraznily post-apo look, ale takhle je to takový nechutně optimistický. Kluci, z toho si nic nedělejte, to je profesní degenerace =)

30.10.2010 22:16:58 | Upraveno autorem (porovnej)

Morthe
jj v tomhle má rbx pravdu, ale co znamená profesní degenerace? Těžký život postapokalyptického vyděděnce? :)

30.10.2010 22:41:46

rbx

Havelock
Jsem grafik.

31.10.2010 00:30:47

malej obrázek
jj, ty barvy sou dost jásavý a optimistický.... ale mně spíš příšlo škoda, že ty pruhy sou x cm široký (většinou prázdný) a obrázek je maličkej...

31.10.2010 06:27:04

Vybíráme z Bazaru

RA
RA
Akt. cena: 1200 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas