Tvoříme novou hru

Prosím prosím. Vyplňte náš krátký dotazníček. Vytváříme ve škole jako seminární práci novou společenskou hru. Předem děkuji. http://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/38874/
23.3.2014 21:13:21

dotaznik
chtělo by to dotazník dotáhnout do konce. Některé odpovědi (tedy všechny po otazku 6) maji omezené možnosti, dál jsem se nedostal protože mi to připadá jako ztráta času to vyplňovat.

23.3.2014 21:31:07

dodělal jsem to až do konce
a mám pocit, že dotazník dělal někdo, kdo hry nehraje. Souhlasím s tím, že otázky jsou špatně formulovaný a asi by to chtělo dát možnsot zaškrtnout více možností u spousty otázek.

24.3.2014 11:50:54

PJ

Měl jsem snahu...
...ale nedal jsem to. Her jsem si koupil několik, jakou mám uvést cenu, průměrnou (když je rozptyl mezi 90Kč a 2000Kč)? Počet hráčů... záleží, kolik jich přijde. Herní čas končí u hodiny, většina větších her se hraje podstatně déle... Buď je dotazník špatně koncipovaný, nebo se jako exot prostě nevejdu do jeho mantinelů....

24.3.2014 12:28:58

dotazník
Taky jsem se podíval. V podstatě mám stejné výhrady jako PJ. Dotazník jsem nedokončil, nebyl jsem schopen odpovědět na otázku č. 11, chyběla mi možnost "Nic z výše uvedených".
Docela by mě zajímalo, jakou hru se pokoušíte tvořit - na základě dotazníku bych jako cílovku tipoval lidi, kteří v životě nehráli nic kromě Dostihů/Z pohádky do pohádky/člobrda a ty tady moc nenajdete...

24.3.2014 13:34:45

možno
možno ten dotazník trochu hrotíte. Stačí vybrať, to čo preferujete. Napr. počet hráčov mám rád rôzny, ale najradšej hrám v štyroch, v zásade mám rád hry dlhšie, epickejšie, ale zahrám aj kratšie. Podľa mňa je dotazník koncipovaný normálne, neviem si predstaviť ako by mohol byť napísaný, aby spĺňal podmienky PJečka. To by už musel byť asi programátorský kúsok, cez funkcie IF :) Je pravda že v 11 otázke som nemal čo vybrať, tak som dal šachy, ktoré si stále rád zahrám..

V tej cene, to je podľa mňa tak, že koľko peňazí si ochotný zaplatiť za hru. Žiadne priemery :)

24.3.2014 14:19:31 | Upraveno autorem (porovnej)

taky jsem to zvládl až do konce
a výběr z favoritů (to bude asi ta otázka 11) mě celkem pobavil, no :)
Jen je škoda, že z toho cítím takové "uděláme kočkopsa z možností, které se líbí nejvíce lidem" místo toho, aby to mělo nějaké téma a integritu. Prostě příliš "business" model... v takovém případě cílovka asi fakt nebude tenhle web. Chápu, že se to špatně uchopuje jinak, ale to že mám rád třeba New Eru (karetní hra), neznamená, že mám rád Bang (a že ho fakt už moc nemusím).

24.3.2014 14:41:51

vysvetleni
Abych trochu objasnil. Prvotni faze nasi tvorby musi byt nejdrive vyzkum, kde zkoumame, co maji jednotlivi hraci radi. Ano, nejsme zadni profi hraci, ani nejsme zadni parmeni, co hrajou od rana do vecera. Dostali jsme za ukol udelat hru, tak se snazime zjistit, co vlastne lidi bavi. Doufal jsem spise v pomoc, ale spise jsem zde jenom narazil. Takze se omlouvam.

24.3.2014 15:11:50

edlej si sam :)
nejjednoduss by bylo kounout do nejlepe hodnocenych her tady nebo na jinem vebu zamerenem na deskovky a uvidite co nejvic lidi rado...a pak se staci kouknout na net kolik co stoji... a je to :) Dotaznik jsem dodelal do konce,ale odpovedi jsem opravdu musel vymyslet protoze uvedene moznosti krute nestaci :D

24.3.2014 16:35:40

dotazník
Mně ten dotazník přišel v pohodě. Samo by se to dalo trochu vychytat (nutnost vybrat jednu hru, kdy ani jednu moc nemusím... :) ), ale pokud to klukům pomůže...

