Zaklínač: Starý svět

xxxxxxxxoo hodnoceno 182x (Seznam vlastníků)

Zaklínač: Starý svět - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 1 - 5
Doporučený věk: od 14 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Fantasy, Středověk
Herní kategorie: desková hra, vývoj postavy
Čeština: v balení hry
Vydavatelé:
ADC Blackfire Entertainment - logo
Autoři: Łukasz Woźniak
Rok vydání: 2022
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Cena?

Ahoj,

chápu správně, že cena za základ v deluxe edici se teď momentálně v předobjednávkách pohybuje za 4 099, ALE v deluxe edici nejsou následující rozšíření: Mages expansion, Skellige expansion, Legendray hunt (a kdoví, jestli jsem ještě na něco nezapomněl). Ty se pak pohybují zase okolo 1 400 Kč. Já bych očekával, že toto bude už v základu. Protože cena 7 300 Kč za komplet mi přijde absurdní. Ano, Euthia stojí 5k, ale to je 13 KG obsah balení. Gloomhaven i Střet civilizací monumentální vydání stojí polovinu. A přitom také váží 2x tolik. Tady platit 4k za 3,5 KG mi přijde mimo mísu. Jsem v tom sám, nebo to cítíte podobně? Nebo chápu deluxe edici špatně a obsahuje i již výše zmíněné expanze (nebo alespoň některé z nich)? Kolik stála Euthia na začátku v předobjednívkách? Nebo Gloomhaven či Střet civilizací? Nebo Tainted Grail? Bylo to taky nadsazené a časem to kleslo na cenu, kde se to pohybuje teď? Nebo to naopak stoupalo? Myslíte, že Witcher si tuhle cenovku udrží i dlouhodobě, nebo časem spadne z výšin zptáky na zem? Nebo naopak podle vás poroste?

27.1.2022 12:31:48

Ahoj,

Deluxe edice obsahuje oproti standardní edici navíc pouze figurky příšer. Ale nutno podotknout, že těch figurek je tam hodně, téměř 30 ks.

KS verze u každé edice obsahuje navíc ještě další rozšíření Wild Hunt, Adventure Pack, Monster Trail. Tyhle rozšíření si bude každý k retailové edici muset koupit samostatně. Plus samozřemě součástí KS jsou exkluzivity Ciri a Lost Mount.

Takže ano, všechna rozšíření zmíněná výše, plus Mages, Legendary Hunt a Skellige si bude třeba dokoupit samostatně. Když vezmu ale jako příklad cenovku Nemesis, která dostahuje téměř 3000,- za základní hru a to je tam podstatně méně figurek, tak mi to nepřijde jako tak hrozná cena. Samozřejmě máš pravdu, když to budeš chtít pořídit jako komplet, tak to v retailu bude podstatně dratší ve srovnání s cenou z KS kampaně (cca 7800,- za All-in). Ale tady je zásadní otázka, zda potřebuješ mít všechna rozšíření, jelikož alespoň z mého osobního pohledu jen málokterá z nich přináší do hry nějaký zásadní nový prvek, aby to odůvodnilo pořizovací cenu.

Nicméně bych nějaký pád ceny směrem dolů neočekával.

--------------------------------------
"Feet first into hell" - ODST motto

27.1.2022 13:24:40 | Upraveno autorem (porovnej)

Přepočítávat hru na gramy za korunu mně tedy ještě nenapadlo :-)

Euthia byla za cca 3500 ve verzi s miniaturama a elemental packem ($95 + $39 + $15 byl pak doplatek). Já sám bral Legendary Tier I + elemental standee pack a vyšlo to na $184, tj cca 4.200, je v tom i organizér a mince.

Witchera jsme bral základní verzi (bez miniatur) a vyšla na 92 EUR s poštovným (70 + 22). Tlama ji prodává za 2.045, tak doufám, že tam mám navíc malá rozšíření (adventure pack, wild hunt, monster trail) a že nebudou i ve verzi od Tlamy. Jinak bych asi do KS příště nešel.

Jak si witcher povede záleží na úspěchu hry a to nikdo ještě neví. Mně právě přišel přepálený a rozšíření ne moc zajímavá, tak jsem šel jen do základu.

27.1.2022 13:39:54

V Euthii měli autoři co dělat, aby ji dostali z Číny a nevydělali na ni vůbec nic a backeři ještě připláceli. Witcher byla v základním pledgi z mého pohledu nejlepší nabídka na KS za celý rok 2021. Z toho co mi utkvělo v náznacích v jednom videu s autorem, tak jak to nacenili, tak bude další KS kampaň. Na základních pledge s standees podle mně vydělat nemohli. Dále to bylo výjimečné v tom, že už při kampani bylo oznámeno, že hra bude kompletně lokalizována. Obě jsou to KS hry, které budou v retailu stát úplně něco jiného než v kampani a je veřejným tajemstvím, že nové hry půjdou cenově nahoru, a zvlášť takto velké, protože skokově šla nahoru ceny přepravy. Euthie bude velmi brzy opět na KS, zaklínač podle mně po doručení také a očekávám úplně jiné ceny než v předchozích kampaních. To že něco bylo před rokem v kampaní za x a cena za rok na krámě má být y je zbožné přání. Ta cena na krámě může být ve finále zcela jiná, resp. bych vůbec nesrovnával ceny her co byly vyrobeny a přivezeny za staré ceny a leží na krámě, s cenou něčeho co není ani na pultu a v kampani to prostě bylo za dumpingové ceny. Klasická taktika ala cmon, vyrobím expanze pro KS kampaň, vezmu jich o něco víc a ten zbytek dám za přepálené ceny na krám. Kolik by stál Glomhaven nebo Tainted Grail v kampani dneska?

27.1.2022 13:51:19 | Upraveno autorem (porovnej)

Chtěl jsem komentovat, ale v odpovědích se objevují moje myšlenky, tak mohu být kratší, abych neopakoval. Gloomhaven je tři roky stará hra. Frosthaven, bude také dražší. A jak se tu psalo na Euthii se moc nevydělalo, což mě osobně velmi mrzí a určitě podpořím novou kampaň na rozšíření, snad to finančně dopadne pro tvůrce lépe. Witcher na Tlamě za tu cenu vidim v anglické verzi. Já mám českou z KS a tam to stalo 90€ i s dopravou základ s to nepřijde drahé. Zvlášť s obrovským růstem cen všeho, deskovky nevyjímaje. Bohužel si musíme zvykat. Cena se vyšplhá spolu s rozšířeními, ale to je také obvyklý trend, že ten poměr ceny/obsahu u rozšíření už je úplně jinde, spíš pro fajnšmekry, fanoušky a sběratele. Málo kdy to herně je až tak podstatné. Na tom se klasicky pak dělají ty prachy. A co takový Mythic battles Pantheon + Ragnarok na Ouroboros pledge s dopravou za 950$ ? :-) . Tam už i já přemýšlím jestli 23k za hru není fakt trochu moc :-)

27.1.2022 14:17:23 | Upraveno autorem (porovnej)

@jirkau Jak jsem psal níže, součástí všech KS edic hry jsou Wild Hunt, Adventure Pack, Monster Trail plus KS exkluzivity Ciri a Lost Mount (případně ještě Eredin pokud jsi day one backer). Jelikož to Tlama nemá označené jako KS edici a i v seznamu obsahu jsou jenom základní komponenty, tak to bude retailová verze, tj. my účastníci KS kampaně bychom na tom tratní být neměli :)

--------------------------------------
"Feet first into hell" - ODST motto

27.1.2022 15:59:08

Přepočítávat nevydanou hru v poměru cena v KS vs cena vydané hry vs. její váha mi přijde jako totální úlet a míchání jablek, dalamánků a zubních kartáčků dohromady. Ale pokud na to máš nějaký speciální vzorec a počty ti sedí, tak proč ne.
A ty víš, kolik bude jaká varianta hry vážit? Pokud ano, tak nám to sděl. Rád bych totiž měl alespoň drobnou představu kolik bude vážit ta zásilka se 7 kopiemi.
Nicméně já proti poměru obsah x cena nic nemám. Naopak za relativně málo pěněz (byť za BB All-In, to rozhodně málo nebylo) dostanu kupu obsahu.
Zároveň i chápu autory, kteří prostě potřebovali peníze na rozjezd a financování téhle obří kampaně.
Kdyby nenabídli tolik obsahu v KS pledge a pledge udělali bez dodatků jen s tím rozdílem, že ve standardu budou kartonové žetony a v deluxe plastové figurky, tak nevyberou tolik peněz a celkově ta kampaň bude někde v oblasti průměru.
Chápu, že pro ty, kteří přišli pozdě nebo si hru chtěli koupit u některého z našich prodejců už to taková výhra není ale v podstatě se vracím o pár řádků výš. Prostě žádná přidaná hodnota k tomu nechat na pultě o něco víc peněz.
Co říct závěrem, cena rozhodně dolů nepůjde. A když by šla, tak by muselo jít o hru typu Monopoly a jim podobné.
 

27.1.2022 19:02:51

Cena se budu vyvíjet jednoduše podle toho, jestli to budou lidi kupovat nebo ne. Pokud se to za tuto cenu vyprodá, tak to rozhodně neklesne. Je to žádáná licence, zákaznická základna se stále rozšiřuje a je zde i dost prostoru, že si lidé budou kupovat méně deskovek a soustředí se jen na pár titulů, co ohrajou, což dopadne negativně spíš na okrajové tituly (které ale celkově může držet rostoucí trh, tedy v absolutních číslech zůstanou na svým). Jenom bych ještě zdůraznil, co už tady zaznělo - součástí KS edice jsou 3 rozšíření, které ještě nejsou ani v předobjednávkách, all-in v retailu se dostane nominálně spíše k 10000.

Nárůst bych neočekával, tím prvním nástřelem ceny to nějak zafixuješ a moc už s tím nahoru hýbat nechceš, to nevypadá dobře. 

P.S. Rozhodně nevaž roll&write hry, to jsou teprve ceny Kč/g.

28.1.2022 00:24:27 | Upraveno autorem (porovnej)

Z mého pohledu je určitě lepší jít do KS než do retail verze. Neproděláš.

Kupovat hromady rozšíření pro potřeby hráče mi přijde jako hovadina u všech her, včetně této. To je jen pro sběratele. Stejně téměř všichni máme doma mrtě her a chceme pořizovat další. A v základu ty hry přináší hromadu herního času. No a pokud dopředu víme, že základ bude bez nějakého dražšího  rozšíření “nefunkční", tak ať si takový kalkul někdo nacpe do … . To snad v tomto případě neplatí.

 

Zamyšlení nad cenou vs váha bych úplně nezatracoval. Zajímavé téma a dík za něj. Ale asi souhlasím s tím, že fungující poměr kg vs Kč bez analýzy vnitřního obsahu neexistuje.

28.1.2022 07:26:17 | Upraveno autorem (porovnej)

A ta KS verze jde ještě někde sehnat za nějakou rozumnou cenu? Nebo už je to taky nastřelený? Nebo dokonce ukončené?

28.1.2022 07:31:44

KaStanCZE Tak na tlama games se píše 2 Kg u normální verze a 3,5 kg u deluxe. Tak předpokládám, že si to nevycucali z prstu, ale třeba se pletu. Každopádně to je můj zdroj, z kterého čerpám. Naopak by mě zajímal tvůj zdroj, podle kterého ceny deskovek neklesají. Heureka.cz totiž říká u spousty her něco jiného. ;) Ono u ceny záleží jen a pouze na tom, zda to lidé budou ochotni kupovat. Ale jak jsem pochopil z této diskuze, tak tuto hru asi lidé ochotni kupovat budou. Ono čemu se divit, když nejpředraženější hra všech dob, dominion, se taky prodává za extrémně šílené peníze vzhledem k tomu, že je to pár kartiček a stojí to 2,5 K na bazaru. A lidi to fakt kupují…. :-O \_O_/

28.1.2022 07:50:30

DPC - 1899,- klasika, 3999,- deluxka
Ceny nám v podstatě stanovil vydavatel, když jsme jednali o lokalizaci. Nám to podle interních kalkulací vycházelo ještě trochu dráž.

Michal Ekrt | Board Games Brand Manager
ADC Blackfire Entertainment s.r.o.

28.1.2022 09:14:44

@Conan70 Pledge Manager je zatím ještě otevřený (teď jsem se zkusil zalogovat na Game Found a je tam stále možnost “add more items”). Takže pokud bys našel někoho, kdo by tě přidal ke svému hromadnému plege, ještě to jde. Viz. následující fórum:
https://www.zatrolene-hry.cz/diskuse/crowdfunding-komunitni-financovani-8/the-witcher-old-world-27626/

--------------------------------------
"Feet first into hell" - ODST motto

28.1.2022 10:17:36

@Conan70 Koukat na cenu hry, která se už není v distribuci, nedává v tomto porovnávání smysl, jinak nominálně Dominion stojí kolem 40 EUR. Prostě platíš za zážitek, který buď chceš nebo nechceš (třeba české kartičky). V kině taky není cena lístků od délky filmu.

28.1.2022 10:17:56

@TwomblyCZ  Děkuji za info. Hele a jen pro upřesnění. Ty verze z KS jsou AJ, nebo je i nějaká CZ verze? Odpověď tuším, ale pro jistotu. A pardon za zbytečné dotazy. Já se v Kickstarteru vůbec nevyznám, jak to tam funguje. Což mě přivádí na ještě jednu trošičku off topic otázku. Když to někdo backne a projekt se zruší, dostanou ti lidé peníze zpátky? Nebo je tam posílají s rizikem toho, že o ně přijdou, když projekt selže?

28.1.2022 10:24:14 | Upraveno autorem (porovnej)

@Conan70 Kdyby sis pročetl FAQ téma, tak tam jsou prakticky všechny dotazy zodpovězené… :) Ale ve zkratce ano, v PM je možnost zvolit libovolnou jazykovou verzi, včetně české.

KS obecně pokud se vůbec nevybere cílová částka, tak se peníze vrací všem automaticky. Pokud dojde ke zrušení projektu po uzavření KS kampaně a tedy po vyplacení peněz ze strany KS tvůrcům kampaně, tak tam je to složitější a to jsem zatím (naštěstí) nikdy neřešil, to by mohl zodpovědět někdo zkušenější, případně najdeš možná odpověď v tématu na crowdfunding. Každopádně u kampaně jako tahle bych se toho nebál, spíš to bývá risk u kampaní od neznámých tvůrců a hlavně v oblasti elektroniky (jedna kampaň, kterou sleduju už běží asi 3 roky a zatím produkt dostalo pouze pár lidí)

--------------------------------------
"Feet first into hell" - ODST motto

28.1.2022 11:06:53

@Conan70 nedávno zkrachoval jeden český projekt na hodinky. Jestli si to pamatuju správně, tak podmínkou je že pokud projekt zkrachuje, o tom vyrozumět backery. Toť vše. Peníze můžeš dostat zpátky pouze skrz soudy. 

Bohužel se mi teďka nedaří dohledat ten článek/projekt.

28.1.2022 11:42:53

@Conan70 Hele mám/měl jsem doma solidní řádku KS her a pokud bych šel pro zaklínače na krám, tak bych vzal základní krabici bez figurek + automaticky rozšíření adventure pack a zbytek bych zvažoval, až bych to párkrát zahrál. Ono časem přijdeš na to, že není zlato všechno co se třpytí. Typicky mají KS hry zpoždění, jsou často zbytečně přeprodukované a dost často ten obsah “navíc zadarmo” ani pořádně nezahraješ. Konkrétně u toho zaklínače jsem bral základní pledge s vědomím, že ty další expanze mohou být později sice darda, ale obsahu je tam pomálu a za ty peníze nechci kupovat zajíce v pytli. Když se podívám zpátky, tak u spousty věcí co jsem podpořil, by mi vklidu stačila základní krabice z obchodu. Nevybavuji si hru, u které bych si řekl “proboha, proč jsem nevzal all-in.”  Až ten zaklínač dojde určitě se to objeví na bazaru, přirozeně za vyšší cenu, ale zase budeš mít jistotu, že koupíš skutečně to co chceš. Tady se mi nechtělo dávat 230 Euro za herní all-in, protože se obávám, že je to v základu pořád hra s chozením po mapě, kdy ta mechanika nemusí být schopná utáhnout stopadesát rozšíření, např. u legendary huntu mám obavu, že je tam sice 7 bossů, ale bude se proti nim hrát +- stejně, ve Skellige vidím jen 80 karet apod. 

28.1.2022 12:07:12

@czechImenhotep Vidíš, a to já bych do toho all in šel hned. Když si vezmu, že za necelých 6k bych měl to, co teď bude minimálně za 7,5k. Jinak někdo tady psal, že jde v pledgi, nebo v čem přidat člověka, pokud už to ten první backnul. Ty bys měl kdyžtak 1 místo volné? A pokud ano, tak jde vybrat jakákoli verze? Nebo bych musel tu samou, co ty? Asi jo, viď. To zase já jsem na ty figurky, takže já vím, že tu deluxe využiju. Ta základní by mě nebrala.

28.1.2022 12:15:12

Bohuzel late pledge i pledge manager, kde se dali pridat lidi, uz je zavrenej, takze priste. Budes si muset pockat na bazar a nebo retail. V tom ks pledgi bylo v zakladu automaticky nekolik malych rozsireni, ktere pujdou normalne do prodeje plus par exkluzivnich figurek.

Hry jsou drahe a ano, kickstarter za 6k se muze zdat (a taky je) zatracene drahy. Retail pak vyjde urcite levneji, ale v nekterych projektech (napr. ted zombicide od cmon) ti prijdou veci, ktere pak nikdy v obchode nekoupis, takze je to otazkou ne kolik to stoji, ale jestli za tu cenu chces mit neco exkluziv, co pak nikde jinde nesezens. Coz bych byt tebou zvazoval, pokud budes do budoucna vahat, jestli neco vzit a nebo nevzit…

28.1.2022 14:15:21

@Pepsson No mně právě přijde, že ten KS byl mnohem levnější, než kolik to bude stát v obchodech. Když vidím ty cenovky předprodejů. Ty teda myslíš, že to spadne časem? Že to půjde všechno komplet sehnat do těch 6k?

28.1.2022 14:28:01

Tezko. Zaklad 2k, 3x velke rozsireni po 12-1500 a tri mala po 5-700…a jses tak na 8k

28.1.2022 14:34:03 | Upraveno autorem (porovnej)

Příspěvek odporoval pravidlům diskuse a byl proto smazán.

28.1.2022 17:19:06

Já teda nevím ale já můžu pořád přidat KS verzi čekám na refund z twisted fables a vezmu asi deluxe edici z gamefoundu :)

28.1.2022 18:58:16

@Pepsson To není tak docela pravda, PM je sice uzavřen pro nové lidi i v rámci late pledge ale pro původní backery je to stále ještě otevřené a dají se přidat další kopie i doplňky. V předposledním updatu GOB psali, že je to z důvodu opozdilců a že mají nějaký inventář navíc aby pokryli případy “já si to rozmyslel a ještě bych chtěl…” Samozřejmě psali, že je to na omezenou dobu, množství věcí nad počet je omezené a že spíš doporučují lidem s uzavřenou objednávkou už do toho nešmatat, aby v tom nebyl binec. Ale možné to stále je.

-------------------------------------
"Feet first into hell" - ODST motto

28.1.2022 20:16:46

Aha, ok. Pm jsem nezkoumal a v ks updatech jsem tuhle informaci nikde nenasel

29.1.2022 00:09:55 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Star Wars: The Deckbuilding Game
Star Wars: The Deckbuilding Game
Akt. cena: 600 Kč
Končí za: 8 dnů

Offcanvas