nepřihlášený

přihlásit

registrovat

V kostce! Česká republika

Počet hráčů: 1 - 12
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 10 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: karetní hra, vzdělávací
Čeština: undefined
Vydavatelé: Albi
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2015
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

Co dělal Vlasta Burian, než se stal hercem? Jako co dříve sloužila Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku? Který vědec jako první roztřídil krev do čtyř skupin? V jakém roce vynalezli bratři Veverkovi ruchadlo? Kolik oveček je na obrázku? Má někdo na obrázku brýle? A mám na to všechno skutečně jen deset vteřin?

Hry V kostce!, v orignále známé též jako Brainbox, se všechny shodují svým herním principem, liší se však tématy, která nabízejí. V kostce! Česká republika tak hráčům nabídne kartičky, týkající se velkých českých umělců, vynálezců a vědců, krajů, památek i lokálních kuriozit. 

Každá z jedenasedmdesáti čtvercových kartónových kartiček nabízí na své lícové straně několik obrázků a informací, které se k nim vážou, zatímco na rubové straně může hráč nalézt osm otázek - ty se tázají na skutečnosti, uvedené na straně lícové.


Průběh hry:

Hráč, který je na tahu, si vytáhne jednu z kartiček a má jedno přesypání přiložených přesýpacích hodin, to jest deset vteřin, aby si zapamatoval pokud možno maximum z lícové strany kartičky. Následně se kartička otočí, on hodí osmistěnnou kostkou a číslo na kostce mu určí číslo otázky, kterou bude zodpovídat. Některé otázky lze zodpovědět s pomocí vlastních znalostí (kdo, kdy, kde, co a jak), leckterá otázka se ovšem táže i na obsah kartičky jako takové (počet ilustrací, barva kabátu apod.), proto je třeba být pozorný. Odpoví-li hráč správně, získává kartičku, odpoví-li špatně, kartičku vrací zpět. Na konci hry se pak vítězem stává ten, kdo získal nevětší počet kartiček.

Zpravidla se hraje deset minut nebo určený počet kol, případně, než se probere celý balík kartiček. Brainboxy jsou svižné (s krátkou dobou jednoho tahu) i rychlé (s krátkou herní dobou) a vhodné jak pro děti, tak pro kombinované hraní děti-dospělí, a i dospělí sami se s nimi dokážou zabavit. Nejsou náročné na herní prostor, a tak se hodí na cesty. Zároveň se dají „hrát“ i v jednom hráči - a testovat tak vlastní paměť či znalosti.

Autor: Dejf