nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Wir sind das Volk!

Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 150 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: desková hra, karetní hra, strategická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Histogame
Autoři: Peer Sylvester
Richard Sivél
Rok vydání: 2014
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

"Ich bin ein Berliner!"
- John Fitzgerald Kennedy, 26. 6. 1963

Kartami řízená hra Wir sind das Volk! je zasazená do čtyřicetiletého období koexistence dvou států, Německé demokratické republiky a Spolkové republiky Německo. Hráči se budou snažit jeden druhému ale i okolnímu světu ukázat, že právě jejich systém vládnutí je pro lid prospěšnější.

Hra se hraje na 8 kol (pětiletek). V každém kole je vyloženo na stůl 7 karet, které mohou hráči využít 4 způsoby - na stavbu továren a infrastruktury, zvyšování životní úrovně (v obou případech je důležitý počet bodů na kartě), odstranění nepokojů a nebo kartu zahrát jako událost. Karty jsou dostupné oběma hráčům, platí pouze omezení, že událost smí zahrát pouze hráč, kterého se týká, a na některých kartách jsou počty bodů pro obě strany odlišné. Kromě toho dostanou hráči v každém lichém kole (začátek nové dekády) tajně 2 karty na ruku, které mohou (ale nemusí) zahrát jen oni. Hráč Východního Německa má k dispozici také kartu dekády (jednu na dvě kola hry), kterou smí hrát jen on.

Hráči se ve hře snaží budovat továrny a infrastrukturu, což jim zvyšuje životní úroveň v jednotlivých provinciích, na které jsou obě země rozděleny. Zároveň se snaží podněcovat nepokoje v sousedním státě. Na konci dekády (po každém sudém kole) proběhne mezivyhodnocení, kde se sleduje několik kritérií, např. počet uprchlíků z Východního Německa, úroveň tajné policie na Východě, rozdíly v životní úrovni v rámci jednoho státu i rozdíly mezi oběma státy. Také se sleduje prestiž obou zemí vůči okolnímu světu a důvěra lidí v socialismus. Jakákoli chyba či zaostávání za sousedem může způsobit sabotáže v infrastruktuře a/nebo občanské nepokoje. Pokud je v provincii příliš mnoho nepokojů, propuká zde generální stávka a s provincií nelze dále pracovat, dokud nejsou lidé uklidněni. Východnímu Německu k tomu mohou pomoci socialisté z řad občanů, případně zásah policie, Západní Německo se musí spoléhat na karty.

 

Vítězství ve hře se dá dosáhnout pouze ve vyhodnocovací fázi a to několika způsoby:

1) vítězství socialismu - Východní Německo by mělo získat nové socialisty, ale jejich zásoba je prázdná
2) porážka socialismu - Východní Německo by mělo vrátit socialisty do zásoby, ale nemá jich dost
3) rozpad státu - pokud je v některém ze států generální stávka ve čtyřech či více provinciích, prohrává (při současné prohře obou státu tímto způsobem se vítězem hry stává Východ)
4) ekonomický kolaps - Východní Německo musí odstranit továrnu, ale žádná už mu nezbývá
5) přetrvání socialismu - pokud Východní Německo vydrží do konce hry (přežije vyhodnocení po 8. kole), stává se automaticky vítězem

 

Autor: Kew

Rozšíření hry (1)

Wir sind das Volk!: 2+2 (2017)

2+2 je rozšíření pro hru Wir sind das Volk!, které do hry přidává dvě supervelmoci – USA a Sovětský svaz. Hlavní cíl hry je stále stejný: zajistit slávu a budoucnost té „správné“ poloviny Železnou oponou ...

rozšíření 4 - 4 hráči od let

Celkové hodnocení:oooooooooo(hodnoceno 0x)

Další názvy této společenské hry

  • divided Germany, The, 1945-1989