nepřihlášený

přihlásit

registrovat

X bere!

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 25 min
Herní svět: Abstraktní
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Albi
Amigo Spiele
Autoři: Reinhard Staupe
Wolfgang Kramer
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

„To si děláš srandu, ne? Celou dobu si tady suším tu krávu, že mi tam bude krásně navazovat, a ty to takhle zazdíš?“

X bere! je variací na oblíbenou „kraví“ karetní hru 6 bere!, ovšem v tomto případě lze na rozdíl od jejího početnějšího příbuzného hrát pouze v počtu od dvou do čtyř hráčů a pravidla jsou o něco málo komplexnější. Hráči se postupně snaží zahrát podle stanovené logiky všechny karty z ruky tak, aby je vzestupně umístili do vytvářených řad na stole a pokud možno se vyvarovali přiložení poslední karty v řadě.

Příprava hry:

Na stůl pod sebe umístěte barevně odlišené karty označující jednotlivé řady a zároveň i limit karet, které je do nich možné umístit, než se daná řada naplní – tedy karty s číslicemi 3, 4 a 5. Následně zamíchejte balíček standardních hracích karet a poté doložte k již umístěným označujícím kartám na stole vždy ještě jednu kartu standardní, abyste vytvořili začátky číselných řad. Následně rozdejte každému hráči osm hracích karet z balíčku a zbytek odložte stranou – pro danou hru již nebude potřeba. Nakonec ještě před každého hráče umístěte kartu se symbolem „X“.

Průběh hry:

Na začátku každého kola hráči vždy skrytě (lícem dolů) zahrají jednu kartu z ruky. V momentě, kdy tak učiní všichni, jsou karty odhaleny a vyhodnoceny, tj. umístěny do jednotlivých řad, které na stole leží. Karty se přikládají napravo od těch již položených a samotný proces umisťování se řídí jasně danými pravidly. Důležité je především pořadí, v jakém se zahrané karty umisťují: začíná se vždy od karty s nejnižší hodnotou a následně postupně pokračuje vzestupně nahoru. Karty se přikládají dle následujících pravidel:

  • Karta, která je do řady přikládána, musí mít vždy větší číslo, než karta v řadě již ležící.
  • Umisťování se provádí tak, aby byla karta přiložena tam, kde bude nejmenší možný rozdíl hodnot. Bude-li například vyhodnocována karta s hodnotou 21 a na stole v daný moment leží řady končící hodnotami 10, 20 a 45, je třeba kartu přiložit do řady končící hodnotou 20. K této hodnotě má karta rozdílem obou cifer „blíže“, než k desítce. A varianta 45 nepřipadá v úvahu z důvodu pravidla popsaného v bodě výše.
  • Je-li vyhodnocovaná karta svou hodnotou nižší než všechny koncové karty aktuálně ležící v jednotlivých řadách na stole, hráč musí vybrat jednu z řad, karty z ní si vzít, a zároveň tuto řadu znovu „rozehrát“ pomocí své karty, kterou původně neměl kam umístit. 
  • Je-li řada, do které byla karta dle výše uvedených pravidel doplněna, již plná (dosáhla limitu dle barevné „indikativní“ karty na jejím počátku), musí si hráč všechny karty z ní vzít a podobně jako v předchozím bodě svou kartou na tomto místě započít řadu novou. 

Na rozdíl od „sesterské“ hry 6 bere! nejsou v této hře karty, které si hráč v průběhu hry musí vzít, nutně všechny trestné. V momentě, kdy na základě jednoho z posledních dvou výše uvedených bodů hráč odebral karty z řady, se musí rozhodnout a vybrat jednu z nich, kterou umístí do řady ke své kartě „X“ na stole před sebou. Všechny ostatní karty se mu vrací do ruky a může s nimi dál standardně hrát. 

Karty se do řady X přikládají rovněž vzestupně – nebude-li již možnost kartu do této řady přiložit (bude mít nižší hodnotu, než je poslední položená karta na stole), celá řada je sbalena a odložena stranou, aby vytvořila balíček X. Následně je kartou, která tento proces způsobila, vytvořena nová řada X a hra pokračuje podle výše popsaných pravidel.

Konec hry:

Hra končí v momentě, kdy jeden z hráčů odehraje poslední kartu z ruky. V takovém případě se dokončí umístění karet v tomto tahu a následuje sčítání bodů: každá neodehraná karta v ruce se počítá jako jeden trestný bod a každá karta z balíčku X je za dva trestné body. Řada X je ve fázi počítání bodů ignorována. Vítězem je ten hráč, který má v celkovém součtu nejméně trestných bodů.

Autor: Skleena

Další názvy této společenské hry

  • X nimmt!

Vybíráme z aukcí

Poslední zpráva
Poslední zpráva
Akt. cena: 300 Kč
Končí za: 1 den

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>