24.3.2014 16:44:22

erik26
jde spíš o to, že situace je tak posunutá, že existuje i karetní hra o opicích, které po sobě házejí hovínka, která má svoje fanoušky. Možná máte úkol nešťastně zadaný, tím spíš, že se v oblasti nepohybujete a předpokládám, že tím, že jste na VŠE, tak po vás chtějí hlavně, aby se to prodalo. Chápu, že pro účel práce a systému, kterým se většinou hodnotí, je cenné říct "výrobní náklady jsme limitovali částkou XXX Kč, protože YY procent respondentů by za hru nedalo více než ZZZ korun a potřebujeme alespoň QQQ marži". Ale tohle je rozsáhlé pole, takže v něčem bude lepší se zeptat přímo a bez předem rozškatulkovaných možností a dostat komplexnější odpověď.
Já bych třeba řekl, že motivace lidí ke koupi hry je: téma (hlavně atmosférické "ameritrash" hry), mechanismus, resp. jeho originalita ("eurohry"), autor, příp. grafická stránka hry. Tohle bych řekl za sebe jako za člověka, který se kolem her už nějakou dobu pohybuje.
Pokud vám jde o těch 99% trhu, tak je možná ten dotazník udělaný správně - co jsem tady četl diskuze, tak většina laiků pořád sahá po Dostizích, Monopolech a Aktivitách. A zajímá je cena, herní doba, případně počet stran knihy pravidel. Tady na Zatrolenkách si troufám říct, že jdou tyhle věci víc do pozadí vůči těm dříve zmíněným.
Každopádně Peetův nápad je celkem dobrý, takže můžeš vyjít i z něj a podívat se třeba sem: http://boardgamegeek.com/browse/boardgame/page/1?sort=rank - jde o celosvětový žebříček, ne český, české pak tady:
http://www.zatrolene-hry.cz/dialog/hry-dle-hodnoceni
http://hrajeme.cz/Hrajeme/ShowTop100.aspx

(kdyby se někdo ptal, Deskožrouta jsem vynechal úmyslně, protože je tam u některých her třeba jen jeden hlas, což značně vychyluje hodnocení)

24.3.2014 16:56:16

vysvetleni
Na stranky cos napsal se urcite juknu, dik za typ. Ale stale soucasti prace musi byt jak kvalitativni, tak i kvantitativni vyzkum, do ktereho potrebujeme aspon 300-400 respondentu. Pro nas vyzkum je ten dotaznik dostacujici. Proto sme ho tak sestavili. Jsme vdecni za kazdej nazor, kterej tam pripluje. I ktery se vyskytne tady.

24.3.2014 17:55:11

ruy

zasadna otazka
..tu hru budete vyrabat len fiktivne, alebo je snad aspon nejaka moznost ze niekde budu raz knahliadnutiu pravidla ci komponenty?
..osobne si neviem predstavit hru vytvorenu nehracmi aj ked netvrdim ze som uz taku nehral :)
..inak Kew mi hovori zduse :)

24.3.2014 18:06:01

PJ

erik26
OK, nebudu se stavět na hlavu a držkovat, tak jsem Vám to vyplnil, pokud to máte jako kogentní součást práce a hrozí, že budou chybět respondenti. Byť v několika případech jsou mé odpovědi omezené a často nepravdivé, protože jsem nucen se vyjádřit v rámci mantinelu, který je z mého pohledu omezený.

Souhlasím s Kewem. Od Vašich učitelů mně to přijde jako nešťastné a poněkud školometské zadání.

Navíc - myslím si, že v deskových hrách se skrývá tu menší, tu větší kus umění (přinejmenším výtvarného) a kumštu. A to jsou věci, které si s kšeftem a trhem zase tak moc do karet nehrají.

