Orléans: Invasion

xxxxxxxxxo hodnoceno 4x (Seznam vlastníků)

Orléans: Invasion - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Rozšíření pro hru: Orléans
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Baldar
dlp games
Autoři: Inka Brand
Markus Brand
Reiner Stockhausen
Rok vydání: 2015
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

dojmy

Včera sme si vo dvojici zahrali kooperatívnu verziu hry Orléans Invasion.

O čo ide? Hráči majú splniť 5 spoločných úloh: vyslanie určitého počtu rytierov na hradby, zaslanie požadovaných surovín (obilie, víno, syr) do mesta, zaslanie mincí do mesta (pri hre dvoch hráčov 30), nadobudnutie 7 občanov, postavenie 13 strážných veží (v hre dvoch hráčov ich treba postaviť vlastne iba 6, zvyšné sú postavené ešte pred hrou). Okrem toho musí každý z hráčov splniť ešte osobné podmienky svojich postáv (v hre ich je 9, každý hráč si na začiatku vyžrebuje jednu -- mali sme hostinského -- ktorý musel na konci hry disponovať surovinami v určitom počte bodov a musel postaviť dve obchodné stanice v v stanovených mestách) -- a generála -- ktorý sa musel na tracku rytierov dostať úplne na koniec a musel mať na svojej doske alebo na svojich "miestach" (špeciálne dostičky rozširujúcich akcií) aspoň štyri technologické kolesá.

Hra sa hrá s malými obmenami skoro ako základ, takže nebolo treba nejako veľa nových vecí vysvetľovať, čo je plus (do svojho priestoru hráč dostane akurát dosku so štyrmi novými akčnými miestami). Hra trvá 18 kôl, ktoré sú odrátavané udalosťami (z asi 30 udalostí sa vyžrebuje 17 a poslednou je udalosť Invasion, počas plynutia ktorej musíme mať v poriadku stavy) -- udalosti sú rôzne, väčšinou sme sa stretli s negatívnymi, niektoré z nich boli už na prvý pohľad veľmi škodiace (odstráň tri postavy), alebo sa ich dôležitosť prejavila až na konci hry (na hradby zašlite o jedného rytiera viac). Pozitívne udalosti nám príliš nepomohli, lebo aj keď mohli, buď sme na ne nemali peniaze, alebo sme v danom čase jednoducho nemali záujem (posunúť sa, postaviť stanicu a pod.)

Hru sme prehrali, pretože sme na obranu mesta poslali o jedného rytiera menej, ako bolo treba. Všetky ostatné podmienky boli splnené. Občasné pozeranie do pravidiel zapríčinilo, že nám hra trvala niečo málo vyše hodiny a pol (základ vo dvojici hráme pod hodinu). Veľa času zabralo hlavne dohadovanie, čo urobíme, kedy to urobíme, ako to urobíme, kto komu pošle peniaze, kto komu pošle ktorého človeka, kto bude čo robiť. A musím povedať, že tieto strategické rozhovory (často aj taktického charakteru) sú pre mňa najpríjemnejším prekvapením kooperatívneho modulu. Tí, ktorí poznáte základnú hru, viete, že hra je viac-menej solitérna a k interakcii dochádza vlastne len v tom, že sa snažíte niektoré miesta a nasledovníkov (workerov) dosiahnuť (resp. dostať) skôr ako súperi. Dokonca tým, že je hra kooperatívna, mám pocit, že sa do nej dostala aj téma.


Nedávno som skúsil aj sólo modul/hru Dignitary, v ktorej hráč musí nazbierať 7 alebo 8 občanov (podľa zvolenej náročnosti). To bola jednohubka na jedno použitie a nevidím dôvod, prečo by som ju mal zahrať zas. Zdá sa, že srdcom rozšírenia je naozaj tak, ako napovedá názov, Invasion.

V rozšírení sú ešte ďalšie možnosti ako hrať hru (dva sólo moduly), špeciálna verzia duel pre dvoch hráčov a modul Prosperita. O nich napíšem, keď ich vyskúšam(e).
18.8.2016 09:16:51

V této diskusi není zatím žádná odpověď...

Vybíráme z Bazaru

Mechs vs Minions CZ
Mechs vs Minions CZ
Akt. cena: 3990 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas