Jofruit

Jak barvit figurky

18.9.2010 21:27:02

@Sakalik - záleží jakou metodou maluješ. Já bych doporučil nějakou z pleťových barev Citadel Contrast (Guilliman Flesh / Darkoath Flesh) na základ:
https://www.youtube.com/watch?v=GdxAbeEZ9Gs
https://www.youtube.com/watch?v=IobJTxh9nXk
https://www.youtube.com/watch?v=ETSo_peOw4Q

---------------------------------------------------
správce katalogu her, vydavatelů a autorů

26.6.2022 19:26:56

@Ellenar Děkuji za tip. Jsem úplný začátečník, takže maluju spíše na náhodu  :-)

Každopádně kouknu na ta videa a nechám se inspirovat :-)

26.6.2022 20:47:06

Ahoj, začal jsem s barvením miniatur. Koukl jsem na pár videí a pustil se do toho. Všecko v pohodě s obvyklými začátečnickými chybkami, nic hroznýho. Od začátku, dle rad zkušenějších, dbám o štětce. Po každé barvě jsem ho vymyl ve vodě a otřel do sucha papírovými ubrouskem, na konci barvení jsem je vymyl pořádně a pořádně usušil. No a už v průběhu druhého barvení se mi začínají kulaté štětce třepit - což, jak si dovedete představit, je DOST na hovno. Poradíte někdo, kdo máte zkušenosti? Díky, Pavel

10.7.2022 12:21:37

@Plague 

Ahoj.

Hrozně moc záleží, co máš za štětec. Shodou okolností jsem teď na barvení budov využil obyč Army Painter a byl jsem nepříjemně překvapenej, že prakticky hned se začal třepit, aniž bych s ním dělal nějaký alotria typu drybrush nebo tak.

Na figurky totiž používám Da Vinci Harbin Kolinsky (přesně teď nevím) a ten začal odcházet až teď po asi třech letech celkem intenzivního barvení. A to jsem se o něj rozhodně nijak extra nestaral, v podstatě jsem ho jen vždycky pořádně umyl.

Ale žádný speciální mýdlo nebo tak, prostě to, co byl zrovna doma. A taky se mi u něj několikrát podařilo nabrat barvu až úplně k držadlu, což potom způsobuje roztřepení. Ale v pohodě to ustál.

Jinak další rady ti tady určitě dají lepší a zkušenější barvíři než já :-)

10.7.2022 12:58:30

Mne sa napríklad teraz štetec kolinsky tiež roztrepal. Ale len keď je suchý. Po namočení je krásny a v pohode sa s ním pracuje

10.7.2022 19:42:05

Jak píše Vinas, je to hodně o štětcích - není Kolinsky jako Kolinsky. Mám obyč od Vallejo i kvalitnější a z hlediska kvality špičky je to rozdíl. 

Pak samozřejmě záleží i na způsobu použití (zejména jestli s tím neděláš prasácké úkony, na které se Kolinsky moc nehodí - wash, používání metalických barev apod.). 

11.7.2022 13:31:07

Ano záleží taky na chování a práci se štětci, já jsem celkem prase na to, nemám chuť a čas neustále přehazovat štětce a přemýšlet nad tím, jestli zrovna na tohle tento apod.. samozřejmě se o to snažím, ale ne vždy si to uhlídám, zkoušel jsem dražší štětce a i s opatrností a péčí brzo odešli. Nakonec jsem si oblíbil 2 značky, jednak Lineo - přírodní, ten hezky drží špičku docela dlouho, když se o něj staráte a stojí kolem 50-60kč + italiery takové modré do 30kč/kus ty jsou umělé a hodí se na horší práce a s péčí taky chvilku vydrží, ale za tu cenu prostě vyhodím a vytáhnu další.

27.7.2022 12:07:09

Zdar používám nejvíce štětce Kolibri 333. Peru ve vodě, lížu,po práci myji mýdlem a teplou vodou. Na konci trochu namydlím, vytvaruji do špičky a hážu do kalíšku špičkou nahoru.

Štětce drží a jsou v pohodě.

Pokud se nějaký začne třepit tak používám Vallejo restore, nebo jak se to jmenuje. Světle modrá lahvička.

28.7.2022 17:45:30

chtěl bych se zeptat - jak nejsnáze udělat “vystínování” - “polyshade” na figurky? Budu mít větší množství 3D tisku (zdi, stoly, bedny, sudy…) z šedivého PLA a potřeboval bych je hodit trochu do gala, malovat se mě je určitě nechce, spokojil bych se s rychlým vystínováním, jak na to? 
Mám na mysli toto:

pic3215279.jpg

23.8.2022 18:25:21

Napada me Quickshade od ArmyPainteru. Vrazit cely do plechovky, nechat okapat a hotovo. Nebo tmavy wash. Otazka je, zda by to i tak nechtelo nejdriv stejne nejakou zakladovku. A v pripade toho washe pravdepodobne i lak. V tomhle by mel ten Quickshade vyhodu, ze je to vylozene rychlovka. Nevyhodou jsou dve barvy, s tema washema je ta nabidka sirsi. A kdyz by jsi pouzil nejaky olejovy, tak pak i moznost jej odstranit z mist, kde jej mit nechces.

