Středně krátká civilizační/diplomatická hra?

Protože se mi minule dotaz po specifické hře velmi osvědčil, rozhodl jsem se přijít ještě s jedním. (Snad to nevadí.)

Existuje mnoho propracovaných civilizační deskovek, jejichž hraní se klidně protáhne na víkend. V poslední době (zvláště díky indie scéně, zdá se mi) máme i fillery s civilizační tématikou.

Já bych rád objevil hru zasazenou mezi tyto dva extrémy. Ne naprostý filler jako Minutové říše nebo 7 divů, ale přece jen něco, co si může člověk s přáteli při dobré vůli hráčů i obsluhy, seznámené s jejich pravidlenými srazy, zahrát klidně i v hospodě. (Takže pořád blíž k tomu filleru než k Twilight Empire.)

sháním:
+ civilizační nebo diplomatické hry
+ hry, v nichž hráč představuje konkrétní národ či frakci - nejlépe reálné evropské národy
+ velkým plusem je, pokud se národy neliší jen vizuálně
+ přetahování se o mapu/území, uzavírání aliancí apod.

Narazil jsem na Ideology: War of Ideas, ale nebylo to úplně ono, tak doufám, že mě zase někdo nasměruje.

Další 2 otázky: (slibuji, že další téma už nezakládám)

Vůbec tématika mocností po celou dobu historie až po naše časy by byla velmi vítaná. A to v různých podobách. I humorných. Neměli byste doporučení?

Při brouzdání po zdejším webu, jsem náhodně narazil na hru Kreml. Za rozumnou cenu jsem ji nikde neobjevil, sám si ji vyrábět nechci (ani nevím, kde jsou na ni materiály). Existuje něco podobného?
6.2.2015 01:02:33

čo je stredne krátka hra?
Bolo by dobre ak by si zadefinoval pojem stredne krátka hra. Napr. ja si pod tým predstavujem cca 3-4hodiny, čo je na civilizačnú hru super čas. Najlepšie civilizačné hry sa totiž nedostanú pod hrací čas 8-10 hod.

6.2.2015 08:35:22

...
Odpovídám na to v těle příspěvku. Nechtěl jsem to původně omezovat časovým rozpětím.

Každopádně jsem možná měl napsat spíš civilization-like, protože je pravda, že asi nenajdu nikoho, kdo by souhlasil s tím, že se něco, co se hraje třeba tři čtvrtě hodiny až dvě hodiny dá nazvat civilizační hra.

6.2.2015 09:00:19

no není to filler
ale splňuje to podmínky dalších otázek:
koukni na Diplomacii

Pokud by vaše hospoda byla nonstop a vy měli čerpat přebytky dovolené za poslední tři roky, tak koukněte na Europa Universalis ;) Hrál jsem jen na PC, nevím, jak se liší od deskové verze, ale byla to pecka. Sňatky s dědici cizích území, války a aliance, vazalství...

"Kratší civilizační hra" je pro mě oxymorón, ale teoreticky by to mohl splňovat Ancient World od tvůrce Minutové říše. Autor se nezapře (hlavní body jsou za sbírání sad symbolů), ale je to celkem abstraktní včetně toho, že nemáš konkrétní (a už vůbec ne historický) národ.

Přepokládám, že klasiky jako Sid Meier's Civilization, Through the Ages znáš. Relativní novinka Nations byla svého času taky celkem propíraná. Všechny se ale motají kolem těch 4 hodin. A z těch tří mí jedině Sid Meierova Civka odlišné národy. K TtA i Nations vyšly kostkové varianty, jsou herně úplně jiné, ale mohly by bavit. Ta první (Roll through the Ages) je podle mě trochu lepší, navíc je moc pěkná i vzhledově. Nations: The Dice Game má pár much, které ale asi nemá cenu diskutovat v tomhle vlákně. Z dalších pak Clash of Cultures (taky dlouhá a bez konrétních národů), nejnovější Historia je prý docela krátká, ale osobní zkušenost s ní nemám. Taky podle vzhledu nevím, jak moc se v ní válčí o území.

Ještě pak z trochu odlišného ranku, ale dobývací by byly Cyclades a Kemet. A pak PC hrami insiprovaná "4Xka" Age of Mythology (podle mě s nezvládnutým systémem bodování) a Age of Empires III (nehrál jsem). A s herní dobou si nejsem úplně jistý, Cyclades bude tak 1,5-2 hodiny, Kemet má tady na ZH 60 minut a ty Age oba delší dobu...

Nevím, jak moc jsem poradil, ale aspoň jsem se vykecal :D

6.2.2015 09:19:49 | Upraveno autorem (porovnej)

Historia
Podľa mňa voľba, ktorá neurazí, aj keď o diplomaciu alebo konkrétne národy tam nejde.

6.2.2015 09:57:37 | Upraveno autorem (porovnej)

Historie
Diplomacie tam tedy není, ale konkrétní národy ano.

6.2.2015 10:18:25

pár nápadů
i když to asi není úplně ono, ale koukni na to

Mare Nostrum - podle mě jedna z nejlepších her vůbec (chce hrát ale tak ve 4 - 5 hráčích)
Imperial (radši mám 2030)
1775 (nejrychlejší a pravidlově asi nejjednoduší válečná historická hra na mapě)
Patchistory
Antike (duellum)
Historia
Eclipse (to už je ale dlouhý dost)

+ určitě oboje Kyklády i Kemet - výborný !!
a vlastně teď akorát vyšlo od rexíků v češtině - Inovace.
Je to celkem rychlá civilizační hra - jen zabírá strašnýho prostoru na stole :(

6.2.2015 10:19:31 | Upraveno autorem (porovnej)

Zopár tipov
Tak z tých kratších určite už spomínaná Historia.
+
_Herná doba cca 2,5h
_Jednotlivé národy sa síce líšia, ale nie je to nič extrémne asymetrické
_reálne historické eventy, sporadicky značne prasiace

-
_v podstate nulová diplomacia, ale samozrejme môžeš uzatvárať pakty so spoluhráčmi

Progress, kratšia civilizačná hra do 2,5 hod. avšak bez mapy a v podstate riešiš iba technologický strom. Je to v celku solitérne.

Skús sa pozrieť aj na Rexácku novinku Inovace, síce som to ešte nehral, ale vyzerá to zaujímavo.

Moje TOP civilizačné tipy ( hry nad 10hod ):
-Origins: How we became human http://boardgamegeek.com/boardgame/29256/origins-how-we-became-human
_Civilization http://boardgamegeek.com/boardgame/71/civilization

6.2.2015 11:12:03 | Upraveno autorem (porovnej)

Doplním Kewa
Cyclades a Kemet určitě, ale civilizační budovatelskou hrou bych je nenazýval. Spíše dobývací v případě Kemetu dvojnásob. Cyclades je skutečně tak na 1,5-2 hodiny. Kemet spíše 2-3.

Age of Empires III je perfektní hra, ale také z ní rozhodně nebudeš pociťovat budování národu. Jde spíše o dobývání území a přetahovanou s ostatními hráči, jinak čistokrevný worker placement. Tématicky je ale perfektní a mechanicky taky. Navíc by letos měla vyjít reprintlá verze. Herní doba tak 2-3 hodiny.

Ale ani jedna z těch tří her není čistě budovatelská. Spíše bych řekl, že téměř vůbec.

6.2.2015 12:02:56

Kreml...
...v němčině je v Bazaru

6.2.2015 12:52:13

Imperial
Skús sa ešte pozrieť na Imperial alebo ešte lepšie na Imperial 2030.

Nie je to síce civilizačná hra, ale máš tam reálne národy, preťahovanie sa o územia a hlavne je to veľmi originálna hra.

Inak ešte tu naplo Clash of cultures samozrejme s rozšírením

6.2.2015 12:52:36 | Upraveno autorem (porovnej)

Olympos
Hodně light civilizační hra, partie obvykle do 1,5 hodiny, se zajímavým ústředním mechanismem (čas jako akční body). Bohužel nemá odlišení národů. Diplomacie není zabudovaná do hry, ale vyjednávat se při ní dá (hlavně vyhrožovat).

28.7.2015 16:23:13

Vybíráme z Bazaru

FIREFLY - MISBEHAVIN
FIREFLY - MISBEHAVIN
Akt. cena: 750 Kč
Končí za: 4 dny

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas