nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Únikovka: Souboj posádek

Počet hráčů: 2 - 6
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 60 min
Herní svět: Piráti
Herní kategorie: úniková hra
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Albi
Autoři: neuvedeno
Rok vydání: 2022
Sdílej: Facebook

Deník mořského kapitána aneb Jak se vydařil Souboj posádek…?

Autor: martinsun | 19.9.2022 | 1

Tato recenze vznikla jako součást Recenzního programu Zatrolených her. Recenzovaná hra byla poskytnuta vydavatelem (resp. distributorem).

Více informací o Recenzním programu | Všechny recenze sepsané v rámci Recenzního programu

Dvě posádky. Dvě pirátské lodě. Ale jen jeden poklad. Bude to závod s časem. Závod důvtipu a odvahy. Osud, statečnost a šavle ukáží, kdo získá poklad.

Privátní: Únikovka - Souboj posádek - Krabička.jpg
Vstupte na palubu!

 

Ve hře Únikovka: Souboj posádek proti sobě stojí dva týmy a snaží se získat co nejvíce bodů za plnění jednotlivých úkolů a tím získat konečné vítězství.

Kotviště – příprava hry

Jak bývá u těhle her zvykem, vystačíte si s jedním balíčkem karet, který najdete zabalený v krabičce. Vše potřebné se dozvíte v průběhu hry. U Souboje posádek počítejte s tím, že budete potřebovat dost lidí na vytvoření dvou týmů. Rozdělení do jednotlivých týmů je pak víceméně na hráčích, kteří se sejdou u stolu.

 

Závod o poklad – průběh hry 

Z herního balíčku se postupně odebírají jednotlivé karty, na kterých jsou instrukce, jak s nimi dále nakládat. Ve většině případů si každá posádka vezme kartu ve své barvě a po ní následuje úkol. Úkol se snaží každá posádka co nejrychleji vyluštit a získat za něj odměnu v podobě karty pokladu (úkolu). Každá karta pokladu má na svém rubu vyobrazeny mince, ale jejich přesný počet zná jen ta posádka, která poklad získala. Poté se příběh posune dál a následuje další úkol. 

Privátní: Únikovka - Souboj posádek - úkoly.jpg
Úkolů je zde dost a každý jiný.

 

Legendární poklad kapitána Černovouse – konec hry 

Vítězem se stává ta posádka, která má na konci hry nejvíce mincí ze všech získaných pokladů (splněných úkolů), které v průběhu partie získala.

 

Síla trupu – komponenty a balení

Hra je v malé kompaktní krabičce. Karty, které v ní najdete, jsou dostatečně pevné a velké, aby se s nimi dobře manipulovalo a byly na stole dobře čitelné pro oba dva týmy. Krabičku sbalíte do tašky a můžete si zpříjemnit část jednoho deskoherního večera.

Privátní: Únikovka - Souboj posádek - Úkol s loděmi.jpg
Atmosféra Karibiku

 

Divoká plavba – jak se to hraje

Hra docela rychle odsýpá a my jsme ji měli odehranou za necelých 45 minut. Úkoly jsou docela vtipné a zajímavé. Často intuitivně tušíte, jak je vyřešit, ale samotné řešení vám pěkně zavaří hlavu. Někdy budete potřebovat kombinovat a spojovat, jindy zase zapojit svou představivost. Pokud máte „nahrané“ i další únikové hry, budete často tušit o jaký typ úkolu se jedná. Úkoly jsme zařadili spíše do jednodušší kategorie. Na jejich řešení nepotřebujete žádné další pomůcky, a to ani tužku s papírem na poznámky. 

Privátní: Únikovka - Souboj posádek - Zlaťáky.jpg
Zlaťáky určí vítěze.

 

Závěrečné shrnutí 

Hru doporučuji všem, kteří mají rádi jakékoliv únikovky a spíše v jejich jednodušší podobě. Dovolím si tvrdit, že ji můžete použít i jako vstupní hru do tohoto žánru. Pozitivní a ozvláštňující moment je, že proti sobě stojí dva týmy. Nemáte tedy předem daný čas, za který musíte úkol splnit. Žene vás to, když vidíte, jak dobře se daří plnit úkol soupeřům a jak dalece jsou už před jeho rozlousknutím. Často si pak raději tipnete výsledek sami, protože vidíte, že se soupeř již blíží do finále s vyluštěním úkolu a vy máte zatím jen mlhavé řešení. Prostě risknete, že se buď trefíte nebo ne. A zde je právě drobný kámen úrazu. Pokud úkol neuhádnete, získá jej váš soupeř. Při hře se ukázalo, že je daleko výhodnější počkat a nechat soupeře, aby špatně uhádl a úkol je váš, a to bez toho, abyste riskovali, že se netrefíte přesně do řešení. Ale je možné, že tato skutečnost byla způsobena jen složením naší skupiny a my jsme byli méně trpělivější než to bývá u jiných stolů.

 

Hru doporučuji i vzhledem k její ceně. Je pravda, že ji zahrajete pouze jednou. Ale vzhledem k tomu že se žádné komponenty neničí, můžete ji pak velmi snadno poslat dál.

Privátní: Únikovka - Souboj posádek - Vítezství.jpg
Podoba čistě náhodná…

 

S klidem ji řadím ke hrám, které velmi dobře propojují žánr únikovek s párty hrou. Za mě jednoznačně hra, kterou chcete vyzkoušet. Ideálně se skupinou známých, kteří jsou deskovkami spíše netknutí. Nebo naopak se skupinou zkušených deskovkářů, když si chcete dát po náročném celodenním hraní oraz a dobře se pobavit něčím lehčím. 

Privátní: Únikovka - Souboj posádek - Proužek.jpg
Kam se vypravíme příště?

 

Sdílet s přáteli:

Komentáře

Zatím nebyl přidán žádný komentář...