Zakázaná poušť

xxxxxxxxoo hodnoceno 220x (Seznam vlastníků)

Zakázaná poušť - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: kooperativní
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Matt Leacock
Rok vydání: 2013
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Dojem?

Máte někdo? Co na to říkáte? Je už i v Česku. Máme doma Zakázaný ostrov. Co je lepší? Díky.
14.12.2013 23:43:37

zhodnocení
zhodnocení hry:
cena - velmi přijatelná
komponenty - festovní plechová krabice, plastový insert uvnitř, vše pěkně rozděleno, nic se nepomíchá, což je velmi praktické. nejsou třeba žádné pytlíčky apod...
kvituju i rychlý set-up.
karty jsou kvalitní, nemyslím si, že bude třeba je obalovat. jazykově je hra relativně nezávislá, na kartách je text, ale je ho minimum a po jedné hře všichni ví, co která karta znamená.
ostatní komponenty taky vypadají kvalitně (např. dílky, se kterými se často "šoupe" vypadají, že to vydrží, ale budu to raději sledovat). model lodi je taky hezký, ale funkčně je to jedno :)
pravidla jsou jasná a krátká. stačí, aby je uměl jeden člověk. dají se vysvětlit během první hry (kdy to na nejlehčí úroveň člověk většinou vyhraje), resp. přímo za chodu. prostě se začne hrát a jak člověk přichází do styku s jednolivými elementy hry, vždy je vysvětlí. doporučil bych to vzít i do "nedeskové" skupiny hráčů.
téma - jakmile člověk začne hrát na vyšší úroveň, do role se vžije, teče mu totiž do bot :) jak se postupně zvyšuje bouře, duny stoupají a dochází voda, člověk začíná cítit onu úzkost a snahu o záchranu holého života. (nejlepší bylo, když se "nosič vody" zhostil i role "nalejvače" a doplňoval pak po celý večer ostatním různé druhy tekutit on vína po panáky :)
herní mechanika - hra je krátká, zabere 40 - max 60 minut. je tam určitá míra taktiky, ale hodně neznámých a náhody. správným hraním se dá jít štěstí určitě naproti, ale žádné velké přemejšlení se nekoná - na začátku se prostě náhodně hledá, po prozkoumání většiny polí jde i plánovat sofitikovanější tahy, avšak max dva dopředu. na druhou stranu řešit ony náhodné situace je na hře asi to nejzábavnější...
líbí se mi i to, že v důsledku náhody docela dost odpadá "efekt vůdčího hráče" - není tam prostě jasně nejvhodnější varianta, takže to ani nejde... lidé mají tendenci se spolu domluvit a hlavně si pomáhat - doplňovat si navzájem vodu, vykopávat se apod.
např. jedna z nejlepších situací ve hře prozatím byla ta, že loď byla kompletní, 4 lidi byli buď na lodi nebo kousek od ní, poslední (meteorolog) totálně na druhé straně (zase ale našel poslední "souřadnici") no a rozjela se záchranná akce :) ten, co může jít i diagonálně dostal od všech jejich vybavení a vyrazil, navigátor ho posunoval. meteorolog se snažil řídit počasí, bouře skoro na nejvyšším bodě, meteorolog na poslední vodě. záchranář k němu dorazil, dal mu z čutory vodu a šli zpátky. ostatní odhazovali okolo lodi písek, protože se nám okolo motala bouře a byli jsme už skoro kompletně zasypaní. nakonec jsme to dali a všichni měli obrovskou radost. fakt super zážitek :).
negativa - záleží asi, co od toho člověk očekává. já to mám jako úvodní hru i pro nehráče. je krátnká a nekonfliktní. když to lidi baví, buď si zahrajem další nebo vytáhnu něco složitějšího...
není moc složitá, ale je docela komplexní a hlavně jednoduchá i zábavná. kdo chce víc, ať si pořídí asi pandemic nebo robinsona - o tom jsem přemýšlel původně, ale nakonec jsem ho zavrhl pro velké množství angličtiny a i vyšší složitost pravidel.
jako další negativum vidím snad nemožnost to dohrát na nejtěžší obtížnost, to je už spíš o náhodě :)
všeho všudy mohu hru doporučit.

16.12.2013 19:45:37

dojmy
Jak už říkal vedle jarmuk, je to podobné ostrovu, ale přesto to jsou pro mě dva odlišné zážitky. Zde jsou takové mé postřehy:
1) V ostrovu člověk vidí, jak se mu zmenšuje herní plocha, čím dál tím víc mu teče do bot (doslova) a celkově mi to přijde takové více adrenalinové.
2) V poušti dílky nemizí, pouze se zasypávají pískem a člověku pak brání v průchodnosti. V ostrovu se vám dílek zatopí a když ho nevysušíte, tak o něj přijdete. Zde se vám dílek zasype, pak se zasype, pak se zasype...a vy můžete přijít a kompletně ho vyčistit. V tom tkví to, že nejste v takovém presu, jako v ostrovu. Nemáte takový pocit, že musíte spěchat.
3) Takhle to vyzní lépe pro ostrov a taky tomu tak v tomto případě je, ale v poušti mě zase daleko více baví mechanismus hledání částí stroje (musíte odkrýt dva dílky, které určí souřadnice). To vás naopak nutí poodkrýt téměř celou herní plochu.
4) Když už nic jinýho, tak poušť má zajímavější komponenty (až na vrtuly asi :D ), zejména pak motor, který je odlit z kovu.
5) Na novice a normala je hra absurdně jednoduchá, až opravdu nezábavná. Na legendu už pěkně zatápí, musíte více spolupracovat, řešit studny, schovávat se v tunelech apod. Z tohoto hlediska nám nejužitečnější přijde Meteorolog, který nabízí velmi důležité nakukování do budoucnosti.

Toť mé narychlo sepsané dojmy. Poušť u mých přátel zatím sklízí lepší ohlasy, než ostrov. Uvidím, jak se na hru budu koukat po nějakých 20 hrách.

22.7.2014 18:43:28

porovnanie so Zakázaným ostrovom
Môže niekto porovnať Forbidden Desert so Zakázaným ostrovom? Jedná sa mi o to, do ktorej hry ísť. :)

13.2.2016 00:43:46

za mě do pouště
Je to větší výzva porazit a nestane se, že by artefakt opravdu zmizel. Jen stojí hodně času ho vykopat. U ostrova se potop hluboko a konec.

13.2.2016 14:54:54

Docela dobré
Nedávno jsem to hrál a docela se mi to líbilo.
Je tam potřeba hezky spolupracovat a využívat vlastnosti jednotlivých postav. Tím, že písečná bouře plán průběžně mění, se nedá moc přesně plánovat dopředu a vznikají různé zvraty.
Jen si nejsem jistý, zda po nějaké třeba páté hře to nebude pak už dost podobné.
A velký model lodi mi přišel celkem zbytečný.

16.2.2017 05:45:26

Vybíráme z Bazaru

Legendy Západu + Hrst novinek
Legendy Západu + Hrst novinek
Akt. cena: 380 Kč
Končí za: 7 dnů

Offcanvas