Troyes - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: strategická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Pearl Games
Autoři: Alain Orban
Sébastien Dujardin
Xavier Georges
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

Troyes

Tématem je hra zasazena do doby počátku 13 století, odehrává se ve francouzském městě Troyes, ve kterém se také v tuto dobu zahájila i stavba katedrály. Úkolem hráčů je postarat se o rozkvět tohoto města včetně pomoci ze stavbou této katedrály. Který hráč se přičiní nejvíce, ten se stává vítězem. Hra má naprosto unikátní herní mechanizmus se čtyřmi barvami kostek po šesti. Žluté - civilní, červené - vojenské, bílé - církevní nebo jestli chcete náboženské a černé - útočné, které slouží k provádění útoků na hráče ve formě karet událostí. Karty událostí přicházejí na začátku každého kola (plundrování, válka, pouliční rabování, atd..). Všechny tyto útoky, musí být v pořadí od začínajícího hráče na začátku každého kola odvráceny, karty událostí ale nadále zůstávají ve hře a jsou k dispozici pro pozdější vyřešení. Počet kostek (samozřejmě kromě černých) se na začátku každého kola rozdá každému hráči podle toho, kolik má svých lidí (úředníků) v dané budově (žlutý - radnice, červený - palác, bílý - biskupství), mimochodem za poslední dvě budovy se musí vyplácet mzda každému z úředníků. Jakmile jsou kostky rozděleny, každý hráč jimi hodí a umístí je do vlastní městské čtvrti. Nyní jsou síly rozděleny a hráč, který je na tahu, může provést pomocí těchto kostek jednu ze šesti možných akcí, nehledě na to, že pokud má hráč dostatek peněz, může kostky vykupovat od ostatních hráčů, aniž by s tím museli souhlasit. Dále může každý hráč, pokud má dostatek bodů vlivu, kostkami znovu hodit, nebo dokonce kostky přetočit na protilehlou stranu. Akce, které může provést, jsou stavba katedrály, práce na zemědělské farmě, řešení výše zmíněných nepříjemných událostí, umísťování svých mistrů na karty a v zápětí jejich aktivování. Aktivované karty nabízejí různé činnosti a jsou hlavním prvkem celé hry, bez kterých se dá jen těžko zvítězit (jako je například: zlatník, obchodník, výběrčí daní, lučištník, desátek nebo můžete taky naverbovat templáře a spousta dalších profesí, kterých je celkem ve hře 27!). Další akcí je verbování nových úředníků do všech ze tří základních budov a případným vytlačením protihráče. Posledním prvkem ve hře o kterém se musím zmínit, jsou takzvané body vlivu, o kterých jsem již psal výše a bez kterých se nedá hrát. Získávají se hlavně řešením karet událostí, a jsou důležité pro již zmíněné opětovné hození kostkou nebo přetáčení kostek na protilehlou stranu, které může být velice silným strategickým prvkem jak pro získání síly, tak pro ochránění kostek před odkoupením. Body vítězství se dají získat úplně všude, hlavně na kartách postav, které se mezi hráče na začátku hry skrytě rozdělí. Na konci hry každý svou postavu odhalí a vyhodnotí se splněné podmínky pro všechny společně. Funguje zde velice dobře blafování. Nezmínil jsem se zde určitě o všech prvcích, které hra nabízí. Chtěl jsem hlavně popsat zcela originální mechanizmus házením kostek bez takřka nulového podílu náhody a vysoce škodícího vlivu na spoluhráče. Celkově hru hodnotím jako překvapení loňského roku a můžu ji jen vřele doporučit i pro těžké hard-core hráče. PS: ve dvou hráčích je to pecka. Má přítelkyně, nechce hrát nic jiného.
6.1.2011 16:10:16

JoeK
Vypada to dost zajimave, rozhodne originalne. Nechces k tomu napsat i popis hry, kdyz to mas nahrane?;) Hra vypada, ze by si ho i zaslouzila;)

6.1.2011 16:39:01

JoeK
aj ja som trosku jednym ockom pokukoval po tejto hre a tiez som si vsimo ako rychlo stupa v rebricku na bgg.lmam ale jednu otazocku:pises,ze v hre je takmer nulova nahoda,ale hadze sa tam predsa kockami,nie?a to si myslim,ze to asi nulova nahoda nebude.ale aj tak vyzera tato hra dost zaujimabo.a este sa chcem spytat,ci je tema hry dost dolezita t.j. ci nefrancuz ako ja si ju tiez moze uzit.

6.1.2011 17:42:51

dajo26
Vím že je to těžce uvěřitelné ale je to tak. Při hodu kostkami se v podstatě určuje hodnota dané skupiny ze tří barev. Je pravda že každý se bude snažit hodit co největší součet. Ale vzhledem že hráč který je na tahu tak může použít pouze jednu skupinu barvy, tak hrozí že další hráč na tahu druhou barvu od něj odkoupí. Proto je silný strategický prvek u této hry takzvané přetáčení kostek. Kdy nízkými hodnotami máš 99% jistotu že kostku nikdo nekoupí. Odkoupené kostky se totiž nemohou přetáčet. A jakmile budeš na tahu tak ji přetočíš. Možná to zní složitě ale funguje to dokonale. Jednoduše řečeno nezáleží jestli máš nízké hodnoty nebo vysoké, je jenom na Tobě jakou zvolíš taktiku. Co se týče tématu, užije si ji i "nefranzouz", nehledě na nádherném originálním designu. Na první pohled vypadá oproti dnešním eurovkám stroze, ale hned po prvním hraní máte pocit že hrajete šachy v tom nejluxusnějším hábitu.

6.1.2011 19:29:34

JoeK
a ja jaj, to zní zajímavě!

a po pečlivém prostudování reportu od Joe ještě zajímavěji!

6.1.2011 19:35:48 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

Dilema...
...vypadá to opravdu zajímavě, ale vadí mi naprosto otřepané a milónšestkrát vyvařené téma a poněud odpudivá grafika (uznávám, že jistě funkční). Asi si ji zkusím zahrát a uvidím, ale připadá mi zatím jako Hansa Teutonica - tj. dobré až vynikající mechanismy, ale strašné téma a jeho zapracování plus celkový nevábný vzhled :-(

6.1.2011 19:54:07

PJ
To srovnání se hrou Hansa Teutonica není asi úplně tím nejlepším srovnáním. Od počtu hráčů (HT je vpodstatě ve dvou nehratelná), tématem (HT obchodní), grafikou (HT spíš abstrakce), a hlavně mechanismy (HT žádné kostky a karty). Přiznávám, jediným minusem (v dnešní době kýčovytých fotografických maleb) může být pro někoho, design a strohost grafiky. Na tu si dokonce stěžovalo i několik mých spoluhráčů ale po první hře si ji všichni najednou zamilovali (chtěli podávat karty aby se na ně mohli pořádně podívat jak jsou detailně nakresleny). Určitě bych se nenechal hned prvním dojmem odradit. Je to přeci jenom o hraní.

6.1.2011 20:19:43 | Upraveno autorem (porovnej)

náhoda
Po pár partiích se můžu přidat ke chvále na hru, funguje výborně, je zajímavá, odlišná od většiny her, zajímavé inovativní mechanismy, vysoká znovuhratelnost. Jediné co v prvních partiích zdržuje je studování karet, kde symbolika karet nedává jasné vysvětlení, tak je nutné před zahráním studovat.
Nesouhlasím však s tím, že by ve hře nebyla náhoda, je tam sice dle mého vkusu v přiměřené míře, ale náhoda například figuruje v "boji" s černýma kostkama - při nízkém hodu černých kostek mohu levně přijít k bodům vlivu nebo naopak musím obětovat (při nízkém hodu mých červených kostek) dobrý hod nebo body vlivu na vylepšení. Jako další lze jmenovat například kartu, jejichž funkce spočívá v hodu určitého počtu kostku a při hodu od 3 nahoru umisťuji za každou takovou kartu na karty událostí kostičky - takový hod čtyř kostek kde padnou dvě jedničky a dvě dvojky(jak se nám stalo), není úplně výhodný.
Převracení kostek je dobře vyřešené, ale taky nefunguje vždy - jednak mě to stojí poměrně dost bodů přestiže (ty musim někde získat, potřebuju je i na mistry nebo mi mohou chybět v závěrečném bodování) , jednak také záleží na hodu a pořadí hráče v kole. Hraju - li první a podaří se mi dobrý hod může mě to poměrně "nabustovat" naopak s kombinací trojek a dvojek toho zas tolik neudělám, nebo mě to stojí velké peníze atd... Hodím - li jako poslední v kole dobrý hod a ostatní nic moc, než se dostanu na tah kostky mi (sice za poplatek) rozeberou a já už nemám tolik co hrát atd..
Náhoda však nehraje zásadní roli a na kostkovou hru je velice dobře náhoda kostek dobře kompenzována a ta míra náhody tomu která tam je spíš dává hře šťávu. Čili i ode mě jasné doporučení !

6.1.2011 21:53:06

sucd
Ahoj. Souhlasím ze vším co píšeš, až na jedinou věc. Pocitově vidím víc náhody v přijítí neutrální figurky do budovy a vytlačení hráčovy figurky (prostřednictvím akčních karet), než v boji černých kostek, proti kterým se ještě před hodem můžeš posílit (znovuhozením nebo přetočením). Nehledě na to že na všechny hráče v každém kole (i ve čtyřech hráčích) padá stejný "stín" (zbylé kostky se totiž předávají hráči po levici, a je jen na tobě kolik mu jich předáš). I jednička se musí řešit třeba vysokou hodnotou kostky když není jiná k dispozici. Mezi námi, mám už několikrát vyzkoušenou strategii přetáčet vysoké hodnoty na nízké. ;-) Ještě jednu věc bych asi vytknul. Při tak vyrovnané hře mi připadá nespravedlivé že při čtyřech hráčích se hraje na šest kol, ve kerých je poměr začínajících hráčů nevyrovnaný 2:2:1:1. N BGG už jsem dokonce četl že nekdo hraje dvě verze, buď krátkou 4 kola, nebo dlouhou 8 kol.

6.1.2011 22:44:31

sucd
Ještě něco, ta karta o které mluvíš "lučištník", podle mě, patří mezi nejsilnější i s "diplomatem" v boji proti kartám události. Šikovným namixováním hodnoty síly kostek byl vždy 60-100% úspěch. Samozřejmě ji nestačí aktivovat jen jednou, to je lepší ji rovnou použít pro vyřešení konfliktu.

6.1.2011 22:55:27

Hustý
jojo, tadle hra mě odpuzovala svou krabicí z těma pajtašama na ni. Tak dluho mě lezla na nervy, stojic v polici herně, až sem ju zebral a přeluskal pravidla a kurňa, to je hra !!!
hraju ju často a furt mě překvapuje a že su ty napisy karet ve franině jen umocňuje atmošku stare francie.
že kostky řeší panďujáky a vojačky a body a hodnoty, je super vychytávka. asi to mě na ni nejvic chytlo za srdce, včetně těch renesančních maluvek.
Troyes je výborná věc.

26.8.2014 15:28:37

doporuceni
Vypada to fakt zajimave ,da se doporucit jeste dnes ci uz je necim prekonana?

20.9.2017 07:36:00

doporuceni
je porad uzasna a myslim, ze jeste dalsi desetileti zustane neprekonana

20.9.2017 13:38:35

rozhodně doporučuji
tahle hra snad nikdy nebude překonaná, mezi strategickými eury je to i po letech jedna z vůbec nejlepších her

20.9.2017 17:31:13

doporucenie
Je to tak je to uzasna hra

21.9.2017 00:07:09

...
rozhodně doporučuji, byť některé efekty karet jsou nejasné a vyžadují dohledávání na bgg, ale i tak je to úžasná hra.

21.9.2017 11:23:27 | Upraveno autorem (porovnej)

...
I já se přidal mezi obdivovatele této hry. Grafika mě uchvátila, do strategie a možností teprve pronikám.
Stále je to hra, která předběhla dobu a dodnes oslovuje.

21.3.2019 22:49:18

Zdenda

Tak to sme dvaja.Tiez ju mám pár dní doma.

22.3.2019 02:03:45

Vybíráme z Bazaru

7th Continent KS + 9 rozšíření + playmat + deník
7th Continent KS + 9 rozšíření + playmat + deník
Akt. cena: 8000 Kč
Končí za: 5 dnů

Nejnovější otázky

další >>

Velké herní akce

Kalendář všech akcí >>

Offcanvas