Pořádání herní akce k seznámení s deskovkami a založení herního klubu

Ahoj všem zkušeným hráčům, diskutujícím a dalším.
Bydlím na vesnici, kde žije cca 2000 obyvatel, a nejbližší klub deskových her je 50km daleko. S pár kamarády si sem tam nějakou hru zahrajeme, ale chtělo by to víc rozšířit.
Co máme: podporu vedení obce, prostory, ochotné lidi na tom pracovat (skvěle u nás fungují skauti), takže máme i zkušenosti s organizováním akcí pro veřejnost..
Chybí nám však větší zkušenosti s řízením herního klubu.

Moje představa je takováto:
Než samotný herní klub otevřeme, chtěli bychom uspořádat setkání jehož hlavním účelem je seznámení širší veřejnosti s deskovýma hrama, protože obávám se, že i dnes rodiče stále znají maximálně člověče nezlob se a sázky a dostihy. Chceme tímto ukázat nové alternativy. Zároveň bychom rádi uspořádali tuhle velkou akci ještě před Vánoci, a tak trochu poradit rodičům co pod stromeček. Můj plán je pojmout tuto seznamovací akci jako takový ''turnaj'' s různými hrami.
Vybrali jsme zatím 10 her, které jsou relativně finančně nenáročné, jsou pro víc hráčů a jsou rychlé a relativně jednoduché na vysvětlení.
Je velmi těžké odhadovat zájem lidí, kolik bych jich mohlo přijít. Každopádně představa je taková - máme deset her, u každé hry bude organizátor dokonale znající hru - vysvětlí pravidla a bude na průběh hry dohlížet, odpovídat na dotazy atd. Po skončení zapíše body (ikdyž ty nebudou zas tak důležité vzhledem k cíli akce). A pak se zas lidi přesunou k jinému stolu a zahrajou jinou hru. Máme teda 10 her po cca 20 minutách - to vychází na 4hodinovou akci, což si myslím že je únosné, nemuselo by to nudit.
Vedle toho bych rád, aby byly vystaveny i hry, které by se nehrály (protože jsou pro menší počet hráčů, protože jsou těžší na vysvětlení atd), ale u kterých by stál další organizátor, který by o nich něco věděl (pro koho jsou vhodné, kolik stojí atd)
Dál by asi bylo dobré udělat krátkou přednášku o herních klasikách - carcassonu, osadnících...nebo dalších hrách na které vzhledem k omezenému času (20minut na hru) prostě nebude prostor
V neposlední řadě bych chtěl aby to byla i příležitost k nákupu nových her - nevím, nemám s tím zkušenosti - kontaktovat např Albi, Mindok, nebo to udělat třeba formou hromadné objednávky?
Co se týče vstupného, dal bych dobrovolné s tím že by bylo jasně dáno, že budou použity na koupi nových her do nového herního klubu.
Důležitá bude propagace - plakátky, internet, rozhlas v obci, návštěva školy...

To je asi v kostce základ mých myšlenek, budu moc rád, kdyby zde kdokoliv hodil nějaké názory, tipy. Moc by nám to pomohlo
2.11.2013 12:13:05 | Upraveno autorem (porovnej)

co se poptat..?
Moje známá pracující v knihovně se rozhodla, že založí oddělení s deskovými hrami, které budou za poplatek půjčovat domů... když oslovila největší firmy, sami jí zadarmo poskytly plno her, takže ona ač ze začátku počítala s max. 30ti hrama, mají jich po oslovení výrobců ke stovce... takže být tebou bych zkusila třeba i tuto cestu..

2.11.2013 12:26:02

ad anibeni
Díky za reakci. Jak říkám, nemám s tím zkušenosti, nevím jestli a jak to funguje tak proto se ptám. My samozřejmě už dost her sami máme, ale určitě kontaktování výrobců mám v plánu (viz můj první příspěvek). Určitě by se to hodilo pro nově rodící se herní klub.

Důležité jsou pro mna hlavně nějaké tipy a připomínky k uvítací, seznamovací akci.

2.11.2013 12:47:08

Pedestrian
To se tezko hodnoti, ale 20 minut na hru vidim jako silene kratkou dobu. Zkus kluky z Deskofobie, treba by radi pomohli s propagaci. www.deskofobie.cz, tam najdes kontakt...

2.11.2013 13:39:51

turnaj je hloupej
Myslím, že je lepší to pojmout jako velkou a otevřenou hernu.
20 min na hru je zajímavý, ale počítej s přecházením, vysvětlováním pravidel a tak. Ve skutečnosti to bude min 30 min. a klidně i déle.
Prodej je náročnější, buď musí někdo prodávat hry, tzn. máte je na místě a nebo na objednávku a pak klidně jakýkoliv obchod vymyslí nějakou hromadnou slevu.
Rád na takový akce jezdím, ale do vánoc musím prodávat u nás a nic už nestihnu, ze zkušenosti vím, že lidi si rádi hrají. Třaba v Doubravníku jsem byl k příležitosti oslav výročí založení školy a mám pocit, že každý barák ve vesnici si nakonec objednal u nás v obchodě nějakou hru. Navíc jsme se sešli všeci takový, že jsme se bavili. Klidně někdy mohu přijet, pokud mě necháte někde přespat ve spacáku na zemi, ale až po novém roce.
Rozhodně to zvládnete sami, není na tom nic těžškého. Co se týká oslovení vydavatelů, tak to je rozhodně dobrý nápad.

2.11.2013 14:21:52

...
Naprostý souhlas s Jarmukem co se týče bodování a cirkulace lidí. Navíc, kdybych měl na nějaké akci za 4 hod. absolvovat 10 her s rychlým vysvětlením a jedním zahráním a urá dál, tak bych měl pak v hlavě asi pěknej guláš. Tak bych to fakt nechal volně podle zájmu návštěvníků.

2.11.2013 17:02:31

jarmuk, micc a další
Díky za tipy,
přemýšlel jsem nad tím dál... Problém by možná mohla být i cílová skupina. Potřebujeme nejlépe zaměřit na rodiče - malým dětem (třeba kolem 6-10let) se nevyhnem, protože hlavně rodiče rozhodnou jestli hru koupí, jestli si s dítětem zahraje...
Ale zase by asi byl velký problém, kdyby přišly na hraní jen děti bez rodičů. Jak nalákat i rodiče?

2.11.2013 17:28:59

Less is more.
Prijde mi to moc vseho. Uz jen pri cteni uvodniho prispevku jsem mel pocit prehlceni. Zkrouhnul bych to na jednu vec. Tu poradne promyslel, poradne pripravil. A nechal si energii na dalsi napady a dalsi praci. Pokud by mi takova komplexni megaakce nevysla, tak by se mi uz do dalsich veci asi ani moc nechtelo.

2.11.2013 17:49:16

souhlas s rndm
Prostě začněte tím, že někde bude otevřeno a lidi si můžou přijít zahrát, když se to naváže na nějakou další akci, nebo máte podporu starosty, tak super.
Kámoška teďka třeba v mateřském centru předvádí hry co si ode mne půjčila a ohlas je dobrej.
Jen je třeba to v klidu zahrát nikoho neotrávit.
Hodí se i lehčí hry, složitá hra spousta lidí odradí od hraní něčeho llepšího než je člóbrdo, nebo člóbrdo převlečené za dostihy a tak.
Jestli máte spolupráci se skauty, tak vymyslete něco spolu, třeba hraní a táborák a hraní venkovních her. Všeci budou spokojený a co se týká rodičů, tak stejně nakonec poslechnou své děti. Proč by jinak spousta lidí kupovalo tučňáky na ledu, když mají reklamu mezi dětskejma pořadama.
Jde jen o to začít a pak se přizpůsobovat, jako správnej průzkumák, musíš improvizovat a přizpůsobit se.
Berte to jako kvíz od koho to mám. bylo to ve filmu.
Začínám nějak moc poučovat a tak radši končím.
Přeju hodně úsoěchu, pokud vím, tak když je pohodová akce tak se lidi k hrám rádi nechají zlákat.

2.11.2013 18:08:49

předváděčka
Asi nic novýho pod sluncem, ale jakákoliv forma předváděčky je super věc. Mám kroužek na škole - základce a když "verbuju" nový lidi v pětkách a přijdu: "Funguje tady tenhle a tenhle kroužek," tak většinou nezájem, ale v okamžiku, kdy řekneš, "mám vedle rozložený hry, který byste si mohli zahrát, kdo chce, pojďte se na ně podívat", je to o něčem jiným. Většinou na tu "předváděčku" mám na jednu třídu tak 10 minut, tak tam ukážu pár jednodušších her, kde jednou dvěma větama vysvětlíš princip a to jak se na sebe dílky napojujou(Carcassone, Bang, Osadníci, Fauna, Fantom staré Prahy, Svět...) a ukážu vizuálně atraktivní hry, který mluví samy za sebe (Hra o trůny, Age of empires, Pilíře země, Arkham...), s tím, že tohle si budou moct zahrát, až budou trochu větší, a to nadšení tam je.

Chce to jen najít nějakou vhodnou podobu tý prezentace (na tu ses vlastně ptal). Já osobně si myslím, že není nutný všechny hry sehrávat, ale stačí, aby byly vidět. Turnajově bych to asi nepojímal, spíš tam ponechat ten prostor zahrát si, kdo chce, ale nebránit se ani tomu nechat ty hry rozbalený a vysvětlit princip a pro koho jsou určený (věk, prostředí, tématika) - ne pravidla!, aby bylo vidět, že máte víc než těch 10 her.

4.11.2013 13:55:08

to anibeni
Sorry za offtopic, ale zaujala mě ta tvoje poznámka o kontaktování firem. Popravdě tahle možnost mě původně, když jsme kroužek rozjížděli, ani nenapadla, ale v tuhle chvíli bych rád po dvou letech alespoň trochu rozšířil "vozový park", ale ve školství to s financema není žádná sláva. Překvapilo mě, že to firmy podpořily až takovým způsobem. Na druhou stranu je jasný, že třeba městská knihovna má větší množství návštěvníků, než základka, takže je to asi výraznější způsob propagace, ale za zkoušku asi nic nedám, maximálně mě pošlou do háje. Nečekám, že by se mi najednou v herně sešly desítky her, jak zmiňuješ ty, ale i dva tři kousky by bylo víc, než bych se odvážil čekat. Nemáš (nebo kdokoliv jiný) zkušenost s tím, které firmy jsou k tomuto vstřícnější a stály by za oslovení? Díky

4.11.2013 13:59:37

to libor
Vedu podobný kroužek při DDM a tam je to s penězi úplně stejné. Oslovit vydavatele, příp. firmy, které se tím živí mě naopak napadlo hned na začátku. Nečekal jsem bůhvíjakou odezvu (o stovce her se mi ani nesnilo), ale bohužel se mi z cca 20 oslovených ozvalo jen asi 5. Ochotní a vstřícní byli v Mindoku, Albi, Blackfire a tuším ještě Černém rytíři (omlouvám se pokud jsem někoho zapomněl). Z Yogi aspoň napsali, že je jim líto. Takže pokud počítáš, že dojde do 10 her mohlo by to klapnout.

