nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Zachraňme svět

Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Jirasgames
Autoři: Jiří Mikoláš
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

21.12 měl být konec světa. Má skončit Eskymácký kalendář a zemi má zaplácnout obří tlapa ledňáčka. Pokud by náhodou konec světa nepřišel 21, tak 22. určitě, protože končí Myslivecký kalendář a svět zachrání panika z nedostatku zvěřiny. Pokud by to ani tentokrát nevyšlo, můžeme s jistotou spolehnout na proroctví žáby kuňkalky a konec světa 23.12. kdy na zemi přistane obří ropucha z jiné dimenze a zachrání jenom 778 žabiček a nic jiného. Podívejte se do vlastního kalendáře a uvidíte, že konců světa na nás čeká opravdu hodně.

Úvod a příprava
Hra „Zachraňme svět“ si dala za cíl zábavnou formou na konce světa zapomenout, nebo lépe řečeno, nebrat je tak vážně. Ve hře se objevují různé katastrofy pěti typů a hráči představují světové týmy hrdinů-specialistů mající za úkol katastrofy likvidovat. Buď hrají všichni společně všichni proti hře, nebo každý sám za sebe soutěží, kdo bude mít větší zásluhy na záchraně světa. V kooperativní verzi hra vzdáleně připomíná hru Pandemic, jen je o něco jednodušší. Ve verzi všichni proti všem je hra nejzajímavější, protože kombinuje možnou spolupráci a zároveň snahu hráčů vyhrát.

Příprava hry
Doprostřed hrací plochy se položí hrací plán představující svět. Každý hráč si vybere figurku své barvy a město, ve kterém bude začínat. Vedle hracího plánu dále nachystáte tři balíčky karet: dopravy, řešení katastrof a vzniku katastrof.

Každý z hráčů si vezme celkem 5 karet. Je na jejich rozhodnutí, kolik karet dopravy a kolik karet řešení.

Přípravné kolo a  jak vznikají katastrofy
Hře předchází jedno přípravné kolo, kdy pouze vznikají katastrofy. Každý hráč vytvoří jednu katastrofu. Otočí kartu katastrofy z balíčku - ta určí typ katastrofy, poté hodí dvěma kostkami (někdy pouze jednou). Hody kostkou určí potenciální místa vzniku katastrofy na mapě světa. Hráč si jedno místo vybere. Na místo položí žeton ohniska katastrofy a od tohoto ohniska postupně vyskládá na hrací plán 8 žetonů šíření.

Herní tah
Hráči se v tazích postupně střídají. Během tahu smí vyložit libovolný počet karet. Cílem hráčů je nasbírat co nejvíce žetonů katastrof - ohniska či žetony šíření. Karty dopravy umožňují figurce jezdit po mapě světa, přičemž existuje mnoho druhů dopravy na různé typy prostředí. Karty řešení umožnují přejet žetony katastrof a sbírat je (existuje 5 typů řešení). Aby hráč mohl sbírat žetony, musí tedy vyložit jak karty dopravy, tak i karty řešení.

Hráči smí během svého tahu jednu kartu vyměnit se spoluhráčem a také jednu kartu s univerzální nabídkou 4 karet. Tato nabídka je vytvořena na začátku hry vedle hracího plánu.

Žetony šíření a ohnisek, které hráč nasbírá, představují vítězné body. Před koncem tahu hráč ještě dolízne 3 karty a opět má na výběr, zda z hromádky dopravy nebo řešení.

Na samém konci tahu každého hráče vznikne jedna nová katastrofa. Otáčení karet katastrof odměřuje trvání hry, které se vždy hraje na určitý počet karet katastrof. Pokud na kostkách padne místo, kde již nějaká katastrofa je, nevzniká na místě nová katastrofa, ale stávající se zesílí. Pokud ji hráči neřeší a katastrofa takto zesílí několikrát až na nejvyšší stupeň, propukne naplno a všichni hráči musí vracet své žetony – vítězné body v barvě právě propuknuté katastrofy.

Tím je hra zajímavá, protože je v zájmu hráčů někdy spolupracovat na řešení ohniska katastrofy a někdy zase ne. Dále se mění hodnota jednotlivých vítězných bodů, které se během hry postupně mohou stát rizikovými, kdy hrozí, že hráč o ně přijde. Hráči mají možnost ještě tyto nejisté body vyměnit za trvalé, ale vždy pouze jedné barvy a to v poměru 4:1 nebo 7:2, takže risk se někdy vyplatí…

Konec hry a určení vítěze
Vyhrává hráč, který bude mít na konci nejvíce vítězných bodů. V kooperativní variantě si hráči nastaví obtížnost sami, v podobě množství katastrof, které nesmí do konce hry propuknout.

Kooperativní varianta
Kooperativní varianta má několik odlišných pravidel. Nejpodstatnější je, že hráči si pomáhají. Žetony šíření, které posbírají z hracího plánu, dávají na jednu společnou hromádku a žetony ohniska katastrofy vyřeší jen tehdy, když zaplatí dvě karty řešení správného typu a k tomu odevzdají 8 žetonů šíření ze své společné zásoby v příslušné barvě.

Autor: Jiraman