Troyes - obrázek

Hru mám Hru chci
Hodnocení:
Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 12 let
Herní doba: 90 min
Herní svět: Středověk
Herní kategorie: strategická
Čeština: ke stažení
Vydavatelé: Pearl Games
Autoři: Alain Orban
Sébastien Dujardin
Xavier Georges
Rok vydání: 2010
Sdílej: Facebook

Diskuse ke hře

PJ
PJ - avatar

Dotazy k pravidlům

Několik dotazů po první hře; resp. ujištění, zda chápu pravidla správně:

1) Předpokládám, že ve fázi Událostí nelze kupovat hozené kostky. Efekt události, která zůstává z minulého kola se v dalším kole opakuje, že?

2) Moc nechápu karty se zpožděným efektem. Předpokládám, že omezení znamená, že k jakékoliv akci můžu použít pouze jednu svoji kostičku z nějaké karty se zpožděným efektem.

Díky...
3.2.2011 00:52:33

to PJ
Jak to tady tak čtu, tak jsme to včera hráli hodně špatně :-)
Vysvětloval nám to Leech, který šel po jednom kole slavit narozky, tak kolem stolu vlastně nikdo nečetl pravidla a spoléhali jsme na Leechovo vysvětlení. Takže asi nebudu ten správný hráč, který by Ti měl odpovídat, avšak pokusím se.
1) Jsem si jistý, že při boji ve fázi Událostí můžeš používat jen kostky ze své oblasti a nemůžeš si kupovat kostky od ostatních (na to jsme se schválně dívali ještě do pravidel při hře). S tím opakováním efektu netuším, hráli jsme to jen jednorázově, ale asi to bylo špatně.
2) Je to údajně přesně tak, jak píšeš. Alespoň to říkal Cauly, který předtím do pravidel taky asi nahlédl :-)

3.2.2011 09:09:07

PJ, Kadaver
Zdá se, že já jsem do pravidel asi koukal nejdéle ... :-)
Je to jak říkáte. A k opakování efektu Události - na straně IV dole je poznámka, že karta zůstává, dokud není vyrušena a jejich celkový počet není omezen.

3.2.2011 11:20:57

PJ, Bacil, Kadaver
1) Ano. Efekt karet událostí přichází na začátku každého kola, do té doby dokud nejsou tyto události v průběhu hry vyřešeny (odstraněny).
2) Ano. Bohužel tak zvaná "kostičková comba" nejsou možná. Pro zahrání jakékoliv akce ve vztahu s kartamy se spožděným efektem lze použít pouze jednu kostičku.

3.2.2011 12:04:22 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

A ještě jeden...
Díky za reakce. A snad ještě jedna drobnost. Zde na fóru jsem se dočetl, že přetáčení kostek je skvělá obrana proti jejich odkoupení. To sice chápu, ale nechápu výhodnost takového počínání. Pak si kostku možná nikdo nekoupí, ale až na několik speciálních věcí jako třeba katedrála je mi kostka také houby platná. Nebo se pletu a něco mi uchází...? Díky...

3.2.2011 23:22:37

PJ
Ano je pravda že jsem se o této možnosti zde zmínil. Ale aby takto hráč mohl hrát musí každopádně splňovat jednu hlavní podmínku a to mít dostatek bodu vlivu. Popíšu na příkladu:
Ve hře čtyřech hráčů, ve třetím kole budu hrát v pořadí čtvrtý. Na začátku kola hodím třemi kostkami (žlutá barva) z pěti, hodnotu 6. Je jasné že ani jedna kostka na mě vzhledem k tomu že hraji až čtvrtý, asi nezbyde. Mám hodnotu vlivu na ukazateli 14, snížím tuto hodnotu o 4 na 10. Ihned tyto tři kostky přetočím na hodnotu 1. Nyní mám jistotu že jsou kostky málo zajímavé pro odkoupení spoluhráči. Jakmile na mě přijde řada, snížím hodnotu vlivu o 4 na 6, a opět přetočím kostky zpátky na hodnotu 6, a zahraji kartu zlatníka.
To co jsem zde popsal nesmí být míněno jako psané pravidlo, ale spíše jako strategický prvek. Záleží jen na hráči zda zváží ho použít či ne a jestli je pro něj v pravou chvíli výhodný.

5.2.2011 18:03:25

...
nevím, jestli dobře chápu fázi 0 "odkrývání karet aktivit. V každém z prvních tří kol se stane dostunou jedna nová karta každé barvy. Pokud tedy odehraju tři kola a jelikož hrajeme ve dvou hráčích, začínáme kolo čtvrté tedy poslední tak odstraním všechny odkryté karty aktivit a odkryju novou od každé barvy s číslem I? A co když na aktivitách zůstali nějací občané? (tedy nevím, zda taková varianta může vůbec nastat, ale preventivně se ptám, neb se hrát teprv chystám, tudíž uvazuji v čistě teoretické rovině :-)

23.3.2011 20:45:39 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

ta"jemná"
Chápu to tak, že se od každého ze tří druhů karet v každé partii odkryjí právě tři karty. Zbytek se v dané partii nepoužije.