Pripadne si s tim zkusit pohrat o trochu vic, rychlej zenithal highlight a pak na to nejaky ink/speedpaint/contrast. Proste cokoliv co zustane castecne transparentni, at to tezi z toho podkladniho highlightu. Prelakovat a je vymalovano. Jako vylozene perlicka na dortu by se pak dalo (klidne i nekdy do budoucna) vypichnout klasickou barvou par detailu a bylo by to zase o kus dal.

23.8.2022 21:14:31 | Upraveno autorem (porovnej)

Jeste me napada, ze kdyz pises PLA, tak jde o FDM tisk, tj. budou tam viditelne tiskove vrstvy. A jakekoliv takoveto “vystinovani” je bude mit tendenci jeste vic zduraznit.

23.8.2022 21:17:15

ano, vrstev se trochu bojim, ještě jsem neviděl výsledek z téhle konkrétní tiskárny, ale nejspíše to bude prostě “klasika”, hodím sem pak fotku, až bude vytiskáno, ono to asi fakt nepůjde kvůli nim nijak stínovat…

23.8.2022 21:44:46

tak problém se vyřešil sám - “vrstvy" jsou viditelné a barvení by nemělo smysl, navíc barva materiálu není šedá ale rovnou černá, takže není co stínovat…

24.8.2022 21:13:01

Barva se da vzdycky vyresit prestrikem zakladovkou. ArmyPainter ma tusim i ruzne barevne, tj. nemuselo by to byt ve finale ani sede. Spis je otazka, co pak udela to stinovani s tema vrstvama. Logika veci rika, ze by je to melo zvyraznit, na druhou stranu pro wargame se tiskne vetsina terenu taky spis pomoci FDM nez resinu a pri barveni se pak nejaky tmavy wash bezne pouziva.

Jeste me napada pripadne misto zakladovky pouzit nejaky strikaci tmel, neco jako Mr.Surfacer, jenz by to mohl trochu srovnat. Je samozrejme taky otazka, s jakou vyskou vrstvy to bylo tisknuto a zda to ma smysl bez nejakyho dalsiho prebrusovani, coz by byla desna hokna.

Takze ted babo rad :) Rekl bych, ze ma skoro smysl to na jednom mensim kousku vyzkouset a kdyz se to nepovede, tak se holt v nejhorsim vytiskne znovu. A kdyz jo, tak hura na ostatni :)

24.8.2022 21:40:02

Zdravím a prosím o radu.

Pustil jsem se do barvení figurek #Válka o Prsten (druhá edice)  . Polovinu figurek (modré a šedé) jsem stříknul svojí oblíbenou akrylovou šedou základovkou od Hostivaře. Už je mám hotové a vše jako vždy super.

Pak mi ten sprej došel a z nouze jsem šel do nevyzkoušené prodejny Barvy laky, kde mi p®odavač vnutil Duplicolor aerosol art primer. Tvrdil mi, že je to akryl.

Jenže ono je to nitrokombi. Já tím dneska stříknul všechny červené figurky a výsledek je otřesný. To zaprvé. Ale především to nedrží, nehtem to lehce sundám.

Máte někdo podobnou zkušenost ? Jde se toho nějak zbavit ? Na netu jsem nenašel způsob ředění a otázka je, jak by taková snaha dopadla … 

Večer zkusím na jednu figurku nanést první vrstvu barvy od ArmyPaint, ale neočekávám nic než průšvih …

Díky moc předem za všechny rady a postřehy.

28.10.2022 17:14:49

remisa: Pořiď si Paint Stripper od AK Interactive, figurky zbav sajrajtu, co na ně nepatří a pořiď si normální prímer, kterej je k tomu určenej, ideálně od Citadel, ty jsou lepší než Vallejo nebo Army Painter (pravda i dražší)

4.11.2022 13:33:28

Azalin : díky za dobrou radu. Nicméně s 90ti figurkama už tento proces očištění nehodlám absolvovat. Hodil jsem na ně vrstvu barvy od Army paint, pak shade a zalakoval. Ta nitro základovka vytvořila takový hrubý, tečkovaný povrch. Figurky jsou tedy všechny vyloženě hnusné. Ale vzhledem k tomu, že se jedná o armády mordoru, je to vlastně tak trochu tématické :D

Tady na fotce je vidět nalevo ok figurka spojených národů a napravo pokažená z mordoru.

https://photos.app.goo.gl/e4ELgmsddxVzbVq87

6.11.2022 16:08:06

Čau!

Poradí mi někdo, jakou technikou začít barvit #Memoir '44?

Mám v plánu použit Citadel wraith bone primer spray, na něj kontrastní barvy od Citadel.

Doma mám i #Scythe, kde bych chtěl využít to, co se naučím na míň kvalitních figurkách z WWII.

Dává můj záměr smysl nebo mám raději začít se složitějším postupem (mokrá paleta, wash, shade, layer…)?

Taky je nutno říct, že se mi nechce kupovat dva druhy barev :)

Díky!

10.11.2022 07:40:03

@Drussbarb - metoda kontrastek (xPress, speedpaint) je určitě super, jen pokud si chce člověk figurky opravdu vyšperkovat, samy o sobě na to nestačí a chce to ještě doladit drybrushem nebo edge-highlightem (pokud chceš být ještě preciznější.) Takže nakonec stejně skončíš s dvěmi sadami, případně i mokrou paletou.

Pro představu doporučuju videa kanálu Warhipster, který kontrastky používá stylem, který se mi opravdu líbí. Třeba koukni na libovolné (i kratší) video, kde se dostane do fáze jak on říká “Warhipster battle-ready” a potom si to srovnej z finálním výsledkem po edge-highlightingu:
https://www.youtube.com/c/Warhipster

A nebo je druhá varianta - nově hodně propagovaná slap chop metoda. Sám jsem ještě nevyzkoušel, ale mám to v plánu. Tam je ale potřeba černý primer, jedna (ideálně dvě) světlé barvy na drybrush a pak už si vystačíš s Contrastkama:
https://www.youtube.com/watch?v=qtgB8w9qd5s
https://www.youtube.com/watch?v=-hubVBgBXrA
Ale  výsledek vypadá trochu jinak, stylizovaně - viz videa. Třeba na takový Memoir 44 bych slap-chop klidně použil. Scythe si ale podle mě zaslouží víc si s tím vyhrát.

10.11.2022 13:38:49

Takové malé doplnění. Při barvení kontrastama od Citadel doporučuji klasickou základovou Citadel White Scar, protože u Wraithbone se mi dost často stávalo, že kontrasty špatně držely. Což je u barvy přímo určené pro kontrasty “zajímavý” problém. Ale stávalo se mi to opravdu často. U White Scar nikdy.

12.11.2022 22:06:55

Díky za tipy!

Moc se mi líbí vylepšení kontrastního barvení pomoci slapchopu, jít do klasického barvení (base, shade, layer a dál) mě odrazuje i skrz investici, kterou do toho chci dát, na barvení mám jen #Memoir '44 a #Scythe (můj #Střet civilizací: Monumentální vydání asi není hra na barvení).

Podle seznamu použitých barev u videa od paint ‘n’ game corner, kde je pomocí kontrastek krásně vybavený #Memoir '44, budu potřebovat 12 barev, kdybych šel do klasiky, tak těch barev budu potřebovat násobně víc… S připočtením zakladového spreje a dalších věci okolo bych si místo barev mohl pořídit #Válka o Prsten (druhá edice) možná i dvakrát :)

12.11.2022 23:35:17

Kontrastní barvy - Citadel → Vallejo

Ještě mám jeden dotaz. K namalování metodou slapchop mám vybrané kontrastní barvy Citadel, ale rád bych místo toho zkusil barvy Vallejo, které jsou levnější.

Dá mi někdo tip, jak najít Vallejo alternativy za konkrétní barvy Citadel? 
Díky!

14.11.2022 18:46:29

@Drussbarb 

S barvama ti nepomůžu, ale podle mě si to moc komplikuješ. Nevím, jak jsou figurky k Memoiru velký, ale mám zkušenost s 6mm figurkama a myslím, že Memoir o moc větší nebude. A na to se kontrasty moc nehodí.

Já bych šel cestou klasickejch barev. Maximálně bych zkusil wash a potom vytáhnul zásadní detaily. Ale jinak u těhle malých měřítek je spíš potřeba na barevnosti přidat, než ubrat.

Tady na odkaze (https://imgur.com/a/h0d7GhQ) je pro ukázku část mojí francouzský armády v 6mm. Všechno jen klasický barvy, na černý podkladovce, nic víc.

Normálně používám bílou podkladovou barvu (na 28mm figurky) ale u těhle pidiměřítek je černá nutnost. Je to stínování/blacklining zadarmo, plus potom nedodělky z figurky tolik “nesvítí”.

 

14.11.2022 20:08:49

@VinasSolamnus 

Tím klasickým postupem myslíš base, poté případně wash?

15.11.2022 13:06:26

@Drussbarb 

Jo. Černej basecoat a pak klasický barvy, případně wash a po něm případně highlight. Ale jak jsem psal, u těhle pidifigurek je lepší volit od začátku jasnější barvy, než je ještě ztmavovat washem. 

15.11.2022 15:09:41

Vybíráme z Bazaru

Nepoužitý varnish Army Painter Anti-Shine Matt
Akt. cena: 200 Kč
Končí za: 1 den

Offcanvas