Tzolk'in: Mayský kalendář

xxxxxxxxoo hodnoceno 242x (Seznam vlastníků)

Tzolk'in: Mayský kalendář - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Cranio Creations
Czech Games Edition
Heidelberger Spieleverlag
IELLO
MindOK
REBEL.pl
Rio Grande Games
Autoři: Daniele Tascini
Simone Luciani
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Hra ve dvou hráčích

Tuhle otázku už položil Beholder v jiném vláknu, ale dotaz nějak zapadl mezi jinými - jaké jsou vaše zkušenosti s touhle hrou ve dvou hráčích? Pelly Mayský kalendář přirovnal k Údolí králů, které máme, hrajeme ve dvou a považujeme to za jednu z našich nejlepších her. Je v tomhle počtu zábavný i Mayský kalendář? Díky.
3.1.2013 14:04:30

marrian
Co si neuděláš sám, to nemáš :D

Ale teď vážně. Předevčírem jsme hráli první hru ve dvou. Hrát se to určitě dá. Na začátku se zaplní podle určitého algoritmu celkem 12 polí na kolech (6+6 za obě nehrající barvy) a ty zůstanou do konce hry tam kde jsou a blokují místa. Výhoda je v tom, že s nimi člověk nemusí nic dělat, nemusí hrát tzv. za dummy hráče, což já osobně nesnáším. Nevýhoda je v tom, že na kolech operují "jen" 2 hráči. Když budou hrát 3 nebo 4 může to být zajímavější, živější, interaktivnější než jenom ve 2.

Takže zatím tak. Po více hrách až se naučím pořádně plánovat dopředu (páč jsem dostal lehce na prdel od přítelkyně :) ), tak budu mít rozšířenější obzor. Zatím jsem ho měl v těžké, smogové mlze z toho jak jsem špatně plánoval :).

Podle mě se dá ta hratelnost ve 2 srovnávat s hratelností údolí králů ve 2 (taky jsem hrál).

3.1.2013 14:26:53 | Upraveno autorem (porovnej)

marrian
Hrajeme zatím pouze ve dvou a úplná spokojenost. na začátku každé hry totiž navolíš ostatní dělníky na pozice na kolech, takže je to jakoby hráli všichni 4. Navíc s tím nemusíš během hry nijak manipulovat, díky otáčení kol se i jejich pozice mění. Pokud se vám líbí Údolí /taky ho mám rád/ tak z kalendáře budete nadšení! Je to jednoduché, přitom spoustu variant jak vyhrát. Hodně kombinační. Ve dvou za hodinku zahraný.

3.1.2013 14:30:29

Jak je to ale s rozmístěním
Můžete mi prosím někdo zkusit vysvětlit jak funguje to rozmístění nehrajících hráčů? V pravidlech se píše o tom, že je třeba je rozmístit podle čísel na startujících destičkách, zároveň tam je ale psáno o prvním a druhém žetonu na daném kole. Je to tak, že první žeton umístím podle čísla na destičce, druhý žeton pak umstím na dané kolo, ale už na číslo kašlu? Co potom s třetím žetonem, opět na kolo a číslo podle destičky? Nebo to je uplně jinak?

26.8.2013 11:57:05

Qnik
První žeton nehrajícího hráč umístíš na vylosované kolo a číslo a druhý na pozici protější - vyjma kola Chichen Itza, kde vždy umisťuješ jen jeden žeton.

Např.: pokud umisťuješ na Palenque 2, umístíš zároveň na Palenque 7.
Pokud umisťuješ na Palenque 4, umístíš zároveň na protější (nečíslovanou) pozici.

Pokud umisťuješ na Chichen Itza 2, taháš rovnou další destičku.

Pokud máš umístěných 11 žetonů (dejme tomu 3 na Chichen Itza a 8 na ostatních kolech), tak už umístíš jen žeton na tažené číslo. Dejme tomu Tikal 4 - na protější (nečíslovanou) pozici už žeton neumisťuješ, protože to by byl třináctý.

A přiště už do sekce Otázky ;-)

26.8.2013 12:24:01

rozmiestnenie figurok
Vytiahneš si kartičku tikal2 daš figurku do mesta tikal na pole čislo 2 a ak je to prva figurka v tomto meste daš oproti ešte jednu figurku to znamena na čislo7.Ak by tam ale nejaka figurka už bola nedavaš oproti žiadnu figurku.

26.8.2013 12:29:51

Ve 2 doporučuji
Včera jsme odehráli pátou partii ve dvou a můžu rozhodně doporučit. Hra odsýpá a hráč má strategii více v rukou, než při větším počtu hráčů. Takže pro eurofily* je to labůžo.

*Což nejsem, ale i tak dokážu ocenit :-)

26.8.2013 19:48:47

neděláme někde chybu???
Hru jsme ve dvou zkusili a nejsem si jistý, jestli jsme neudělli někde chybu (pravidla jdou podle mě dosti nepřehledná). Hra sice jde rychle, protože se toho dá podle mě dost málo dělat, je dost těžké dostat se k surovinám a třeba budovy jsme měli jen pár levných, monumenty ani náhodou. Takže konec přišel dost rychle a skončili jsme oba s cca 10 body...

Nepřehlédli jsme něco v mechanismu hry?

5.12.2013 09:48:36

Joey
Připadá mi, že jste nenasadili figurky nepoužitých barev. Ve dvou celkem 12.

edit:
str. 5 vpravo uprostřed:

Po rozdání destiček počátečního jmění, ale předtím, než si hráči vyberou, které 2 si nechají, použijte také označovací žetony v neobsazené barvě či barvách, aby blokovaly některé pozice na ozubených kolech. Postupujte takto:
1. Zamíchejte všechny zbylé destičky počátečního jmění a postupně losujte jednu po druhé.
2. Každá destička uvádí ve spodní části drobným písmem jednu určitou pozici na jednom z ozubených kol. Umístěte na takto určenou pozici označovací žeton nepoužité barvy.
3. Je-li to první žeton umístěný na toto ozubené kolo, umístěte druhý na protilehlou pozici na témže kole. Výjimka – toto neplatí pro kolo Chichen Itza. Sem druhý žeton tímto způsobem neumisťujte.
4. Pokračujte losováním destiček a umisťováním žetonů tak dlouho, až na herní plán umístíte při hře ve třech celkem 6 žetonů, při hře ve dvou 12 celkem žetonů. Tyto žetony zůstávají na kolech až do konce hry.

5.12.2013 09:51:08 | Upraveno autorem (porovnej)

Pelly
Nasadili...:(

Myslel jsem, jestli něco neuniklo v průběhu kola, protože málo surovin=málo akce=nuda, i když vyznávám styl dlouhodobých strategií. Je tam strašně prvků, na které by se člověk měl soustředit - pokrok, chrámy, budovy, monumenty.

Každopádně to chci ještě zkusit a jít strategií rychle více dělníků a uvidíme, jestli se to více rozhýbá...

5.12.2013 10:00:47 | Upraveno autorem (porovnej)

Nasazování
A jak jste nasazovali dělníky?
Když nasadíš jen dva a dalšího v dalším kole, tak ti dva popojedou k lepším polím.
Když pak nestáhneš všechny, tak jedou dál a dál...

Taky nepodceňujte pokrok - ta surovinová řada se možná nezdá, ale když pak těžíš na Yaxchilanu 2 kameny, 2 zlata a 2 kukuřice a měníš jedno dřevo za dvě libovolné surky tak to je velice pěkné.

5.12.2013 11:16:06

joey
tak pokud jste hráli správně podle pravidel, tak jste museli hrát hodně špatně strategicky. Ve dvou je běžný výsledek okolo 80 - 90 bodů a pokud to někdo zahraje opravdu brilantně (a druhý mu v tom moc nepřekáží), nahraje klidně 140 bodů. 10 bodů je opravdu děs běs - i úplný začátečník, který si se hrou jen hraje (rozuměj nejede na strategii) nahraje v první hře okolo 35 bodů, takže bych se spíše klonil k tomu, že jste podle pravidel nehráli.

hráč na tahu buď nasadí, nebo stáhne
poté co odehrají všichni se kolo posune o jeden zub
na konci dne výživy je třeba nakrmit každého workera 2 kukuřicemi
je možné nasazovat i na vyšší pole, pokud jsou všechny ostatní obsazena, což stojí kukuřici
po druhém a 4 dni výživy se přidělují body za chrámy
hra končí po 4 dni výživy

suma sumárum jen 10 bodů nenahraješ i kdyby ses snažil (dobře, když se budu snažit tak jo ... :))

edit:
Naprosto v klidu se dá hrát i se 3 nebo 4 dělníky... V tom to nebude...

5.12.2013 12:34:04 | Upraveno autorem (porovnej)

Wolfsen, Pelly
Díky za tipy.

Deset bodů jsem sice plácl, ale o moc víc to fakt nebylo, protože už ve druhém vyživování jsme odčítali. Chybná strategie bude evidentní závěr, ale šli jsme podle pravidel, tak nevím, jestli jsme něco nedělali chybně. V nasazování svých dělňasů je pravda, že to bylo často stylem všichni tam a všichni ven. Každopádně to projdu znova a dáme tomu ještě jednu šanci...

5.12.2013 14:16:08

určitě
Tahle hra patří ve svém oboru ke špičce. Takže buď tě tenhle druh baví a pak by tě mela nadchnout, nebo tě tenhle druh nebaví a pak to nezmění ani tahle hra. Každopádně z hlediska herního mechanismu funguje výborně - jde o to, jestli je její mechanismus pro tebe lákavý.
Je to jak s vínem: pokud má někdo rád červené a ty mu dáš skvělé bíle, tak ho sice vypije, ale pořád bude považovat červené za lepší.

5.12.2013 14:43:39

to Pelly
Ty me s tim vinem ale znas :-)
Hlavne treba Kypr :-)

5.12.2013 23:25:57

joey8211, Pelly
Naposledy jsem hrál s kolegou z práce a jeho synem. Já tam odečítal body za živení pokaždé s výjimkou posledního kola, kdy mi zbyly nějaké suroviny, tak jsem si je na žlutém kole proměnil na kukuřici (v posledním kole to je už stejně jedno, jestli mi zbyde nějaké zlato nebo kukuřice). Dokonce jsem si pak zpětně spočítal, že kdybych neměl budovu na živení jednoho člověka, měl bych bodů ještě víc.

Jestli není chyba v tom, že se moc soustředíte na to, že musíte živit za každou cenu :-) Někdy je lepší ztratit body a mít pak mnohem víc a lepších možností.

Pelly: S tím vínem máš pravdu. U mě to tak přesně je. Poslední dobou nemusím moc worker placement, ale spíš hry, kde se pracuje s územím (Terra Mystica, Zeměplocha). Proto, když bude flame Tzolkin vs. Terra Mystica, budu do tebe vždy rýpat ;-)

6.12.2013 08:01:37 | Upraveno autorem (porovnej)

Vybíráme z Bazaru

Veilwraith + rozšíření Absolution
Veilwraith + rozšíření Absolution
Akt. cena: 1850 Kč
Končí za: 13 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas