Aké knihy čítate?

Okrem spoločenských hier mám ešte jednu vášeň, totiž knihy. Najme teda SF a F. Momentálne znova čítam ,Měsíc mého života, a hneď za tým bude nasledovať ,Rock mého života,. Výborné SF skvelo napísané, môžem len odporúčať.
Pochváľte sa aj vy čo čítate.
5.8.2009 08:18:04

Túto knihu nemám ani som zatiaľ nečítal...
...ale možno niekoho z hráčskej komunity zaujme, tak aspoň:

Názov: Encyklopedie světových her
Autor: Pijanowski Lech a Wojciech

29.5.2016 20:18:12

Sebrané spisy H.P. Lovecrafta
Nakoupil jsem celou sérii a v novi se bojím dojít si na záchod ;)

12.6.2016 09:59:13

Orson Scott Card - Enderova a Stínová série
Dle mého subjektivního dojmu jde o nejlepší scifi všech dob.

Enderova série:

Enderova hra - (je i film) pojendává o výcviku geniálních dětí bez předsudků a pochyb o svém úkolu a jeho následku.
Ender ve vyhnanství - děj po Hře a podrobněji rozepisuje shrnutí konce prvního dílu.
Mluvčí za mrtvé - ukazuje obtížnosti cestování vesmírem, ukazuje nové formy života a že ne nutně vše musí vypadat jako člověk ze Star Treku (klingoni atd.)
Xenocida - tady začíná přituhovat na filozofické stránce věci a tvrdě do děje zasahuje etika a co je ještě správné a co ne.
Děti duše - Tohle je už čistý mindblow na etiku*, politiku, filozofii a další témata.

Stínová série:

Enderův stín - odehrává ze ve stejné době jako Enderova hra jen z jiného úhlu. To teď právě čtu a je to opět geniální na úrovni kvalit prvního dílu.

Pak následují ještě další knihy stínové série a nemůžu se jich dočkat. Česky se to shání už dost těžko ve fyzické podobě, ale sehnat to lze... i jinak...

Více zde:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Enderova_hra_(cyklus)#.C4.8Casov.C3.A1_osa_cyklu_Enderova_hra

21.9.2016 09:14:25 | Upraveno autorem (porovnej)

Khalashnikovf
Ender je super, to bezpochyby, jen pár drobností k tvému příspěvku.
Filozofie se píše s "i", nikoliv s "y".
A nikoho fakt nezajímalo (a co si pamatuji, tak knihy ani neřešily), jestli má Ender kravatu a zda pouštěl Novinhu do dvěří jako první. Knihy se totiž nezabývaly etiketou, ale etikou...

21.9.2016 10:14:17

denizen
Ty už to raději nečti (e;

21.9.2016 11:49:00

..
Jonas Jonasson:Zabijak Anders
Samuel Bjork:Cestujem Sama

21.9.2016 12:07:30

aradraug
*Pravdu máš, tohle byl ode mě slabší kousek :P
Teď už vypadám jako idiot jen díky tvému příspěvku :)

21.9.2016 12:21:54

Khalashnikovf
Neboj. Pořád se dá rozkliknout na původní znění ;eD

21.9.2016 12:37:31

Khalashnikovf
Enderova hra dobra, Mluvčí za mrtvé parádní, Xenocida dost zklamala a další už mě pak nelákaly :)

21.9.2016 13:11:10

Froggery
Minimálně Enderův stín je opravdu super, doporučuji. Nese se spíš ve stylu první knihy, než ve stylu zbytku.

21.9.2016 13:21:32

Jen si tak počíst
Já si tak vesele jedu Pratchetta. Jediné co mi doma ve sbírce chybí je Poslední hrdina. Z dalších F ještě plánuju ebooky Feista, protože nevím kde to fyzicky sehnat :D

Jinak z SF tam mám například Asimova, kterého si taky jednou za čas rád přečtu.

21.9.2016 13:53:59

Asimov
Tak toho určite môžem. Kúpil som na skúšku prvý diel Nadace - že uvidím aké to bude...
No, už mám aj druhý diel a určite nebude posledný :-)

Inak môžem odporučiť z vlastného pohľadu veľmi dobré sci-fi (a podľa mňa nie až tak vzdialená a nereálna budúcnosť):
Daniel Suarez - Daemon
a
Daniel H. Wilson - Robokalypsa (myslím, že sa to chystajú aj sfilmovať)

21.9.2016 18:22:30

Stephen King
V tuhle chvili Ostrov Duma Key a Zhubni. Moc dobry, obe dve :)

21.9.2016 18:57:55

Tolkien
Tak jsem se (už zase) ponořil do Húrinových dětí od Tolkiena. A musím říct, že to je fakt D-O-K-O-N-A-L-Ý. Ze všech knih od Mistra (takže vlastě vůbec ze všech) je podle mě tahle ta nejlepší. Je to teskná a drsná epika, má to úžasnou atmosféru a hloubku. Trágo jak má být, i slza z oka se vyronila :). Jestli někdo četl originálního Béowulfa, tohle je ještě o stupínek (možná o víc) výše. A když se k tomu přidají ilustrace od Leeho, nelze odolat. Považuji zatím za nejlepší literární dílo, co jsem četl. Kdo nečetl, nechť to napraví!

21.9.2016 19:16:32

Tolkien
...

21.9.2016 19:16:37 | Upraveno autorem (porovnej)

...
Četl jste někdo Tolkienovu Legendu o Sigurdovi a Gudrún? Už to nemá se Středozemí pranic společného, je to spíš taková básnická Edda ;). Vypadá to jako pěkně šílená poezie. V krásném vydání od Arga to je dvoujazyčné, ale myslím, že problém to bude dělat i v češtině. Natož Tolkienova veršovaná stará angličtina :). Mám to doma a pořád čeká... Bojím se toho :D.

A sorry za double comment ;).

21.9.2016 19:38:46

Sigurd a Ender
Legendu přečíst doporučuju. Překlad samotný se čte dobře, je to poutavé a moc hezké. Je ale pravda, že pro maximální zážitek je třeba číst i originál a hlavně komentáře, což už tak snadné čtení není (hlavně znalost literární teorie pomáhá), je to ale stejně zábavné jako poučné. Zanechalo to ve mě opravdu silný dojem, Tolkien byl prostě machr.

V případě Endera souhlasím s Froggerym i aradraugem. Enderova hra a Enderův stín jsou v podobném duchu, moc příjemné čtení. Nejvíc se mi líbil Mluvčí za mrtvé, klade velmi zajímavé otázky, kterými se běžné sci-fi moc zabývat neobtěžuje. Jedno z nejlepších sci-fi, co jsem kdy četl. Další díly jsou bohužel už příliš divné, i když číst se dají.

Jinak za sebe bych mohl doporučit knížky, které jsem četl v poslední době:

Jeff VanderMeer - Anihilace: Takové mysteriózní něco jako post-apo, až do konce čtenář tápe, o co tam vlastně jde. Další díly česky bohužel zatím nevyšly.

R. W. Chambers - Král ve žluté: Pro fanoušky Lovecrafta zajímavé čtení, je tam hezky vidět, kde se Lovecraft inspiroval.

Neal Stephenson - Anatém: Trochu náročnější bichle, takové sci-fi Jméno růže. Filozofické, originální, dechberoucí.

22.9.2016 06:48:48

Steven Erikson
Malazske knihy padlych. Kdo necetl, doporucuji se vyhnout! Je to zlo a jeste me ceka cca 6 knih z teto serie.

22.9.2016 20:48:21

Nějakého nechutného Palahniuka.

23.9.2016 09:06:38

Malaz
To jsem zkoušel asi třikrát. Pokaždé jsem skončil po prvních pár stech stranách. Prostě mě to nebavilo.

Z fantasy určitě doporujčuji Drenajskou ságu od Gemmela - dobře se to čte a není to úplně obvyklá fantasy typu "svalnatý hrdina s mečem zachrání svět".

23.9.2016 10:28:29

denizen
A co nesvalnatý hrdina s poměrně dobrou znalosti okultismu a ...nepublikovatelnénaZH.... zachraňuje svět?

23.9.2016 12:10:05

to aradraug
Malaz také čtu. Také hrozně pomalu, ale po asi 3 letech už (sic) jsem u 9. dílu. Stojí to za to vydržet a tak ti držím palce, ať se prokoušeš prvními 90% knihy, pak už to má spád.
Smutnou pravdou je, že je to tak skoro ve všech dílech.

23.9.2016 12:13:59

Malaz
Souhlas s apologety této série! :) Prvních 10 dílů jsem potýral za rok a půl, nedávno jsem dočetl i knížky od Esslemonta a až bude kompletní Charkanaská trilogie, půjdu i do ní. Za mne nej fantasy o parník :)

23.9.2016 17:16:50

malaz
fakt pecka, jen musíte vydržet první půlku první knihy. To jsem trochu trpěl, potom jsem to zhltnul v podstatě v kuse. Super atmoška a vůbec.

23.9.2016 18:53:48

tip na knížku
Má někdo tipy na dobrou knížku s "katastrofickou" tématikou (pro lidi:), co ale nekončí klišoidním happy endem? Třeba emzáci decimující lidstvo, virus, přírodní katastrofa, nebo tak něco. Hlavně aby to na konci zas všechno nezachránil nějaký blbeček...
díky.

26.5.2017 22:11:04

Vybíráme z Bazaru

Gloomhaven Lvi chrtan
Gloomhaven Lvi chrtan
Akt. cena: 38 €
Končí za: 1 den

Offcanvas