Tzolk'in: Mayský kalendář

xxxxxxxxoo hodnoceno 241x (Seznam vlastníků)

Tzolk'in: Mayský kalendář - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Starověk
Herní kategorie: desková hra, strategická
Čeština: v balení hry
Vydavatelé: Cranio Creations
Czech Games Edition
Heidelberger Spieleverlag
IELLO
MindOK
REBEL.pl
Rio Grande Games
Autoři: Daniele Tascini
Simone Luciani
Rok vydání: 2012
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Aztec calendar

Trochu off-topic... byl jsem malinko zklaman, kdyz jsem zjistil, po te co jsem se peknou chvili rozplyval nad krasnym zpracovanim teto hry, ze autori chybne implementovali Aztecky kalendar, namisto Mayskeho. Tak to alespon tvrdi zde:
http://www.maya12-21-2012.com/mayan-versus-aztec-calendars.html
4.1.2013 16:05:43

JanPavel
Je to celkem průser, ale na druhou stranu i kdyby to byla mlýnská kola, tak to je úplně jedno, páč je to klasické euro bez atmosféry a "tématem" naroubovaným na mechanismy.

4.1.2013 16:31:46

Aztécký versus mayský kalendář
Obě tato základní počítání roku, tedy solární a sakrální, jsou společná pro všechny kultury Mezoameriky, tedy i pro Aztéky i Maye – jediné, co se lišilo, byly konkrétní názvy dní a měsíců v jednotlivých jazycích.Aztécký kalendář není vůbec kalendářem, a navíc zřejmě sloužil jako obětní deska při krvavých rituálech..Když se však mluví o aztéckém kalendáři, málokdy se má na mysli abstraktní systém počítání času. Daleko častěji se tímto termínem označuje konkrétní předmět, přesněji nazývaný „sluneční kámen“. Jde o kamenný reliéf kruhového tvaru o průměru tři a půl metru, jenž byl nalezen koncem 18. století v hlavním městě Mexiku v místech, kde se dříve tyčily chrámy aztécké metropole Tenochtitlánu.Srovnatelný monument v mayské oblasti neexistuje. Přesto se laická veřejnost domnívá, že máme-li artefakt nazvaný „aztécký kalendář“, musí tedy existovat i nějaký fyzický kalendář mayský. I z toho důvodu vytvořili současní podnikaví Mexičané kulatý obrázek s vyobrazením dvaceti mayských jmen dní sakrálního kalendáře a boha-nosiče času uprostřed, který s oblibou tisknou na turistické suvenýry z mayské oblasti. Je to však jen moderní napodobenina, nad kterou by se staří Mayové velmi podivili.

18.1.2013 12:15:59

hracik
nějak jsem z toho nepochopil, který ten kalendář ve hře je a zda-li to je vůbec kalendář a zda je tedy správně nebo nesprávně nazvaný :)

18.1.2013 12:22:11

ad hracik
Respekt!:-)

18.1.2013 12:33:06

beholder
Mayský kalendář není věc. Jako my máme lunární kalendář, není to nic co nám stojí na stole nebo visí na zdi. Aztécký kalendář je pouze název konkrétního nalezeného kamene s vyobrazeným Mayským kalendářem. To, co dnes vyrábí Mexičani jako suvenýr je napodobenina toho konkrétního kamene, ale s vyobrazením Mayského kalendáře. proto si myslím, že hra se správně jmenuje Mayský kalendář, protože na středovém kole je vyobrazen Mayský kalendář. Přece nám doma na stole neleží obětní deska, sloužící ke krvavým rituálům. Je to samozřejmě trochu složitější, ale shrnout to do pár vět, je těžký. Tohle je můj výklad a takhle jsem to pochopil já. Pokud má někdo jiný názor, neberu mu ho a jiště bude mít taky svojí pravdu:))

18.1.2013 12:44:06

a navíc
je to úplně fuk ... :)

18.1.2013 12:53:13

pelly
Jo, to je, já se jen snažil reagovat na zklamání, které zde zaznělo:)

18.1.2013 12:59:12

hracik
Ja naivne vychazel jen z toho odkazu, takze diky za zajimave a upresnujici informace!

18.1.2013 13:02:19

JanPavel
Není vůbec zač, mě to dost zajímá, navíc jsem tam byl a taky mám jeden Mayský kalendář na tričku:))))

18.1.2013 13:04:49

hracik
Já právě nemám žádný názor, páč o tom vím prd :). Takže taky děkuju za osvětu ;)

18.1.2013 13:18:35 | Upraveno autorem (porovnej)

Jména bohů
Taky jsem se chtěl trošku dostat do atmosféry a zjistil jsem, že jména, která vybrali autoři pro jednotlivé bohy také nejsou úplně vpořádku.
Chaac je ok, ale Quetzalcóalt je, podle různých zdrojů, aztécké jméno pro Kukulkana. V obou případech se jedná o opeřeného hada. Tak nevím. :-)

14.4.2013 13:37:32

bohové
Opravdu se to píše i v Dějinách Mexika vydaných NLN. Asi to znělo obojí tak ňák indiánsky;-).

14.4.2013 20:44:46

Vybíráme z Bazaru

Mansions of Madness 1. vydání
Mansions of Madness 1. vydání
Akt. cena: 1825 Kč
Končí za: 1 den

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas