ZhanGuo - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Whats Your Game?
Autoři: Marco Canetta
Stefania Niccolini
Rok vydání: 2014
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojmy?

Po přečtení pravidel jsem dostal intenzivní nutkání tuhle hru vlastnit...:-)Přijde mi to jako moc hezky inovativní worker placement, který má podobu odehrávání karet sloužících zároveň jako dělníci i jako prostředek ke spuštění akcí. Dál bonusy a komba. Artwork naprosto úchvatný, kvalitní dřevěné komponenty. Co dodat...Určitě se na tuhle essenskou novotu mrkněte. Já už si předobjednal...:-D
18.10.2014 21:25:02 | Upraveno autorem (porovnej)

pěkné
hrál jsem 2x a určitě nevynechám příležitost hrát znovu... na první dojem působí překombinovaně, při druhé hře už je to opravdu nádherný herní zážitek...

21.11.2014 07:31:22

První dojem dobrý :-)
Zatím hráno jednou, ale po úvodním pravidlovém šoku jsem zjistil, že se jedná o příjemnou převahovku, kterou si rád zahraju znova.

10.2.2015 09:53:56

dojmy
Rozhodně bych neřekl, že jde o worker-placement. Ten u mě souvisí s nějakým soubojem o akční pole, který tady není. Převahovka, to spíš, ale v jádru je to pro mě hra o tom, udělat věci co nejrychleji, protože čím dřív člověk splní to, co se po něm žádá, tím víc má bodů (bonusy za splněné úkoly, výběr, kterou zeď zaplácne a kam položí guvernéra). Je to trochu risk management - buď dělám hodně slabých akcí anebo si je (někdy dost znatelně) posílím, ale nemám jistotu, že je s tím bonusem provedu a pokud ano, tak že to nebude pozdě a soupeři už neobsadili všechno, co mě zajímalo.
Každopádně moc pěkné, téma taky příjemné, já to prostě hraju rád ;)
A Tome, doufám, že jedeš do Malenovic, abychom dali partii ;)

10.2.2015 10:14:39

Kew
Nechci rozjíždět nějakou zbytečnou terminologickou, nebo dokonce, chraň Bůh, ideologickou debatu;-) Jen bych chtěl objasnit, co jsem myslel tím "inovativní worker placement". Já pro sebe si jako "worker placement" definuju to, že někam (třeba na společnou desku nebo za tu svoji vlastní hráčskou) umisťuju svoje dělníky, ať už vypadají jako meeplíci, nebo jako karty, protože mi jejich umístění něco přinese, ať už okamžitě, nebo (znovu) až potom, co jim řeknu, aby něco udělali. Dokonce je ani nemusím stahovat a oni mi na tom místě můžou zůstat třeba i celou hru, a já je aktivuju jen přes jedno "akční pole", kde záleží na tom, jak vysoké číslo má dělník "jiného druhu", kterého pošlu onu akci vykonat.
Rád ale přestávám na tom, že svůj worker placement hraju stejně rád jako ty tvůj risk management.:-)
A koupil jsem si ji do značné míry kvůli tomu tématu.;-)

10.2.2015 20:43:06

stastlivec
vpohodě, já jen, ať tuhle hru nepořídí fanoušek Agricoly, Caylu, Tzolkina, Údolí králů, Pilířů, Doby kamenné atp. a pak se nediví i ušima, co s tím má dělat ;)

EDIT: Samozřejmě já jsem fanoušek těch her, co jsem vypsal a líbí se mi i tohle, bylo to jen pro ilustraci :)

10.2.2015 21:07:14 | Upraveno autorem (porovnej)

dojmy
Dnes zahráno.

Ze začátku chaos, je tam dost způsobů, jak získat body a člověk nevěděl co dřív. Ke konci to už začínalo dávat smysl a další hra by byla jasnější. Pěkně udělaný, skvěle hratelný, určitě prostor pro taktizování...a samozřejmě je potřeba trochu toho štěstíčka =)))

21.5.2015 22:32:55

čím dál lepší. ..
Zahráno po 4 a čím víc to hraju,tím víc tomu přicházím na chuť. Uznávám, že to není hra pro každého, na nějaké to sobotní rodinné hraní se moc nehodí, ale pokud si chcete trochu zavařit hlavu možnostmi,jak hru hrát a vyhrát , budete nadšeni. Ze začátku vypadala trochu prekombinovane a chaoticky, ale s každým dalším hraním je to větší lahůdka pro hráče, co rádi kombinují. Takže stoupá v mé top 5.Opravdu doporučuji tuhle zatím ne moc objevenou pecku!: -)

21.8.2015 22:35:04

super
Hned jak jsem precetla pravidla hru jsem chtela zahrat.pak sr objevila ve ctyrpoharu a ziskala jsem ji i domu.mozna to bude ten typ hry co bud nenavidite nebo milujete.v nasem druzstvu jsem zastupcem milovniku pouze ja.uz se tesim az si ji vyzkousim proti jinym milovnikum.

1.9.2015 10:37:06

Proč tu hru máte rádi (pokud ji máte rádi)?
Dost uvažuji o koupi hry, ovšem nevím. Klasická eura, jak je vypsal Kew, se mi líbí... Někteří ji mají rádi, jiní ne. Sledoval jsem diskusi na stránkách čtyřpoháru - někdo si stěžoval na náhodnost díky přibraným kartám... Je to tedy bomba? Proč? Díky.

4.11.2015 20:35:41

Proč bomba?
Zcela neobjektivně: Protože se mi tematicky dost líbí a přijde mi slušná i po stránce provedení (artwork). Protože je super, že si každé kolo nalosuješ jiné "dělníky", kteří pro tebe v dané chvíli mohou být různě užiteční - a tahle "náhoda" mi nepřijde nijak rušivá. Protože je super, že vedle snahy sestavit si co nejlepší komba si musíš pohlídat bonusy, které dostáváš v průběhu i ke konci hry. Protože kromě toho musíš přesouvat úředníky a najímat (přesouvat) dělníky, abys mohl něco postavit. A protože musíš přemýšlet dopředu a hlídat si, co dělají ostatní. Tak proto.:-)
Edit: za pozornost stojí i další hry, které WhatsYourGame? v poslední době vydali (jmenovitě Nippon, Signorie a Madeira).

5.11.2015 00:41:53 | Upraveno autorem (porovnej)

stastlivec
Souhlas, i s komentářem ke Zhanguu, i s tím, že WYG dělá teď samé luxusní věci. Brousím si zuby na Nippoin, který jsem si otestoval v Essenu a vypadá to, že do Olomouce půjde i Signorie.
Rozhodně je ZhanGuo pro přemýšlivce, není to rodinná hra. Vezme si svůj čas a zahřeje nejeden závit. Dá se taktizovat tím, že koukám, co má hráč přede mnou a za mnou za karty (barvy) a počítat, co chce asi zahrát za akce, abych mu to co nejvíc znepříjemnit. Je třeba hlídat, ať mi soupeři nevyfouknou místa na paláce (kterých je omezený počet) a guvernéry (kde jsou zase příjemné bonusy). Do toho jde dilema hraní karet na sjednocení (převahovka v počtu barevnýc žetonů na konci kola) vs. akcí (které mají okamžitý a jistý efekt). Navíc má člověk jistotu, že v kole bude vždy mít 6 akcí, takže i to plánování docela funguje, jediné, na co není spoleh, jsou bonusy k akcím.
Trošku si myslím, že v každé hře je potřeba hodně se věnovat produkci dělníků, protože je za ně nejvíc bodů - jsou potřeba na paláce i zdi, což jsou dvě ze tří potřebných částí na splnění císařových úkolů (zdi + paláce + guvernéři), takže pokud má člověk od začátku bonusové karty na produkci/přesun dělníků, je to výhoda, ale je pravda, že už mě porazil i prvohráč (nehodí se mi sem pojem nováček, protože už něco odehráno má :) ), který posbíral většinu za guvernéry snad ve 3 nebo 4 provinciích, což mu dalo nějakých cca 50-60 bodů, kterými si pohodlně převzal první místo.
Takže je určitě i co objevovat.

EDIT: A mimochodem je to jedna z nemála her, které se u mě dostaly na 5 hvězd.

6.11.2015 14:47:23 | Upraveno autorem (porovnej)

a mě se nelíbí...
...abys to tu měl i z té druhé stránky. Z hloubi duše jsem Eurogamer, ale tahle hra mě neoslovila. Mám pro to několik důvodů, ale nebudu vám brát vaše nadšení. Jestli se vám líbí a bavíte se u ní, užijte si jí.

6.11.2015 15:40:42

Pelly
Některé ze zmíněných důvodů by klidně mohly zaznít. Rád si čtu názory někoho jiného, a protože nejsme žádní fundamentalisté, určitě by se tě nikdo nesnažil přesvědčit o tom, že to tak vůbec není...;-)

6.11.2015 17:05:55

.
tak tak ;)

6.11.2015 20:35:27

Pelly
Jistě může více lidí zajímat i proti. Smyslem je jistě pro všechny usnadnit rozhodnutí, zda koupit hned "naslepo" nebo raději nejdříve vyzkoušet a rozhodnout se o nákupu potom. Zde to vidím na nejdříve vyzkoušet :-). Díky za názory.

