nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Vesmír Mysli a spojuj!

Počet hráčů: 1 - 8
Doporučený věk: od 7 let
Herní doba: 15 min
Herní svět: Současnost
Herní kategorie: vzdělávací
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Albi
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Co myslíte, má Neptun více než 10 měsíců? Je Mars větší než Země? Může být Venuše kamenná planeta? Jestli máte chuť zábavnou formou otestovat svoje vědomosti a možná se i o vesmíru dozvědět něco nového, je tato hra přesně pro vás.

V karetní hře Vesmír Mysli a spojuj! budete na sebe střídavě pokládat karty s obrázky a karty s textovou frází. Přičemž fráze vždy musí být v souladu s objektem na obrázku a opačně. Pokud se vám podaří zbavit se všech karet dříve než ostatním, stáváte se vítězem a můžete si udělit titul Stephena Hawkinga.


Příprava hry:

Na začátku karty pořádně promícháte a po pěti rozdáte každému hráči. Může vás být kolem stolu i osm, ale test svých znalostí si můžete vyzkoušet i v sólo variantě. Ze zbytku karet utvoříte dobírací balíček, jehož vrchní kartu sejmete a položíte vedle balíčku lícem vzhůru. Tato karta bude základ pro logicky propojenou odkládací hromádku.


Průběh hry:

Hráči se ve směru hodinových ručiček střídají a ve svém tahu mohou umístit vždy právě jednu kartu. Kdo nemá logicky související kartu, lízne si z dobíracího balíčku a počká do dalšího kola. Karty tak sviští jako při mariáši a za deset patnáct minut můžete znovu zamíchat a dát si další partičku. Samozřejmě, občas přijde karta, kdy si nejste jistí, pak je ale důležité zachovat poker face a máznout ji tam. Když si spoluhráči ničeho nevšimnou a neopraví vaši neznalost (nebo blaf) nic se neděje a letí se dál. V opačném případě se vám karta vrací zpět do ruky a ještě si přiberete jednu s dobíracího balíčku jako trest a váš tah končí. Občas se ale stane, že se mýlí ten, kdo opravuje, a pak si bere kartu on. No a abyste se při tom dokazování, kdo tu pravdu má a nemá, nehádali, přidali autoři do balení hry také tabulku správných odpovědí, takže neználek je vždy bezpečně usvědčen a ten druhý dělá ramena, jakoby právě objevil Jirkův tajný klíč k vesmíru.

Co ale v případě, kdy vám prostě karta nejde a i kdybyste měl mozek jako Einstein, stejně nemáte co přiložit? I na to designéři mysleli a do balíčku přidali několik „žolíků“. Tady se jim říká Nový start a Super start. Karta Nový start vám umožní vytvořit novou odkládací hromádku. Zatímco se Super startem nejen že založíte novou hromádku, ale ještě budete mít možnost na již existující hromádky položit tolik svých karet, kolik můžete, samozřejmě při zachování logické souslednosti a střídání obrázek-fráze nebo opačně. Zkrátka zaručený kvantový skok.

Závěrem, hru lze myslím doporučit opravdu všem, starým či mladým, chytrolínům i nevzdělaným. Po čase se vám nejspíš ohraje, ale na chvíli zabaví a určitě vás obohatí. Ano, je nad slunce jasné, že vědět zda je Pluto vnější planeta naší sluneční soustavy nebo ne, není pro každodenní život podstatné, ale uvědomit si, jakou nepatrnou částečkou v tom obrovském vesmíru vlastně jsme, možná nikomu neuškodí. A kdo ví, třeba vás hra bude nakonec inspirovat natolik, že odhalíte celý ten velkolepý plán.

Autor: D@R