Materiál na "vylepšení" krabice

Jaký materiál používáte? Samozřejmě se nabízí karton, ale zajímalo by mě jestli nemá někdo i nějaký lepší materiál. Zaujal mě na BGG pěnový materiál "foamboard", ale nevím kde bych ho senhal. Piště prosím materiál a případně i kde ho sehnat, za každou radu budu moc vděčný. Díky!

(doufám, že to není duplicitní téma, ale nějak jsem to nikdě nenašel)
26.7.2011 12:50:41

EVA
EVA neboli Etylenvinylacetát. Dají se koupit karimatky z EVA - dřív jsem z toho vyráběl zbraně na dřevárny, dobře to drží tvar a narozdíl od molitanu se to nevymlátí do placata tak rychle :) Není to ale levná záležitost (400+ za jednu)

18.7.2018 00:30:45 | Upraveno autorem (porovnej)

FoldedSpace materiál + lepení
Tak jsem si od nich nechal poslat sadu desek na zkoušku.
Jedná se o EVA foam materiál, který je mezi dvěma papírovými deskami (jako je FoamBoard nebo Kapa desky). Ale navíc je tento papír ještě potažen laminovací fólií. Takže je odolný i proti vodě, ...
Dle dostupných informací to vypadá, že si desky dělají sami (nedají se nikde jinde koupit + na každé je v rohu jejich logo).

Bohužel jsem narazil na problém s lepením. Jimy doporučované disperzní lepidlo (neboli PVA) lepí EVA materiál dobře, ale na laminovací fólii moc nedrží. Neboli pokud slepíte dvě desky plochami k sobě (aby jste získali silnější desku) nebo pokud vytvoříte běžný roh přilepením hrany (boku) na plochu (vrchní papír s laminací), tak spoj moc dobře nedrží. Po zaschnutí a odlomení se dá lepidlo z povrchu fólie celkem snadno prsten odškrábnout bez viditelného poškození desky.
To že jim inserty drží je tím, že používají tzv. zámky pri spojování dílů a tak se v hranách těchto zámků slepí dva EVA materiály a ty pak drží celý spoj.

Takže tu máme opět problém s lepením plastů + plast vs. EVA deska.
Zkoušel jsem různá lepidla na plasty a zatím nic. Většinou jsou tak agresivní že vyleptají (rozpustí) EVA desku.

Máte někdo nějaké doporučení na lepidla?
Díky.

8.8.2018 15:47:01

FoldedSpace materiál + lepení (zkušenosti po výrobě insertu)
Po výrobě insertu pro hru "Legendy země Euthie" přináším mé poznatky.

Odkaz na výrobce materiálu: "https://www.foldedspace.net/material/".

Jde o EVA pěnu mezi dvěma papíry, které jsou navíc potaženy průhlednou fólií. Chtěj jsem tento materiál vyzkoušet, oproti běžně používaným KAPA deskám, ale po zkušenosti bych ji pro domácí výrobu insertů nedoporučoval, neboť jsem narazil na několik problémů.

1) lepení: Výrobce doporučuje běžné disperzní lepidlo, ale to moc nelepí. Neboli, pokud slepujete dvě EVA pěny, tak to drží super, ale pokud chcete slepit třeba roh, kdy se dotýká EVA pěna s poplastovaným bokem, tak spoj nedrží. Lepidlo vyschne a desky se od sebe snadno odlomí. Lepidlo se pak dá z plastu lehce nehtem seškrábnout bez jakéhokoli poškození. Použít se tedy dá buďto vteřinové lepidlo, ale pak nelze se spojem již manipulovat a doladit ho než lepidlo zaschne nebo vždy lepenou hranu naříznout a povrchovou fólii s kouskem papíru strhnout, což jsem dělal já. Pak to drží, ale je to strašně pracné.

2) Začišťování: Tento materiál se nadá rozumně brousit. Pokud po slepení vzniknou drobné nepřesnosti, nedadá se jich smirkovým papírem moc zbavit. Desetinka jde, ale více už ne. Takže je nutné být velmi precizní.

3) Materiál je dostupný pouze od výrobce z Bulharska.

Ale abych nebyl jen kritický. Tohle vše jsou jen problémy, na které jsem narazil při domácí výrobě. Pokud si pořídíte originální inserty přímo od výrobce, které jsou řešeny vysekáváním, tak vše bude OK. Jelikož používají pro hrany metodu "zámků", tak se na několika místech přímo slepí dvě EVA pěny a spoj bude držet dobře.

16.9.2018 10:15:58

lepidlo
Ja som im backol kampan a ked som si čital o lepení tak odporúčali PVA lepidlá na drevo.

16.9.2018 11:43:12 | Upraveno autorem (porovnej)

lepidlo
regressiv: nemyslíš náhodou PVAC čili klasické kvalitnější disperze?
Já mám vcelku v oblibě UHU POR jedná se o kontaktní lepidlo, podobně jako chemopren, ale na pěnové hmoty.
Spoj je ještě o trochu pružnější, než při použití disperze, nemluvě o "Styro" vteřiňáku kde spoj časem i zkřehne a rozsype se i s materiálem.

16.9.2018 11:59:55

akulacz
Ano, malo by to byt ono.

16.9.2018 12:35:35

sendvičové desky Kapa?
Takže po mnoha letech zkušenností byste doporučili tu KAPU ?

21.7.2019 15:51:21

Vybíráme z Bazaru

Pán prstenů: Karetní hra - Mrtvé močály
Pán prstenů: Karetní hra - Mrtvé močály
Akt. cena: 400 Kč
Končí za: 11 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas