Verona

Verona - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Czech Board Games
Autoři: Petr Chval
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Verona. Na pohled nádherné a prosperující město. Ovšem lesk zlatých mincí svádí srdce a moc korumpuje. Povídá se, že kníže Escalus, někdejší záštita města, je slabý a nechává za sebe rozhodovat ostatní. Kdysi neúplatní církevní představitelé se nechávají stále snáze chytit do osidel pozemských slastí. Za večerního šera je ze zapadlých koutů slyšet řinkot zbraní žoldáků, o nichž jen málokdo ví, kdo je najal. A každý se jim raději zdaleka vyhne, když jdou konat svou špinavou práci. Nočními ulicemi se sem tam mihne špeh či vrah s otrávenou dýkou pod kabátcem. Zatímco město bohatne a vzkvétá, vlivné patricijské rody bojují o to, kdo se nakonec stane jeho svrchovaným vládcem. Ve své snaze pošlapat soupeře se neštítí uplácet, udávat, zastrašovat, ba i zabíjet. Vítěz může být jen jeden.

Ve hře Verona se vžijete do role vůdce jednoho z mocných aristokratických rodů, které mezi sebou soupeří o to, kdo vytrhne vládu nad městem z rukou knížete, církve a řemeslnických cechů, a stane se tak svrchovaným pánem Verony. K získání moci používáte nekalé praktiky, které jsou zde rozlišeny do tří skupin: Korupce, násilí a intriky. Každá z těchto možností má vlastní vyhodnocovací mechaniku a jiný výsledný efekt. Moc rodu je ve hře vyjádřena především počtem přívrženců (dřevěných kostiček) v ulicích města (na plánu). Hra je navíc obohacena o plnění tajných i veřejných úkolů, které dávají významné bonusové body (na konci hry) i jiné výhody a během hry vedou hráče k větší vzájemné interakci.

Hra začíná rozdáním karet tajných úkolů mezi hráče, hráči si podle nich částečně naplánují strategii a rozdají na plán počáteční přívržence. Pak už se hraje každé kolo stejně:

  1. Odhalí se budova (veřejný úkol), o kterou se v tomto kole bude soupeřit.
  2. Hráči naplánují své akce. Všichni hráči postupně položí (lícem dolů) na vyhrazená místa k městským ulicím žetonky akcí, které zde chtějí provést. Každý hráč má k dispozici 3ks korupce, 2ks násilí, 1ks intriky a 3ks blafování. Na plánu je celkem 20 ulic, tedy není možné ani zdaleka pokrýt všechny. Každý hráč vidí, kam plánují akce jeho soupeři, ale neví jistě, které to jsou.
  3. Postupně se vyhodnotí všechny naplánované akce a jejich střety. Korupce a násilí se řeší skrytou jednokolovou dražbou "kdo vsadí víc", o vklad přicházejí obě strany. Při korupci nabízíte peníze (Floriny), při násilí žoldáky. Korupcí je možné získat přívržence, násilí slouží k odstraňování přívrženců soupeře. Dojde-li na intriku, vybere intrikán skrytě jednu z karet typu intirky (vražda, zastrašování, udání) a obránci se ji snaží uhodnout. Efekt intriky se liší v závislosti na jejím typu, ale je vždy silnější než násilí či korupce.
  4. Po vyhodnocení všech naplánovaných akcí získá budovu (viz bod 1.) ten z hráčů, který splnil podmínku na ní uvedenou. Budovy přinášejí různé výhody a také vítězné body na konci hry.
  5. Hráči získají množství peněz v závislosti na své situaci na herním plánu. Za peníze dále hráči podle daných pravidel najímají žoldáky. S nově nabytými penězi a žoldáky jsou hráči připraveni do dalšího kola.

Hra končí kolem, v němž se přidělí pátá budova. Hra tedy mívá pět kol, ale může se protáhnout na šest a více, protože v případě rovnosti dvou hráčů v podmínce pro přidělení budova zůstává nepřidělena. Hráči si sečtou body, které se získávají za:

  • karty získaných budov
  • karty splněných úkolů
  • množství a také způsob rozložení přívrženců na mapě města

Ve hře zvítězí hráč, který dosáhne nejvyššího počtu bodů.

Autor: ilgir

Vybíráme z aukcí

Sheepy Time
Akt. cena: 750 Kč
Končí za: 5 dnů

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas