nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Valdora

Počet hráčů: 3 - 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: desková hra, dopravní
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Abacus Spiele
Autoři: Michael Schacht
Rok vydání: 2009
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

V dalekém údolí Valdora leží spousta nesmírného bohatství. Peníze a drahokamy se tady doslova válejí po cestách, jen je umět sebrat a donést tam, kde je o ně zájem...

V této hře se hráči stávají dobrodruhy, kteří putují po krajině, nakupují vybavení, sbírají drahokamy a odnášejí je řemeslníkům, kteří o ně mají zájem, za což získávají body. Pokud jich doručí dostatek, mohou si otevřít vlastní dílnu, která přináší další bonusové body.

Příprava hry

Každý hráč dostane figurku a kartu svého dobrodruha, batoh na žlutý drahokam (ve hře jsou drahokamy 5 barev a každý je třeba přenášet ve specifickém batohu) a mince: začínající jednu, každý další o jednu víc. Na stanovená místa hrací desky se náhodně vytáhne ze sáčku a umístí po 6 drahokamech. Do měst se položí dřevěné podstavce knih a na ně balíčky karet: do dvou měst karty vybavení (batohů pro jednotlivé druhy drahokamů nebo koně a vozíku, které mohou vézt libovolný drahokam, ovšem za jejich použití se platí), do dvou karty objednávek. Hráči ve hře při nákupu karet jimi mohou listovat jako v knize, ovšem každé otočení karty (kromě prvního v každém tahu) stojí 1 minci.

Všechny figurky začínají v prostředním městě.

Průběh hry

Každý hráč ve svém tahu nejprve posune svou figurku po cestě na jiné místo. Smí se posunout o libovolný počet políček, ale nesmí projít přes město, musí se v něm zastavit. Výjimkou je situace, kdy má zásoby - pak smí projít městem a zásoby ztratí.

Zastaví-li se hráč na políčku, kde už stojí jiní hráči, pak každému z nich zaplatí 1 minci. Výjimkou je stříbrný důl, kde se neplatí nic.

Po přesunu hráč může vykonat akci, která se liší podle toho, na jaké políčko dorazil. Ve městech může nakupovat vybavení, objednávky anebo zásoby, na nalezištích může posbírat drahokamy, na jejichž přenos má batohy, u řemeslníků může splnit objednávku odevzdáním příslušných drahokamů anebo mincí, ve stříbrném dole si doplní mince do maximálního počtu 6, v přístavech si může vzít jeden nebo dva drahokamy, které byly dříve některým hráčem odloženy.

Každá objednávka vyžaduje donesení určitého drahokamu, trojice drahokamů stanovených barev nebo mince příslušnému řemeslníkovi. Hráč si kupuje objednávky ve městech a může mít nejvýše 3 nesplněné. Jakmile hráč objednávku splní, získá žeton onoho řemeslníka. První hráč, který získá stanovený počet žetonů stejného řemeslníka, si otevře dílnu - vezme si žeton dílny, který na konci hry přináší body. Když pak tento hráč znovu splní objednávku téhož řemeslníka, získává žeton s bonusem 10 bodů.

Konec hry

Hra končí ve chvíli, kdy jsou rozebrány žetony všech řemeslníků kromě jednoho; pak se dokončí kolo až po posledního hráče, aby každý hráč odehrál stejný počet tahů. Hráči si pak sečtou body, které získávají za splněné objednávky, otevřené dílny, bonusové žetony s 10 body a navíc hráč získá 10 bodů za každý druh řemeslníka, od kterého získal aspoň jeden žeton, a 1 bod za každý drahokam, který mu zbyl. Vítězí hráč s nejvyšším počtem bodů, při shodě rozhoduje množství zbylých peněz.

Autor: otmon