6.11.2015 21:35:17

ok
1) tak předně se u ní moc nebavím, což je dosti subjektivní
2) hra je dosti chaotická, což se projevuje vážností některých zdánlivě malicherných rozhodnutí; abych to vysvětlil - představte si, že vám o minutu ujede vlak na letiště, a další letadlo letí zítra ráno. Chci tím říct, že taková blbina, jako je minuta zdržení vyústí ve 20 hodinové zpoždění. Ve hře se to pak projeví tak, že to jestli uděláte tu a nebo onu akci může ve výsledku vyústit například ve ztrátu 30 i více bodů. Hodně záleží na tom, co zahrají soupeři a často je velmi cítit "ve vhodnou chvíli na vhodném místě", z čehož plyne snížená možnost plánování
3) výrazný pocit nesvobody - hra vám neumožní dělat to co chcete a často děláte to, co vám umožní
4) abstraktnost hry - na první pohled se jeví jako hra se silným tématem (sjednocování rozdrobené Číny, budování Zdí a paláců...), ale ve skutečnosti je to jen soubor suchých a abstraktních mechanismů: kostky se tváří jako "úředníci", ale tím to končí, karty se tváří jako šlechtici, ale co proboha znamená jejich číslo? A proč pro určitou akci potřebuju číslo vyšší a na jinou nižší? Proč? Karty se tváří jako rozdělené na písmo, měnu a zákony, ale tím to končí. Jakákoliv logika uniká. Proč když do provincie pošlu dalšího šlechtice, vyvolá to větší nepokoj a větší zisk? To jako, že je šikovnější, podle toho kolikátej je? Proč rozdělení na oblast guvernérů a dělníků? Proč pro stavbu lepší zdi dělníky z různých provincií? Proč tak různé odměny za žetony sjednocení? V jednom kole dostanete za zákony dělníky, jindy guvernéra? Prostě proto... Protože je to abstraktní a okolo toho tématu to jen tak prošlo a je to tam daný násilně.
5) Na můj vkus velká náhoda v podobě nalosovaných karet z kraje hry do ruky.
6) s přemýšlivými hráči na dlouho (3 hodiny?!?)
7) a v poslední řadě nepřehledné počítadlo bodů - špatně čitelné cifry a "chybějící" políčka v rozích plánu
8) a navíc se mi v ní kromobyčejně nedaří :) Mám nahráno asi tak 20 her, ale nedaří se mi v ní, což však je zřejmě tím, že mě ta hra nechytla, takže to moc neřeším a dělám zbytečné chyby a podle toho to taky dopadá :)

Na závěr uvedu pár her, které mě naopak oslovily velmi, abyste měli představu:
EURO: WP: Agricola, Tzolkin
EKO: Puerto Rico, Terra Mystika, Vysoké napětí
mainstreem: Notre Dame, Mořeplavci
Karetka: Dobyvatelé vesmíru, StarRealms
Kooperativka: Stíny nad Camelotem
Konfliktní: Arena MTS

Určitě jsem spoustu věcí zapomněl, ale už jsem se rozepsal dost...

6.11.2015 22:17:13 | Upraveno autorem (porovnej)

Pelly
pokud můžu reagovat :)

1) tady nikdo nic nenadělá :)
2) asi může být, podle mě to souvisí s tím, hlídat si, kde tě kdo může předběhnout
3) můžeš dělat víceméně, co chceš (vždy máš dvě hnědé, dvě oranžové a dvě bílé karty na ruce na začátku kola), pak už je to na tobě - stejně jako když ti někdo v Tzolkinovi zaplácne pole, kam jsi chtěl jít; může se stát, že máš karty s nepoužitelnými čísly, ale to už je pak hodně tragádie a pořád můžeš čekat, až soupeři zahrjí svoje nízké (někdy to prostě udělat musí :) )
4) ano, tady souhlasím, ale v eurech mi jde hlavně o to, jestli mě mechanismy baví (což tady platí) - pokud zapadají do tématu, je to bonus, ale ne "dealbreaker"
5) takhle to neberu, v Agri máš taky náhodná povolání, v Notre Dame ti to na ruku taky může přijít jakkoli
6) ano, ale u eurovky, která mě baví, to přežiju, jinak mi AP samozřejmě vadí v každé hře
7) tohle je pro mě asi detail, osobně jsem si ani nevšiml, resp. nijak to nerušilo
8) každý máme talent na jiné hry, já zas dostávám často na prdel třeba v Tzolkinovi, přesto, že mě baví a něco už jsem se ho nahrál :)

