Ubongo Duel - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 2
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 15 min
Herní svět: Abstraktní
Herní kategorie: logická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Albi
Kosmos
Autoři: Grzegorz Rejchtman
Rok vydání: 2008
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

dotaz

je tato hra lepší než klasické Ubongo? V čem a případně nazory na něj - díky :-)
4.8.2009 19:23:38

Jak v čem
Pokud hrají opravdu jen dva, je Duell určitě lepší - mnohem těžší a asi i vyrovnanější. Klasické Ubongo má své přednosti v podobě běžícího času a diamantů, které jsou hráčsky atraktivní a hře dodávají na dynamičnosti a spádu. Takže klasické Ubongo je dobré pro rodinu s dětmi, ev. pro nesourodou společnost, která se chce večer pobavit hrou s nenáročnými pravidly. Ubongo Duell je pro tišší dvojice, které mohou soupeřit i celý večer, nehoní je čas a celá hra se tak stává "intelektuálním soubojem" =) Pro ty, kterým klasické Ubongo přijde jednoduché, ale je jich obvykle větší skupina, je ideální Ubongo Extrem - na hexech je to fakt maso =)
Takže s maminkou hrajeme Duell a s celou rodinou Extrem.

4.8.2009 19:30:18

Ella

Díky
Díky za odpověď - teď mám zas o čem přemýšlet :-)

4.8.2009 20:59:36

ad Ellisa
No nemůžu až tak s Ellisou souhlasit. Ubongo Duel je určitě těžší co se týče skládání těch hlavolamů, protože ty hlavolamy mají více různorodých dílků než klasické Ubongo. Tím ale ta pohádka končí. Je to jakési vytržení jednoho mechanismu z klasického Ubonga a udělané složitějším. Ostatní mechanismy jsou úplně vynechány. V klasickém Ubongu nejde jen o nějaké bezmyšlenkovité sbírání kamínků, když někdo první složí hlavolam. Klasické Ubongo je komplexnější hra - hlavolamy, postřeh, strategie. U klasického Ubonga není vždy nejvýhodnější jako první zavolat Ubongo a tím se posunout a sebrat jako první diamanty. Někdy je výhodnější si počkat až někdo sebere předemnou diamanty abych já se dostal k té své správné barvě. Je třeba nejen být rychlý ve skládání hlavolamu, ale i dobře si promýšlet k jaké řadě se posunout, abych dostal tu správnou barvu kamenů a zároveň sledovat kam asi půjde soupeř a po jaké jede barvě kamenů. Je třeba kalkulovat jestli to můžu využít ve svůj prospěch, zdržet skládání aby mi zatím soupeř uvolnil cestu zase k mé barvě. Takže skutečně klasické Ubongo je mnohem komplexnější a strategičtější a řekl bych i zábavnější hra. Podle mne ji nevyváží větší složitost hlavolamů u Ubonga Duel - tam jde skutečně jen a jen o to kdo prachsprostě první poskládá skládačku, tak se posune na bodové stupnici.

4.8.2009 22:37:27

kren
Já to nepopírám - ale v klasickém Ubongu prostě velkou roli hraje náhoda - jak jsou diamanty rozmístěny apod. V Duelu opradu záleží jen na schopnostech hráče - a přijde mi spravedlivější, protože oba současně skládají totéž.

4.8.2009 22:58:34

to Elissa
Mně jde spíš o zábavnost. Duel mi připadá skutečně jen jako čisté závody ve skládání hlavolamů. Nic víc nic míň. V tomhle je pro mne klasické Ubongo mnohem zábavnější.

5.8.2009 01:22:15

all
zalezi na situacii a postu ludi, no mna troska viac bavi Duel prave kvoli priamej konfrontacii bez diamantov a nahody. kazdeho gusto (;

5.8.2009 09:02:56

ad Duel
Svým způsobem je Duel i jednodušší, přestože samotná skládačka je těžší. Člověk se soustředí jen na skládání hlavolamu. U klasického Ubonga se musí sledovat více věcí naráz a tím je to i víc stresující a těžší.

5.8.2009 09:56:00

No právě
kouzlo Ubonga mi přijde založené právě na tom "tetrisu na stole", což je opravdu originální herní systém. pokud bych chtěla vysloveně získávat diamanty, pořídím si jinou hru. V Ubongu mi to přijde trochu navíc.

5.8.2009 10:10:45

to Elissa
No to já se budu zase do krve hádat :-). Takové skládačky si můžu pořídit v prodejně s hlavolamy a pak uspořádat soutěž ve skládání. Klasické Ubongo se mi právě líbí, že je tam vyážená špetka ode všeho. Trošku hlavolamů, trošku postřehu, trošku strategie. Když z toho vyváženého celku něco uberu, tak podle mne zůstane jen torzo, které je celkově o ničem a to se raději fakt potrápím z nějakým hlavolamem.

5.8.2009 10:25:13

???
no já prostě potřebuju něco na cesty - takže buď Ubongo duel nebo cestovní verze Ubonga ...

5.8.2009 10:27:59

to Ella
No to chápu. A taky chci ještě upřesnit, že já nejsem nějakým zásadním odpůrcem Ubonga Duel - to vůbec ne. Sám mám i Ubongo Duel a Cestovní Ubongo. Na cesty jsou samozřejmě tyhle hry skvělé a taky je tak chápu. Je problém zabalit do báglu klasicvké Ubongo a ve vlaku vysypat diamanty :-).

5.8.2009 10:58:31

to Ella
Vidim to podobne. Me ty drahokamy v klasickem Ubongu spis vadi a rozptyluji mi pozornost.

5.8.2009 11:43:54

to krapnik
No vždyť o to právě jde a v tom je to komplexní. To je jako bych v Pandemicu vyřadil karty epidemií, protože mne rozčilují a rozptylují.

5.8.2009 11:57:24

kren
Ale podstatný rozdíl je v tom, že když z Pandemicu vyndáš karty epidemií, nepůjde hrát. Když z Ubonga odstraníš diamanty, pořád to bude Ubongo, jak je vidět na duelové verzi. Nic se nestane, nebudou tam chybět (mně tedy rozhodně ne).

5.8.2009 12:01:02

kren
A to co mi vadí jak na klasickém Ubongu, tak na Extremu je fakt, že když je někdo opravdu dobrý a vyhrává, a shodou okolností získá blbé rozložení diamantů (nebo v Extremu diamanty s nejnižší hodnotou), porazí ho kdokoli, kdo sice složil jen polovinu obrazců, ale měl prostě kliku na diamanty. To mi u hry tohoto typu nepřijde správné. Měl by to být souboj hlavolamových dovedností a ne tak příliš založený na náhodě.

5.8.2009 12:09:33

Ella a kren
Jinak samozřejmě hraju všechny tři - podle složení společnosti =) Ale duel je prostě favorit =)

5.8.2009 12:10:52

to Ellisa
"To mi u hry tohoto typu nepřijde správné. Měl by to být souboj hlavolamových dovedností a ne tak příliš založený na náhodě."

tak to zase nemůžu souhlasit, proto je taky ta hra fajn, že mají šanci všichni a je to vyrovnaný boj. A klika na diamanty není klika, ale strategie sbírat ty správné. A proč teda ten co složil 2x tolik obrazců se nerozhodne strategicky sbírat ty správné barvy? Právě že to není jen o rychlosti skládání, ale o promýšlení strategie, která se s každým kolem musí korigovat a měnit.

5.8.2009 12:38:59

to kren
uz mlatime slamu a opakujeme se.
Tobe diamanty prijdou fajn, nam diamanty spis prekazeji.

Za sebe muzu rict, ze delani dvou veci najednou tj. napr. cteni webu, ev. psani clanku a pritom se snazit odpovidat me drahe polovicce na Skypu - to je pro me neuveritelne obtizne. Mam spis rad, kdyz mam jen jednu vec, na kterou se muzu soustredit, a kazda dalsi mi pak jen prekazi a z toho nejspis prameni me preference.

5.8.2009 13:44:42

Vybíráme z Bazaru

Almoravid: Reconquista and Riposte in Spain
Almoravid: Reconquista and Riposte in Spain
Akt. cena: 2000 Kč
Končí za: 19 hodin

Offcanvas