nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Viva il Re!

Počet hráčů: 3 - 6
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: daVinci games
Mayfair Games
Ravensburger
Tilsit
Autoři: Stefano Luperto
Rok vydání: 2003
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Je bezvládí. Královským palácem bloudí skupina šlechticů. Postupují vzhůru královským palácem až do nejvyššího patra, kde je trůnní sál. Každý ze šlechticů se snaží být zvolen za krále či královnu. Ovšem kdo neuspěje, je nemilosrdně popraven a vypadává ze hry. Ukažte, že jste nejlepšími intrikány a že právě Vámi podporovaní šlechtici se v palácové hierarchii dostanou nejvýše. Pouze jeden může být králem, ale i další členové Vaší družiny se počítají!

Svižná oddechová hra, kterou lehce vysvětlíte i dětem nebo lidem, kteří z deskovek znají jen Člobrdo nebo Dostihy a sázky.

Hra probíhá celkem ve 3 stejných kolech, ve kterých se volí z různých šlechticů král. Aby se ale mohl šlechtic o post krále ucházet, musí vystoupat na herním plánu, který představuje šestipatrový palác, až do vrchního patra s královským trůnem a všichni hráči musí jeho kandidaturu podpořit.

Na začátku všech tří kol hry si každý hráč vytáhne kartu s 6 různými jmény šlechticů. Tato jména uchováte až do konce kola v tajnosti, aby soupeři neškodili vašim šlechticům. Dále dostanete hlasovací karty NE a ANO.

V první fázi kola staví hráči postupně jednotlivé šlechtice do různých pater paláce. V každém patře mohu vždy stát maximálně 4. Zbytek postav se přemístí do přízemí a šplhání vzhůru může začít.

Šlechtici se mohou pohybovat vždy pouze o 1 patro vzhůru, pokud je tam pro ně místo. Hráči se v tazích postupně střídají, každý posune jednu libovolnou figurku. V počáteční fázi kola se často vyplatí posunout vzhůru figurku, kterou nemáte, abyste ji rychle vyřadili ze hry. Jakmile některá figurka vystoupá až do šestého patra na královský stolec, nastává hlasování.

Každý z hráčů tajně vybere hlasovací kartu ANO nebo NE a na pokyn je všichni naráz odkryjí. Jestliže je alespoň jedna karta NE, figurka se králem nestává a ze hry mizí. Všichni, kteří hlasovali NE, tuto kartu odloží, takže za hrací kolo máte pouze omezený počet možností hlasovat proti. Kartu ANO si hráči vezmou zpět a mohou ji použít kolikrát chtějí. Pokud všichni hlasují ANO, je postava prohlášena za krále a kolo končí. V této fázi můžete uplatnit trochu strategie a psychologie, protože na jednu stranu nechcete, aby se králem stala figurka kterou nemáte na seznamu, ale přitom máte pouze několik možností, kdy můžete říci NE (2-4 podle počtu hráčů). Odhadněte, kdo další zvolí NE a šetřete si svá NE pro další nepohodlné figurky.

Po vyhlášení krále se počítají body. Každý hráč odhalí svou kartu s 6 postavami. Čím je postava výše, tím více bodů získává pro každého hráče, který má její jméno na své kartě. Proto jako správní intrikáni přináší většina postav body více hráčům. Šlechtic, který až do konce hry zůstal v nejnižším patře, žádný bod nedává.

Hra se hraje na 3 kola a výsledky se každému hráči sčítají. Bodovací tabulka je umístěna okolo hrací desky.

 

Ke hře existují také 2 neoficiálně oficiální rozšíření Hajzlík (The Toilet) a The Imperal Emissary. Jsou popsány na webu DaVinci Games a podepsány jménem autora hry, ale oficiálně nevyšly:

  • Hajzlík najdete v češtině v záložce Ke stažení. Přidejte k některému z pater paláce hajzlík. Když je některá postava na hajzlíku v okamžiku zvolení krále, nezískává žádné body.
  • The Imperial Emissary přináší do hry prvek, kdy proti hráčům hraje také samotná hra. Na začátku každého kola se vyloží 1 karta, představující figurky podporované imperiálním emisarem ze Zairy. Stejně jako ostatní hráči i emisar dostane hlasovací karty. Když je volen za krále šlechtic, kterého nemá emisar na své kartě, vybere se náhodně z emisarových hlasovacích karet jedna, která se normálně zapojí do hlasování. Pokud po ukončení celé hry má Imperiální emisar nejvíce bodů, tak se království připojí k impériu Zaira a všichni hráči prohrávají.

Autor: husak

Další názvy této společenské hry

  • ¡Viva el Rey!
  • King Me!
  • King Up!
  • Vive le Roi
  • Царь Горы
  • 造王者!