Agricola - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, ekonomická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Uwe Rosenberg
Rok vydání: 2007
Sdílej: Facebook

Otázky ke hře

nejasnost v pravidlech

Prosím o vysvětlení konstatování z pravidel: "Sedm karet malého vybavení jsou karty vylepšení. K zahrání těchto karet nejsou potřeba pouze zobrazené suroviny, ale také již dříve zahraná karta vybavení, kterou hráč v tuto chvíli musí zahodit."
Když jsem se díval na fotky rozehraných her, tak každý má vyloženo několik karet vybavení, což je podle mě logické vzhledem k pravidlům, ale naprosto jsem zmaten z toho co jsem zde opsal z pravidel. Můžete mi někdo vysvětlit jak se tedy vlastně karty vybavení hrají? Přece snad nedochází k tomu, že když vykládám další vybavení, tak odhazuji již vyložené, nebo ano. Děkuji.
15.8.2009 13:43:06

Deth
Text "sedm karet" je myšlen z celkového množství karet malého vybavení, které jsou ve hře a to včetně rozšíření. A znamená to, že pokud nějaká z těchto sedmi se Ti dostane do ruky a chceš ji zahrát, tak má nějaký předpoklad, který musíš splnit tj. odhodit starou kartu, kterou Ti nahrazuje tato. Jinak máš pravdu osatní karty vybavení se nevyhazují, ale ponecháváš si je a využíváš. Všech těchto sedm karet se nachází zřejmě v rozšíření, protože v základu si takovou nevybavuju a rozšíření nemám teď čas procházet. Asi Tě zmátl ten počet sedm, který je stejný jako u rozdaných karet. Zítra karty projdu a dám sem nějaký příklad karty, která je jako vylepšení.

15.8.2009 15:00:29

vysvětlení
Tak jak to píšeš to dává smysl. Máš pravdu, že zejména to "sedm" jsem spojoval s kartami v ruce a tak jak to píšeš mě to ani náhodou nenapadlo. Rozšíření mám, ale s kartami z něho jsem ještě nehrál a ani jsem je neprohlížel, tak mě tato možnost prostě asi ani napadnout nemohla. Každopádně dík za vysvětlení.

16.8.2009 07:15:07

zde 7 karet malého vybavení fungující jako vylepšení
Ahoj, dnes jsem prošel malá vybavení a zde je těch 7 karet vylepšení : balíček E : pec na chléb, balíček I : pec na chléb, kuchyňský kout, pekařství, balíček K : pekárna, kamna, pila. Takovou trošku zvláštní kartou je ještě soška Panny Marie, která je pouze 2 bdová bez jiné schopnosti a získáš ji po odhození 2 karet již vyloženého malého vybavení, které se Ti již nehodí.vlastně už třeba nepotřebuješ

16.8.2009 11:33:54

jasný
Díky moc, teď je to naprosto jasný. Předtím jsme s kamarádem vůbec netušili co tou větou v pravidlech mají na mysli.

16.8.2009 13:12:34

Narodila se nám dvojčata
Nedá mně to a přece jenom se zeptám, co si myslíte o následující situaci.
Mám 4 místnosti v domě a 2 členy rodiny. Rozhodnu se rozmnožit. Mohou se mně v této situaci narodit dvojčata (přidat 2 novorozence, žetony na stávajícího člena rodiny)? My jsme doteď hráli, že ano, prostě proto, že na akcích, které mohu využít pouze a právě jednou je to výslovně uvedeno (obilí, zorat, rozšíření...), a u ostatních je na libovůli hráče kolikrát danou akci využije (rozšíření chýše, setí...). I terminologie je použita početně neutrální (potomstvo). Nicméně teď jsem se díval do pravidel, kde se u návratu domů mluví pouze o jednom potomkovi. Co si o tom myslíte?
Faktem je, že hráč, který tuto strategii použije, u nás v drtivé většině případů vyhrává. Já si to nicméně vysvětluji tím, že protihráč/i hrají špatně. Nechat mě vzít tolik surovin, abych mohl postavit 2 místnosti ... pchá, to se neodpouští. Nicméně to by pak zase nastal rozpor u akce potomstva bez místnosti, jak to řešit (doteď jsme zde přidávali potomka vždy jednoho).
Jak to tak hodnotím, tak bych spíš řekl, že to možné nebude, ale mně se této možnosti fakt nechce zříkat :-)

21.12.2009 09:27:46

dvojčata
se opravdu v Agricole nerodí. Vím, že jsem tě zklamala, ale nejde to.
Strana 7 - AKCE POTOMSTVO: "Před tím, než hráč využije tuto akci, musí mít ve své chýši (domě) místo
pro nového člena rodiny."
I tady je zmiňovanej jenom jeden člen rodiny.

21.12.2009 09:36:24

to prebio
Dilli má pravdu. Nehledě na to, že Dilli je u nás asi největší odbornice na Agricolu, protože když ona to hrála ještě v původním prvním vydání, tak my jsme ještě, co se týče Agricoly, tahali gumovýho kačera. Kdybys takovým způsobem rozmnožoval potomstvo, tak by byla hra šíleně nevyvážená. Potomek se rodí vždy jen jeden !!! Jediná výjimka je karta profese "Matka dvojčat" z promo Z-decku, kdy při potomstvu po zaplacení 3 jídel získáš 2 potomky místo jednoho! Tahle karta je ale považována mezi hráči za příliš silnou a kdo ji má, tak má docela velkou výhodu. Proto se do hry většinou ani nezařazuje.

21.12.2009 09:52:56

to dilli a kren
Vy zlouni zlý, já věděl, že to řeknete.

to dilli: V této situaci s místnostmi problém není.
to kren: Já nejsem matematik, abych dokázal spočítat o kolik by to zvýšilo nevyváženost/vyváženost (proto jsem se na to ptal), ale zase tak silné by to být nemuselo. De fakto ti to přidává pouze jednu akci oproti variantě, kdy se rozmnožíš ve dvou následujících kolech. Problém s tím je podle mě jen v jedné věci. Ve hře více hráčů se ve dvou následujících kolech nemusíš dostat k akci potomstvo, takže by ti rozmnožení na dvojčata de fakto přidalo víc než tu jednu akci, ale ve dvou hráčích no problemo.
A navíc, jak už jsem psal, jestliže mě soupeř nechá vzít 10 dřev a 4 rákosy (s nějakýma vylepšeníma možná míň, ale na to zase spotřebuju akce), tak to nakonec stejně vyhraji. Agricola je v tomhle neúprosně kompetitivní.
Samozřejmě jsem tajně doufal, že odpoví Dilli. Jinak se nechci hádat, jestli to možné je, nebo ne, ale aspoň jsem se vykecal, ne.

21.12.2009 10:39:53

to prebio
S tím, že ti ta jednorázová dvojčata přinesou "jen" jednu akci navíc pro další kolo nemůžu souhlasit. Minimálně ti to přinese dvě akce navíc, protože ušetříš jednu budoucí akci potomstvo a to už je hodně znát. Nehledě na to, že se tak akce navíc nemůže brát izolovaně, ale jako příprava a směrování další strategie. Agricola je v tomhle neúprosná. Každá akce navíc je veliká výhoda a každá ztracená (zbytečná) akce, která v další strategii nic nepřinese a nic nepodpoří je také znát.

21.12.2009 11:20:16

to kren
Ale ano přinesou ti pouze jednu akci navíc, protože v druhém rozmnožování máš možnost ještě využít vyložení malého vybavení, o což příjdeš, když se rozmnožíš v jednom kole zaráz.

To že to může ovlivnit následující strategii je jasné, o tom přece Agricola je. Kdybys to bral takhle, tak bys musel ze hry vyřadit všechny karty a pravidla, která ti umožňují manipulovat s množstvím akcí a jejich pořadím. Namátkou např. karta (omlouvám se, nepamatuji si, o které vybavení/profese se přesně jedná), která ti umožňuje se rozmnožit bezprostředně po výstavbě nové místnosti, nebo ta která ti umožní hrát akci s novorozencem, laso a nebo samotný fakt, že si můžeš vybrat být prvním hráčem (to už jsem přehnal). To by byla obrovská škoda o tohle přijít.

A právě ona neúprosnost, o které jsi psal, dělá Agricolu Agricolou a je to důvod, proč jsem jí jako jediné hře dal 10/10.

P.S: Samozřejmě nediskutuji o tom, jestli se to smí, nebo ne.
P.P.S.: zlí

21.12.2009 12:18:08

dvojičky
čo ked v jednom tahu pošlem člena domacnosti na kartu potomstvo a hned v tom tahu poslem ineho clena na druhu kartu kde je tiez potomstvo s tym ze nemusim mať volnu izbu? v tom pripade mame dvojičky v jednom kole nie? sice za cenu 2tahou v takomto pripade treba mať vela jedla :)

17.8.2010 23:23:24

Balorok
Tomu asi opravdu nic nebrání, jenom si nedovedu představit, že mně to soupeř už dávno neobsadí ;)

18.8.2010 08:03:13

prebio
njn ale keby nahodou:D no v solo hre to je možné :) alebo ked hrajú začiatočníci a nemajú jedlo tak si potomkov robiť nebudú :D

18.8.2010 09:01:47

to Balorok
... nemajú jedlo tak si potomkov robiť nebudú ...
To je častá chyba v uvažování. Když nebudeš mít potomky, tak nemáš šanci vybudovat včas zdroje, které by ti produkovali do budoucna dostatek jídla. A úplně nejhorší strategie je posílat člena rodiny brát si jen jídlo na akci, která ti kromě jídla nic nepřináší. Pak takoví hráč projí svou budoucnost :).

18.8.2010 09:21:41

kren
máš pravdu včera čo sme to rhali prvý krát to vyzeralo asi tak ako si opísal :) ja som mal nakoniec 4ludí ale toho 3 som mal až v 5fázi :D heh ale dalo sa bola sranda :)

18.8.2010 09:26:01

Dotaz na profese
Mám vyloženy tyto dvě profese :
Nosič kamene - Vždy, když využijete akci, ze které si přímo berete kámen, smíte si vzít maximálně 1 kámen navíc. Pokud kromě kamene dostáváte i jiný stavební materiál a beret si kámen navíc, zapleťte 1 jídlo
Kramář - Naskládejte na tuto kartu odspodu nahoru po jednom kusu : zeleninu, rákos, jíl, dřevo, zeleninu, kámen, obilí, rákos. Suorviny smíte kdykoliv odshora nakupovat po 1 jídle za kus.
Otázka beru si kámen navíc, když si beru kámen z kramáře? Jestli ano, když si beru třeba za 3 jídla najednou rákos, obilí a kámen, platím za to ještě další jídlo?

3.10.2010 11:46:15

kameň naviac
Podľa mňa si od Kramářa kameň naviac brať nebudeš. Pretože od neho môžes surovinu nakúpiť kedykoľvek a "nosič kamene" hovorí o využití akcií, čo sú políčka a karty na racom pláne. Využitie karty "Kramář" teda nie je akcia a tak neberieš kameň navyše.

Ale je to jen môj názor, ak sa mýlim, tak ma snáď niekto opraví :)

3.10.2010 12:53:25

perún & skyfire
Perúne, nemýlíš se :) Souhlasím s tebou. Kartu "kramář" bych také nevykládal jako akci ze které si přímo bereš kámen.

3.10.2010 19:01:59

kámen navíc
slovní spojení:

...využijete akci, ze které si přímo berete kámen...

je použito na označení, že se jedná o akci předtištěnou nebo na kartě na hlavním plánu a navíc přímo na té akci je braní kamene.
Jinak řečeno, kdyby mně nějaké vybavení nebo profese říkali, že si z akce "3 dřeva" mám vzít navíc kámen, tak to je nepřímý zisk kamene. Což zase značí, že by jsem ten další kámen díky nosiči kamene už nezískala.

3.10.2010 21:58:14

Další 3 nejasnosti
1) Můžu udělat při akci renovace renovaci na jílovou chýši a zároveň na kamenný dům, jestliže na to mám suroviny? V pravidlech to zakázáno není, na kartě akce renovace taky ne a jelikož místností si při stavbě postavit více klidně můžu, tak bych řekl že taky dvě renovace udělat najednou jde.
2) Profese - Sravutel plotů - Když zahrajete tuto kartu, položte jeden ze svých plotů na místo libovolné akce. Kdykoliv v dalším průběhu hry využijete tuto akci, smíte k ní navíc provést akci ploty. Otázka můžu ten plot, co jsem někde položil ještě později použít na stavbu plotů? Řekl bych že ano, ale zároveň ztrácím možnost provádět akci ploty na té jiné akci, ale to je stejně jedno, protože už stejně žádné mít nebudu.
3) Otázka k Sedlákům z blat - velké vybavení - Rašelinový milíř - Vždy, když provedete speciální akci řezat rašelinu, dostanete 1 palivo ze společé zásoby navíc...........V průběhu poslední sklizně smíte vyměnit 3/5 paliv za 1/2 body navíc. Otázka - jelikož palivo můžu kdykoliv nahradit dřevem, znamená to, že na konci když mi zbude 5 dřev, připíšu si 2 body navíc? Podle pravidel asi jo, ale nějak mi to nesedí k povaze té karty, která je o rašelině.

24.10.2010 21:13:48 | Upraveno autorem (porovnej)

to skyfire
Zatím odpověď jenom na první 2 otázky:
1)NEMŮŽEŠ. A v pravidlech je to přímo napsáno že nemůžeš (Strana 6, posledni odstavec). Je to jako dvakrát použít jednu akci. To bys taky mohl třeba naráz zorat 5 polí. Stavba místností je něco jiného protože je to jedna akce jakoby rozšíření domu a je na tobě o kolik si dům rozšíříš.

2)NEMŮŽEŠ. Položený plot je jen značka a ty právě za výhodu využívání stavby plotů kdykoli využiješ tu označenou akci, máš nevýhodu, že máš o jeden plůtek míň. Značku už nelze vzít v průběhu hry zpět. Je to například popsáno v dodatcích k pravidlům Agricoly - Malá vybavení a profese, které si můžeš stáhnout na Hrajeme.cz. Cituji:

"Stavitel plotů(I, 1-5): Od tohoto okamžiku má hráč pouze 14 plotů na stavění ..."

25.10.2010 08:22:23

Dotaz
Něco podobného co jsem se už ptal. Mám profesi Dodavatel dřeva (na začátku kola můžu vzít dřeva z akce kde se doplňují každé kolo 3 dřeva a rovnoměrně je rozdělit na akce rákos, jíl a rybolov). Poté mám profesi Dřevorubec (vemte si jedno dřevo navíc vždy, když využijete akci ze které si přímo berete dřevo). Otázka : 1) Vezmu si dřevo navíc, když si vezmu třeba rákos a leží na něm dřeva, protože jsem je tam na začátku kola rozdělil pomocé dodavtele dřeva? 2) S rozšířením sedláci z blat provedu speciální akci kácet stromy, čili beru si dvě dřeva. Dostanu za dřevorubce dřevo navíc?

28.10.2010 21:04:21 | Upraveno autorem (porovnej)

Skyfire
1) Podle mne ne.
2) Nevím, spíš ne.

Jinak pozor Dodavatel dřeva byl původně špatně vytištěn. Správné znění

Na začátku fáze práce každého kola smíte vzít všechna dřeva z akce 3 dřeva a rovnoměrně je rozdělit na akce 1 jíl, 1 rákos a rybolov ležící pod touto akcí. Když vyložíte kartu Dodavatel dřeva, dostanete ihned 2 dřeva ze společné zásoby.

29.10.2010 00:39:21 | Upraveno autorem (porovnej)

Další prosba o radu
Ve 3 hráčích přibude akce profese (za dvě jídla). Když ji využiju a získám na ní první profesi, tak když v následujícím kole chci využít akci profese (kde je napsáno, že první je zdarma a další stojí jedno jídlo), platím jídlo, protože už jednu profesi mám nebo neplatím, protože je to moje první profese z dané akce (předešlou jsem získal jinde)?

12.11.2010 07:53:25

to skyfire
Počítá se to podle toho, kolik profesí máš celkově vyložených. Takže za tu akci budeš platit jídlo, protože jednu profesi na stole už máš.

12.11.2010 08:40:09

Vybíráme z Bazaru

Citadela z roku 2022 a roz. Metropole
Citadela z roku 2022 a roz. Metropole
Akt. cena: 200 Kč
Končí za: 9 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas