Kooperativní hry - doporučení

Zdravím,

je mi jasné, že podobné téma už se tu možná objevilo, ale přišlo mi, že se v něm neustále střídala ta samá jména provařených kooperativek.

Pokud se přesto najde někdo, kdo by mi chtěl poradit, tak tohle je můj problém:
Sháním kooperativní hru, ale zatím jsem nenašel žádnou, která by nám vyhovovala. Myslím si, že žádná hra, která by splnila veškeré naše požadavky, asi neexistuje, a budeme se muset "spokojit" s nějakou, která "má své mouchy". Chtěl bych se ale zeptat, zda nemáte nějaká doporučení. Zvláště her, které by mohly mé pozornosti jinak uniknout.

CO CHCEME
+ pracovat na společném cíli
+ nebýt nuceni „ztratit“ svoje kolo akcemi, které je potřeba udělat PRÁVĚ TEĎ, takže nemám na výběr (toho se právě bojím u Yggdrasilu)
+ hru, která neomrzí po prvním zahrání
+ cítit se po vítězství, jako že jsme něčeho dosáhli (Elder Sign jsme vyhrávali s jedním žetonem probuzení na Prastarém – ano, vím, že záleží na náhodě a jsou tu house rule)
+ rozdílné role/schopnosti hráčů velkým plusem


Abych trochu přiblížil, jaký mám problém, připojuji seznam postřehů k těm nejznámějším kooperativkám. Třeba někoho napadne, co by nám vyhovovalo, nebo nám vysvětlí, že kooperativky nejsou pro nás.

Arkham
- délka pro mou skupinu bohužel neúnosná, když si ji chci zahrát, musím jet jinam

Battlestar a Shadows Over Camelot
+ téma
- zrádce (1 vs. all nám nevadí, pokud je to odhalené a hra tomu uzpůsobená - př. dungeon master vs hrdinové)

Castle Panic a rozšíření
- základní verze mi přijde po prvním zahrání nudná
- hodně se bojím syndromu jednoho hráče a mnoha diváků
- se slibně vypadajícím rozšířením už je to tolik peněz, že bych si mohl koupit jednu dražší hru

Munchkin Panic
+ líbí se mi víc než základní CP a popravdě o tom uvažuji
- bojím se ale, že bude mít stejné neduhy

Čarodějky
+++ Pratchett
- všechno ostatní = chození z místa na místo a házení kostkou

Elder Sign
- základní verze nás nebavila, bylo to pro nás jen yahtzee těžce závislé na atmosféře, kterou se nám nepodařilo vytvořit

Forbidden Island a Desert
- ostrov mi přijde nudný
- poušť se nám líbí víc, ale zatím není k sehnání u nás

Ghost Stories
- z recenzí usuzuji, že víc než hra je to hlavolam, který často nemá řešení
- syndrom jednoho hráče

Pandemic
- mechanismy nás nezaujaly – jen to pro nás jen odebírání krychlí z mapy
- zase jeden hráč?

Red November
+ zdá se vtipná, přijde mi, že má podobné mechanismy pobíhání po hrací ploše jako Záchranáři
- ?

Yggdrasil
+++ téma, grafika
- mechanismy mi přijdou spíš nezáživné

Záchranáři
+ mechanismy (pohyb po domě, hašení) nevypadají zle
- téma, prostě jsem jako malý nikdy nechtěl být hasič

cokoliv z WWII
- naprosto mimo nás záběr

cokoliv z Tolkienova světa
+++ Tolkienův svět
- neorientuji se v nich a nevím, které za něco stojí

Díky za jakýkoliv nápad.
4.2.2015 10:35:49

Space Alert
Společný cíl máte, přežít 10minutový let :-)
Akce si plánujete a někdy je nutné poskládat je vzájemně ve správném pořadí.
Podle mě neomrzí :-)
Když loď i posádka přežijí, je to úžasný pocit. Obtížnost jde nastavovat, existuje i náhodný generátor misí.
Všichni hráči jsou stejní. Mám dojem, že v rozšíření jsou pak nějaké hrdinské akce, kdy každý hráč má jednu. Ty jsou myslím různé. Fakt ale nevím, protože rozšíření nemám.

Syndrom jednoho hráče nehrozí, protože je to real-time. Během 10 minut se celá hra naplánovat nedá, když v určitých okamžicích přilétají nepřátelé a je potřeba se nějak o ně postarat. Vyhodnocení letu pak trvá taky 10 - 15 minut, takže se to dá rychle zopakovat.

4.2.2015 10:48:47

Space Alert
rozhodně doporučuju, jenom doplním, že hrdinské akce jsou již v základu.

zkus se podívat na Eldritch Horror (dle mě o mnoho záživnější a svižnější než Arkham), Robinson Crusoe a nebo Descent/Imperial Assault kde je to 4 v 1

4.2.2015 11:11:16

Al

Robinson Crusoe
Mrkni se ještě na Robinsona, myslím, že většině tvých požadavků by vyhověl.

4.2.2015 11:15:27

jen taková poznámka
Myslím, že u většiny kooperativních her (pokud se nejedná o něco jako týmový chov duhových poníků) jsou hráči v určitém okamžiku nuceni "udělat něco, protože se to musí udělat". Pokud jsem to teda dobře pochopil - možná u Yggdrasilu narážíš na Fenrira, to je ale prostě jeden z mechanismů hry.
Robinson Crusoe je v tomhle taky docela neúprosný (potřeba jídla a střechy nad hlavou).

4.2.2015 11:20:17 | Upraveno autorem (porovnej)

LOTR
Musím říct, že až na Arkham a Záchranáře nemám zkušenosti s ostatními hrami, co jsi uvedl, takže se mi těžko posuzují ty zádrhely. Původně jsem chtěl doporučit Záchranáře, ale o těch víš, takže je to bezpředmětné.

Ono se to objeví v každé diskuzi ke kooperativním hrám, takže to tentokrát vezmu na sebe - psal jsi, že Tolkien dobrý, existuje karetní hra Pán prstenů LCG, která jde hrát sólo (v jednom hráči) nebo ve dvojici kooperativně. Pozor - nejedná se o deskovku a je to neskutečný mor na peníze, takže mám pocit, že možná nebude to pravý pro tebe, ale je hodně populární, většinou má dobrá hodnocení a vzbuzuje těžkou závislost. :) Vychází v češtině, pokud není problém angličtina, bylo by možností ještě mnohonásobně více a pokud zaujme, není možnost, aby se dala ohrát, variabilita je obrovská.

Každopádně i na těchto stránkách se o ní dá najít dost informací a má hodně živou diskuzi, takže případně koukni tam, kdybys chtěl.

4.2.2015 11:25:06

doplnění kooperativek
Forbidden desert - mají normálně v Hrasu

Yggdrasil i Ghost Stories - oboje doporučuji ty mínusy jsou dle mého mínění scestné )doporučuji osobní zkušenost , nenechat se moc ovlivňovat názorama na komunitních webech .

Death Angel - card game, spousta expanzí
Room 25 - koop mód (+ další 2 mody navíc), vtipný, variabilní, jednoduchý na pravidla
Mice and Mystics - pecka, atmosféra, mechanismy , grafika
Tragedy Looper - zcela unikátní novinka
Pán prstenů - vynikající kooperativka (bohužel jen pro 2 max), ale spousty, spousty zábavy na dlouhou dobu (s balíčkama navíc)

4.2.2015 11:42:48

koop
A vlastně spousta jiných her nutí hráče dělat něco co nechce a v tom je to kouzlo, teď chci postavit tohle, ale když to neudělám tak mi Honza sebere tamto a tak pod.
Tady link na zakázanou poušť:
http://www.hras.cz/spolecenske-hry/rodinne-hry/forbidden-desert-zakazana-poust
Jinak pokud v kooperačce není zrádce, tak to vždy může sklouznout na jednoho vedoucího a několik loutek. To je problém s kooperační hrou
Hanabi, zatím nikdo neuvedl a myslím, že tady by to mohlo být pro Vás, ale je to vlastně strašně abstraktní.
Onirim je taky možnost, ale není pro moc lidí.
Nyní se těším na samurai spirit, dneska bych ho měl rozbalit, pokud intime nezklame.
Ještě zkusím Rune age, má různé módy a můžete hrát koop a přitom na konci určit vítěze, stejně jako u Hobita. I když Hobit každýho nechytne,ale má ten moment, kdy já nutím ostatní dělat něco co nechtějí a přitom musíme spolupracovat.
Ještě zkusím room 25, opravdu mě baví, ale jako čistá koop je nudnej, chce to se zrádcem a nebo jako týmy proti sobě.

To je asi vše co nyní napadá.
Číňaku ty rychlej zmetku : )

4.2.2015 11:43:34 | Upraveno autorem (porovnej)

ku Ghost Stories
nuž, ten hlavolam, ktorý si pomenoval, má riešenie vtedy, keď ste ako skupina pripravení na kadejaké nástrahy číhajúce spoza dediny. A pripraviť sa dá len opakovaným hraním. Je to hra, ktorú spočiatku nebudete vyhrávať, ale postupne zistíte, čo robíte zle. Ak máš stálu hernú skupinu, s ktorou by si to hral rovnako často, myslím, že nehrozí ani "rozkazujúci hráč", ale to je problém drvivej väčšiny kooperatíviek a podľa môjho skromného názoru je to skôr chyba konkrétneho hráča vyvierajúca z jeho povahy a nie chyba hry. A zasa na druhej strane, v reálnom živote, keď si v nejakej skupine, vždy sa tiež nájde niekto, kto oznámi, či sa ide na pivo alebo na malinovku :) Rozdielne schopnosti mníchov ťa asi zaujmú a ver mi, že budeš mať po víťazstve pocit, že si niečo dosiahol, pretože je tá hra ťažká. Navyše je podľa mňa dobre hrateľná v akomkoľvek počte. Neodporúčam jedine v prípade, ak ako skupina neznášate prehry. V opačnom prípade určite aspoň vyskúšajte.

Z kooperatíviek som v poslednom čase ešte hral Robinsona, výborná hra, ale z môjho pohľadu veľmi kostrbaté pravidlá, treba sledovať veľa vecí, čo sa však dá, samozrejme, odstrániť opakovaným hraním.

4.2.2015 12:16:11

Teda, nevím...
...ale když se řekne kooperativní hra, ihned se mi vybaví právě Ghost Stories :D Nechápu, co přesně znamená syndrom jednoho hráče? Jestli tím myslíš, že jeden vnucuje ostatním svou hru, pak neznám kooperativní hru, kde by se něco podobného nedělo. Na kooperativní hry je třeba mít vhodnou partu lidí ;-) No a jestli je ta hra hlavolam? Pravda, dost často se řeší kudy dál. Často musíš volit mezi menším/větším zlem - obětováním toho nebo toho. To ale z Ghost Stories dělá Ghost Strories. Jinými slovy Ghost Stories je pro mě naprostý kooperační top! Řada lidí upřednostňuje Arkham, ale tam mi osobně vadí, že hra hraje za tebe a nutí tě hrát podle sebe.

