nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Včely: Medové království

Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 6 let
Herní doba: 30 min
Herní svět: Zvířátka
Herní kategorie: karetní hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Pleva
Awaken Realms
Maldito Games
Van Ryder Games
Autoři: Kamil 'Sanex' Cieśla
Rok vydání: 2019
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

„Vždy mě dojme příklad malého hmyzu, například včel. Přírodní zákony nařizují, aby včely pracovaly společně, mají-li přežít. Výsledkem je jejich instinktivní smysl pro společnou odpovědnost. Nemají žádnou ústavu, policii, náboženství ani morální výcvik, ale díky své přirozenosti pracují věrně pospolu. Občas možná bojují, ale většinou žije celá kolonie ve vztahu spolupráce. Lidé, na druhé straně, mají ústavy, rozsáhlé právní systémy a policejní síly. Máme náboženství, pozoruhodnou inteligenci a srdce schopné milovat. Přesto však v praxi naše vynikající vlastnosti za tímto malým hmyzem zaostávají. V určitých směrech cítím, že jsem ubožejší než včely.“

Dalajláma

Včely: Medové království je rodinná karetní hra pro dva až šest hráčů, kteří během ní sbírají různé barvy nektarů a nosí je do úlu. Chtějí-li se stát nejpilnější včelou, musí produkovat med neboli medové karty s vítěznými body, z nasbíraných nektarů. Čím víc nektaru nasbírají, tím větší obnos vítězných bodů získají. Hra obsahuje i verzi pro pokročilé s mírnou úpravou pravidel.

Příprava hry:

Hráči zamíchají karty nektarů, ze kterého vytvoří balíček. Taktéž vytvoří medový balíček, který se skládá z pěti medových karet na každého hráče, plus ještě dalšími pěti. Následně hráči umístí tento balíček na střed herní plochy. Z horní části balíčku doberou čtyři karty, které umístí na stůl lícem nahoru. Pak hráči položí v dosahu všech žetony jednotlivých nektarů. Prvním hráčem se stává nejmladší hráč, který si vybere jeden libovolný nektar, a ostatní hráči dva.

Průběh hry:

Hra probíhá v několika kolech, kdy se hráči střídají na tahu, aby mohli zvolit jednu ze dvou dostupných akcí:

  • Sběr nektaru: Hráč si dobere dvě karty nektarů. Vybere si jednu z nich, kterou chce zahrát, druhou pak položí lícem nahoru na odhazovací balíček. Dle symbolů v pravém horním rohu zvolené karty si vezme odpovídající žetony nektarů, ostatní hráči si následně mohou vzít jeden z uvedených nektarů v levém dolním rohu zvolené karty. Pak se karta položí na odhazovací balíček. Každý hráč může mít až tři nektary stejné barvy.
  • Výroba medu: Jakmile hráč zvolí tuto akci, koupí jednu z vyložených medových karet. Zaplatí tolik nektarů, kolik je na takové kartě uvedeno. Na kartě může být ještě uvedena speciální akce, kterou hráč případně vykoná. Poté kartu umístí před sebe a vyloží novou.

Po vykonání akce je na tahu další hráč po levici.

Konec hry:

Hra končí tehdy, když balíček medových karet dojde. Poté hráči odehrají ještě jedno kolo počínaje prvním hráčem. Každý si pak spočítá své vítězné body na medových kartách a připočítá si jeden bod za každé tři své nektary. Vyhrávají hráči s nejvíce vítěznými body.

Autor: CzechWin

Další názvy této společenské hry

  • Bees: The Secret Kingdom