4.11.2013 14:50:15 | Upraveno autorem (porovnej)

to Libor
Zkus mindok a albi, tam to fungovalo celkem dobře.
Taky bejvala akce od mensy, kdo založil kroužek deskovek, ten měl šanci koupit nějaké hry po koruně, ale to je dost stará informace a tak nevím, zda něco podobného stále funguje.
Prý, když napíšeš dobře žádost o grant, tak i tam získáš nějaký peníze na kroužek, který stáhne děti z ulice. V rámci protidrogové prevence, ale to bych si nechal od někoho poradit jak to napsat. Třeba dědek z paluby by mohl pomoc

4.11.2013 14:55:06

díky
Díky moc za tipy a ochotu poradit, každopádně to vyzkoušíme, uvidíme, co z toho vzejde.

5.11.2013 07:34:02

ad libor a další
Díky za rozprodění diskuze.
S ostatníma organizátorama jsme se rozhodli pro uspořádání Akce - kde hlavní důraz bude na Volné hraní jednodušších her - typu carcassonne, cink, uno, saboter, bang... u každé hry bude jeden z organizátorů, který hru vysvětlí a návštěvníci si ji budou moct zahrát.
Dále budou vystaveny vybalené složitější a časově náročnější hry - typu agricola,osadníci... u které budou stát organizátoři a případným zájemcům o jakékoliv hře něco poví.

5.11.2013 21:09:08

ještě
nebránil bych se i tu složitější hru nechat někoho zahrát, pokud projeví zájem, jen ho upozorněte, že je to delší a složitější hra.
Né tak aby si připadal, že ho podceňujete, to odradí, ale tak aby pochopil, že i s výkladem pravidel by to zabralo třeba 2 hodinky na odehrání.
Držím palce

6.11.2013 09:52:09

Pocity a shrnutí proběhlé akce
Předem díky všem za jejich rady.
Akci jsme nazvali Hraje celá rodina, především protože jsme se snažili nalákat, aby si přišly zahrát celé rodiny a to se myslím povedlo. Naše obec má nějakých 1800 obyvatel z toho 80 lidí si přišlo zahrát (tzn. skoro každý dvacátý). Na první ročník to špatné není (ikdyž mé soukromé přání bylo aspoň 100).
Jinak samotná akce probíhala ve třech částech, které se konaly souběžně. První část byla hrací hry (12 jednodušších a svižných her u každé jeden organizátor, který měl danou hru na starosti), druhá část byla ukázková (asi 70 vystavených her - vše vytáhlé z krabic - zde byli dva hlavní organizátoři jelikož se se jednalo převážně o hry z jejich sbírek a tak dokázali vysvětlit stručně podstatu hry, a cokoliv o ní, případně zodpovědět dotazy o hrách), třetí část byla turnajová - turnaj byl ve hře Dobble (zde 3 organizátoři).
Lidi byli spokojení, co je zaujalo tak si šli zahrát. Někteří se snažili vyzkoušet všechno, někteří si zahráli několik her a zúčastnili se turnaje.
Dali jsme také možnost návštěvníkům hromadné objednávky her - kdo chtěl hru, dal nám vědět jakou a zaplatil předem. Asi 20 účastníků tuto možnost využilo, což je taky si myslím slušné.
Samozřejmě akce měla pár much, ale nic zásadního, aspoň máme co zlepšovat do příště.

21.12.2013 16:36:11

...
Vím, že v tomhle vlákně to bylo takové off-topic, ale i tak to sem ještě hodím. Díky všem, kteří radili mně ohledně kontaktování firem s žádostí podpořit školní kroužek, a zejména Mindoku, díky němuž máme pro děcka v kroužku 15 nových her!!! Zas až tolik firem jsem nekontaktoval (3), s Mindokem byla spolupráce a domluva naprosto perfektní. Takže ještě jednou díky všem...

21.1.2014 07:28:00

ad Libor
Super, to mna těší. Gratuluju

21.1.2014 17:53:43

Vybíráme z Bazaru

Concordia Venus + Solitaria
Concordia Venus + Solitaria
Akt. cena: 1000 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas