X-Men: Povstání mutantů

xxxxxxxooo hodnoceno 8x (Seznam vlastníků)

X-Men: Povstání mutantů - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 6
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Brandon Perdue
Richard Launius
Rok vydání: 2021
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

X-men vs temné znamení

Je někdo schopný porovnat? Hlavně mechaniky, téma je dle vkusu.

Klady, zápory, možnosti převzetí mechanik mezi hrami, ...
25.3.2021 16:37:22

re
Základní mechanika je totožná - kostkami se snažíš naházet určité kombinace symbolů, co je ale výrazně rozdílné, že každý hrdina má jiný dice pool, čímž se lépe/hůře hodí na řešení jiných úkolů. Druhou výraznou změnou je příběhovovst. X-MENI se hrají na scénáře, které postupně odkrýváš (dalo by se přirovnat k archivu AH3).

25.3.2021 16:52:04

X-MEN jsou takoví svižnější.
Mají několik dobrých nápadů/vylepšení.
Stupnice hrozby vytváří lepší gradaci než seskupování žetonů zkázy a žetonů znamení - a pěkně funguje i závěrečné zúčtování. 
Prima nápad je Asistence díky které hráči víc kooperují - mají si jak pomáhat - a taky Pouta, která do hry vnáší průběžně nějaké obměny.
Výrazná změna je možnost na kartě dokončit jen některý cíl (řádek) a ten už zůstává dokončený.


Je tam trochu rozdíl v té práci s kostkami. 
U TZ je větší rozdíl v tom, co je na kterých kostkách za symboly a jde hodně o to, kolik jakých kostek si kdy dokážeš k hodu přidat nebo kolik jich hráči z nějakého důvodu ubude. 
V X-MEN se složení symbolů na kostkách liší málo a počet kostek je konstantnější a taktika je hlavně o přehozech a přetočení symbolů, což umožňují speciální vlastnosti, asistence a mutanti (obdoba spojenců). 
Vlastně ani tolik nezáleží na tom, jakými kostkami se hází, protože na všech jsou všechny symboly a když má člověk kliku, nahází správně i s nevhodnou kombinací kostek (a naopak i v ideální kombinaci kostek může hodit co nechce), ale jde hodně o to, kolik těch kostek může případně přehodit a jestli ty přehozy riskovat.

 

Za mě mají ty hry srovnatelnou úroveň - čili nevidím ani jednu jako horší nebo lepší - jde o to, co člověk hledá a jak mu sedne jaké téma.
Ani jednu bych asi nebyla schopná hrát pořád dokola. 

U TZ mi víc sedí téma a lépe mi navozují nějakou atmosféru (Marvely neznám a nemusím), ale mám dojem, že X-MENi lépe odsýpají a TZ se víc táhne.
TZ je i vzhledem k rozšířením (pokud je člověk má) bohatší a variabilnější. 
Ale X-MEN působí přeci jen moderněji, jednodušeji, čistěji. 
Některé věci v TZ jsou už trochu takové upachtěné - úspěch a neúspěch určovaný dvěma druhy žetonů, několik druhů malých kartiček (které jsou v podstatě na jedno brdo) a spoustu dalšího.
TZ mám vlastně raději (kvůli atmosféře), ale teď mám dojem, že když budu mít chuť si jako voraz zaházet kostkama, šáhnu raději po X-MENech.

A co se týče převzetí mechanik mezi hrami - to si neumím představit, to by bylo spíš o tom, vzít toho Marvela a předělat mu téma a grafiku na Lovecrafta.

15.6.2021 16:10:57 | Upraveno autorem (porovnej)

Navzdory pěkným srovnáním níže přidám ještě dotaz na náročnost hry:

TZ je bez různých house rules a/nebo bez rozšíření velmi lehké na výhru. Jsou X-Meni náročnější (nikoliv pravidlově, ale co se dosažení vítězství týče)?

Děkuji.

29.9.2022 13:42:17

Vybíráme z Bazaru

Carcassonne + rozšíření Hostince a katedrály
Carcassonne + rozšíření Hostince a katedrály
Akt. cena: 520 Kč
Končí za: 17 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas