Ztracený ostrov Arnak

xxxxxxxxxo hodnoceno 438x (Seznam vlastníků)

Ztracený ostrov Arnak - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 120 min
Herní svět: Fantasy, Současnost
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
MindOK - logo
Autoři: Michaela „Mín“ Štachová
Michal „Elwen“ Štach
Rok vydání: 2020
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Zaručené vítězství?

Ahoj,

mám zatím nahráno “jen” 10 partií, ale zdá se, že pokaždé vyhraje ten, komu se podaří dojít v jeskyni s lupou až nahoru a ideálně ještě stihne nakoupit nějaké destičky legend. V takovém případě to nedorovná ani hráč, který porazil např. 4 strážce, má více sošek i bodů v kartách.

Celé jako by to najednou působí, že prozkoumávání ostrova je jen jakási doplňková záležitost a z vysoce ceněné hry se stává pouhý závod o to, kdo v jeskyni vystoupá jako první na vrchol…

Marně se pokouším ve hře najít něco jako “vyrovnávací mechanismus”. Jakmile soupeř v jeskyni uteče, je zhola fuk, kolik toho prozkoumá jiný na ostrově - o vítězi je už rozhodnuto. Neříkám, že ten kdo vystoupal v jeskyni až nahoru, neporazil i nějakého strážce, samozřejmě ano. Popisuji jen situaci, která se chronicky opakuje.

Byly i partie, kdy jsme se soustředili primárně na jeskyni a výsledek opět stejný. Kdo byl nahoře jako první, vyhrál hru!

Arnak se mi vizuálně moc líbí. Nečekal jsem od něj žádnou krutou strategii, ale po těch 10 partiích se stále méně dokážu ubránit dojmu, že je “hratelný”. Pokud v jakékoliv hře existuje něco jako osvědčená strategie, není to ideální hra pro náročnější hráče.

Prosím, podělte se o své zkušenosti. Stále nechci uvěřit, že by tak uznávaná hra mohla mít takovou slabinu.

4.8.2022 19:39:19

Nepřijde mi to tak, ač tam ty body jsou důležité. Ale bez prozkoumání ostrova nezískáš potřebné suroviny. Karty potřebuješ taky a máš z nich i body. Je tam právě vše hezky propojené. Mně přijde, že musíš dělat tak nějak vše. A stupnici bádání téměř vždy řeším až hlavně ve 4. a 5. kole, dřív moc ne. Pomocníky přes pohyb zápisníku neberu takřka nikdy.

Jinak naopak v JOUOBCASTu se zase bavili, že vyhrávají na poražené strážce (tuším že Oskar), že to jim přijde nejsilnější strategie… takže…

Mám za sebou 21 partií ve všech počtech včetně sóla a včetně hraní s rozšířením.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

4.8.2022 20:23:54 | Upraveno autorem (porovnej)

Když jsem třeba nedávno porazil Automu v partii s rozšířením 74:70, měl jsem:

26 bodů z bádání

19 ze sošek

25 z poražených strážců

7 z vybavení/artefaktů 

-3 ze získaného strachu

(vím že lidi dávají bodů ještě o dost více, ale jen na ukázku).

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

4.8.2022 20:33:24 | Upraveno autorem (porovnej)

Nedávno jsme Arnak hráli s novým členem party. Nevěděl, jak je bádání důležité a tak jel hlavně na zabíjení strážců. My ostatní se snažili jet i bádání a skončili jsme všichni v rozestupu jednoho bodu. Mně přijde, že Arnak je hra, kde musíš hrát celkově dobře. Jak bylo psáno níže, bez průzkumu ostrova nemáš suroviny, opice ani strážce, a to všechno je důležité pro postup v bádání. 

4.8.2022 20:56:25

Ne, to určitě obecně neplatí. Naše poslední hra skončila 92:92 (skóre za bádání a sošky 42:24). Ano, při shodě rozhodují body za bádání, takže nakonec ‘badatel’ stejně vyhrál… ale jde mi o to ukázat, že body jdou nahnat i jinde :)

Pár jiných her, s rozšířením i bez - 76:94 (37:29), 99:90 (26:42), 75:76 (42:29), 64:74 (37:23), …

Hra je podle mě vybalancovaná výborně.

5.8.2022 16:24:52

Děkuji vám všem, kteří jste zareagovali na můj dotaz. 

Dal jsem si schválně dvě hry (ve dvou) a u jedné se nám podařila absolutní shoda u lupy a deníku. Rozhodující byly v tomto případě sošky a strážci. Tahle partie se mi líbila, nikdo z nás to netlačil na bádání “za každou cenu”. Celá partie byla zábavná a napínavá (přesně tohle jsem od Arnaku čekal).

Druhou partii jsme si rozdělili na toho, kdo zkusí primárně bádat a toho, kdo zkusí spíš prozkoumávat ostrov. No, tahle partie byla plná chyb a jelikož jsme ji hráli online, nešlo se vracet, takže příliš objektivní to není. Pravda, ani tentokrát nevyhrál ten z nás, kdo bádal v jeskyni, ale opravdu to bylo především kvůli těm chybám.

Určitě chci zkoušet dál, protože (jak už jsem řekl), hra samotná se mi velice líbí a nějak se nedokážu smířit s tím, že by to měl ten “badatel” v jeskyni prostě pokaždé jisté :-D

 

Uvítám samozřejmě další podněty a reakce, ale už teď děkuji za vaše příspěvky ;-)

5.8.2022 16:57:35

Jedno bez druhého nejde, a to je na hře super.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

5.8.2022 20:36:03

No ja souhlasim i nesouhlasim.

Souhlas - ano badani je dulezite, bez nej to nejde. Nejspis bez dobrych bodu za badani ani nejde vyhrat.

Nesouhlas - v okamziku, kdy za badani maji vsichni hraci plus minus stejne body (protoze vsichni dojedou hodne nahoru), tak v tu chvili rozhoduje soucet tak nejak vseho. Sosky, karty, zabite prisery.

Proste: nejde se soustredit na jednu vec a rict: tohle kdyz pojedu tak vyhraju. Kdyz chci vyhrat, musim mit dobre body ve vsech kategoriich.

5.8.2022 23:04:39

mh

Já můžu posloužit statistikou výsledků ze 14 her (ve 2-3 hráčích). Vzal jsem konečný výsledek (celkový počet bodů) a od toho jsem odečetl body za stupnici bádání a destičky legend. V 6 případech by se bez těchto bodů změnilo pořadí (takže body za bádání měly hlavní vliv), v 8 případech zůstalo pořadí stejné (takže body bádání neměly hlavní vliv). Podle toho to vypadá, že žádný automaticky vítězný vliv stupnice bádání není.

Podrobné výsledky (v závorce po odečtení bodů za stupnici bádání, hvězdičkou označeny ty, kde by se bez těchto bodů měnilo pořadí):

75:52 (45:38)

68:55:51 (43:52:29) *

73:57 (48:49) *

65:56 (56:49)

65:62:48 (23:48:45) *

64:56 (39:54) *

59:58:54 (49:44:41)

88:74 (60:59)

64:46 (57:42)

48:47 (34:33)

63:58:56 (36:45:34) *

69:46 (45:26)

54:39 (29:27)

69:60 (32:36) *

6.8.2022 07:55:13

@mh To už snad tazatele uklidní :))

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

6.8.2022 08:30:02

Mockrát děkuji @mh za podrobný přehled. Má naděje a chuť do hry opět stoupá :-D Brzy Arnak vyzkouším a budu napjatě očekávat jak to dopadne.

6.8.2022 10:08:52 | Upraveno autorem (porovnej)

@Hokub Arnak je ve svém jádru ekonomické euro, kde konvertuješ zdroje na body. Musíš tak hrát trochu všechno, jelikož by ti zůstávaly zdroje. Pokud málo objevujete, tak se může výzkum zdát nejlepší, jelikož máte málo zdrojů a na víc už vám nezbývá. Definitivní rozklad hodnoty různých zdrojů je zde: https://boardgamegeek.com/thread/2647198/value-resources

Na BGG je plno různých návodů,pro tebe je asi teď nejrelevantnejsi tento: https://boardgamegeek.com/thread/2691835/daily-spotlight-60-late-game

Strážci jsou,co se týče bodů,úplně nejlepší. Výzkum je kromě nejdražší destičky srovnatelný s ostatními cestami. Na BGA se dá také kouknout na záznamy těch nejlepších hráčů. 

6.8.2022 15:08:44 | Upraveno autorem (porovnej)

Za mě je škoda si kazit objevování hry jinými vlákny. I proto jsem nečetl zdejší diskuzi o maximalizací bodů v Arnaku. To jen aby to tazatel bral v potaz, kouzlo je právě v tom osobním objevování týhle (jakékoliv) hry a jejích možností.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

6.8.2022 17:18:04 | Upraveno autorem (porovnej)

No neboj, ve zdejsi diskusi toho o strategii moc neni. Rozbory na BGA jsou samozrejme dukladnejsi, ale v prvni rade - to je jen teorie a za druhe staci si zahrat druhou stranu herniho planu a uz je hodnota karet najednou jina. A to ani nemluvim o tom, ze zpusob hrani se zmeni s kazdou novou postavou z rozsireni popr. s temi novymi stupnicemi badani.

A jeste jednou k te vitezne strategii - zalezi co je cilem - pokud ti na vitezstvi staci 60 bodu - a ostatni maji 50 - tak ta strategie asi bude vypadat jinak, nez kdyz vis, ze 80 bodu nebude dost :-)

6.8.2022 22:01:48

Nebojte, mně o strategii v mém dotazu nešlo a jak už psal @Jonash nemám ani v plánu se pídit po nejlepší možné cestě k cíli. Můj dotaz vzešel z obav, jestli Arnak náhodou netrpí na disbalanc, což jak se zdá, není pravda a to je moc dobře. S chutí si ho znovu a klidně opakovaně zahraji, abych mu přišel “na kloub” a podařilo se definitivně vyvrátit obavu, že ten, kdo v bádání dosáhl nejvyšší pozice, vyhrává hru.

Díky za vaše příspěvky, pevně věřím, že pomohou i ostatním čtenářům ;-)

6.8.2022 22:18:28

Máme odehraných doma 52 partií a nejvyšší skóre je 110 (v základu). Psal jsem i do CGE a testeři mají rekord 107 :). Obecně vysokého bodového hodnocení se docílí tak, že ti prostě klapne vše, dobře nakoupit v prvních třech kolech karty, mít 5-6 strážců, dostat se s lupou a deníkem nahoru, nakoupit 1-2x11b destičku, sednou ti artefakty. Prostě vše klapne, nelze nic vynechat. Hra je to skvělá. 

3.10.2022 22:57:14 | Upraveno autorem (porovnej)

Ja sa len pridavam k ostatnym nazorom. Momentalne mam cez sto hier v kazdom pocte hracov a tu hru proste treba vediet hrat ako celok. Neexistuje tam ziadna broken cesta, ktora zabezpeci automaticky vyhru. Ono CGE su povestni dost tym, ze play testing je naozaj brany vazne a ich hry su vybalancovane. Takze tak  :-)

18.4.2023 15:05:40

Mě třeba teď potěšilo, že jsem na BGA vyhrál partii 3 hráčů, ač jsem za celou dobu prozkoumal jedinou novou lokalitu.

- - -
píšu o (nejen) sólohraní deskovek: www.instagram.com/solo_boardgaming

18.4.2023 20:29:06

Vybíráme z Bazaru

Marvel united rosireni spiderman,strazci galaxie o
Marvel united rosireni spiderman,strazci galaxie o
Akt. cena: 610 Kč
Končí za: 2 dny

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas