nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Vasco da Gama

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Období kolonizace
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: není
Vydavatelé: Hobbity
Rio Grande Games
Whats Your Game?
Autoři: Paolo Mori
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Vasco da Gama - jeden z nejvýznamnějších mořeplavců a objevitelů evropských dějin. Proslul třemi velkými výpravami do Indie, které vykonal na přelomu 15./16. stol. Svými cestami umožnil rozkvět kolonialismu a nové evropské éry. Vasco da Gama dodnes zůstává největším portugalským hrdinou a jeho skutky se staly inspirací i pro deskovou hru nesoucí jeho jméno.

Ve hře Vasco da Game se hráči stávají cestovateli a objeviteli nových zemí. Získávají peníze od vlivných osobností, kupují lodě, najímají posádku a podnikají námořní cesty, aby dosáhli co největší slávy a bohatství.

Hra probíhá v kolech. Na začátku kola si hráči nejprve v pořadí dle začínajícího hráče postupně rozeberou žetony s čísly. Žetony se postupně umísťují na pole představující určité akce. Číslo žetonu určuje pořadí - hráči se tedy při vykonávání akcí neustále prostřídávají. Na začátku každého kola se navíc odkryje karta, která udává, do kterého čísla jsou žetony placené (vyšší čísla umožňují vykonat akci zdarma, ale může se stát, že takový hráč bude předběhnut kolegou s číslem nižším). Akce jsou následující:

  • najímání posádky a kapitánů - každá loď potřebuje posádku v různém složení a kapitána. Čím více "druhů" námořníků hráč pořizuje, tím je pořízení nákladnější.
  • koupě lodi - čím kvalitnější loď s lepšími navigačními schopnostmi, tím je dražší a náročnější na různorodé složení posádky.
  • přístav - přístav umožňuje vyplutí lodi. Na delší a výnosnější cesty je zapotřebí dražších lodí.
  • osobnost - umožňují hráči nejrůznější bonusy: akce navíc, jednorázovou finanční výpomoc, extra loď, atd.

Když jsou všechny akce vykonány, ohodnotí se případné doplutí lodí a přidělí příslušný bodový zisk za objevy. Hráči umístí zpět číselné žetony a může začít další kolo.

Hra končí po pěti kolech. Vítězí hráč s nejvyšším počtem bodů.


Shrnutí: Mechanismy komplexní a elegantní strategická eurohra s poměrně jednoduchými pravidly a jen s velice malým vlivem náhody. Téma není příliš zapracováno - osloví tak spíše náročnější hráče oceňující mechanismy a kontrolu nad hrou.

Autor: PJ

Vybíráme z aukcí

Tzolk'in Mayský kalendář
Tzolk'in Mayský kalendář
Akt. cena: 530 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>