Tím samozřejmě neznevažuju tvůj názor, každého nás baví něco jiného (jiné věci zveličujem a nad jinými jsme ochotní zamhouřit oko), tak je asi třeba se s tím smířit :)

A Stáňa to má zase o trochu těžší ;)

7.11.2015 00:25:48

už jen pár poznámek a reakcee na kwičku
2) Ano, ale to jestli tě někdo předběhne nemusí být do poslední chvíle vidět, resp. tě může předběhnout na více místech a kolikrát i když to vidíš, tak s tím nic neuděláš, protože tě ta hra tak svazuje ruce, takže smůla
3) Ano, dělat to můžeš, ale... pokud ti hra neumožní to udělat tak jak chceš, tak ve výsledku už ani nechceš, takže uděláš to, co ti umožní v dobré víře, že se to příští kolo vylepší a ono nic, protože hráč místo toho, aby svou kartu použil, tak ji podloží a jsi tam kde jsi byl a zjišťuješ, že hra hraje tebe a ne ty jí...
4) Ano, náhoda je i u jiných her, kde rovněž může rozhodnout (resp. napomoci) o vítězství, ale není tak zásadní pro hraní. Já hry hraju pro vlastní hru a případné vítězství je bonus, ne "dealbreaker" :) Pokud mi v Agri nepřijdou karty, well nejspíš nevyhraju, ale pořád mám pocit, že něco buduji a že se snažím co nejlepšími rozhodnutími zlou štěstěnu přemoci a dobře si zahraji i tak. Ve ZhanGuo ten pocit nemám.

Neříkám, že je to vyloženě odpad, jen že mě nesedí a když si můžu vybrat, vyberu si jinou. Nicméně si s tebou rád zahraju, až se zase potkáme :)

7.11.2015 07:04:56 | Upraveno autorem (porovnej)

nazor
Muj nazor bude podobny jako Pellyho - take jsem to hral asi 20x z duvodu treningu na 4P (s Pellym jsme to nikdy nehrali - takze jeho nazorem primo ovlivnen nejsem).

Prvnich par her se to jevilo jako fajn hra, ale postupne se ukazalo, ze znovuhratelnost neni nic moc, zabavnost se dlouhodobe take snizuje. Navic pri proniknuti "pod poklicku" se ukazuje, ze nektere karty jsou nevyvazene a viteznych strategii zase tak moc neni - a ne vzdy hra umozni cloveku zahrat to co chce, musi hrat to co mu prijde v kartach v prvnich dvou kolech.

Takze jako obcasna hra (jednou za rok) je to fajn, ale trhak, ktery by clovek rad hral casto to neni (jako napr. Agricola, Tzolkin, Terra Mystica ...). No ale jsou i horsi hry nez ZhanGuo. Za mne tak 70% :)

7.11.2015 10:36:33

ou jé
tak to jste mi tedy rozhodili sandál s tím hodnocením...Skoro to tak vypadá, že to vyškrtnu z dopisu pro Jéžíška...;-)

7.11.2015 16:58:25

2 hráči
A čo hra v dvoch hráčoch? Nakoľko je to hratelné vo dvojici?

3.1.2019 20:32:04

Chochones
Mě to baví i ve dvou.:-)
Je to pak víc "šachoidní".

4.1.2019 12:43:50 | Upraveno autorem (porovnej)

stastlivec
Dík. A je to plnohodnotné? Myslím tým, či to neokresá hru o nejaké pravidlo. Prípadne nepredlžuje sa čas hrania?

4.1.2019 14:03:15

Když o tom tak přemýšlím,
říkám si, že naopak ve dvou by to mohlo být i lepší než ve 4...

edit: ale nehrál jsem ...

4.1.2019 14:15:30 | Upraveno autorem (porovnej)

Chochones
Nene, o žádné pravidlo tě to nepřipraví.:-)
A co se týče délky hraní, asi ji nedokážu úplně posoudit, protože cokoli do tří až čtyř hodin je pod můj práh vnímání.:-D

5.1.2019 13:39:26

Vybíráme z Bazaru

Aeon's End: The New Age + SD + TA + ITW od 1 Kč
Aeon's End: The New Age + SD + TA + ITW od 1 Kč
Akt. cena: 1300 Kč
Končí za: 13 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas