Istanbul - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 50 min
Herní svět: Novověk
Herní kategorie: desková hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
Albi - logo
Autoři: Rüdiger Dorn
Rok vydání: 2014
Sdílej: Facebook

Otázky ke hře

Upřesnění pravidel

1) Kolárna – Na jednu návštěvu je možné koupit pouze jedno rozšíření trakaře.
2) Poštovní úřad – Při použití bonusové kartičky „2x“ se před druhou akcí nejprve posune kostička/ky a poté provede akce podruhé.
3) Fontána – Je jediná lokalita, kde neplatíte ostatním kupcům za setkání a kde nemusíte použít pomocníka. Není nutno stáhnout všechny pomocníky. Setkání s pašerákem/guvernérem/členem rodiny funguje normálně jako jinde, pouze ostatním kupcům se nemusí platit.
4) Černý trh – Pořadí akcí je možné obrátit.
5) Velká tržnice – V této lokalitě není možné použít bonusovou kartičku umožňující prodej libovolného zboží.
6) Policejní stanice – Pro využití stanice je nutné, aby se v ní nacházel váš člen rodiny. Před dalším použitím jej musí nejprve někdo zatknout nebo jej musíte nevrátit bonusovou kartičkou. Člena rodiny je možno poslat i na Fontánu. Pomocníci se ale seběhnou na Policejní stanici.
7) Sultánův palác – použitím bonusové kartičky „2x“ dojde ke zdražení druhého rubínu o příslušnou surovinu.
8) Mešity – kartičku mešity lze použít i v kole, ve kterém byla získána.
9) Prodavač drahokamů – použitím bonusové kartičky „2x“ dojde ke zdražení druhého rubínu o 1 liru.
10) Při zahrání akce prostřednictvím člena rodiny nedochází k setkáním. I při této akci lze použít bonusovou kartičku „2x“.
11) Po setkání s pašerákem či guvernérem nezapomínejte na jejich přemístění prostřednictvím kostek.
12) Při prodeji zboží na tržnici nezapomínejte na otočení žetonu poptávky.
13) Při použití bonusové kartičky „2x“ pro druhou akci nepoužíváte pomocníka – pouze provedenou akci zopakujete.
14) Bonusové karty
- lze hrát kdykoliv před nebo po akci
- lze hrát ihned jakmile je získáte
- nelze je hrát uprostřed akce tj. např. zaplatit dvě modré zboží, použít bonusovou kartu a pak doplatit třetí modré zboží tak abych prodal ve velké tržnici více zboží
- pokud jsem ale zahrál bonusovou kartu na dvojnásobné využití nějakého pole tak je možné mezi jednotlivými využitími zahrát jinou bonusovou kartu (např. nakoupit gem, doplnit si zboží a nakoupit druhý gem)
15) Pohyb
- nelze se vrátit na výchozí místo a to ani použitím bonusové karty pohybu o 4 pole
- jedinou možností jak zůstat na místě je bonusová karta pohybu o 0 polí.
- pokud hraju kartu bonusovou kartu pohybu tak jí musím poslechnout tj. pokud jsem zahrál kartu pro "pohyb 0" nemůžu jít o 1 až 2
- podobně při zahrání karty pohybu o 3-4 musím ujít 3 až 4 pole, ale tady samozřejmě mohu jít oklikou takže se dá dostat i na pole ve vzdálenosti 1 nebo 2
16) Karavanseraj
- při dobírání dvou bonusových karet mohu v libovolném pořadí brát karty z dobíracího i odhazovacího balíčku
- na karty se mohu průběžně dívat
- to znamená, že např. si mohu vzít první kartu z odhazovacího balíčku a poté se rozhodnu, jestli si vezmu i následující, nebo si raději vezmu náhodně z dobíracího balíčku
- podobně si mohu vzít první kartu náhodně z dobíracího balíčku, podívat se na ní a poté se rozhodnout jakou kartu si vezmu jako druhou
17) Peníze a počet bonusových karet jsou veřejné informace
5.12.2014 10:07:48 | Upraveno autorem (porovnej)

Ještě pár přidám
Když už je to tady tak hezky sepsané tak přidám ještě pár dalších:
ad 3) Fontána
- setkání s pašerákem/guvernérem/členem rodiny funguje normálně jako jinde, pouze ostatním kupcům se nemusí platit.
ad 6) Policejní stanice
- člena rodiny je možno poslat i na Fontánu. Pomocníci se ale seběhnou na Policejní stanici.
14) Bonusové karty
- lze hrát kdykoliv před nebo po akci
- lze hrát ihned jakmile je získáte
- nelze je hrát uprostřed akce tj. např. zaplatit dvě modré zboží, použít bonusovou kartu a pak doplatit třetí modré zboží tak abych prodal ve velké tržnici více zboží
- pokud jsem ale zahrál bonusovou kartu na dvojnásobné využití nějakého pole tak je možné mezi jednotlivými využitími zahrát jinou bonusovou kartu (např. nakoupit gem, doplnit si zboží a nakoupit druhý gem)
15) Pohyb
- nelze ze vrátit na výchozí místo a to ani použitím bonusové karty pohybu o 4 pole
- jedinou možností jak zůstat na místě je bonusová karta pohybu o 0 polí.
- pokud hraju kartu bonusovou kartu pohybu tak jí musím poslechnout tj. pokud jsem zahrál kartu pro "pohyb 0" nemůžu jít o 1 až 2
- podobně při zahrání karty pohybu o 3-4 musím ujít 3 až 4 pole, ale tady samozřejmě mohu jít oklikou takže se dá dostat i na pole ve vzdálenosti 1 nebo 2
16) Karavan-seraj
- při dobírání dvou bonusových karet mohu v libovolném pořadí brát karty z dobíracího i odhazovacího balíčku
- na karty se mohu průběžně dívat
- to znamená, že např. si mohu vzít první kartu z odhazovacího balíčku a poté co uvidím tu druhou v odhazovacím se rozhodnu jestli si jí také vezmu nebo si raději vezmu náhodně z dobíracího balíčku
- podobně si mohu vzít první kartu náhodně z dobíracího balíčku, podívat se na ní a poté se rozhodnout jakou kartu si vezmu jako druhou
- pochopitelně není možné se předem "hrabat" v odhazovacím balíčku za účelem zjištění co tam je naházené
17) Peníze a počet bonusových karet jsou veřejné informace

5.12.2014 13:46:43

..
Ahoj Robe :)
Ad 16) poslední odrážka: myslím, že tohle je na domluvě hráčů, nebo se to někde řešilo?

P.S.: Jedete letos s Fandou na hory?

5.12.2014 14:11:00 | Upraveno autorem (porovnej)

Pelly
Resilo se to na EuropeMasters - viz. odstavec
You do not look to the top 2 cards on discard pile and then decide what to do (for example take none of them).
Když se nemůžu podívat na vrchní dvě tak těžko se můžu dívat na ostatní :)
http://europemasters.eu/tournament-section/rules-clarification-games-specifc/

5.12.2014 15:17:41

..
Pochopitelně, že šlo především o ty poslední 2 karty. Na BGG se mi to nepodařilo najít a obecně co není zakázáno, je dovoleno... :) Chápu, že na EM to zakázali, ale oficiální vyjádření pro to není, jestli se nepletu...

Koukám, že tam řešili ještě spoustu dalších věcí... Nejzásadnější je to dohrávání ostatních hráčů. My to teda hrajeme tak, že kdo první nasbírá 5 kamenů spustí konec, dojede se kolo až k začínajícímu hráči a poté určíme pořadí dle tie-brakerů. To mi přijde celkem fér ...

5.12.2014 15:26:11 | Upraveno autorem (porovnej)

EM
No nevím v které hře je povoleno se hrabat v discardu aniž by to to explicitně bylo povoleno v pravidlech? :)

Každopádně já bych bral ty upřesnění pravidel z EM jako oficiální, protože buď jsou ty upřesňující body pravidel označeny TournamentSpecific a nebo to prostě jsou oficiální odpovědi na otázky hráčů.

5.12.2014 15:55:36

discard
přijde mi to logické u her, které mají DP lícem dolů, ale u her, kde je DP lícem vzhůru a navíc se do něj odhazuje po jedné kartě jako buzerace ... :) Ve své herní skupině s tím obecně nemáme problém. Jak říkám, záleží na domluvě.

Ad EM: například v přípravě hry tam nedávali jednu kartu, to je vyloženě pravidlo pro turnaj...

5.12.2014 16:06:58

doplněny podněty od roberta
děkuji, něco je jen vypíchnutí z pravidel, na co by se mohlo při hře snadno zapomenout

diskutabilní pravidlo o prohlížení odhazovacího balíčku jsem odstranil, dle mého záleží na herní skupině, tak si vyberte :)

5.12.2014 16:13:21 | Upraveno autorem (porovnej)

Možnosti člena rodiny
Ahoj. Je tu parádní výčet odpovědí na potenciální otázky, ale ještě jedna mě napadá: Má člen rodiny, kterého jsem poslal do nějaké lokace z policejní stanice, možnost při své akci využít mých karet na ruce (např. získat jedno libovolné zboží) nebo nebo destiček z mešit? Já bych z logiky věci řekl, že nemá, protože tyhle výhody platí pro mě coby obchodníka, on je jenom uprchlý vězeň provádějící černou práci:-) Ale v pravidlech jsem na to odpověď nenašel... Díky za radu.

23.9.2015 22:00:22

@marrian Asi už ti to po 7 letech jedno, ale tak třeba pro ostatní, kteří by také nevěděli. Tohle určitě udělat můžeš. Nesmíš pouze používat kartičky a destičky, které jsou vázány na konkrétní lokaci, pokud na té lokaci nestojíš s daným pomocníkem.. Koneckonců to, co ti ten pomocník získá, jde taky okamžitě tobě a nemusíš ho někde na mapě potkat, abyste si to “předali”

7.3.2023 10:16:16

@Conan70 Děkuju, lepší o něco později, než nikdy:-D Zase jsi mi aspoň po těch letech dal znovu impuls k tomu tuhle hru oprášit:-)

7.3.2023 22:42:09

Vybíráme z Bazaru

1754 french and indian war
1754 french and indian war
Akt. cena: 1300 Kč
Končí za: 3 dny

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas