Warrior Knights

xxxxxxxxoo hodnoceno 80x (Seznam vlastníků)

Warrior Knights - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 180 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, strategická, válečná, diplomacie
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Fantasy Flight Games
Heidelberger Spieleverlag
Autoři: Bruno Faidutti
Corey Konieczka
Derek Carver
Pierre Clequin
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Další dojmy

Tak včera proběhla další hra ve třech. Už nám to celkem odsejpalo, ale byli jsme tak zabraní do hry, že ani nevíme, jak dlouho jsme hráli :) Tato hra u mě stoupá čím dál víc, její propracovanost mě mile překvapila a ač už jsme hráli po několikáté, pořád jsme dělali boty. Já se vydal obléhat Alexandrii, ale s nedostatečnou armádou, která tam pak před hradbami čekala dvě kola na posily a ztrácela čas, kamarád zase naplánoval karty tak, že osvěžil své rytíře, ale pak už nedal žádné karty akcí, prostě se máme hodně co učit. A dostavila se také frustrace známá z Agricoly - potřebuji všechno, ale musím to nabírat postupně a čas není. Opravdu je důležité vládnout vším: vírou, hlasy, penězi. První kola probíhají většinou v klidu, každý si obsazuje neutrální města. Po druhém kole ale už většinou někdo vede a je jediná cesta, jak tomu zabránit - válka. Rabovat mu města a připravovat ho tím o vliv. Občas se také vyplatí podplácet papeže (včera jsem si na tom vydělal majlant) nebo předsedu shromáždění, aby se člověk vyvaroval nepříjemností. Zkrátka mé nadšení nepřechází a od příště již zapojíme rozšíření.
20.3.2009 10:00:26

upně mimo
ale ty pěkny plastovy krabičky jsou odkud?

20.4.2009 16:14:27

čím dál lepší
Po další více než tříhodinové bitvě ve třech musím konstatovat, že je to čím dál lepší. Už pomalu pronikáme do tajů hry, a tak tato partie byla mnohem konfliktnější, plná emocí, dohadů, podplácení. Přesně jak říkal prodavač v Hrasu, jestli se chcete rozhádat, tak si WK určitě kupte :) Nebo třeba taková povodeň dokáže nadělat pěknou paseku. Nebo když někdo 2x posobě dostane náhlou smrt, to by z toho jednoho kleplo. Přestože jsem ještě ani jednou nevyhrál :( tak musím říct, že tato hra opravdu nemá chybu. Od skvělého a krásného herního materiálu (obvzlášť žetony jsou moc pěkné) přes perfektní propracovanost hry až po její úžasnou a emociální zábavu při hraní. Šest hvězdiček z pěti! (jen škoda, že si to asi nikdy nezahrajeme v šesti)

6.6.2009 21:28:13

rozhádání
u nás se tuhle při hře v pěti lidech dva hráči nepohodli ve Shromáždění a nakonec to vyústilo v menší křížové výpravy - upláceli ostatní, aby zaútočili na soka, vypalovali si města, prostě věc cti :) To se mi na té hře líbí nejvíc, i když jsou pravidla složitá, nejsou nijak svazující a stát se může téměř vše.

6.6.2009 23:34:24

leadeři v rozšíření
I nám se hra moc líbí. Pěkná atmosfera a výborná zábava. Chystáme se na rozšíření. Sydo hezky v recenzi popsal schopnosti některých nových velitelů žoldnéřů. Chtěl bych požádat ještě o popis anglického a lombardského leadera. A heraldi zlevňují každou kartičku své národnosti nebo jen jednou za celek?
Atmo je tak pěkná, že jsem dostal strašnou chuť si něco na téma středověk a rytíři přečíst. Nemáte nějaký literární tip?

7.6.2009 09:23:28

vavito
heraldi zlevňují každou jednotku své národnosti (pouze pro rytíře, který ho vlastní)

Anglický leader: všechna města na levém a horním okraji plánu jsou pro něj přístavy.
Lombardský: Nemusí se zastavit při vstupu na pole, na kterém se nachází i soupeřův rytíř.

7.6.2009 10:49:09

sydo
Hráli jsme to podle tvého doporučení, na 15 bodů a otočení 2 revolt a je to opravdu mnohem lepší a napínavější, jeden si nemůže být jist už opravdu ničím.
No a rozšíření budeme chtít časem určitě taky :)

7.6.2009 11:03:17

ach jo...
Tak já vám nevím...Warrior Knights jsou divná a zároveň zajimavá hra. Máme odehráno 5 partií z toho jedna ve 4 a čtyři ve 2 a pokaždé ta hra končí stejně - tedy v nejlepším :(. Myslím si že vliv na počet hráčů to mít nebude, ve více lidech je zajimavější diplomacie a hlasování, ale díky tomu že se podle počtu hráčů hraje s jiným počtem měst, tak si nemyslím, že ve více hráčích to bude jiné. Z každé z těch odehraných partií jsem si odnesl naprosto stejný zážitek. Zábavný průběh hry, ale těsně před zajimavými boji hra skončí na dobrání žetonů vlivu. Zkoušeli jsme hrát i s 15 žetony na hráče a opět hra skončila těsně před větší bitvou dvou šlechticů proti jednomu jednomu v opevněném měste. Navíc je hra v celku dost statická - nic moc se neděje. V Runewars už to je o dost lepší, přesto že se hrají podobně. Navíc velmi záleží na začátku, kdo zabere více měst a bere od začátku více vlivu, s největší pravděpodobností vyhraje.

Dávám WK poslední šanci :). Chci zkusit zahrát bez žetonů vlivu, jen na vítězství toho kdo ovládá většinu měst a navíc chci použít neoficiální pravidlo. odstranit ve dvou jen 9 měst místo 11. Takže vyhrává ten kdo ovládá 5 měst. Sice hrozí, že se hra o dost natáhne, ale chci to zkusit.

28.3.2010 14:37:35

Beholder
Kromě celkového vlivu záleží na složení herní skupiny a jejím stylu - jelikož ten, kdo v prvním kole získá nejvíc měst, má velkou výhodu, většinou do něj hned šijeme, aby o pár bodů zase přišel. Když jde do tuhého, není od věci zaútočit na jeho pevnost a upřít mu pár bodíku za dané kolo. Nevyplatí se čekat na konec hry a dohánět náskok. Na 15 bodů se u nás bojuje hodně, na 20 už je to epic válka :)

28.3.2010 14:56:55

ad hra
jen podotknu ze ve 4 to hral beholder minimalne 2x a t os nama:-) ME bavila prvni hra, bylo to zajimave a staticnost jsem pripisoval prostezacatecnictvi, kdy se nikdo do niceho nevrha, aby neudelal chybu, nebot nezna vsechny figle a tak pro jistotu betonuje. Druha hra meparadoxne bavila o poznani mene, protoze zacatek byl stejny - kazdy uzmeurcity pocet mest (nikdo nejak vice ani mene, vpodtate vsichni stejnea nikdo se do nicehonevrha, aby tim neoslabil zabetonovanou pozici ao nejake tomesto neprisel, cimz by se oslabil vuci ostatnim. Ja se o nejaky utok pokusil, ale se zlou jsem se potazal, nejenzejsem utocil neuspesne a oslabil zasadne jednoho sveho rytire, ale tim padem jsemodkryl obranu jednoho z mychmest o ktere jsem pochopitelne zahy prisel. Zatraktivnit hru timto utokem adoufanim, zeostatni hraci sedo toho pusti taky bylo kontraproduktivni, pustili se do me, protoze jsem byl nejsnazsim cilem. Timto bych epizodu WK ve svem tivot uzavrel, na dalsi partii bohuzel moc naladu nemam:-) Vylepsit to domacimi pravidly tak, ze seherni doba jeste natahne...mno, uz taksemi to zdalo az ospale tahle. Jsou jine hry, ktere jsou dynamicke a plne napeti odsameho pocatku, nezaberou takovou dlouhou dobu jako WK a navic se tam na ty nejlepsi momenty nemusi cekat 3/4 hry.

28.3.2010 15:22:18

Ringo
pravda, hráli jsme to ve čtyřech 2x.

Bohužel musím souhlasit s tím co píšeš, ale mrzí mě to. Asi je třeba přesedlat na Runewars, tam už jsou podobné Konieczkovy mechanismy dovedeny do lepšího celku.

28.3.2010 15:35:56

Beholder
bohuzel, treba takova Antike, ta ma naboj hned ze startu a bojuje se fest,pretahuje se o uzemi, budujese jak obrana, tak utok zaroven a hra ma uplne jinaci dynamiku a dokaze mit zvraty a to i pres absenci nahody, ktera je tam jednoznacne plusem.

28.3.2010 15:39:43

Ringo
To je fakt. V Antike dohromady skoro nic není. Mapa, kolo se 7 akcemi, města, chrámy a 2 druhy jednotek a přesto je to super hra, zajimavá od začátku do konce. Ve dvou to bude asi slabší, ale v těch 4 to je špica, klidně by to šlo i v 6, protože to je svižné. Ale to jsme offtopic :)

28.3.2010 15:44:10

Beholder + Ringo
Myslím, že jste tu hru úplně nepochopili:-)
Navíc hrát v méně než 4 hráčích nemá dle mého názoru smysl a je to i důvod, proč WK nedávám 10/10.

Můj názor je ten, že jste prostě hru nesprávně uchopili. U nás je to vždy šachová partie proložená interaktivní bombou, která se jmenuje Shromáždění. Baví se všichni, hráči i nehráči (tedy Ti, kdo deskovky hrají pravidelně a i Ti, kteří je hrají občas). Když je čas, tak hrajeme shromáždění tak, že jeden z nás je jako hostitel. Oslovujeme se tituly ... no prostě blbneme.

Hra je pravda trochu statická, ale většinou končí právě tou epickou akcí. Třeba minule útočili dva, kteří už neměli šanci vyhrát, na nejsilnějšího hráče a snažili se přivést na trůn jedinou holku, jako královnu. Došlo k epickému obléhání jeho pevnosti a naše armády se o ní roztříštily, jako vlny o útes. Přesto to Andrého zbrzdilo a královna zvítězila o jeden bod vlivu:-)

Navíc je rozšíření přesně tím lékem na statičnost, protože hned několik prvků z něj hru zakčňuje (nová akční karta, někteří vůdci, posádky měst). Bohužel myslím, že to byl od FFG úmysl a základní hru prostě cíleně okleštili:-(

WK jsou prostě trochu zvláštní hra, ale to jí rozhodně neubírá na kvalitě. To je stejné jako u Space Hulku, ten je taky svůj a kdo od něj čeká klasické atributy her, tak bude zklamán;-)

28.3.2010 19:18:44

Marvin
Hmm, nevím jak jinak bych tu hru měl chápat :), pravidla i mechanismy jsem pochopil...

28.3.2010 19:31:12

Marvin
ja jsem behem hry pravidla pochopil, pochopil jsem i principy. A uchopili neuchopili, mam plno her, ktere proste maji spad a bavi me, coz o WK rici nemuzu a nepomohlo by mi asi u toho ani blbnuti s nejakym oslovovanim se tituly. Me proste cele to hrani prislo dycky jako chozeni kolem horke kase a kdyz uz nekdo chtel udelat nejakou akci, tak premyslel, premyslel a nakonec ji radsi neudelal, protoze s ispocetl, ze kdyz odejde z teto pozice, zautoci na nej z tehle strany tenhle, z tamten zase ten aradsi se vice zabetonuje, zdroje utrati do obrany. Chapani - nechapani v tom opravdu neni. U me je to vylozene o tom ze libi - nelibi a u teto hry plati druha varianta, bohuzel.

28.3.2010 19:43:07

Statická hra
Já se přiznám, že jsme teda hráli doposud jen jednou, ale ta hra taky byla dost statická (a to jsme hráli i s rozšířením). Přesně jak říká Ringo, kdybych vyrazil se šlechticem dobývat tady to město, tak bych si zaprvé výrazně oslabil tohle město a kdyby už mi na něj náhodou nikdo nechtěl zaútočit, tak bych se pořád bál, že mi zvlčí a propukne v něm revolta. Mechanismy této hry se mi právě zdají být takové, že ji schválně zestatičťují. Kdyby aspoň nebyla revolta a bylo by možné ve městě nechat zakopané nějaké jednotky (garrison většinou opravdu nestačí), tak by to bylo o něčem jiném, ale takhle. Rád bych si hru zahrál znova a třeba s hráči, kteří ji umí hrát a je to u nich akčnější, ale u nás se na stůl už určitě nezahraje. Konieczkovy nové hry ji totiž zdaleka překračují v kvalitě herního zážitku.

28.3.2010 20:29:45

Beholder + Ringo
Nic ve zlém:-)
Mne spíše mrzí, že Vás to nechytlo, protože já si myslím, že je to opravdu dobrá hra. Když jí porovnám třeba k WOTR, tak mne prostě baví a jsem vždy ochoten je rozehrát a to i přesto, že mne "dlouhé" hry většinou nebaví.

28.3.2010 21:43:05

Kadaver
Škoda, že nejsi z Prahy, rád bych tě na další partii pozval:-)

28.3.2010 21:52:51

Marvin
Však mě to taky mrzí, protože ta hra má zajimavé mechanismy, ale jako celek z ní nemám dobrý pocit. Mě u toho chybí nějaká jiskra, spád, napětí. Runewars nemám zatím nahrané, (hrál jsem zatím jen jednu hru se spoustou chyb při hraní a chystám se zahrát si ji ve dvou a srovnat s WK) ale řekl bych, že RW WK určitým způsobem nahrazují a překonávají.

28.3.2010 22:30:42

Beholder
No, ony jsou si ty hry dost podobné, ale zároveň v nich jde o něco jiného. Ve WK je větší důraz na lidský vklad - diplomacie má větší roli, jelikož je více možností jak hráče ovlivnit - shromáždění, církev atd. Záleží na přístupu lidí - u nás útočíme dost, jelikož hodně uzavíráme koalice za protislužby a nemusíme se tolik strachovat o své državy (i když nebezpečí zrady tu je). Ačkoli mají mnoho společného, každá z těchto dvou her u nás hraje na jinou strunu a obě máme rádi.

28.3.2010 22:37:41

sydo
Právě, že mě tam ta diplomacie spíše zdržuje, to hlasování se třemi agendami mi přijde strašně zdlouhavé. Ve dvou to je bez debaty, žádné pakty nemají smysl, ale mě třeba ani nenapadlo se s nikým paktovat, jak jsme hráli ve čtyřech. Nějak jsem v tom neviděl žádný užitek. Raději bych obětoval diplomacii a shromáždní za větší důraz na akčnost :). To si raději zahraju Cosmica :).

Ale to co tady píšu fakt nemyslím zle. U žádné hry jsem nebyl tak zklamaný, že mi nesedí tak, jako u WK. Pro mě je Konieczka borec ale raději si zahraju jeho novější kousky (MEQ, Runewars) než WK

28.3.2010 22:56:05

Beholder
Máš pravdu v tom, že mi bereme tu hru spíše jako základ pro "RPG o středověkém politikaření". a opravdu ten, kdo u nás nepolitikaří, tak nevyhraje.

28.3.2010 23:20:50

Politikaření
Souhlasím s Marvinem. To co dělá pro mně tuhle hru jednou z nejlepších je diplomacie. Bez diplomacie je opravdu statická a každý si spíš hlídá záda, ale vhodně uzavřená a hlavně vhodně porušená dohoda hru pěkně rozhýbe.

29.3.2010 12:28:03

ad politikareni
takze ve 4 se udelaji aliance 2 na 2....jako nevim, neumim si to moc takto predstavit abych pravdu rekl. Dohody se daji delat, treba na nejakou dobu, ale nidky si stejne clovek neni jisty, jestli mu spojenec nebodne kudlu do zad:-) To si pak muzu rici v kazde hre . domluvime nejaka spojenectvi. A ted mi reknete, proc v nektere hre to hrani jde samo a odviji se to pekne dle meho gusta - budovani, tezba, bitvy a v nektere se proste musim nutit k tem spojenectvim, protoze to ostatni nejak pak nefunguje?

29.3.2010 12:42:26

to ringo
To není o nucení. Záleží na herní skupině. Taky se mi stalo, že se nikdo nechtěl s nikým domlouvat a pak to bylo spíš o tom kdo rychleji obsadí města a zapyká se. V tom případě máš pravdu, že to je statické. Když se ale sejde dobrá skupina je to mazec. Podle mně stejně jako v Diplomacii (říkám dopředu, že jsem ji nehrál), když budou málo akční hráči tak se to zvrtne v pouhé pošoupávání jednotek bez onoho sociálního rozměru.

29.3.2010 13:10:40

Vybíráme z Bazaru

Star Realms: Deck Building Game Box Set
Akt. cena: 630 Kč
Končí za: 3 hodiny

Offcanvas