Vím, že následující analogie trochu kulhá, ale myslím, že na nohou se udrží: přirovnal hry bych ke knihám. Myslím, že podobný dotazník na knihu (kterou by si potenciální čtenáři rádi přečetli) by snad i vám připadal poněkud zcestný. Navíc bez určité dávky literárního talentu, dobrým jazykovým schopnostem a v neposlední řadě znalostech o literatuře není moc šancí napsat knihu, která by jevila dotazníkově jako nejžádanější.

Nemluvě o tom, že tímto způsobem cílíme na mainstream a tvořit mainstream je možná z ekonommického hlediska fajn, ale z mého pohledu jakožto náročnější konzumenta - ne, díky.

V závěru bych se zeptal jako ruy: má být ten výsledek skutečně něco, co se dá hrát (a smyslem je tedy pobavit hráče) nebo jen školský teoretický koncept té hry?

24.3.2014 18:32:06

vyplněno
Souhlasím se vším co bylo řečeno a dodatečně bych doporučil otázku č. 11 zrušit, tam se vám nastřádá vzhledem k úplnosti výběru 50 % lživých odpovědí.

24.3.2014 18:57:58

vysvetleni
Hra se musi kompletne vytvorit se vsim vsudy.

24.3.2014 19:43:08

PJ

erik26
Během semestru? Jsou hry, co se tvoří, testují a dolaďují roky... A jestli komplet, takže i plastové/dřevěné komponenty, karty, žetony, herní plán a krabici? Dohromady celkem dost drahá sranda. Nebo stačí prototyp se zástupnými prvky?

24.3.2014 19:53:03

ruy

???
Obavam sa, ze by ste mali zacat hrat..
Cim skor a vela vela..
A ak to nema byt len voda v kosi, zamerajte sa asi na party hry..

24.3.2014 19:58:54

PJ

ad ruy - party hry
Ano, z hlediska pravidel a často i produkce jsou triviální, ale jsou postavené obyčejně na jednom originálním, velmi silném a fungujícím nápadu. Takže to chce nějaký think-tank kreativců (jinými slovy bych na party hru buď zapomněl a pokud už bych něco vymyslel a otestoval s pozitivním resultem, tak bych to prodal a neodevzdával jako semestrálku :o)).

Apropos dětské hry jsou taky zajímavý a stále rostoucí segment (ovšem těžko se budete opírat o dotazník, protože tam nejsou zmíněny). Možná bych se nad ním zamyslel...

24.3.2014 20:07:05

ruy

PJ
Mas pravdu, no i tak si myslim ze nakoniec opajcnu nejake monopoly :) a to im fakt zelam aby som sa mylil :) a verim ze budu aspon tak kreativny, ze do mechanizmu poznasma supnu moznost odpovedat dixitovymi kartami..
:)

24.3.2014 20:45:31

heh
myslím, že pre školské účely, po prípade účely zápočtu im stačí spraviť dáku primitívnú hru. Pochybujem že niekto chce od nich aby spravili mage knighta :)

24.3.2014 21:30:11

...
Dám dotazníku druhou šanci, když ta první nedopadla dobře:) Pro školní účely by mohlo stačit něco papírového bez hmotnějších žetonů, karet, grafiky apod - něco ve stylu Papír a nápad (viz např. klasika Maršál a špion). Ale to nejspíš nebude korespondovat s dotazníkem... jdu vyplňovat

25.3.2014 07:37:41

vysvetleni
Zadnou mega extra hru od nas nechteji. Je to na predmet management inovacnich procesu :) Takze jde spise o to vymyslet neco kreativniho, ale neco co vychazi z potreb zakaznika. Max doba hrani je do hodiny, takze zadnou strategickou mega hru delat nebudeme. Dotaznik je vazne ciste proto, abychom meli nejaka cisla, ktera odevzdame s prototypem hry. Kazdopadne i ten prototyp se nasledne bude prezentovat pred zastupci Albi, takze nejakou uroven ten prototyp mit musi.

25.3.2014 08:05:05

dotazník
rád bych ho vyplnil, ale proč tam mám uvádět něco co není pravda? Potom je takový dotazník uplně zavádějící.

25.3.2014 08:22:12

reakce
Dobre chapu, ze asi ten dotaznik neni delany pro hrace na teto strance. To jsem ovsem nemohl vedet. Pokud vam nevyhovuje, tak budu rad, kdyz mi napisete alespon co vam na hrach chybi, protoze to je pro nas stezejni otazka. Celkove budu rad za kazdou reakci. Vsechno co tady pisete se bude hodit pri generovani napadu. Diky

25.3.2014 08:43:36

Vyplněno
Nemám důvod vám nepodat pomocnou ruku, takže vyplněno. Otázky jsou opravdu cíleny na skupinu nehráčů. Rozhodně si ale nemyslím, že bys tady byl špatně. Zdejší uživatelé jsou hrozně fajn a i na blbou otázku dostaneš přesné odpovědi, které ti problém vysvětlí a to zcela ochotně a nezištně. Co ale nechápu a navrhuji změnit:

1) Albi je zavedená firma a ve své nabídce má poměrně dost her, které se zastaralým konceptům typu Dostihy a sázky ani zdaleka neblíží. Přitom mi připadá, že směřujete právě tímto směrem. Co jim pak tedy chcete prezentovat? Nemáte obavu, že vás s tím pošlou do háje s tím, že jde o neprodejný kousek? Chápu to správně tak, že máte vymyslet koncept prodejné hry; nebo ne?

2) Nemyslím si, že vaše cílová skupina by měli být nehráči. Je tady diskuzní vlákno, kde jsme se vyjadřovali, kolik nás deskovky stály. Průměr byl tak 50.000 Kč. A třeba můj brácha (nehráč) má 2 dcery (10 a 16). Za těch 16 let jim koupil jednu jedinou hru na motivy Harryho Pottera, přičemž ji ani jednou nehrály. Stála ho 499 Kč. Já se deskovkám věnuji od roku 2005, přičemž do roku 2010 jsem koupil 2 hry. Od 2010 se to nějak rozjelo a za 3 roky jsem si pořídil asi 30 kousků za cca. 35.000 Kč. Ve mě, potažmo v hráčích, je tedy mnohem větší potenciál. Já vs. brácha mi vychází tak na osminásobek a bude se to rok od roku zvětšovat. Navíc jsem věrný vracející se zákazník. On ne.
Neměli byste tedy cílit na hráče?
A myslíte, že se budeme zajímat o triviální hru, kde se sledují jen náklady?

3) Když hrám až tak nerozumíte, nebylo by lepší se nejdřív zeptat, co dnes frčí? 2 hry jsem si během pěti let pořídil jen proto, že jsem neměl kontakt se stejně postiženými lidmi. Pak jsem objevil herní klub a od té doby v tom těžce jedu. Vztaženo na vás - nemůžete vědět, co je teď in. Co lidé chtějí. A to by přeci mělo být smyslem a cílem marketingu. Připadá mi to, jako kdybyste chtěli na trh uvést CDčko. Jo. Je to užitečná věc. Ale kdo ho dnes kupuje? (Ano. Někdo takový se najde. Ale netočí se mnohem víc peněz ve flashdiscích atp? Váš koncept podle mě těžce zaspal dobu.)

4) Pohybují se tu lidé, kteří by rádi vydali vlastní hru. Nebylo by rozumné spojit síly, využít jejich nápadu a na oplátku jim udělat průzkum trhu? Vydělaly by obě strany.

5) HLAVNĚ: chcete-li vydat hru, měli byste si nejdřív nějakou zahrát. Ne nějakou. Nějaké. Protože s tímhle přístupem můžete navrhovat třeba jednoduché letadlo. Rozumíte tomu asi stejně.

Nic z toho prosím neber zle. Nemusíš s tím souhlasit. Snažím se pomoct. Proto s tebou jednám na rovinu.

Současně je mi zase do pláče nad stavem našeho školství. Samozřejmě vám přeji, ať s projektem uspějete. Nicméně pak dostanete diplom, půjdete někam makat a tohle bude váš přístup?
Ale za to nemůžete. Je to dáno debilitou vašich kantorů. Takový koncept by vám měli smést ze stolu a donutit vás, abyste stvořili něco, co bude fungovat a nebude to jen ždímačka na prachy.

26.3.2014 14:36:39 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Kartografové Hrdinové
Kartografové Hrdinové
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 8 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas