nepřihlášený

přihlásit

registrovat

Terra Nova

Počet hráčů: 2 - 4
Doporučený věk: od 8 let
Herní doba: 45 min
Herní svět: neuvedeno
Herní kategorie: neuvedeno
Čeština: není
Vydavatelé: Marektoy
Winning Moves
Autoři: Gaetano Evola
Rosanna Leocata
Rok vydání: 2006
Sdílej: Facebook, Google+

Popis hry

Upravit

Žírné louky, úrodná půda, divoké lesy - každý nově příchozí chce získat do svého vlastnictví co možná největší kus této nově objevené země, terry novy. 

Hráči postupně osídlují nově objevenou krajinu tvořenou osmi druhy terénu a vytváří si na ní umísťováním hraničních kamenů nové pozemky. Zvítězí hráč, který obsadí v součtu co nejlukrativnější území.

Před započetím vlastní hry hráči nejprve v rámci postupně obsadí herní plán - každý střídavě pokládá na libovolné volné pole figurku dokud nejsou všechny figurky ve hře. Hra samotná probíhá na tahy. Hráč musí během svého tahu vykonat tři akce, přičemž má na výběr ze dvou akčních možností:

  1. pohyb některou z vlastních figurek po přímé linii nebo
  2. položení hraničního kamene na pole sousedící s právě taženou figurkou.

Pokud se nějaká oblast obsahující ne více jak tři druhy terénu zcela obklopí hraničními kameny, je považována za uzavřenou a dojde k bodování. Body získá hráč, který má v právě uzavřené oblasti nejvíce figurek (při remíze si hráči body rozdělí). Počet přidělených bodů závisí na tom, z kolika druhů terénu se uzavřená oblast skládala:

  • oblast tvořená jedním druhem terénu - přináší 3 body za jedno pole;
  • oblast tvořená dvěma druhy terénu - přináší 2 body za jedno pole;
  • oblast tvořená třemi druhy terénu - přináší 1 bod za jedno pole.

Hra končí v okamžiku, kdy bylo celé území rozparcelováno na oblasti nebo pokud už není možné táhnout žádnou figurkou; případně už některému hráči figurky zcela došly. Vyhrává hráč s nejvíce body.


Shrnutí: Terra Nova je rychlá poziční taktická hra s nulovou náhodou a jednoduchými pravidly.

Autor: PJ