Co bych ti ale doporučil jsou Legendary Encounters. Na rozdíl od klasických Legendary jsou plně kooperativní a rozhodně nedají hráčům vítězství zadarmo ;-) V partě máme nahráno přes 30 hodin a nikdy se nám nestalo, že by nějaká hra měla stejný průběh. Stále ještě nad hrou prohráváme a to jsme poměrně zkušení ;-)

4.2.2015 12:40:19

...
Zkus Andor :-)

4.2.2015 13:04:29

další
Já se příkláním k Pánu Prstenů co vychází teď v češtině potom ještě:
Pathfinder ACG, Galaxy Defender a Shadows of Brimstone

4.2.2015 13:22:36

moje oblíbené
- Andor
- Space Alert
- Stanice Paranoia
- Room 25
- Temné znamení (atmosféru je potřeba vytvořit - osvědčilo se mi oficiální Blackfire video na YouTube; při velké jednoduchosti hrát house rules)

případně:
- Pán prstenů LCG (ideální ve dvou, ve 3-4 je to už moc zdlouhavé a dohadovací)
- Záchranáři - ale pokročilá pravidla, případně s rozšířením

A v zásadě je kooperativní hra taky Sabotér...

4.2.2015 13:23:57 | Upraveno autorem (porovnej)

....
Z tvojho zoznamu som hral iba Arkham a Ghost Stories.Arkham bol nad moje sily ale Ghost Stories Ti mozem vrelo odporucit.Vyborne.

4.2.2015 16:37:21

Díky
Děkuji za všechny tipy. Rád se na to podívám.

Je mi jasné, že hráč, který na sebe strhne hru, není přímo problémem hry samotné a ta s tím nic nezmůže.

Můj problém s Ghost Stories a Yggdrasilem spočívá v tom, že (přinejmenším mi to přijde) se často vyskytne situace, kdy musí být zvolena PŘESNĚ daná akce nebo jejich sekvence (proto jsem to označil za hlavolam) - v takovém případě hra navíc sama nutí jednoho hráče, který ten postup vidí, ostatním rozdat úkoly.

No dobrá možná vážně kooperativní hry nebudou cesta, kterou bych se měl vydat.

Náhodně jsem narazil na video-představení Dead of Winter: A Crossroads. Přestože je to traitor hra, dost jsem se pro ni nadchl.
Nemáte s ní někdo zkušenosti?

4.2.2015 20:28:45

Dead of winter
ta me napadla hned - letos vyjde cesky a pro me jasna volba - nehral jsem, ale vedouci hrac by tu problem byt nemel, jelikoz muze byt pritomen zradce... Ruzne druhy ukolu = volitelna delka hry, strach a neduvera versus potreba spolupracovat = atmosfera zarucena...

4.2.2015 20:53:02

Robinsooooon :)
This! Viac o dojmoch z hrania tu:
http://www.deskozrout.cz/topic/267-vseobecne-o-zazitcich-ze-hry/page__st__20#entry49938

4.2.2015 23:31:57 | Upraveno autorem (porovnej)

Dead of Winter
DoW je pecka! :) To mohu doporučit všema jedenácti!

5.2.2015 02:24:58

DoW
a je to hratelný i ve dvou?

6.2.2015 13:39:48

DoW
čistě kooperativní variantu si lze "užít" i sólo

6.2.2015 19:03:08

Space cadets
To já můžu doporučit space cadets, je to sice trochu víc párty hra ale stojí to za to. Každý člen posádky má speciální schopnosti a na každém závisí část úspěchu mise. Pravidla jsou sice trochu složitější a pouze v angličtině, ale neviděl bych to jako velký problém, krom toho na stránkách vydavatele jsou krátká videa pro každou postavu. Je tam asi 7 misí pokud si vzpomínám, ale není problém si vymyslet vlastní, nehledě na to, že se určitě nedohrajou na první pokus.

7.2.2015 23:44:38

LOTR
Nejlepší kooperativní hra na kterou jsem narazil byl Pán prstenů karetní hra od LCG. Je to bombová hra a myslím,že by vás mohla bavit ikdyž třeba nemáte moc rádi tolkiena. Jen pravidla se nejdřív musí pochopit. Rozdílné role to nevím jak myslíš ale každý máte jiné hrdiny tak nějak? Je fakt dobrá a stojí se na ní aspoň kouknout....

15.2.2015 11:05:19

Vybíráme z Bazaru

Zen garden
Zen garden
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 9 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas