nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Urbánie

Počet hráčů: 2 - 5
Doporučený věk: od 7 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: strategická, budovatelská
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: neuvedeno
Autoři: Petr Chval
Rok vydání: 2016
Sdílej: Facebook

Popis hry

Upravit

V sousedním městě dokončili a otevřeli novou operu. Ve srovnání s ní vypadají naše divadla jako chudí příbuzní! Je potřeba přemýšlet, čím pozvednout prestiž našeho města, nemůžeme přece dopustit, aby naše aristokracie jezdila za kulturou k sousedům... Evropská města mají za sebou staletí rozmanitého stavebního vývoje. Některá se pyšní historickými centry s trhy a barokními divadly, jiná moderními dopravními terminály a komerčními centry. Ponořte se do historie měst, stavte hradby, pivovary, továrny i parky. Projděte od středověku až do současné doby a postavte to nejlepší město ze všech!

Ve hře Urbánie hráči budují, přestavují a rozvíjejí města. Průběh hry je provede dějinami měst západní civilizace – od raného středověku až do současnosti. Cílem hry je průběžně získat co nejvíce bohatství, prestiže a nezapomínat ani na spokojenost obyvatel.


Příprava hry:

Na stůl umístěte karty Monumentů, Dějin, kartu Růst města, žetony bodů, a připravte karty budov následujícím způsobem: Roztřiďte karty dle číslic na rubu na šest skupin. Rozdělte karty označené -I- rovnoměrně do 4 balíčků po 3 kartách rubem vzhůru. Na ně rozdělte karty označené -II- a tak dále, až se dostanete k -VI-. Vzniklé 4 sloupečky otočte lícem navrch, tím vzniknou otevřené dobírací balíčky.

Každý hráč obdrží startovní sadu budov (3 ks karet, na rubu označené nápisem „Urbánie“) a 4 body bohatství (oranžové) v žetonech.


Průběh hry:

Hráči se střídají po směru hodinových ručiček. Hráč, který je na tahu, může buď provést 1 akci, nebo ukončit epochu. Na výběr jsou 4 druhy akcí: Stavba budovy, zakoupení karty Růst města, získání Monumentu, aktivace karty Dějin.

Stavba budovy je bezplatná v případě, že hráč novou budouvou přestaví starou budovu. Pokud chce stavbou své město rozšířit, musí zaplatit body bohatství nebo vrátit kartu Růst města, kterou si zakoupil v minulém kole. Pro získání Monumentu je třeba mít prerekvizity v podobě symbolů na již postavených budovách. Aktivací karty Dějin hráč spustí efekt, který ovlivní jednoho či více hráčů.

Epochu může ukončit hráč v okamžiku, kdy jsou k dispozici budovy aktuální epochy už jen na jednom ze čtyř dobíracích balíčků. Na konci epochy získají hráči body na základě postavených budov a Monumentů. Jsou tři kategorie bodů odlišené barevně: Bohatství, prestiž a spokojenost. Tyto body si hráči okamžitě berou v podobě žetonů.


Konec hry:

Hra končí ukončením a bodováním šesté epochy. Hráči sečtou dosažené body v každé kategorii zvlášť. Základem VB je hodnota dosažená v nejslabší kategorii. Ostatní dvě nehrají roli. K základu se připočítávají ještě bonusové body za Monumenty apod. V případě rovnosti rozhoduje hodnota v nejsilnější dosažené kategorii.

Autor: ilgir