nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Zeměplocha: Čarodějky

Počet hráčů: 1 - 4
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Fantasy
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Devir
IELLO
Mayfair Games
Phalanx Games Polska
REXhry
Treefrog Games
Autoři: Martin Wallace
Rok vydání: 2013
Sdílej: Facebook, Google+

Diskuse ke hře

První dojmy

Má někdo zkušenosti s touto kooperativní hrou? Vyváženost, míra náhody a znovu hratelnost?

25.3.2014 12:10:28

Wolfsen

Ono nejde o to, že je člověk stále pod tlakem a není jednoduché vyhrát, to ani třeba u Záchranářů, kde je tlak o dost větší a výhry se moc často nedočkáš. Tady se jedná o dosti monotónní opakování stále stejných principů bez větších změn a náhodných událostí.

Hra nenabízí příliš variant hraní. Bude lepší počkat si na další hru se Zeměplošskou tématikou.

21.11.2014 08:22:25

první dojem

Kdo hrál Arkham- horror bude z této hry zklamaný. Čarodějky vykradly herní podstatu z Arkhamu a zjednodušily ji. Hracích karet je málo druhů, opakují se a jejich provázanost se světem Zeměplochy je malá- jen obrázek a název. Funkce karty nikoliv. Hra skoro netrestá neúspěchy.

6.10.2014 08:52:20

solo hra

Takže taky se přidávám po první zkušenosti a odehrané hře v CZ verzi.

Chvilku jsem si nebyl jistý pravidly a po důkladném přečtení nejasností jsem neshledal žádný problém.

Zpracování karet perfektní. Trošku menší rozměr, tak v obalech kloktají, ale to nevadí. Rub je stejný obrázek jako na obalu krabice. Palec nahoru. A druhý palec za pytlíky a gumičku :-)

Na druhou stranu musím trošku vytknout, že dvojstránka s malým odstavcem ke každé postavě a popsáním základních údajů by navodilo větší atmosféru sžít se s postavou. A to hlavně pro hráče nemající znalost Zeměplochy. I tak to není nutnost a překážka hry!

Chystání hry okolo 5min. Věřím, že dát žetony do malého plastového pořadače usnadní rychlost přípravy hry.

Solo hra mi zabrala okolo 40min.
Díky možnosti zvyšovat karty na ruce až do počtu sedmi a moci zahrát libovolný počet karet v tahu, je hra velice svižná a dá se vymýšlet spousta kombinací k získávání co nejvíce bodů. Hodit špatně kostkami ještě nic neznamená, když lze zvedat výsledné číslo přes karty (Pozor, ale jenom po prvním hodu!). Takže člověk nemusí být v depresi, že to nedá. Navíc máte jistotu, že i když se to nepovede a vyhážete si ruku, tak na konci svého druhého tahu si ji zase doberete do plna:-) Další palec nahoru.

Hra se hodí opravdu pro všechna pohlaví, ale i věkové kategorie.Hra není škodící a kooperace spočívá spíše v tom, aby se hráči potkali napůl cesty a dali si čaj a povykládali své příhody z Lancer:-). I když se to může zprvu jevit, že kooperace bude málo, tak není potřeba se bát. Hráči kromě dobře uvařeného šálku čaje musí spolupracovat i jinak, a to v řešení problémů. Hra končí a hráči prohrávají, když jsou otočeny tři fialoví elfové nebo rozdáním žetonů krizí.

Ještě vypíchnu prvek, kdy pokud hráč neuspěje u fialového problému, tak musím vykonat nějaký efekt (např. přemístit všechny čarodějky do hladomorny,...) Tento prvek u fialových problémů rozhodně hru oživuje(nestává se monotonní) a posouvá o hvězdičku v hodnocení více! Dva palce nahoru.

Rozhodně hra chytne na 100% i ne-hráče a drahé polovičky, jelikož jak jinak jim vysvětlit, že pokud je oslovíme TY čarodějnice, tak to nemyslíme zle.TY čarodějnice znamená, že jde vlastně o holku do nepohody, která má respekt v celém Lancer a dokonce i profesoři v samotném srdci ANKH-MORKPORku na Neviditelné univerzitě po nich hází očkem. A pokud by ani tomu nevěřily, tak je tu důkaz v podobě Magráty Česnekové, která se stala, i když je to čarodějnice, královnou na hradě Lancer.


Upraveno autorem (porovnej)

30.8.2014 16:36:57

Dojmy

Tak já mám za sebou dvě hry ve 4 hráčích proti sobě.
Hra je vcelku lehká, hodně věcí se pochopí hned. Mě osobně oproti Ankh-Morporku baví o trochu méně, ale je to dáno spíše tím, že ve hře skutečně není škodící mechanizmus.
U nás první hra dopadla těsně na body a druhou jsme prohráli na elfy.
Jelikož je vše řešeno převážně kostkami, tak pro někoho alergického na šestistěnky tato hra rozhodně není...

Co mě ale na hře opravdu láká je ta opravdu velmi malá šance prohrát hned na začátku úplně prvního tahu... ;)

Celkový design hry je opravdu povedeným, některé detaily na hracím plánu jsou docela vtipné. Karty vypadají pěkně a žetony taky vcelku ujdou. Milovníci světa Zeměplochy si rozhodně přijdou na své!

Trochu mi ovšem vadí velikost krabice a co nakonec člověk dostane. Trochu mě překvapilo, kolik "vzduchu" v tom je...

A jako poslední věc: Bludný balvan=bludný kámen... :)

29.8.2014 11:27:41

Dojmy

Máme odehrané 3 hry. První ve 2 hráčích (učící hra), druhou ve 4 hráčích (nevyhrál nikdo) a třetí v 8 hráčích (po dvojicích) všechny v modu proti sobě, tedy na vítězství, na nejvíce bodu. Většina hráčů má již něco nahráno. Ohlasy na hru byly velmi ale velmi pozitivní. Hra se líbila tematicky, herními principy, moznosti ovlivňovat a plánovat své tahy dopředu kartami. Občas se nám hra trochu zpomalila, když dvojice reagovala na nově objevené žetony problémů a plánovala co nejlepší tah/kombo za pomoci karet a kostek. Taktéž se nám jednou za 3 hry stalo, že hráč se zatím nejmenším počtem dosažených bodů schválně otáčel těžké problémy, až se objevili 3 žetony Elfů, hra skončila a nikdo nevyhrál. Osobně se mi líbí u hry náhoda v podobě kostek, které se za pomoci karet dají i přehazovat. Trochu nám přece jenom chybí nějaký škodící prvek. Oproti hře "Zeměplocha" nás tato hra chytla o dost víc. Doporučil bych ji určite jako pěknou rodinnou hru, doporučený věk 13+ se mi zda trochu nadsazeny (13+ má i Arkham , který mi přijde pravidlově mnohem složitější). Za mě a spoluhráče pro tuto hru palec nahoru.

Upraveno autorem (porovnej)

29.8.2014 08:56:01

Novom

Ještě jsem to nehrál a možná tě špatně chápu, ale není to snad smysl kooperativních her, že jsi pod neustálým tlakem a vyhrát není snadné?

P.S.: jestli jsem se tě, rachu, nějak dotkl, tak se omlouvám. Nicméně stále jsem to s tou pomocí elfů nepochopil.

28.8.2014 19:07:23

Kooperace ale není to zábava

Z téhle hry jsem byl naprosto zklamaný. Člověk jak blázen pobíhá po hracím plánu, na jednom místě něco vyřeší, přejde jinam a hned mu na tom samém vznikne něco dalšího. Pro malé děti možná dobré, i když ty zase nepochopí odkazy na Zeměplochy, pro fanoušky dobré, ale jen na dívání, hlavně si ji nesmí zahrát, pro normálního hráče strašná nuda a šeď.

28.8.2014 11:08:59

já to hraju s 8mi letým klukem

Neztratil jsem se v překladu, Pratchetta mám načteného a rád.
Ale protože to hraju se synem tak elfům i Magpyrům pomáháme a čarodějnice řeší problémy aby bylo líp.

29.5.2014 08:26:25

Udržujte paniku!

Tetsuo6618, můžeš být v klidu, rach se jen špatně vyjádřil nebo ztratil v překladu. Elfům budeš samozřejmě pomáhat jen do hrobu (resp. zpět do jejich dimenze, nebo odkud to přišli, už si to přesně nepamatuju).
Cituji z popisu BGG: "heroines tackle everything from a sick pig to a full-blown invasion of elves" neboli volně přeloženo "hrdinky se budou potýkat se vším od nemocného prasete až po totální invazi elfů".

28.5.2014 16:51:35

elfové

Skutečně pomáhat elfům? To je snad ta nejzápornější a nejkrvelačnější rasa Zeměplochy. Jestli to jde proti smyslu Pratchettova vyprávění tak budu hodně zklamanej.

28.5.2014 16:32:15

není to

kooperativní hra, jen pokud se hráči nesnaží tak prohrají všichni (jinak by vybírali jen jednoduché problémy).

27.5.2014 07:07:46

je to...

Je to zábava s dětma které baví zachraňovat prasátka, pomoct těhotné paní nebo elfům. Wallace jako vždy tématický a propracovaný, neurazí ani dospělé. Anglických textů minimum, ale je potřeba si osvojit co která karta dělá aby se dalo vyzrát nad fialovýma kartičkama. Je to házení kostkou s podporou karet, rozhodování kam jít, hlídání si žetonů štěbetání (nebo jak přeložit cackle counter). Znovuhratelnost v pohodě, míra náhody optimální aby nevyhrával pořád jeden (to je imho u rodinných her důležité). V porovnání s Ankh-Morporkem jednodušší, míň skodící, stejně zábavné - pro děti i víc...

27.5.2014 07:05:40