23.3.2011 21:53:40

ta
odpověď PJ jsem moc nepochopil.

Na začátku hry se od každé barvy vezme jedna I, jedna II a jedna III, zbytek se dá do krabice. A tyto karty se lícem dolů umístí na plán na místa kam patří (podle barvy a podle pořadí I, II, III)

1. kolo - otočí se všechny I všech tří barev
2. kolo - otočí se všechny II všech tří barev
3. kolo - otočí se všechny III všech tří barev (tzn. že na začátku 3. kola je vidět všech 9 karet na plánu)

4. - 6. kolo (podle počtu hráčů) - neotáčí se nic, 0 fáze se neprovádí.

tak to chápu já :)

23.3.2011 22:04:38 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

ta"jemná"
Co jsem napsal já, je zcela totéž, co píše Beholder, jen jsem neměl potřebu to rozvádět ;-)

...až na to, že nedávám zbytek karet do krabice, ale prostě je neotočím ;-)

23.3.2011 22:08:57

Díky,
chlapci :-)

nebyla jsem si jistá, jestli ty karty, co jsou odkryté v kole 1-3 nenahradí v kole 4 a dál zase jiné 3 karty, sic je to v pravidlech jasně napsaný, že ostatní karty se dají do krabky, tak není napsaný, že ty karty prostě a jednoduše zůstávají...

24.3.2011 08:59:04

ta "jemná"
A je tam napsáno, že se z desky odstraňují ? ;-)

24.3.2011 15:56:47

cauly
není, ale není tam také psáno, že tam zůstávají :-)

24.3.2011 16:03:33 | Upraveno autorem (porovnej)

Hm ;-)
Tak to máš pravdu. Taky tam není, že ve druhém kole karta s č. 1 zůstává a ve 3. kole zůstává karta s č.2.

24.3.2011 19:02:05

ano,
máš pravdu, já jsem jen chtěla říct, že jsem se setkala s tím, že v pravidlech k nějaké hře nebylo něco doslovně řečeno a pak jsem pochopila, že mi to mělo dojít a holt mi to nedošlo...tak to, že to tam není psaný, ještě pro mě neznamená, že to tak nemůže být...kapišto? :-)

24.3.2011 19:07:50 | Upraveno autorem (porovnej)

Jak využíváte body vlivu?
Mám dotaz ohledně využití bodu vlivu. V pravidlech se píše, že body vlivu lze využít na vyrušení černých kostek a před hráčovou akcí. Příklad: jsou hozeny dvě černé kostky, první hráč obě kostky vyruší, můžu jako druhý hráč v pořadí použít např. 4 body vlivu k otočení 1-3 kostek (otočit si třeba 6 na 1 abych odradil soupeře od mých vysokých čísel?:)) i když už žádné černé kostky nejsou? Nebo musím počkat až v další fázi na svou akci (a tudíž prvnímu hráči nechat lákadlo mých šestek?:))

24.3.2011 20:34:24

savager
dle meho nazoru:
pokud uz nejsou cerne kostky, tak skoncila cela faze a ty se uz k otoceni kostek nedostanes. dalsi moznost mas az ve svem tahu

25.3.2011 09:13:19

PJ

savager
Souhlas s caulym.

25.3.2011 10:11:12

4 dotazy
Pořadí umisťování měšťanů na začátku hry ve dvou hráčích probíhá stejně jako ve více lidech? Tedy 1-2-2-2-2-2-1 na střídačku?

Pasování a zisk 2 denárů proběhne pouze pokud nemám žádné kostky ve svém okrsku, bez ohledu na kostky v okrsku neutrálního hráče?

Můžu kartu Joutes použít následujícím způsobem?
Hrajeme ve 2, soupeř passoval. Neutrální hráč má v okrsku 6 a 2 červené. Já mám 6 červenou. Koupím si od něj za 2 denáry 6 červenou a použiju ji na aktivaci Joutes (svoji 6 červenou nepoužívám). Znamená to že jsem 2x aktivoval kartu Joutes a protože neutrální hráč má 2 červenou a já mám 6 červenou, dostanu 4 VB?

Je nějaký důvod pro stanovení rodílného počtu kol podle počtu hráčů? :)

27.3.2011 12:03:15 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

Beholder
ad 1) Ano, resp. nikde jsem se nedočetl, že by tomu tak nemělo být. My to tak hrajeme.

ad 2) Pasovat můžeš kdykoliv. Kostky neutrálního hráče v tom nehrají žádnou roli. Kolo končí v okamžiku, kdy zapasuje poslední hráč NEBO se na herním plánu (a tedy i v území neutrálního hráče) již nenachází žádné kostky.

ad 3) Ano, vidím to přesně také tak.

ad 4) To je spíš otázka na autory hry nebo na pana Chvátila. Podle mého názoru je za tím snaha, aby v různém počtu hráčů se odehrálo vždy zhruba stejně akcí na jednoho hráče.

27.3.2011 15:53:31

PJ
2) teď nevím jestli si rozumíme. Jde mi o to, když nemám žádné kostky ve svém okrsku, ale v okrsku neutrálního hráče jsou kostky, které nechci nebo na ně nemám peníze a chci ukončit kolo, tedy pasuju. Dostanu 2 denáry nebo ne?

4) Mě totiž hra na 4 kola ve dvou hráčích přijde strašně krátká, ale na druhou stranu je to dobré v tom, že se hráč musí snažit hrát v tom krátkém čase co nejefektivněji :)

27.3.2011 16:00:49 | Upraveno autorem (porovnej)

PJ

Beholder
ad 2) ANO. Viz pravidla: Pokud si již v tomto kole nepřejete vykonávat žádné další akce, i když máte stále k dispozici nějaké kostky, vzdáte se tahu a získáte 2 denáry, které umístíte do svého okrsku.

ad 4) Mně přijde hra i ve dvou dlouhá až až (samozřejmě záleží jak je kdo velký analytik/paralytik). Každopádně se ve hře dvou hráčů dostaneš na řadu zhruba stejně jako při jiném počtu hráčů.

27.3.2011 16:44:29

PJ
To ale dostanu ty 2 denáry skoro pokaždé, protože ve dvou hráčích skoro vždycky nějaká kostka u neutrálního hráče zbyde.

Mě by přišlo logičtější, kdybych dostal ty 2 denáry pouze v případě, že jsem pasoval a měl jsem kostky ve svém okrsku.

27.3.2011 17:00:06

PJ

Beholder
Přečetl jsem si to ještě jednou a pro jistotu i v originále. Pravidla jsou v tomto případě poněkud vágní, protože není jisté, jak postupovat v případě, hráč pasuje, i když nějaké své kostky ještě má a také není na první pohled zcela jasné, zda se neutrální hráč počítá mezi ostatní hráče - v pravidlech je totiž uvedeno, že hra končí, když všichni zapasují, tj. když se v každém okrsku nacházejí mince. Ale protože se mince zcela jistě nebudou nacházet v okrsku neutrálního hráče, nepočítá se zjevně tento mezi hráče.

Závěr: buďto prošmejdi BGG nebo si udělejte domácí pravidlo. Pokud nedělám překlad, tak tyhle detaily neřeším. Hraju hru, nesoudím se :-)

27.3.2011 17:19:49

PJ
Tak jsem to na bgg našel a je to tak, že když pasuju a jsou v jakémkoliv okrsku kostky, tak dostanu 2 denáry + 1 denár pokaždé když na mě přijde řada. Je to ofociální odpověď autorů.

Orban Alain

Hi,
Thank you all for your interest in the game. I'm going to try to be clear in my answer.


When it's your turn to play and there are still dice available (in your own part of the city or in the ones from the other players), you can:

1) Either play an action with the dice

2) Or pass. In that case, 2 deniers are putted in your part of the city. If your turn comes back, you receive another denier and so on.

The round ends immediately when theree are no more dice available or when all the players have passed.

I hope that can clarify. If it's still not clear, don't hesitate to ask.

Have fun with the game
Alain,
------------------------------------------------------------------------------------------------------

sébastien dujardin

When there are dice in the city (which district is not important), you can choose to pass and win 2 deniers which you put on your district to show that you have passed. After that, for the rest of the turn, you can't play and you win 1 more denier if your turn become. The turn finish immediatly if all players pass or if there are no more dice in the city.
I hope it's clear with my bad english !

27.3.2011 17:30:58

PJ

Beholder
Asi jsem hloupější, ale vůbec nikde tam nevidím odpověď na otázku problému:

- co dělat, když pasuju a kostky jsou jen v okrsku neutrálního hráče (ergo počítá se vůbec za hráče)

- s tím souvisí vágnost tvrzení "there are no more dice available" - je tím míněno po celém herním plánu VČETNĚ neutrálního hráče nebo ne?

27.3.2011 17:36:16

Vybíráme z Bazaru

Brass: Birmingham
Brass: Birmingham
Akt. cena: 45 €
Končí za: 9 hodin

Nejnovější otázky

další >>

Offcanvas