nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Yspahan

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 75 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé:
Autoři: Sébastien Pauchon
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook, Google+

Íránské kostky po francouzsku

Autor: PJ | 10.10.2009 | 5

 

Yspahan, Isfahán, či dokonce Nesf-éjahan. Jedno z nejvýznamějších měst současného Íránu a ve dvou historických obdobích centrum perské říše. Další světoznámé město, které vedle Tikalu, Timbuktu, Carcassonne či Sankt Petěrburgu inspirovalo francouzského autora S. Pauchona (Ystari Games) natolik, že podle něj vznikla desková hra. A ne ledajaká - Yspahan za necelé dva roky od uvedení na trh vyhrál tři ceny, byl nominován na hru roku 2007 (Spiel des Jahres 2007) a v anketě Deutscher Spiele Preis 2007 se umístil na čtvrtém místě. Jak se této hře vede u nás dva roky po jejím vydání? Má cenu se o ní bavit, nebo je zapomenuta v záplavě nových her?

HERNÍ MATERIÁL a KOMPONENTY

Hra na první pohled dokáže zaujmout - třeba jen množstvím herních plánů. Kromě hlavního hracího plánu v krabici najdeme dva menší přídavné a osobní plán pro každého hráče. A pokračujeme pořádným sáčkem dřevěných komponentů, z nichž asi nejvíce zaujmou nádherní dřevění velbloudíčci, ale i dvanáct pěkných velkých dřevěných hracích kostek, obligátní fůra M.D.K. ("Malé Dřevěné Kostičky"), zlaté penízky a figurky. Dále najdeme balíček karet a pravidla. Dřevěný materiál je zpracován na jedničku, grafika herních plánů i karet je stylová, jednotná, funkční a současně atraktivní a líbivá. Stavby na hlavním herním plánu působí dokonce plastickým dojmem! Protože je vše zpracováno velmi dobře, mám pouze dvě hnidopišské poznámky: zlaté mince bych si představoval spíše z kartonu než z dřevěných válečků a jak je u (nejen) Ystari zvykem, krabice mohla by obsahovat prolisy na jednotlivé komponenty. Jsou to však opravdu detaily, zpracování je vynikající!

TÉMA, HERNÍ MECHANIKA a PRAVIDLA

Hráči se stávají středověkými kupci zásobujícími svým zbožím bazary v jednotlivých čtvrtích města i karavanu do Yspahanu. Vyhrává ten hráč, kterému se podaří do třech týdnů (21 kol) získat nejlepší místa v karavanách, dodat zboží do nejatraktivnějších bazarů či postavit mnoho staveb.

Hra je poměrně svižná, hraje se na tři etapy po sedmi kolech a i v poslední etapě se může zcela zvrátit pořadí hráčů. V principu se jedná o kostkovou hru, kdy se kostky podle hodnot roztřídí „do akcí“ a tyto akce si pak hráči vybírají. Bohužel má velkou výhodu začínající hráč a hodně záleží na tom, jaké mu padnou kostky. Pravidla jsou napsána přehledně a řeší i některé zvláštní situace, které mohou při hře nastat. Jejich prostudování a pochopení zabere 15 - 20 minut; vysvětlit hru zvládnete i naprostým nováčkům během 10 minut. Pro snadné pochopení funkcí karet je navíc k dispozici přehledový list.

Ještě upřesňující poznámka k počtu hráčů: podobně jako třeba hry Mykerinos či El Capitan, i Yspahan je hrou pro 3-4 hráče. Hra pro 2 hráče je spíše modifikací a ne plnohodnotnou variantou - oficiální pravidla hru pro 2 neuvádějí a nepopisují! Je však třeba zároveň dodat, že je modifikace natolik vydařená (na rozdíl právě od Mykerinosu), že lze nad touto dezinformací přimhouřit oko.

PŘÍPRAVA a PRŮBĚH HRY

Herní plány se rozloží podle návodu, každý hráč dostane svojí herní desku, zásobu zboží a dva zlaťáky do začátku. Zásoba zlata, velbloudů a balíček karet se umístí na dosah všem hráčům. Příprava je rychlá a nekomplikovaná.

Určí se první, vedoucí hráč. Ten hází kostkami a roztřídí je podle hozených hodnot na herním plánu "Věž". Počínaje prvním hráčem si každý v pořadí vybere jedno patro věže s kostkami a provede příslušnou akci: získá zlato či velbloudy, umístí zboží do obchodů, přemístí figurku dozorce nebo si vezme kartu. Volitelnou akcí je stavba budov. Po ukončení tahu se stává začínajícím hráčem hráč po levici hráče, který začínal v předchozím kole (uf, rekurze se špatně popisují :-))

Protože se patra věže zaplňují podle skupin kostek se stejnými čísly, tak z principu vyplývá, že pokud chcete umístit zboží do nejlukrativnější čtvrti, musí padnout alespoň jednou každé číslo (1-6). Hráč umísťuje tolik zboží či získá tolik komodit, kolik kostek je v daném patře věže. Kdo zaplní v dané čtvrti všechny obchody stejné barvy (tzv. bazar), získá na konci týdne (tj. po sedmi kolech) bodovou hodnotu u bazaru uvedenou. Pokud mu bude chybět byť jen jediný obchod, nezíská nic. Příjemné je, že jakmile začnete obsazovat obchody tvořící bazar, nesmí vám je už nikdo obsadit, abyste měli šanci bazar do konce týdne zkompletovat. Na konci týdne se zboží ze všech obchodů odebere a začíná se nanovo.

Použitím dozorce lze zboží odeslat na herní plán "Karavana". Dozorce lze užít dvojím způsobem: vyhodit soupeři zboží z obchodu a tím zabránit zkompletování výnosného bazaru nebo poslat své zboží do karavany (buď z taktických důvodů, nebo v případě nezkompletovaného bazaru jako záchranu).

Za zboží v karavaně lze získat body buď přímo, nebo na konci týdne podle počtu naloženého zboží. Karavana se na rozdíl od města po týdnu "neresetuje", takže body za jednoho naloženého velblouda lze získat opakovaně, v čemž tkví asi největší kouzlo karavany.

Akční karty přináší po zahrání jednorázové bonusy jako okamžitý zisk zlata či velbloudů, slevu na stavbu vlastních budov, možnost okamžitého umístění kostičky na některý z hracích plánů, možnost v závěru hru bodovat věci, které se běžně nebodují, atd. Zajímavé je, že kartu si můžete vždy vzít místo kostek a taktéž ji můžete použít dvojím způsobem: buďto ji zahrajete a provedete příslušnou akci nebo ji zahodíte bez efektu a ona zafunguje jako další virtuální hozená kostka s libovolným číslem.

Budovy na hráčově osobním herním plánu jsou dalším a posledním prvkem. Přináší hráči jednak řadu výhod (např. více bodů za bazary, možnost automatického zisku karty při umístění zboží na velblouda v karavaně, atd.). Navíc při systematické výstavbě přináší budovy zisk samy o sobě; zvlášť zajímavý je potom bonus při postavení všech možných budov.

Hra končí po jednadvaceti kolech. Herní čas se v závislosti na počtu hráčů a jejich zkušenosti pohybuje od 30 do 60 minut.

SHRNUTÍ a ZÁVĚR

Yspahan je poměrně zajímavou kostkovou hrou, která jde na věc trochu jinak, než jiné kostkovky. Hozené kostky se de facto mění na akce a jejich počet v dané akci znamená její „sílu“. To je sice originální a zajímavé, ale bohužel i ošidné. Jednak tím, že si první hráč, který kostkami hází, pochopitelně vybírá tu nejlepší akci (a padnou-li mu kostky dobře, může to být sakra zářez), jednak tím, že bude mít první hráč smůlu, protože ostatním prvním hráčům padlo něco výrazně lepšího. Poslední hráči v pořadí mívají většinou smůlu, protože zbývající akce jsou už poněkud nuzné. Sice si místo akce vždy můžete vzít akční kartu, ale i tam jsou dost rozdíly, některé jsou poměrně silné a hodí se na začátku hry, jiné použijete až na konci. Zkrátka i přes možnosti různých strategií je ve hře poměrně dost náhody, a pokud vám to vadí, ruce pryč. Bohužel s rostoucím počtem hráčů roste i vliv náhody a jste-li čtvrtý na řadě, je výběr akce často pěkná mizérie. Pokud si navíc v dalším tahu jako začínající hráč hodíte špatně, máte prostě smůlu a už se třeba z nouze nevyhrabete.

Na druhou stranu je hra příjemně oddychová, nováčci ji většinou rychle pochopí a zkušenější hráče většinou neurazí – přeci jen se můžete v některých okamžicích dlouho rozhodovat, co je pro vás výhodnější a není to jasně dané okolnostmi a hranou strategií.

Co se výrazně povedlo, je neoficiální modifikace pro dva hráče. Nejste limitovaní potřebou minimálně spoluhráčů a také je v ní nejnižší vliv náhody.

Koupit či nekoupit? Zvažte, ale určitě napřed zkuste. Existuje také k dispozici PC verze, kterou lze hrát o offline proti počítači. Yspahan je příjemná hezky vypadající rodinná hra s pěknými mechanismy a vyšším podílem náhody. Pokud je ve Vašem herním klubu nebo jí má k dispozici známý, do sbírky bych jí dnes už nebral a spíše bych se zajímal o Alea Iacta Est nebo Roll Through the Ages.

 

Sdílet s přáteli:

Komentáře

Zatím nebyl přidán žádný komentář...

Přidat komentář